PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευτράπελα



mich83
06-02-06, 03:05
Λίγο οff-topic αλλά αναφέρθηκε το πλαίσιο.

Το προηγούμενο Σάββατο έκανα μια εγκατάσταση σε ένα κατάστημα Πλαίσιο και παρακολούθησα τον εξής διάλογο στο τμήμα με τα κινητά και τα DSL πακέτα:

Πελάτης: To modem που έχει μέσα το τάδε πακέτο υποστηρίζει και ADSL2;
Πωλητής: Tι εννοείται ADSL2 κύριε;
Πελάτης: Αυτή την καινούρια την ADSL
Πωλήτης: Δεν σας καταλαβαίνω
Πελάτης: Την καινούρια ΑDSL που θα λειτουργήσει σύντομα
Πωλήτης: Mία είναι η ADSL κύριε τι 2 μου λέτε.

..συνεχίστηκε για λίγη ώρα και αφου έφυγε ο πελάτης χωρίς να πάρει την πληροφορία πάω στον πωλητή και του λέω "Να ξέρεις άμα σε ρωτάνε ότι πιλοτικά έχει αρχίσει η διάθεση μιας καινούριας μορφής aDSL της aDSL2 που υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες και δεν είναι όλα τα modem ADSL2-ready". Και η απάντησή του: "Άσε μας ρε φίλε ADSL2 και βλακείες. Πάει η κάθε εταιρεία και βγάζει άλλο όνομα! Όλα ADSL είναι". Ε και γω αδιαφόρησα και συνέχισα τη δουλειά μου:rolleyes:

gkandir
06-02-06, 03:09
Μα κι εσύ, ρε φίλε, τι μας παιδεύεις με τα ADSL2 και τις βλακείες; Η ADSL είναι σαν τη μάνα. Μόνο μία... :D

jpentz
06-02-06, 03:13
Εμ, αυτα παθαινεις αμα προσπαθεις να κανεις τον εξυπνο:):):):)

Σοβαρα τωρα, με εχουν απογοητευσει οι πωλητες των Πλαισιων.

Μακραν αχρηστοτεροι (!) ειναι οι της Μεταμορφωσης και ακολουθει η Καλλιθεα.

Α. Γεια σας, θελω να κανω μια ADSL συνδεση.
Β. Ωραια. ISDN εχετε?
Α. (Προβληματισμενος)Οχι, γιατι?
Β. Μονο με ISDN μπορειτε να βαλετε ADSL

Οποτε εγω και οι λοιποι που ξερουν 2 πραγματα απο διπλα #$%^^& στα γελια.....

mich83
06-02-06, 03:18
Αν μας πεί κανείς off topic απλώς, θα είναι επιεικέστατος. Ίσως κάποιος mod να μας έκανε τα 3 τελευταία ξεχωριστό thread γιατί ίσως ακολουθήσουν κι άλλα:D Σε τέτοια περίπτωση να σβηστεί η πρώτη προτασή μου - θα είναι άκυρη:p

sdikr
06-02-06, 03:34
Λίγο οff-topic αλλά αναφέρθηκε το πλαίσιο.

Το προηγούμενο Σάββατο έκανα μια εγκατάσταση σε ένα κατάστημα Πλαίσιο και παρακολούθησα τον εξής διάλογο στο τμήμα με τα κινητά και τα DSL πακέτα:

Πελάτης: To modem που έχει μέσα το τάδε πακέτο υποστηρίζει και ADSL2;
Πωλητής: Tι εννοείται ADSL2 κύριε;
Πελάτης: Αυτή την καινούρια την ADSL
Πωλήτης: Δεν σας καταλαβαίνω
Πελάτης: Την καινούρια ΑDSL που θα λειτουργήσει σύντομα
Πωλήτης: Mία είναι η ADSL κύριε τι 2 μου λέτε.

..συνεχίστηκε για λίγη ώρα και αφου έφυγε ο πελάτης χωρίς να πάρει την πληροφορία πάω στον πωλητή και του λέω "Να ξέρεις άμα σε ρωτάνε ότι πιλοτικά έχει αρχίσει η διάθεση μιας καινούριας μορφής aDSL της aDSL2 που υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες και δεν είναι όλα τα modem ADSL2-ready". Και η απάντησή του: "Άσε μας ρε φίλε ADSL2 και βλακείες. Πάει η κάθε εταιρεία και βγάζει άλλο όνομα! Όλα ADSL είναι". Ε και γω αδιαφόρησα και συνέχισα τη δουλειά μου:rolleyes:

Του το είπες λάθος, δεν θα μπεί adsl2, αλλά adsl2+ :p

Πάντως όλα χDsl είναι

Patentman
06-02-06, 03:46
Οι πλαισιαδες ειναι λιγο ψιλο-χοντρο-ασχετοι αλλά οχι οτι και αλλου δεν ειναι το ιδιο.

Πολυ λιγα μαγαζια ξερουν και ειδικα οι ιδιοκτητες και οχι οι πωλητες τοσο.

Παρολα αυτα οπου και να παω δεν αγοραζω με βαση τον πωλητη αλλα με βαση το αν το εχει το μαγαζι. Ξερω απο πριν τι θα παρω, να`ναι καλα το ιντερνετι που σου δινει την δυνατοτητα να το ψαξεις.

Τωρα οτι ειναι ασχετοι και σαν υπαλληλοι και δινουν μεχρι και ολοκληρο υπολογιστη τσαμπα ειναι αλλο θεμα :rofl:
Δεν ετυχε σε μενα αλλα ξερω περιπτωση τετοια...:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.