PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια.Εχασα ξαφνικα ολα τα αρχεια μου



Nikolas1986
01-08-09, 22:43
Εχω μεγαλο προβλημα εδω και καποιες ωρες.Μετα απο προσπαθεια να ανοιξω ενα παιχνιδι,ο υπολογιστης εβγαλε την μπλε οθονη με τα κινεζικα,αρα λογικα μιλαμε για ιο.Με το ζορι εχω μπει στα windows(xp) σε κανονικη λειτουργια,αλλα δεν υπαρχει κανενα αρχειο στην επιφανεια εργασιας ή στα εγγραφα μου,πλην όσων εχω στο δισκο του partition.Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να σωσω τα αρχεια μου?

menyctas_nik
02-08-09, 00:15
δοκιμασε ασφαλη λειτουργεια και αν εχεις ορισει σημειο κανε επαναφορα συστηματος. αυτο στο εκανε ξαφνικα η πειραξες κατι?

Nikolas1986
02-08-09, 01:34
δοκιμασα κ ασφαλη λειτουργια κ επαναφορα συστηματος αλλα δεν αλλαξε κατι.τελευταια φορα λειτουργουσαν ολα κανονικα μεχρι χτες βραδι που εκλεισε ο υπολογιστης απο διακοπη ρευματος(δε γνωριζω αν παιζει καποιο ρολο).πηγα να τρεξω ενα παιχνιδι απτο εικονιδιο του στη επιφανεια εργασιας οταν μου εγινε η ζημια.

cranky
02-08-09, 01:43
Κάνε σκανάρισμα για ιούς σε ασφαλη λειτουργια.
Αν ξαναβγάλει μπλέ οθόνη, σημείωσε τον κωδικό σφάλματος (STOP : 0x....) καί πέστον μας.

Nikolas1986
02-08-09, 02:27
οκ.ευχαριστω πολυ.θα το δοκιμασω κ θα ενημερωσω

Nikolas1986
02-08-09, 10:25
Δοκιμασα να κανω ελεγχο για ιους με το Kaspersky σε safe mode,αναφερθηκαν 17 συμβαντα τα οποια χαρακτηριζει ως "τρωτα σημεια" μεγαλου κινδυνου.Επισης παροτι εχουν χαθει τα αρχεια μου,στο σκληρο μου εμφανιζεται ελευθερος χωρος γυρω στα 10,4GB απτα συνολικα 55GB της μνημης.Μπλε οθονη δεν εχει ξαναβγαλει αρα δεν εχω ν αναφερω τον αριθμο σφαλματος

pelasgian
02-08-09, 10:28
δοκίμασε να κάνεις boot από κάποιο livecd/dvd και να δεις την δομή του δίσκου σου από εκεί. Φρόντισε αν bootάρεις το μηχάνημα με τους ιούς να ΜΗΝ είσαι στο internet εκείνη τη στιγμή.

dimfarma
02-08-09, 10:32
Τα διέγραψες; Αν ναι κάνε restart και ξανά scan και αν ξανά εμφανιστούν τότε πρέπει να κάνεις scan με το doctor terminator

sniffer
02-08-09, 11:21
Nikolas1986,
Αν θες μπορεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ????Δλδή εννοώ ποιά εκδοση είχες και ποιά εχεις??? Την ίδια??? και ποιάν??? π.χ. εχεις την 6 την 7 την 8 την 9???? Εχεις το KIS ή το KAV ( οπου το KAV ειναι το σκέτο antivirus ενώ το KIS τα εχει ΟΛΑ.
Μήπως εκανες αναβάθμιση ρίχνοντας απο πάνω π.χ. την 8 πάνω στην 9?????
Επίσης ιδιαίτερα σημαντικό ειναι το ποιό antivirus είχες και ποιό εχεις τώρα?????Επίσης πως το εβγαλες το προηγούμενο??? Μονον απο την προσθαφαίρεση προγραμμάτων????????
ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ αλλά στα Αγγλικά μπορείς να πάρεις απο εδώ :
http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=5233
Aκολούθησε πιστά τις οδηγίες του Don Pelotas.
Kαι εννημέρωσε πάλι.

crypter
02-08-09, 11:45
Απο οτι καταλαβα τα αρχεια που ειχες στην επιφανεια εργασιας δεν χαθηκαν. Απλα δεν εμφανιζονται γιατι οταν μπαινεις σε safe mode μπαινεις ουσιαστικα με αλλον λογαριασμο απο τον κανονικο σου στον οποιον βρισκονται τα αρχεια. Μπορεις και τωρα να τα δεις αν πας στον C στο documents and settings του χρηστη που ειχες πριν στον φακελο της επιφανειας εργασιας.
Για σκαναρισμα και για να ξεφορτωθεις τους ιους μπορεις να δεις και αυτα απο το βημα 8 εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214514).

MADx2
02-08-09, 15:23
εγω θα προτεινα να κανεις ενα chkdsk απο safe mode , γιατι το προβλημα μαλλον δημιουργηθηκε απο την αποτομη διακοπη του Η/Υ λογω της διακοπης ρευματος

Nikolas1986
03-08-09, 02:38
Δοκιμασα και το chkdsk(πηρε πανω απο 10 ωρες) αλλα δεν υπηρξε καποια προοδος.Εξακολουθω να τρεχω τον υπολογιστη στην κανονικη λειτουργια χωρις να εχει εμφανισει ξανα μπλε οθονη ομως δεν υπαρχει ιχνος των αρχειων.Οσον αφορα το Boot απο live cd/dvd θα χρειαστω καποα επεξηγηση γιατι δε γνωριζω τη διαδικασια.Σχετικα με το antivirus εχω τη φετινη εκδοση(KIS).

........Auto merged post: Nikolas1986 πρόσθεσε 14 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Προς crypter: ριχνωντας μια πιο προσεκτικη ματια στην παρατηρηση σου βρηκα οντως ολα τ αρχεια απο την επιφανεια εργασιας μου στο C:\Documents and Settings.Αν μπορεις εξηγησε μου γιατι συνεβει αυτο.Ενα ευχαριστω προς ολους για την βοηθεια

crypter
03-08-09, 09:00
Δοκιμασα και το chkdsk(πηρε πανω απο 10 ωρες) αλλα δεν υπηρξε καποια προοδος.Εξακολουθω να τρεχω τον υπολογιστη στην κανονικη λειτουργια χωρις να εχει εμφανισει ξανα μπλε οθονη ομως δεν υπαρχει ιχνος των αρχειων.Οσον αφορα το Boot απο live cd/dvd θα χρειαστω καποα επεξηγηση γιατι δε γνωριζω τη διαδικασια.Σχετικα με το antivirus εχω τη φετινη εκδοση(KIS).
------
Προς crypter: ριχνωντας μια πιο προσεκτικη ματια στην παρατηρηση σου βρηκα οντως ολα τ αρχεια απο την επιφανεια εργασιας μου στο C:\Documents and Settings.Αν μπορεις εξηγησε μου γιατι συνεβει αυτο.Ενα ευχαριστω προς ολους για την βοηθεια

Σου εξηγησα βασικα, τα αρχεια ειναι εκει γιατι μπαινεις με αλλον λογαριασμο στο pc σου, πιθανοτατα του admnistrator και τα αρχεια δεν ειναι κοινα στους λογαριασμους σου. Αν πας στον πινακα ελεγχου και κοιταξεις τους λογαριασμους χρηστων θα τους δεις ολους.
Τωρα για το σκαναρισμα απο live cd οπως περιγραφεται στο βημα 8 απλα κατεβαζεις το αρχειο .isο, το καις σε cd και ξεκινας με το cd μεσα. Μετα απλα επιλεγεις σκαναρισμα και περιμενεις, τιποτα το περιπλοκο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.