PDA

Επιστροφή στο Forum : USR 9108 & Attenuation



bolos
02-08-09, 12:28
Καλημέρα, έχω σύνδεση Οτε 2Μbps και στο ADSLStatistics εχω attenuation 55dB και SNR κυμαινεται απο 13 και φτάνει τα βραδια 4 !
To modem μου λεει attenable 4.8 - 4 MBps και σκέφτομαι να βάλω συνδεση 8 MBps και να πιανω 4 δλδ διπλασια ταχυτητα απο οτι εχω τώρα πραγμα που συμφερει ή θα με πεθανει στις διακοπες και δεν θα συγχρονιζει το μodem οποτε πάλι θα αναγκαστω να το μειώσω.
Δεν ξερω αν παίζει ρόλο αλλα εχω ISDN σύνδεση.
Οποια γνώμη δεκτη.

[Insomniac]
02-08-09, 17:24
Με 55db attenuation και ISDN λίγο δύσκολα τα 4Mbps. Γύρω στα 3Mbps αν πάνε όλα καλά, ίσως να είσαι σταθερός. Αν πιστεύεις ότι αξίζει η "περιπέτεια" go for it, αν και imo καλύτερα μην μπλέξεις.

bolos
02-08-09, 20:23
;2975426']Με 55db attenuation και ISDN λίγο δύσκολα τα 4Mbps. Γύρω στα 3Mbps αν πάνε όλα καλά, ίσως να είσαι σταθερός. Αν πιστεύεις ότι αξίζει η "περιπέτεια" go for it, αν και imo καλύτερα μην μπλέξεις.

Εχεις δικιο δεν θα δω καμια αισθητη διαφορα, αλλα παρατηρω οτι οταν αποσυνδεω το Νετmode απο το spliter τοτε ανεβαινει το SNR αισθητά.Εχω εκεινα τα παλια της <i> λες αν μου το αλλαξουν με τα καινουρια της Siemens να δω φως;;;

[Insomniac]
03-08-09, 00:50
Δε νομίζω, αλλά δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και να μας πεις το αποτέλεσμα. Πάντως είναι λογικό όταν μπαίνει το netmod στο κύκλωμα να έχεις πτώση στο SNR.

bolos
03-08-09, 01:31
;2975968']Δε νομίζω, αλλά δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και να μας πεις το αποτέλεσμα. Πάντως είναι λογικό όταν μπαίνει το netmod στο κύκλωμα να έχεις πτώση στο SNR.
Αρα και μονο απο το γεγονός αυτό κανένας λογικός άνθρωπος που θέλει υψηλές ταχυτητες ADSL κ δεν πολυχρησιμοποιει το σταθερό του δεν πρεπει να βάζει ISDN!!!!

[Insomniac]
03-08-09, 01:50
Σε μεγάλες αποστάσεις, αν όπως λες δε χρειάζεται ιδιαίτερα τις έξτρα υπηρεσίες που προσφέρει, όχι δεν υπάρχει λόγος.

bolos
06-08-09, 12:19
;2976027']Σε μεγάλες αποστάσεις, αν όπως λες δε χρειάζεται ιδιαίτερα τις έξτρα υπηρεσίες που προσφέρει, όχι δεν υπάρχει λόγος.

Eβαλα το Fritz που ειχα πάρει απο HOL κ δειχνει att 48dB και SNR 16 dB, και καλα ο θορυβος αλλαζει συνεχώς αλλα η εξασθενηση τετοια διαφορά;
Βεβαια στις μετρησεις τα ιδια βγαζει 38 msec ping και 1.7ΜBps Down / 0.2Mbps Up .
Εγω οπως καταλαβενετε τα κανω ολα αυτα για να δω αν σηκώνεται η 8αρα γραμμη με 4 αποδοση βεβαια.
Αλλα τα βραδια με τετοια χαλια χλωμο το βλεπω.
Πήρα και ΟΤΕ κ μου ειπαν να αλλαξω λεει Splitter τι να λεει εγω εχω ενα SpeedTouch κ θεωρω οτι δεν θα δω διαφορα.Τους ειπα για αλλαγη ΝετΜοde , μπα μου λενε δεν ειναι αυτο.Αντε να βγαλεις ακρη.
Μου λεει η γραμμη σας πολυ καλυ 38Db Att kai 20 SNR , του λεω αυτα τα νουμερα δεν ταχω δει ποτε μου που τα δε αυτος δεν ξερω...

[Insomniac]
07-08-09, 00:46
Μια διαφορά στα db της εξασθένισης δικαιολογείται με την αλλαγή ρούτερ. Βέβαια εδώ τα 7db δεν είναι και λίγα, αλλά και με τα 48db δύσκολα σώζεται η κατάσταση για τα 4Mbps (και σταθερά).

bolos
07-08-09, 01:35
Ναι πολυ δυσκολα κ γω το βλέπω. Εδω βλεπω εσενα με 10αρα γραμμη κ SNR 9 και εγω στα 2 και εχω αυτη τι στιγμή 11.1!!Τι να πεις;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.