PDA

Επιστροφή στο Forum : Technet



vasim
02-08-09, 20:03
Καλησπέρα.

Επειδή δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλα τα κατεβατά της MS για τη συνδρομή Microsoft Technet έχω κάποιες ερωτήσεις που αν ξέρει κάποιος μπορεί να μου απαντήσει:

1. Με τη συνδρομή είναι διαθέσιμα όλα τα λειτουργικά της MS + Office + Visual Studio στις rtm εκδόσεις τους (h retail ανάλογα)
2. Αν λήξει η συνδρομή είσαι υποχρεωμένος να αφαιρέσεις όλο το λογισμικό που έχεις εγκατεστημένο μέχρι να ανανεώσεις;
3. Με κάθε ανανέωση της συνδρομής πρέπει απαραιτήτως να αφαιρείς τα προηγούμενα εγκατεστημένα λογισμικά και να περνάς καινουργια; (αυτό ισχύει σήμερα στο Action Pack και γιαυτό εγκαταλήφθηκε η ιδέα)

Γνωρίζει κάποιος; Η να καλέσω άμεσα τη microsoft η οποίοι θα μου πουν τα μισά και τα άλλα μισά θα εννοούνται;

sdikr
02-08-09, 21:42
Στο action pack δεν σε υποχρεώνει να βγάλεις τις παλιότερες εκδόσεις,
Απλά σου λέει οτι ότι και να κάνεις θα πρέπει να είναι στο σύνολο πχ 10 άδειες, πχ 5 xp 2 vista 3 win7

vasim
02-08-09, 21:54
ναι αλλα το θέμα ειναι ότι δε μπορώ να έχω στημένο μηχανάκι πάνω από ένα χρόνο.Οπότε αν έχω ένα έργο που θα μου κρατήσει πάνω από ένα χρόνο θα πρέπει να το ξαναστήσω.

wintech2003
02-08-09, 22:01
Οταν λες έργο τί εννοεις?

Το action pack και το technet είναι μονο για internal-use.

The Microsoft Partner Program Agreement allows the use of Microsoft Action Pack software only for internal business needs, as well as for evaluation, demonstration, testing, training, and educational purposes. MAPS use in a production environment, such as in hosting a commercial website, is outside the scope of the agreement.

vasim
02-08-09, 22:03
ακριβώς, για development ενός internal έργου.αργότερα κανονικά deployment.Άλλωστε δεν ενδιαφέρομαι για το Action Pack αλλά για το technet.

asm
03-08-09, 00:53
1. Με τη συνδρομή είναι διαθέσιμα όλα τα λειτουργικά της MS + Office + Visual Studio στις rtm εκδόσεις τους (h retail ανάλογα)
Λειτουργικά + Office ναί, Visual Studio όχι. Για το VS θα πρέπει να πας σε MSDN subscription και όχι technet.


2. Αν λήξει η συνδρομή είσαι υποχρεωμένος να αφαιρέσεις όλο το λογισμικό που έχεις εγκατεστημένο μέχρι να ανανεώσεις;
3. Με κάθε ανανέωση της συνδρομής πρέπει απαραιτήτως να αφαιρείς τα προηγούμενα εγκατεστημένα λογισμικά και να περνάς καινουργια;
Και στο #2 και στο #3 η απάντηση είναι όχι. Δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε να αφαιρείς το λογισμικό ούτε να το αντικαθιστάς. Κάτι όμως που θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου και ίσως σε ενδιαφέρει νομικά, είναι πως όλες οι άδειες του Technet είναι αποκλειστικά και μόνο για evaluation και όχι για χρήση. Νομική λεπτομέρεια θα μου πεις αλλά έχει την αξία της αν μιλάς για εταιρικό χώρο.

vasim
03-08-09, 08:28
Λειτουργικά + Office ναί, Visual Studio όχι. Για το VS θα πρέπει να πας σε MSDN subscription και όχι technet.


Και στο #2 και στο #3 η απάντηση είναι όχι. Δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε να αφαιρείς το λογισμικό ούτε να το αντικαθιστάς. Κάτι όμως που θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου και ίσως σε ενδιαφέρει νομικά, είναι πως όλες οι άδειες του Technet είναι αποκλειστικά και μόνο για evaluation και όχι για χρήση. Νομική λεπτομέρεια θα μου πεις αλλά έχει την αξία της αν μιλάς για εταιρικό χώρο.

Ευχαριστώ φίλε για τις οδηγίες.

Είναι για έργα όπως ακριβώς τα αναφέρει η άδεια και το γνωριζω αυτό. Απλώς επειδή διάβασα μια eula τρομοκρατήθηκα στο γεγονός ότι πρέπει κάθε χρόνο να ξαναστήνω τα μηχανήματα που γίνεται το evaluation. Όσο για ποια eula αναφέρομαι είναι


Subscription Term and Termination
The term of this Subscription is one (1) year from the date you purchase the Subscription. It is important that you maintain properly licensed
Products. You agree that Microsoft may terminate this Agreement, without prejudice to any other rights or remedies, at any time without
prior written notice to you in the event that you:
(a) Violate the EULAs accompanying the Products.
(b) Resell, transfer, or use the Products for any purpose other than internal business use, demonstration, testing, education, and evaluation
purposes only.
(c) Engage in, or participate with any third party in, the unauthorized manufacture, duplication, distribution or use of any Products or any
other Microsoft products or otherwise infringe any other intellectual property right of Microsoft.
Upon expiration or earlier termination of this Agreement, you agree to immediately cease use of and to destroy all copies of any Products,
including but not limited to, all Not for Retail Distribution software media and all Product License copies.

και είναι από το Action Pack Eula.

@ ADSLgr.com All rights reserved.