PDA

Επιστροφή στο Forum : Αύγουστος! Ξεμπούκωσαν τα DSLAM!



Σελίδες : [1] 2

dbal
02-08-09, 23:06
Ανοίγω σήμερα το pc που το είχα αφήσει συνδεδεμένο στα 12,5Mbps με πειραγμένο SNR στα 5 μέσω DMT tool, και ξαφνικά βλέπω το DMT να δείχνει SNR στα 10,1!! :shock: (εντελώς πρωτοφανές για μένα). Υποψιάζομαι μια περίεργη "καθαριότητα" στην γραμμή και μετά από απλό resync βρέθηκα στα 14,6 Mbps με το κλασικό margin στα 6,0!! :worthy: Απλά να τονίσω ότι τέτοια ταχύτητα είχα να δω εδώ και 1,5 χρόνο περίπου στα 2 που είμαι συνδρομητής και είχα ξεκινήσει από τα 16.5 για να καταλήξω τον τελευταίο καιρό στα 11.6...
Επειδή το φαινόμενο είχε παρατηρηθεί -αλλά όχι με τέτοια διαστημική διαφορά- και το Πάσχα, μάλιστα είχε συζητηθεί πάλι στο forum- το συμπέρασμα είναι απλό: Ας το απολαύσουμε για όσο θα κρατήσει! (το πολύ ένα μήνα δηλαδή...) :clap:

sdikr
02-08-09, 23:11
Κάποιοι φύγανε, κάποιοι κλείσανε τα modem τους ;)

dbal
02-08-09, 23:23
Ακριβώς! Άλλος ένας καλός λόγος να έχεις άδεια πριν ή μετά τον Αύγουστο - ειδικά στην Αθήνα:p

Arkady
02-08-09, 23:27
Ακριβώς! Άλλος ένας καλός λόγος να έχεις άδεια πριν ή μετά τον Αύγουστο - ειδικά στην Αθήνα:p

Ναι αλλά πως περνάει αυτός ο άτιμος ο Αύγουστος, αν πρόκειται να πάρεις άδεια τον Σεπτέμβρη...

loukoumaki
03-08-09, 01:53
κάνεις υπομονή γιατί είναι πολύ κάποιοι που δεν θα πάνε πουθενά................:rofl:

Linus
03-08-09, 04:13
Όντως φαίνεται να ξεμπούκωσαν εντελώς τώρα που μπήκε ο Αύγουστος...

Συνήθως ξεμπούκωναν με το τέλος της εξεταστικής περιόδου, στις αρχές Ιούλη...

Ανησυχητικό αυτό για τον Σεπτέμβρη που φτάνει :hmm:

deniSun
03-08-09, 09:04
Τι σχέση έχει η ταχύτητα συγχρονισμού με το αν είναι μπουκωμένο ή όχι το dslam...
Καμία σχέση...

mob
03-08-09, 09:08
Κάποιοι φύγανε, κάποιοι κλείσανε τα modem τους ;)

αλλά οι περισσότεροι πήγαν σπίτι, στο νησί, έφεραν και τα φιλαράκια μαζί και κατεβάζουν αρειμανίως :p

balander
03-08-09, 09:47
Μια απο τα ιδια, εχω να δω 10mbps πολυυυυ καιρο. Παντα ειμαι στα 5800-6100..

Κ τα pings απο το πρωτο hop αρχιζουν απο τα 22ms και οχι απο τα 30 και μερικες φορες 40ms !!

Jazzer
03-08-09, 10:14
Σε μένα οι ταχύτητες και ο συγχρονισμός παραμένουν στα ίδια επίπεδα, αλλά τα pings για online gaming είναι σαφώς καλύτερα αυτές τις μέρες.:)

hemlock
03-08-09, 10:20
Εγω που εχω προβλημα με τους seeders να τον γραψω τον πονο μου?:p

mob
03-08-09, 10:43
Εγω που εχω προβλημα με τους seeders να τον γραψω τον πονο μου?:p

δεν το είπαμε παραπάνω - διακοπές και μετά εξεταστική - κλάμα
seeders από τέλος σεπτέμβρη :p

hemlock
03-08-09, 10:46
δεν το είπαμε παραπάνω - διακοπές και μετά εξεταστική - κλάμα
seeders από τέλος σεπτέμβρη :p
Ναι ρε γαμωτο....Οι ΙP Που "εβλεπα" ηταν μεσα απο ανωτερα/τατα ιδρυματα που και κλιματισμο θα ειχαν και καποιον admin να τα επιβλεπει....
Γιατι ρε παιδια κατεβασατε τον γενικο?:cry:

Jazzer
03-08-09, 10:51
Χαρείτε τη σύνδεση που σας παρέχει απλόχερα και ανάλαφρα η Forthnet αυτό το μήνα ! :p
Σκέτη καλοκαιρινή προσφορά ! :p

mob
03-08-09, 10:53
Ναι ρε γαμωτο....Οι ΙP Που "εβλεπα" ηταν μεσα απο ανωτερα/τατα ιδρυματα που και κλιματισμο θα ειχαν και καποιον admin να τα επιβλεπει....
Γιατι ρε παιδια κατεβασατε τον γενικο?:cry:

μία λύση υπάρχει να κατεβάζεις τις διανομές linux με http - παλιοκατάσταση :p:rolleyes:

........Auto merged post: mob πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Χαρείτε τη σύνδεση που σας παρέχει απλόχερα και ανάλαφρα η Forthnet αυτό το μήνα ! :p
Σκέτη καλοκαιρινή προσφορά ! :p

εν Αθήναις ;)
εδώ ίδια γεύση :(

kom
03-08-09, 10:55
αν περιμένουμε κάθε χρόνο να μπει ο Αύγουστος να δούμε φως ζήτω που καήκαμε.....α παρεμπιπτόντως ακύρωσα HOL και σήμερα το πρωί επισκέφθηκα κατάστημα ΟΤΕ shop :2guns: ( με στεναχώρεσαν λίγο γιατί δεν έχουν 585v7 αλλά κάτι baudtec και sagem )

καλημέρες...

Antonis1992
03-08-09, 12:23
Τι λέτε ρε παιδες.....Απο το πρωι εχω σκιστει στα dc ολο αποσυγχρονισεις.... απο 19 mbps εφτασα να συγχρονιζω σε 5 mb

Arkady
03-08-09, 13:07
Τι λέτε ρε παιδες.....Απο το πρωι εχω σκιστει στα dc ολο αποσυγχρονισεις.... απο 19 mbps εφτασα να συγχρονιζω σε 5 mb

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορα: Εξακολουθώ να συγχρονίζω στα 6Mbps που συγχρόνιζα όλη την χρονιά, ενώ οι ταχύτητες downloading παραμένουν οι ίδιες.

@Antonis: Το πρόβλημα σου δεν σχετίζεται με την περίοδο του Αυγούστου. Μάλλον κάτι τρέχει στην γραμμή σου ή στο DSLAM

chronisc
03-08-09, 14:51
Εγώ πάλι σταθερός στο συγχρονισμό. Απλά και εγώ αυτή την απορία έχω.... Τι σχέση έχει η ταχύτητα του συγχρονισμού με το ξεμπούκωμα?

Arkady
03-08-09, 14:54
Εγώ πάλι σταθερός στο συγχρονισμό. Απλά και εγώ αυτή την απορία έχω.... Τι σχέση έχει η ταχύτητα του συγχρονισμού με το ξεμπούκωμα?

Λιγότεροι χρήστες, μεγαλύτερο διαθέσιμο bandwidth, υψηλότερες ταχύτητες κλειδώματος.

deniSun
03-08-09, 16:08
Λιγότεροι χρήστες, μεγαλύτερο διαθέσιμο bandwidth, υψηλότερες ταχύτητες κλειδώματος.

Καμία σχέση η ταχύτητα κλειδώματος με το bw.
Αλλά συνεχίζεται...

Arkady
03-08-09, 16:13
Καμία σχέση η ταχύτητα κλειδώματος με το bw.
Αλλά συνεχίζεται...

Εφόσον το διαθέσιμο bandwidth (που παραμένει σταθερό) μοιράζεται πλέον σε λιγότερους χρήστες, αυτό δεν συνεπάγεται και μεγαλύτερη ταχύτητα κατεβάσματος? Η ταχύτητα κλειδώματος επηρεάζεται -εκτός απο την απόσταση απο το DSLAM- και απο το φόρτο που έχει μια δεδομένη στιγμή, σωστά?

psyxakias
03-08-09, 16:19
Τα περισσότερα DSLAMs δεν είναι μπουκωμένα από θέμα bandwidth ούτως ή άλλως. Η αύξηση του συγχρονισμού είναι αναμενόμενη κατά τη περίοδο των διακοπών και οφείλεται σε αυτό που είπε ο sdikr, κλείνουν τα modems τους οι χρήστες. Οπότε μειώνονται οι συνακροάσεις στο καλωδιακό δίκτυο που προκαλεί η χρήση των ADSL γραμμών και αυξάνεται ο συγχρονισμός. Αυτό παρατηρείται σε όλους τους παρόχους λίγο-πολύ, όχι μόνο στην Forthnet.

deniSun
03-08-09, 16:20
Εφόσον το διαθέσιμο bandwidth (που παραμένει σταθερό) μοιράζεται πλέον σε λιγότερους χρήστες, αυτό δεν συνεπάγεται και μεγαλύτερη ταχύτητα κατεβάσματος? Η ταχύτητα κλειδώματος επηρεάζεται -εκτός απο την απόσταση απο το DSLAM- και απο το φόρτο που έχει μια δεδομένη στιγμή, σωστά?

Λάθος.
Η ταχύτητα κλειδώματος έχει να κάνει μόνο με τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου.
Το bw επηρεάζει μόνο την ταχύτητα κατεβάσματος.
Δηλαδή μπορεί να κλειδώνεις στα 20Μ και η ταχύτητα κατεβάσματος να είναι 1Μ.

Arkady
03-08-09, 16:28
Τα περισσότερα DSLAMs δεν είναι μπουκωμένα από θέμα bandwidth ούτως ή άλλως. Η αύξηση του συγχρονισμού είναι αναμενόμενη κατά τη περίοδο των διακοπών και οφείλεται σε αυτό που είπε ο sdikr, κλείνουν τα modems τους οι χρήστες. Οπότε μειώνονται οι συνακροάσεις στο καλωδιακό δίκτυο που προκαλεί η χρήση των ADSL γραμμών και αυξάνεται ο συγχρονισμός. Αυτό παρατηρείται σε όλους τους παρόχους λίγο-πολύ, όχι μόνο στην Forthnet.

Δεν το γνώριζα αυτό για τις συνακροάσεις.


Λάθος.
Η ταχύτητα κλειδώματος έχει να κάνει μόνο με τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου.
Το bw επηρεάζει μόνο την ταχύτητα κατεβάσματος.
Δηλαδή μπορεί να κλειδώνεις στα 20Μ και η ταχύτητα κατεβάσματος να είναι 1Μ.

Πως γίνεται να κλειδώνεις στα 20Μ και να κατεβάζεις με τόσο μικρή ταχύτητα?
Αυτό που ρώτησα πριν (διαμοιρασμός ιδίου bandwidth σε λιγότερους χρήστες συνεπάγεται υψηλοτερη ταχύτητα downloading) δεν ισχύει?

mob
03-08-09, 18:23
... Πως γίνεται να κλειδώνεις στα 20Μ και να κατεβάζεις με τόσο μικρή ταχύτητα? ...

πάρε το πλοίο κι έλα να δεις μόνος σου :twisted::lol:

dbal
03-08-09, 18:24
Η αύξηση του συγχρονισμού είναι αναμενόμενη κατά τη περίοδο των διακοπών και οφείλεται σε αυτό που είπε ο sdikr, κλείνουν τα modems τους οι χρήστες. Οπότε μειώνονται οι συνακροάσεις στο καλωδιακό δίκτυο που προκαλεί η χρήση των ADSL γραμμών και αυξάνεται ο συγχρονισμός.

By the way, τι θα μπορούσε να κάνει μια "σοβαρή" εταιρεία για να αντιμετωπίσει το φαινόμενο του crosstalk που θα έπρεπε να το περιμένει μεγαλώνοντας? (Ώστε οι συνδρομητές να μην περιμένουν το καλοκαίρι για να χαρούν...)

Arkady
03-08-09, 18:29
πάρε το πλοίο κι έλα να δεις μόνος σου :twisted::lol:

Δεν το'πιασα ακριβώς το χιούμορ.
Εννοώ ότι εφόσον κλειδώνεις στα 20 πρέπει να κατεβάζεις περίπου στα 1,8-2,0 σωστά? Αν αυτό δεν συμβαίνει που οφείλεται? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να έρθω απο κει να δω. Μπορείς να μου το πεις κι εσύ.:twisted:

mob
03-08-09, 18:35
Δεν το'πιασα ακριβώς το χιούμορ.
Εννοώ ότι εφόσον κλειδώνεις στα 20 πρέπει να κατεβάζεις περίπου στα 1,8-2,0 σωστά? Αν αυτό δεν συμβαίνει που οφείλεται? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να έρθω απο κει να δω. Μπορείς να μου το πεις κι εσύ.:twisted:

Link Information
Uptime: 7 days, 21:05:21
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 20.529

αλλά σήμερα δεν μπορώ να δω ούτε βιντεάκι στο youtube - μα το είπα παραπάνω για κοίτα τι γράφω όλοι οι Αθηναίοι βγήκαν βόλτα στα νησιά :twisted:

μέση ταχύτητα download κατά τις εργάσιμες - απογεύματα 100-200kbps

το γιατί είναι απλό η forthnet πουλάει χωρίς να έχει αγοράσει το bandwidth :evil:

psyxakias
03-08-09, 18:42
By the way, τι θα μπορούσε να κάνει μια "σοβαρή" εταιρεία για να αντιμετωπίσει το φαινόμενο του crosstalk που θα έπρεπε να το περιμένει μεγαλώνοντας? (Ώστε οι συνδρομητές να μην περιμένουν το καλοκαίρι για να χαρούν...)Το crosstalk δε νομίζω πως επηρεάζει πάνω από 2-3 Mbps (και πολλά λέω) το συγχρονισμό, οπότε θεωρείται σχετικά αμελητέο (ειδικά για όσους έχουν 10+ Mbps) σε μια περιοχή με αρκετές ADSL γραμμές. Δε μπορεί να κάνει πολλά ο πάροχος, παρά μόνο ο διαχειριστής του καλωδιακού δικτύου αλλά κοστίζει. Αν οι διακυμάνσεις στις ταχύτητες συγχρονισμού είναι μεγαλύτερες, οφείλεται σε άλλους παράγοντες ενώ το crosstalk δε σχετίζεται με την επίτευξη ή μη υψηλών ταχυτήτων κατεβάσματος.

SfH
03-08-09, 18:45
By the way, τι θα μπορούσε να κάνει μια "σοβαρή" εταιρεία για να αντιμετωπίσει το φαινόμενο του crosstalk που θα έπρεπε να το περιμένει μεγαλώνοντας? (Ώστε οι συνδρομητές να μην περιμένουν το καλοκαίρι για να
χαρούν...)

Μιας και είμαστε στην ελλάδα, ίσως θα μπορούσαν να δωροδοκήσουν κανέναν νομοθέτη/δικαστή/κτλ για να ακυρώσει τους νομους της φυσικής :p Δυστυχώς μιλάμε για φαινόμενο που επηρεάζει καθολικά το καλωδιακό δίκτυο και δεν υπάρχει κάποια λύση.

dbal
03-08-09, 19:05
Χμμμ....δεν θα παραστήσω τον φυσικό αλλά θα διατηρήσω μερικές επιφυλάξεις....δηλαδή γεωμετρικά συν τω χρόνω, και με τους συνδρομητές να έχουν φτάσει τις 200000 θα πρέπει όλοι μας να περιμένουμε περαιτέρω ελέυθερη πτώση των ταχυτήτων σε όλους τους παρόχους?? Όχι οτι αυτό δεν συμβαίνει π.χ σε εμένα τα 2 αυτά χρόνια (16,7---> 11,6 Mbps) αλλά μου φαίνεται πολύ μοιρολατρικό για να το αποδεχτώ....

[Insomniac]
03-08-09, 19:31
Το crosstalk δε νομίζω πως επηρεάζει πάνω από 2-3 Mbps (και πολλά λέω) το συγχρονισμό, οπότε θεωρείται σχετικά αμελητέο (ειδικά για όσους έχουν 10+ Mbps) σε μια περιοχή με αρκετές ADSL γραμμές.

Σωστό, αν και καλύτερα θα ήταν να λέγαμε "δε θα'πρεπε να επηρεάζει".

@dbal, σε μία optimized υπηρεσία και σ'ένα δίκτυο με σωστή τοπολογία, υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης - περιορισμού του φαινομένου του crosstalk. Το θέμα είναι πού το βρίσκεις αυτό το δίκτυο...

spideman3
03-08-09, 19:42
Σ΄εσάς μπορεί μα ξεμπούκωσε το DSLM αλλά εγώ εδώ και 11 μέρες είμαι στο 4.2 mps από 9.1 και attenuetion 32.

theopan
03-08-09, 22:49
Το crosstalk δε νομίζω πως επηρεάζει πάνω από 2-3 Mbps (και πολλά λέω) το συγχρονισμό, οπότε θεωρείται σχετικά αμελητέο

Άρχισε να το νομίζεις. Πέρυσι τέτοια εποχή ο ξάδερφος μου στον Πύργο Ηλείας (ενεργοποιημένος από τους πρώτους στη forthnet στην περιοχή), συγχρονισμό ~24Mbps με 10 dB attenuation ("αδικαιολόγητα" χαμηλό μάλιστα λέγαμε ότι είναι τότε, για την απόστασή του από τον ΟΤΕ). Προχθές που το έλεγξα πάλι, (1 χρόνο μετά και με πηγμένο πλέον κατά τη forthnet dslam στην περιοχή), 16Mbps και ...25dB attenuation! Να υποθέσω τώρα εγώ ότι ξαφνικά έπαθε βλάβη το καλώδιο του (που είναι 20 χρόνια χωμένο στο χώμα αλλά αποφάσισε να χαλάσει ξαφνικά τον τελευταίο χρόνο) ή ότι φταίει η εσωτερική του εγκατάσταση (ούτε το μόντεμ δεν έχει κουνήσει να ξεσκονίσει που λέει ο λόγος) και όχι ότι απλά γέμισε το dslam ή τέλος πάντων η γειτονιά του με adsl...

dbal
03-08-09, 23:31
Ας συμπεράνουμε λοιπόν πως η βελτίωση που παρατηρείται (σε όσους, έστω) οφείλεται στον περιορισμό του φαινομένου του crosstalk λόγω κλειστών router και όχι στα "πηγμένα" DSLAM.
Δεν είναι όμως πρακτικά αυτό αλληλένδετο με πληθώρα λιγότερων active συνδέσεων στα κέντρα, και κατά συνέπεια με το "ξεμπούκωμα" αυτών? (όπως φάνηκε με την κατακόρυφη άνοδο του SNR που επέτρεψε να επιτευχθεί και η καλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού και αντίστοιχα download).
Νομίζω δηλ. οτι εννοούμε το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετικούς όρους και διορθώστε με αν κάνω λάθος...Κλειστά router --> λιγότερο crosstalk από λιγότερες active συνδέσεις --> βελτίωση SNR --> υψηλότερη ταχύτητα
Φιλικά πάντα :)

[Insomniac]
03-08-09, 23:43
Άρχισε να το νομίζεις. Πέρυσι τέτοια εποχή ο ξάδερφος μου στον Πύργο Ηλείας (ενεργοποιημένος από τους πρώτους στη forthnet στην περιοχή), συγχρονισμό ~24Mbps με 10 dB attenuation ("αδικαιολόγητα" χαμηλό μάλιστα λέγαμε ότι είναι τότε, για την απόστασή του από τον ΟΤΕ). Προχθές που το έλεγξα πάλι, (1 χρόνο μετά και με πηγμένο πλέον κατά τη forthnet dslam στην περιοχή), 16Mbps και ...25dB attenuation!

Συγγνώμη, αλλά το crosstalk δεν μπορεί να οφείλεται για αύξηση του attenuation.

Georgevtr
04-08-09, 00:23
Σταθερότατος εδώ και 3 μήνες χωρίς καμία διαφορά.

sniffer
04-08-09, 08:02
Εμένα μου εδωσε 1 σηματικό ανάβασμα ( 2Kbps) απο την Παρασκευή 31 Ιουλίου εως και χθες το βράδυ 3 Αυγούστου οπου εφαγα πάλι την γνωστή κατρακύλα στα 16.800Kbps.
Αttenuation & SNR πάντα τα ίδια.
Πάλι καλά!!!!! Διότι υπάρχουν και χειρότερα.

deniSun
04-08-09, 09:03
α) Το crosstalk δεν μπορεί να δημιουργεί τόσες μεγάλες διαφορές στο συγχρονισμό
β) Το κυριότερο απ' όλα: Πόσοι φεύγοντας για διακοπές κλείνουν τα ρούτερ;
Ελάχιστοι. Γιατί να κλείσεις κάτι το οποίο είναι κατασκευασμένο να δουλεύει για 24/24;
Ή μήπως αποκτήσαμε οικολογική συνείδηση (save the earth) ή μήπως μας χτύπησε τόσο πολύ η οικονομική κρίση που θέλουμε να κάνουμε οικονομία ρεύματος.
Ας είμαστε σοβαροί...
Το καλοκαίρι τις περισσότερες φορές παρατηρείται άνοδος του συγχρονισμού σε προβληματικές γραμμές.
Ο καιρός είναι ζεστός, υγρασία δεν υπάρχει, κάποια καλώδια που είχαν προβλήματα λόγω φθοράς λειτουργούν καλύτερα.

Πρόβλημα με το bw (υπό φυσιολογικές συνθήκες που όλα λειτουργούν τέλεια) αυτή την στιγμή δεν υπάρχει στη forthnet.
Φυσικά όσο περισσότερο τόσο καλύτερο αλλά αυτή τη στιγμή όταν όλα λειτουργούν οκ δεν υπάρχουν προβλήματα.
Αν κάποιο Link βγει εκτός ή η σύνδεση του ενός κέντρου με το άλλο δεν είναι καλή δεν σημαίνει ότι φταίει το bw της forthnet. (και 1G να έχει διασύνδεση το ένα κέντρο με το άλλο, αν πέφτει συνέχεια το Link πάλι προβλήματα θα έχουν οι χρήστες)

manicx
04-08-09, 10:57
...(υπό φυσιολογικές συνθήκες που όλα λειτουργούν τέλεια)...

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα με την Forthnet....

RASTAVIPER
04-08-09, 14:59
Πάντως δεν ξέρω για σας, εγώ στο Αμπελοκήπων βλέπω χειρότερη ταχύτητα συγχρονισμού εδώ και 2 μέρες.
Mόνο αυτό έμεινε μπουκωμένο??

theopan
04-08-09, 19:15
;2977508']Συγγνώμη, αλλά το crosstalk δεν μπορεί να οφείλεται για αύξηση του attenuation.

Και εμένα μου φαίνεται περίεργο. Και επειδή να τσούλησε το Α/Κ καμιά 500αριά μέτρα πιο μακριά, αποκλείεται, υποψιάζομαι κι εγώ κανένα "χτυπημένο" καλώδιο. Επειδή όμως ούτε έργα έγιναν στην περιοχή τον τελευταίο χρόνο και εφόσον το φαινόμενο είναι διαπιστωμένο πλέον σε πολλές περιοχές που ενώ πρωτοξεκινάει ένας πάροχος όλα πάνε ρολόι, στη συνέχεια διαλύεται το σύμπαν, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πέρα από "τσαπατσουλιά" και φόρτο στα dslam (όπως έχω ξαναπεί).


α) Το crosstalk δεν μπορεί να δημιουργεί τόσες μεγάλες διαφορές στο συγχρονισμό
β) Το κυριότερο απ' όλα: Πόσοι φεύγοντας για διακοπές κλείνουν τα ρούτερ;
Ελάχιστοι. Γιατί να κλείσεις κάτι το οποίο είναι κατασκευασμένο να δουλεύει για 24/24;


Εγώ θα έλεγα πάρα πολλοί. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που κλείνουν το ρούτερ ...κάθε βράδυ. Το θέμα είναι κατά πόσον επηρρεάζει το φαινόμενο crosstalking ένα κλειστό ρούτερ. 'Οταν είναι ενεργοποιημένη η πόρτα στο dslam, έχει καμιά σημασία αν κλείσεις το ρούτερ; Βγάζοντας ας πούμε το φίλτρο από το τηλέφωνο ακόμα και με κλειστό ρούτερ, ακούς τα παράσιτα κανονικά (σήμα adsl συνεχίζει να έχει η γραμμή).

dbal
05-08-09, 02:29
β) Το κυριότερο απ' όλα: Πόσοι φεύγοντας για διακοπές κλείνουν τα ρούτερ;
Ελάχιστοι.
Έχεις δίκιο. Οι περισσότεροι όμως μάλλον κατεβάζουν ρολά και τον γενικό - οπότε μάλλον κλείνει και το router.


Γιατί να κλείσεις κάτι το οποίο είναι κατασκευασμένο να δουλεύει για 24/24;
Έχεις δίκιο. Οι 7-10 μέρες που δεν θα είσαι σπίτι είναι μάλλον μια καταπληκτική ευκαιρία να δεις αν οι κινέζοι έφτιαξαν ένα προιόν που ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του


Ή μήπως αποκτήσαμε οικολογική συνείδηση (save the earth)....
Έχεις δίκιο. Οι περισσότεροι όμως μάλλον βγάζουν πια τον φορτιστή του κινητού από την μπρίζα όταν δεν φορτίζει, δεν αφήνουν τις ηλεκτρονικές συσκευές σε standby mode, ανακυκλώνουν όσο μπορούν, κλείνουν το router όταν θα λείψουν αρκετές μέρες - εσύ προφανώς δεν ανήκεις σε αυτούς...


Ας είμαστε σοβαροί...
Και αυθαίρετος και προκλητικός....


Το καλοκαίρι τις περισσότερες φορές παρατηρείται άνοδος του συγχρονισμού σε προβληματικές γραμμές.
Ο καιρός είναι ζεστός, υγρασία δεν υπάρχει, κάποια καλώδια που είχαν προβλήματα λόγω φθοράς λειτουργούν καλύτερα.
Τα πουλάκια κελαηδούν.... :whistle: και με τέτοια επιχειρηματολογία κάνουμε και προτροπές περί σοβαρότητας....:closed:
Anyway, ας συνεχίσουμε επί της ουσίας με το post του theopan :clap:

[Insomniac]
05-08-09, 03:43
Και επειδή να τσούλησε το Α/Κ καμιά 500αριά μέτρα πιο μακριά, αποκλείεται, υποψιάζομαι κι εγώ κανένα "χτυπημένο" καλώδιο. Επειδή όμως ούτε έργα έγιναν στην περιοχή τον τελευταίο χρόνο και εφόσον το φαινόμενο είναι διαπιστωμένο πλέον σε πολλές περιοχές που ενώ πρωτοξεκινάει ένας πάροχος όλα πάνε ρολόι, στη συνέχεια διαλύεται το σύμπαν, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πέρα από "τσαπατσουλιά" και φόρτο στα dslam (όπως έχω ξαναπεί).

Το Α/Κ στη θέση του είναι, αλλά πολλά μπορούν να συμβούν. Καλώδια είναι φθείρονται με το χρόνο. Το ίδιο και οι επαφές. Ενώ τα όποια έργα μπορούν να επηρεάσουν σε οποιοδήποτε σημείο του βρόγχου μέχρι και το Α/Κ και όχι μόνο στην περιοχή γύρω από το σπίτι. Για να μην πούμε για το τι αλλαγές μπορούν να υπάρξουν με μόνο μια αλλαγή ζεύγους στο ΚΑΦΑΟ.

Βέβαια πολλές φορές το πρόβλημα δημιουργείται τελικά από τη μεριά του συνδρομητή κι ας έχει την εντύπωση ότι δεν πείραξε τίποτα.

Αναφέρομαι πάντα στην περίπτωση δραματικής αύξησης της εξασθένισης, για την οποία δεν μπορεί να οφείλεται o φόρτος στο DSLAM και το crosstalk. Η "τσαπατσουλιά" από την άλλη, εννοείται πως ναι.


Το θέμα είναι κατά πόσον επηρρεάζει το φαινόμενο crosstalking ένα κλειστό ρούτερ. 'Οταν είναι ενεργοποιημένη η πόρτα στο dslam, έχει καμιά σημασία αν κλείσεις το ρούτερ; Βγάζοντας ας πούμε το φίλτρο από το τηλέφωνο ακόμα και με κλειστό ρούτερ, ακούς τα παράσιτα κανονικά (σήμα adsl συνεχίζει να έχει η γραμμή).

Με κλειστό το ρούτερ η σηματοδοσία σταματά (το atu-c είναι σε C-SILENT1 state), μέχρι να σταλεί και πάλι σήμα (R-TONES-REQ) και να ξεκινήσει η διαδικασία του initialisation. Κακώς ακούς παράσιτα σε τηλέφωνο χωρίς φίλτρο που είναι συνδεμένο σε γραμμή με adsl, αν δεν υπάρχει ρούτερ στο κύκλωμα. Αλλού οφείλεται η ύπαρξή τους.

deniSun
05-08-09, 09:35
Έχεις δίκιο. Οι περισσότεροι όμως μάλλον κατεβάζουν ρολά και τον γενικό - οπότε μάλλον κλείνει και το router.

Έχεις δίκιο. Οι 7-10 μέρες που δεν θα είσαι σπίτι είναι μάλλον μια καταπληκτική ευκαιρία να δεις αν οι κινέζοι έφτιαξαν ένα προιόν που ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του

Έχεις δίκιο. Οι περισσότεροι όμως μάλλον βγάζουν πια τον φορτιστή του κινητού από την μπρίζα όταν δεν φορτίζει, δεν αφήνουν τις ηλεκτρονικές συσκευές σε standby mode, ανακυκλώνουν όσο μπορούν, κλείνουν το router όταν θα λείψουν αρκετές μέρες - εσύ προφανώς δεν ανήκεις σε αυτούς...

Και αυθαίρετος και προκλητικός....

Τα πουλάκια κελαηδούν.... :whistle: και με τέτοια επιχειρηματολογία κάνουμε και προτροπές περί σοβαρότητας....:closed:
Anyway, ας συνεχίσουμε επί της ουσίας με το post του theopan :clap:

Για το προκλητικός μάλλον παρεξήγησες την φράση μου.
Δεν απευθυνόταν σε κανένα εδώ μέσα το θέμα σοβαρότητας.
Είναι μια φράση που λέγεται στην καθημερινή μας ζωή.
Τώρα αν θέλεις να το πάρεις προσωπικά είναι άλλο θέμα.
Το "αυθαίρετος" δεν το κατάλαβα...

Για το θέμα της κατάστασης των κυκλωμάτων αρκεί να ρίξεις μια ματιά σε Post που έγιναν τον χειμώνα.
Θα καταλάβεις λοιπόν ότι κάποια καλώδια δεν είναι σε καλή κατάσταση και επηρεάζονται από τις καιρικές συνθήκες.
Αυτό συμβαίνει παρ' ότι το χλευάζεις...

Δεν διαφώνησα ότι το crosstalk μπορεί να επηρεάσει τον συγχρονισμό.
Διαφώνησα με τα παρακάτω που ειπώθηκαν ή αφέθηκαν να υπονοηθούν:
α) συγχρόνιζα στα 10Μ και επειδή ο διπλανός μου έφυγε για διακοπές τώρα είμαι στα 20Μ
β) έφυγε η μισή πόλη και τώρα συγχρονίζω στο διπλάσιο
γ) ξεμπούκωσε το dslam γιατί κάποιοι έκλεισαν τα ρούτερ (δηλαδή αν είναι ανοικτά και δεν κατεβάζουν τίποτε τότε είναι μπουκωμένο)
και άλλα τέτοια...

JULIANIK
05-08-09, 11:15
Κι εγω βλεπω σταδιακη αυξηση του συγχρονισμου τον τελευταιο μηνα, 400-600Kb.
Υπο κανονικες συνθηκες, ο συγχρονισμος μου ειναι πολυ σταθερος, με διαφοροποιηση το πολυ 100Kb, επομενως η διαφορα ειναι εμφανης αυτες τις μερες.
Αναμενομενο. Καθε χρονο το ιδιο γινεται.
Λογω της σταθεροτητας του συγχρονισμου, βλεπω οτι τσιμπαω κατι επιπλεον, στις αργιες, τα 3ημερα, τα σαββατοκυριακα, καθ'ολη τη διαρκεια του χρονου. Η διαφορα -αν και μικρη- ειναι εμφανης ακομα κι αν συγχρονισω στις 2 το πρωι, η στις 2 το μεσημερι.

Στην τελευταια συνελευση (η οικοδομη εχει κυριως γραφεια 90%)
ρωτησα ποσοι ειχαν adsl. Ειχαν σχεδον οι μισοι. Ουτε ενας δεν αφηνει ανοιχτο τον Η/Υ φευγοντας, σε καθημερινη βαση. Ποσο μαλλον τωρα, που τα περισσοτερα γραφεια ειναι κλειστα λογω διακοπων.

Το "always ON" δεν ενδιαφερει ολους. Θα ελεγα μαλλον οτι ενδιαφερει λιγους επι συνολου και θα ειχε ενδιαφερον αν γνωριζαμε ποσοι ειναι συνδεδεμενοι στις 4 το πρωι και ποσοι στις 4 το απογευμα.

RASTAVIPER
05-08-09, 12:25
Έχει καμιά διαφορά στον συγχρονισμό αν ανοιγοκλείσεις το ρούτερ ή αν κάνεις disconnect και μετά connect μέσα από το μενού του?

balander
05-08-09, 17:57
Εδω και 1 ωρα+ δεν εχει η Δραμα ιντερνετ (ΠΑΛΙ)...

Δεν παιρνει Ip... :evil:

[Insomniac]
05-08-09, 19:37
Έχει καμιά διαφορά στον συγχρονισμό αν ανοιγοκλείσεις το ρούτερ ή αν κάνεις disconnect και μετά connect μέσα από το μενού του?

Αν με disconnect - connect, εννοείς resynchronization, όχι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.