PDA

Επιστροφή στο Forum : Mac VS Pc



Σελίδες : [1] 2 3 4

bill2003
09-12-03, 17:30
Exw enan gnwsto o opoios einai maestros se filarmoniki. Opws katalabenetai asxolite xronia kai epagelmatika me sinthesi, dld grafei tis partitoures, den ton edniaferei na na kanei ixoxrafisi apo ton ipologisti(pou thelei na agorasei). Afou piramatizetai me tis notes kai grafei ta kommatia, meta tha ta dinei stin filarmoniki gia ektelesi ... Mexri twra auti tin douleia tin ekane sto xeri kai ektelouse monos tou auto pou egrafe kai diorthone stadiaka ...

X8es pou me brike me rwtise an tha prepei na parei PC i Mac (opws tou protinan kapoioi) Software exei kai gia tis 2 arxitektonikes (Piratika fysika ;) )

To dilima einai ena Mac i ena pc me poli kali karta ixou kai ola ta sinafi (poli kala ixia, Serial ATA gia ton disko DDR mnimes klp klp)

PS: Apo mac den xerw tipota :( An kapios xerei na protinei kapio sigekrimeno modelo gia auti ti douleia, euprosdektos :)

sdikr
09-12-03, 18:52
Αν και ειμαι πιο πολυ προς την κατηγορια pc, απο την αλλη για ηχο και στις δυο πλατφορμες μπορεις να βρεις και καρτες ηχου καλες και προγραμματα.
Απο την μια τωρα το mac ειναι ευκολια , αλλα εχει πανακριβα περιφερειακα, απο την αλλη το pc εχει φθηνα αλλα λιγο πιο δυσκολο στην χρηση.
ααα και τα δυο crasharoun

Επισης στην ελλαδα θα βρει πιο ευκολα βοηθεια πανω σε pc παρα σε mac
φιλικα

kinq1
10-12-03, 13:06
Το μόνο πρόβλημα των mac στην Ελλάδα είναι το software. Αν όπως λες έχει τα προγράμματα που τον ενδιαφέρουν, καλύτερα να πάει σε mac. Για τιμές www.applestore.gr. Οσο για ακριβά περιφερειακά, τώρα πλέον είναι τα ίδια ακριβώς με το pc (θύρες USB, firewire, AGP - PCI bus). Το νέο λειτουργικό του (macOS X) βασίζεται σε linux και ίσως να είναι πιο σταθερό από τα windows.

kostthem
25-12-03, 17:54
MAC με Dual G5 στα 2Ghz :D !

waste
25-12-03, 18:06
βρε παιδια παρτιτουρες θελει ο ανθρωπος γιατι να σκασει πολλα χρηματα? κατι ελαχιστα μικρο θα δουλευει μια χαρα. σου προτινω pc απο αποψη τιμης και μονο και ευκολιας να βρεις ανταλλακτικα και περιφερειακα

mac_user
26-12-03, 16:28
Να παρει mac χωρις δευτερη σκεψη.Προβλημα software δεν υπαρχει κανενα,οτι θελει το βρισκει και στην Ελλαδα.περιφερειακα οτι χρησιμοποιουν τα pc,τα ιδια εχουν και τα mac.οσο για το οτι ειναι πιο ακριβα απ'τα pc,υπαρχουν και ακριβα αλλα και φθηνα mac(emac σε desktop,ibook σε φορητο)που κανουν θαυμασια την δουλεια που θελει.Υπαρχει μαλιστα και ειδικο μαγαζι για mac που απευθυνεται κυριως σε μουσικους.ειναι το Fagotto Music στο Κολωνακι.εκει θα του πουν ακριβως τι mac χρειαζεται για την δουλεια του και θα τον καθοδηγησουν καταλληλα τοσο σε περιφερειακα,οσο και σε software.
Αλλωστε οσοι μουσικοι συνδιαζουν τη δουλεια τους με υπολογιστη,οι περισσοτεροι εχουν mac! :mrgreen:

psyxakias
26-12-03, 20:51
Καταρχήν, θα πρότεινα να μην σφαχτούμε για το τι θα πάρει το άτομο που ενδιαφέρεται ή ποιο είναι καλύτερο (mac vs pc). Ο καθένας είναι λογικό να έχει διαφορετική άποψη λόγω διαφορετικών εμπειριών.

Εγώ δεν έχω καθόλου εμπειρία με mac αλλά θα εκφράσω την προσωπική μου άποψη στο θέμα λόγω της αδελφής μου που έχει τελειώσει σύνθεση και χρησιμοποιεί pc για σύνθεση κλασσικής μουσικής κυρίως.

Θα συμφωνήσω με τον waste ότι κάτι ελάχιστα μικρό θα δουλεύει μια χαρά καθώς το να φτιάχνεις midi αρχεία με ή χωρίς synth και να τυπώνεις παρτιτούρες είναι τρομερά απλά πράγματα είτε σε pc είτε σε mac, οπότε θα πρότεινα pc που θα μπορεί να τον βοηθήσει σε κάτι και κάποιος φίλος/γνωστός του. Γιατί όπως και να το κάνουμε τα mac δεν είναι όσο διαδεδομένα είναι και τα pc, απλά σκεφτείτε πόσοι ασχολούνται με mac και πόσοι με pc.. Καμία σχέση. Οπότε αν χρειαστείς κάτι απλό και το 'φιλαράκι' σου δεν ξέρει, αρχίζεις και ψάχνεσαι.

Το θέμα αλλάζει αν τον ενδιαφέρει για επαγγελματική επεξεργασία Wave, να επεξεργάζεται για παράδειγμα και φωνή (αρχεία wav). Αυτό δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους συνθέτες (μεταξύ άλλων και την αδελφή μου) αλλά απ' όσο γνωρίζω, αν και υπάρχει τέτοια δυνατότητα από pc, προτείνονται τα mac που προσφέρουν μεγαλύτερη σταθερότητα και απόδοση σε αυτό το θέμα.

Πάντως αν και με ένα απλό pc δεν θα έχει πρόβλημα, εγώ θα πρότεινα να δώσει βάση στην επιλογή της κάρτας ήχου. Εγώ θα πρότεινα την 'Creative SoundBlaster Audigy 2 Platinum' η οποία είναι λίγο ακριβούτσικη (η EX έχει γύρω στα 180€ + ΦΠΑ) αλλά αξίζει!!!

Καλορίζικο και αcrashάριστο ότι και αν πάρει πάντως :)

Καλές Γιορτές.

Ducklord
27-12-03, 16:11
Το θέμα είναι αποκλειστικά "οι γνωστοί", και όχι το αν μπορεί να κάνει τη δουλειά του: η συγκεκριμένη δουλειά γίνεται και με τα δύο μηχανήματα (αν και στον Μάκ θα πλερώνει παραπάνω για σόφτγουερ, ακόμη και σε πειρατικό - 10 χήνες οι κόπια απο ό,τι είχα δει 8O )
Τι εννοώ; Αν συναντήσεις ένα πρόβλημα και έχεις πισί, και είσαι ολίγον άσχετος (όπως ο φίλος που αναφέρεις) παίρνεις ένα τηλέφωνο ένα γνωστό σου, έρχεται και σε βοηθά. Αν έχεις Μάκ, ΠΟΣΟΙ γνωστοί σου έχουν επίσης Μάκ; Όσοι γνωρίζω που είναι "σοβαροί χρήστες μάκιντος" όποτε έχουν πρόβλημα καταφεύγουν σε κατάστημα για να βρουν λύση. Και αυτό... κοστίζει!

Άποψή μου βέβαια, ό,τι θέλει κάνει ο άνθρωπος..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας: τώρα και με μπλέ και πράσινους στόκους!

psyxakias
27-12-03, 16:18
Παπιάρχοντα συμφωνούμε :) χεχεχεχε

artech
15-01-04, 10:51
Παπιάρχοντα, προσυπογράφω!

bill2003, περάστε μια βόλτα από εδώ (http://www.macloaded.gr) κι από εδώ (http://www.helmug.gr).

Καλημέρα!

kostthem
16-01-04, 03:18
Λοιπόν, η άποψή μου τώρα. Σίγουρα το παλικάρι για παρτιτούρες δεν θα ήταν φρόνιμο να σκάσει και πολλά φράγκα, ένα low-end PC φτάνει και περισσεύει.

Όμως, χωρίς να είμαι χρήστης Mac, πίστεψέ με, υπάρχουν και άλλα πράγματα από το να χαζεύεις τα εικονίδια. Ακολουθούν μερικοί λόγοι για τους οποίους κάποιος θα έπερνε Mac (σαφώς υπάρχουν και λόγοι για να μην πάρει):

- Ποιότητα κατασκευής του υπολογιστή (ένα PC αντίστοιχης ποιότητας με επιλεγμένα τα υλικά ένα προς ένα κοστίζει πολλάάάάά λεφτά).
- Συμπάθεια στις original καταστάσεις και όχι στις απομιμήσεις τους. Η Microsoft έχει αντιγράψει πάμπολες φορές το Mac Os. Ακούστηκε ότι στα επόμενα Windows (Longhorn νομίζω) θα ενσωματώσει το Expose. Ελπίζω τουλάχιστον να του αλλάξει όνομα.
- Cool computing. Οι Power PC επεξεργαστές είναι σαφώς πιο ψυχροί. Και μην ακούσω κουβέντα για τα Mhz, την μεγαλύτερη απάτη προς τον καταναλωτή, όλων των εποχών.
- Άρτιο οπτικό και λειτουργικό αποτέλεσμα κατά την χρήση του συστήματος.
- Design (όποιος το αμφισβητεί, έχω ένα καλό ψυχίατρο.
- Συνειδητή επιλογή εναλλακτικών λύσεων.
- Η όλη αίσθηση.....
- Όλα τα προγράμματα που χρειάζεται για καθημερινή χρήση ένας χρήστης (P2P, e-mail client etc) υπάρχουν δωρεάν.
- Μεγάλη γκάμα ποιοτικών προγραμμάτων δωρεάν μαζί με το λειτουργικό.
- Stability (μην ακούσω για XP, υποθέτω πως μιλάμε για σοβαρά λειτουργικά).
- Περνάει η ώρα και αύριο πρέπει να ξυπνήσω στις 7 :(


Υ.Γ. Δεν είμαι Mac User.
Y.Γ.2: Όποιος θέλει παιχνίδια, να πάρει μια παιχνιδομηχανή. Στοιχίζουν όσο μια καλή κάρτα γραφικών. Από τον καιρό της Amiga, δεν έχω ξαναπορωθεί με παιχνίδι σε προσωπικό υπολογιστή....
Υ.Γ. Το OS4 της Amiga έρχεταιιιιιιιιιιιιι



:lol: :lol: :lol:



Καληνύχτα σε όλους.

psyxakias
17-01-04, 09:59
Καλημέρα,

Το thread διαχωρίστηκε για τελευταία φορά, την επόμενη θα γίνει lock και είναι κρίμα ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ O BILL2003 ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΜΑΣ.

100x,
Φαίνεται ότι συνεχίζεις τα ίδια... προσβάλλεις εμένα με PM, προσβάλλεις τον Ducklord, τον Gothic... τώρα τον wolverine.. Λοιπόν, καλό θα ήταν να σκέφτεσαι καλύτερα πριν αρχίσεις και γράφεις ένα μήνυμα. Τα post σου ήδη έχουν σταλεί στους administrators, γιατί κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνεις ban από το ADSLgr, εφ’όσον το μόνο πράγμα που κάνεις είναι να προκαλείς, να προσβάλεις και να βρίζεις.

ducklord,
Θα σε παρακαλέσω να μειώσεις και εσύ τους τόνους.

Ευχαριστώ.

kostthem
17-01-04, 18:13
psyxakias,

Εχω την εντύπωση πως σβήστηκαν και posts τα οποία δεν είχαν επιθετικό ύφος προς κανέναν. Ναι μεν είχε ξεφύγει το θέμα ως προς το αρχικό ερώτημα του bill2003, αλλά όχι ως προς τον τίτλο του thread: "Mac Vs Pc".

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Wolverine
17-01-04, 21:01
kostthem,
Το thread αρχικά διαχωρίστηκε από εμένα με σκοπό να παραμείνει αυτό σαν απλή ερώτηση και να μεταφερθεί η άλλη συζήτηση σε ένα ξεχωριστό thread. Τα επιθετικά σχόλια όμως που εκφράστηκαν εκεί οδήγησαν στο κλείδωμα του.

Gothic
17-01-04, 21:06
Μήπως πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε το επιθετικό ύφος και τους υψηλούς τόνους;
Απο την αρχή σχεδόν του adslgr έχω δεί τρισχειρότερα μηνύματα και πιστεύω οτι ακόμα και ο 100Χ δεν κατάφερε να προσβάλει πραγματικά κάποιον, το αντίθετο προσέφερε μια νέα οπτική για τους χρήστες του Μάκ :mrgreen:
Απο την άλλη βέβαια έχουμε χάσει τα περισσότερα μηνύματα του οπότε μπορεί και να χάσαμε επεισόδια. Ένυγουαίη, νομίζω οτι το κλάδεμα όλου του θέματος ήταν υπερβολικό. :?

sdikr
18-01-04, 00:09
Βαλε τον φιλο σου να δει τι μπορει να κανει το ενα μηχανημα και το αλλο.
χωρις να θελω να θιξω τους mac εχουν και αυτοι προβληματα,
οποτε θα πρεπει να σκεφτει και αν θα μπορει να βρει βοηθεια για το μηχανημα του απο εναν γνωστο.
πχ αν ρωτησει σε καποιον πως να συνδεσει το pc του στο internet ενα μεγαλο ποσοστο απο φιλους θα ξερει, με τους mac τι γινεται;

φιλικα

Ducklord
18-01-04, 04:23
Αγαπητέ 100χ, αφού εσύ είσαι ο "φανατισμένος" υποστηρικτής των Μακ, θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι: ΔΕΝ-ΘΕΛΩ-ΝΑ-ΣΕ-ΠΡΟΣΒΑΛΩ. Δεν θέλω, επίσης, να πάρεις το μύνημα σαν μια προσωπική επίθεση και να ξεκινήσεις μια προσωπική εξτρατεία υπέρ των Μακ. Θέλω απλά να καταλάβεις κάποια πράγματα. Και, φυσικά, θέλω απλά και πολιτισμένα σχόλια και κριτική επάνω σε αυτά που θα πω. Πρώτα, όμως, να σου πω πως "επιχείρημα" είναι κάτι που μετράει σαν "απόδειξη". Στα μηνύματά μας που διαγράφτηκαν, καθώς και σε μερικά "ανάμεσα" σου μιλούσα με στοιχεία που όλοι, πλην εσένα, λίγο πολύ γνωρίζουμε και συμφωνούμε σε αυτό το site και εσύ απλώς με έβριζες. Πρόσεξε, λοιπόν: για να μην ξαναδιαγραφούν τα μηνύματά μας, δείξε και εσύ δημοκρατικό πνεύμα και ΜΗΝ απαντήσεις με ατάκες του τύπου "ναι, καλά, δεν ξέρετε τι σας γίνεται, ο Μακ είναι καλύτερος". ΟΚ; Θα μου απαντήσεις με ατάκες του τύπου "Ο Μάκ είναι καλύτερος ΔΙΟΤΙ αυτό, και εκείνο, και το άλλο". Όπως έκανες παραπάνω, μιλώντας για δικτύωση - πολύ σωστό επιχείρημα και συμφωνώ μαζί σου.
Ξεκινάμε;

Καταρχάς. Ας θέσουμε το χώρο στον οποίο θα παίξουμε: "επαγγελματικές εφαρμογές". Ας τον περιορίσουμε: "γραφιστική".

Λίγο - πολύ, και τα δύο μηχανήματα παίζουν στα ίδια επίπεδα. Αυτό που ίσως δεν γνωρίζεις είναι πως το "πρόβλημα με τα χρώματα" που υπήρχε παλαιότερα με τα πισιά δεν ισχύει ποιά. Δεν ισχύει, όμως, και η υπεροχή σε ταχύτητα του ΜΑΚ έναντι των πισί. Θες να ξέρεις το γιατί; Γιατί κοστίζει. Κοστίζει περισσότερα απο ό,τι ένα ΜΕΤΡΙΟ πισί, και η γραφιστική δεν θέλει τρελές απαιτήσεις: θέλει ένα μέτριο πισί. Απαιτεί, απλώς, πολύ μνήμη. Και αυτή δεν είναι ακριβή. Εδώ, λοιπόν, μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε δύο πανομοιότυπα μηχανήματα εκ των οποίων το ένα είναι φτηνότερο και το άλλο ομορφότερο. Τι προτιμάς;
Ο παράγοντας "ευχρηστία" ΔΕΝ μετράει σε αυτόν τον τομέα αφού και τα προγράμματα είναι ολόϊδια (Κουάρκ στις δύο πλατφόρμες, για παράδειγμα). Το Λειτουργικό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Ταχύτητα:
Τα πισί είναι καλύτερα. Τελείωσε. Δεν ξέρω που έχεις βρει τις πληροφορίες που λες, πως οι Μακ είναι γρηγορότεροι, μα αυτό απλώς είναι ψέμα. Ψάξε για benchmarks μα βάλε μαζί και τη φράση Mac optimized και ίσως βρεις μια απάτη που είχε γίνει - και που σου ανέφερα και ΔΕΝ κατάλαβες. Σε δούλεψα για το πτυχίο σου γιατι ΔΕΝ μπορεί ένας "απόφοιτος του ΜΙΤ σε θέματα τεχνολογίας" να ΜΗΝ ξέρει τι είναι το optimization. Πρόσεξε λοιπόν: στις αρχικές μετρήσεις του G5 που έγιναν για να προβληθεί το θεριό της Έηπλ χρησιμοποιήθηκε ένα benchmark το οποίο υπήρχε ΚΑΙ στα πισιά ΚΑΙ στον Μακ. Ήταν το ιδανικό για τη μέτρηση - σε όποιον πήγαινε γρηγορότερα, αυτός θα ήταν καλύτερος, σωστά; Νίκησε, λοιπόν, ο Μάκ. Μερικοί, όμως, πρόσεξαν πως η εταιρία που το είχε δημιουργήσει ανέφερε πως "χρησιμοποιήθηκαν optimized ρουτίνες στους Μακ". Αυτό θα πει πως "το είχαν κάνει να τρέχει όσο καλύτερα γίνεται". Δεν είχαν κάνει το ίδιο όμως στο πισί. Κατάλαβες τι εννοώ; Έπεσε, με λίγα λόγια, "κλέψιμο" στις... κάλπες!
Σκέψου λίγο γιατί μεγάλα studios παραγωγής ταινιών δεν φτιάχνουν δίκτυα με Μακ μα φτιάχνουν δίκτυα με Πισίς; Για κοίτα τι υπολογιστές χρησιμοποιήθηκαν στην WETA Digital (η εταιρία που έκανε τα εφέ του Lord of the Rings) και μετά πες μου!

Αυτά αρκούν για αρχή. Δώσε μου παραδείγματα του που χρησιμοποιείται επαγγελματικά με απαιτήσεις ταχύτητας ο Μακ και συνεχίζουμε!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Πληζ βρε, όχι ακρότητες πάλι. ΟΚ; Και, επιτέλους, σταμάτα να λες πως είμαστε άσχετοι, ο μοντεράτορας φασίστας και τα παιδιά του φόρουμ καθίκια. ΟΚ; Μίλα σε πιο ήπιους τόνους βρε, δεν σε έπνιξε κανείς!

mac_user
18-01-04, 09:45
Και ομως!Οι μεγαλυτεροι πελατες της Apple ειναι τα κινηματογραφηκα studios του hollywood.Mαλιστα η Αpple για να ικανοποιησει τους μεγαλους πελατες της απο τα κινηματογραφηκα studios,διεθεσε πρωτα τις παραγγελιες που ειχε για powermac G5 2Ghz dual σε αυτους και ανεβαλλε τις παραδωσεις σε ολους τους αλλους κατα ενα μηνα.Ειχαν γεμισει με διαμαρτυριες ολα τα mac-forums οι χρηστες mac που ειχαν παραγγειλει τα dual G5 το καλοκαιρι.
H βασικη και η πιο ουσιωδης διαφορα mac vs pc περα απο το design,την ταχυτητα κλπ ειναι το λειτουργικο.Εγω δεν λεω οτι τα pc σαν μηχανηματα δεν ειναι εξισου καλα γρηγορα και αξιοπιστα οπως τα mac,αλλα η φιλικοτητα προς τον χρηστη,η απλοτητα και κυριως η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ του λειτουργικου Mac OS X της Apple εναντι των windows της microsoft ειναι αυτο που κανει την μεγαλη διαφορα των mac απο τα pc.
Εγω εχω ενα powermac G5 1.8 GHz το οποιο ειναι συνεχως ανοικτο εδω και ενα μηνα και κανω ταυτοχρονα μονταζ,επεξεργασια video και φωτογραφιας,γραφω dvd & cd,κατεβαζω συνεχως απο το internet με p2p προγραμματα,χωρις κανενα κρασαρισμα,χωρις να ανησυχω για ιους(δεν εχω καν βαλει antivirus),ευκολα απλα και γρηγορα,χωρις να ανησυχω οτι κατι δεν θα παει καλα!Μπορει ενα pc με windows κανει ολες αυτες τις δουλειες ταυτοχρονα?Πολυ αμφιβαλλω!Ξερω οτι δεν μπορω να πεισω και πολλους για την υπεροχη των mac εναντι των pc,η καλυτερα την υπεροχη του Μac ΟS Χ 10.3 εναντι των windows,ειναι κατι που μονο οταν εχει προσωπικη εμπειρια κανεις θα μπορεσει να το καταλαβει.
Οσο για το οτι τα mac ειναι πιο ακριβα απο τα pc,ειναι εν μερει αληθες αυτο.Ας αγορασει κανεις ενα επωνυμο,αξιοπιστο και γρηγορο pc,ενα dell ας πουμε και ενα powermac G5 θα δει οτι η τιμη ειναι σχεδον ιδια και μαλιστα το powermac ειναι κατα λιγα $ φθηνοτερο!
Κατα τ'αλλα ο καθενας βεβαια αγοραζει αυτο που μπορει οικονομικα,αυτο που ξερει και τον βολευει.Δεν υπαρχει λογος για διαμαχη μεταξυ mac users και pc users.Ουτε εμεις θα σας πεισουμε για την υπεροχη των mac,ουτε εσεις για την υπεροχη των pc!
Ας coolαρουμε ολοι λοιπον κι ας διασκεδασουμε με οτι υπολογιστη κι αν εχουμε! :wink:

psyxakias
18-01-04, 11:39
Καλημέρα,

Ο 100x έγινε ban σήμερα το πρωί. Όποιος ενδιαφέρεται για τους λόγους, μπορεί να δει εδώ: http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?p=49964#49964

Gothic, είμαι κατά των ban όταν δεν χρειάζεται. Και δεν συνηθίζεται να γίνεται ban όποιος έχει αντίθετη άποψη. Αλλά άλλο να έχεις αντίθετη άποψη και άλλο να εκφράζεται έτσι. Διάβασε ειδικά τον 6ο λόγο για το πως εκφράστηκε για τους χρήστες του forum.

Ευχαριστώ.

mac_user
18-01-04, 12:17
Gothic, είμαι κατά των ban όταν δεν χρειάζεται. Και δεν συνηθίζεται να γίνεται ban όποιος έχει αντίθετη άποψη. Αλλά άλλο να έχεις αντίθετη άποψη και άλλο να εκφράζεται έτσι. Διάβασε ειδικά τον 6ο λόγο για το πως εκφράστηκε για τους χρήστες του forum.

Ευχαριστώ.[/quote]
εφ'οσον ξεπεραστηκαν καποια ορια ειναι ok το συγκεκριμενο ban.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι εννοεις με τη φραση <<δεν συνηθιζεται να γινεται ban καποιος με αντιθετη αποψη>> δηλ εμεις οι mac users ειμαστε η αντιθετη αποψη αυτου εδω του φορουμ?τα απολωλοντα προβατα?αν δεν απατομαι αυτη εδω η σελιδα και το φορουμ της εχει σκοπο να αναδειξει το dsl στην Ελλαδα,να βοηθησει τους χρηστες του dsl,σε τυχον προβληματα που παρουσιαζονται,σε αγορα εξοπλισμου κλπ,ανεξαρτητα απο το λειτουργικο που χρησιμοποιει κανεις(Mac OS,Linux,windows κλπ).Αν δεν ειναι ετσι τοτε καλο θα ειναι εμεις η αντιθετη αποψη(mac users) να αποχωρισουμε μονοι μας απο το site αυτο.Θελω να πιστευω οτι δεν συμβαινει αυτο και εχω παρανοησει τα παραπανω γραφομενα σου.
Περιμενω μια διευκρυνιση ομως!
Φιλικα,καποιος με...αντιθετη αποψη :roll: :roll: :roll:

psyxakias
18-01-04, 12:21
mac_user,

Ζητώ συγνώμη αν το παρεξήγησες, μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά.

Απλά ο 100x είχε περίεργες απόψεις για όλα, για την Ελλάδα, για τους Έλληνες, για τα άτομα του forum (ότι είμαστε αλήτες κλπ). Το να έχει κάνεις ακραίες απόψεις σαν του 100x είναι αποδεκτό, το να τις εκφράζει όμως προσβάλοντας και υβρίζοντας τόσο άσχημα δεν είναι αποδεκτό.

Σε καμμία περίπτωση δεν εννούσα τους mac χρήστες, "αντίθετη άποψη"... αλίμονο!!!

Ευχαριστώ.

nEC
18-01-04, 12:26
psyxakias, όχι man και sound blaster .... Για κανα παιχνιδάκι / PC theater καλές είναι :)

bill2003: Στήν περίπτωση του PC προτείνω ανεπυφίλακτα
http://www.rme-audio.com/ . Κοτσάρεις και 2 καλα μονιτοράκια και είσαι αρχηγός.

Εχω την DIGI96/8PST και παιζεί τέλεια, 3.5msec latency sta 96KHz 5msec στα 44.1

Φυσικά μιλάμε για επαγγελματικές κάρτες ήχου,ουτε κάν να διανοηθείς να τρέχεις direct3d και σαχλαμάρες Τις RME επίσης τις χρησιμοποιούν και σαν reference για να μετρήσουν πάνω άλλες καρτες ήχου (είxε τελευταία το PC magazine review).

mac_user
18-01-04, 12:55
mac_user,

Ζητώ συγνώμη αν το παρεξήγησες, μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά.

Απλά ο 100x είχε περίεργες απόψεις για όλα, για την Ελλάδα, για τους Έλληνες, για τα άτομα του forum (ότι είμαστε αλήτες κλπ). Το να έχει κάνεις ακραίες απόψεις σαν του 100x είναι αποδεκτό, το να τις εκφράζει όμως προσβάλοντας και υβρίζοντας τόσο άσχημα δεν είναι αποδεκτό.

Σε καμμία περίπτωση δεν εννούσα τους mac χρήστες, "αντίθετη άποψη"... αλίμονο!!!

Ευχαριστώ.

Χαιρομαι που λυθηκε η παρεξηγηση! :D
Οσον αφορα τον 100x ειχε δημιουργησει αναλογα και μεγαλυτερα προβληματα με αλλο username και στην σελιδα του ομιλου Ελληνων χρηστων Macintosh(http://www.helmug.gr).
Εμεις εκει δεν τον banαραμε,αλλα ηταν τετοια η κατακραυγη απο ολα τα μελη που αναγκαστηκε να αποχωρησει μονος του.Δυστυχως παντα θα εμφανιζονται τετοια ατομα και θα χαλανε τις συζητησεις,καλυπτομενα απο την ανωνυμια του διαδικτυου.

psyxakias
18-01-04, 13:04
Πάντως πιστεύω ότι αν και υπάρχουν forum αποκλειστικά για macintosh υπολογιστές, καλό θα ήταν να υπάρχει μια κατηγορία 'Macintosh' στο ADSLgr για να υπάρχουν συγκεντρωμένα τα threads που αφορούν τους mac, που θα βοηθήσουν τους υπάρχοντες ή μελλοντικούς χρήστες mac.

Τι λέτε; Αν συμφωνείτε, λέω να το προτείνω στον eMPiRe.

Ευχαριστώ.

mac_user
18-01-04, 13:17
Καλη ιδεα!Θα μπορουσε να λεγεται <mac & adsl>.

artech
18-01-04, 13:57
Κι εγώ το πιστεύω! Πολύ καλή πρόταση! Απλά νόμιζα πως δεν το κάνατε γιατί δεν είχατε mac users εδώ... Εξάλλου τα προβλήματα και οι συζητήσεις περί dsl είναι λίγο ως πολύ "hybrid". Αλλά πάλι μια τέτοια κίνηση θα ήταν καλή!
Αν δ δ το καταλάβατε, mac user είμαι! :D
kseni, πού είσαι;; Identify yourself!!! :lol:

Καλημέρα!

Ducklord
18-01-04, 22:51
Συνεχίζω τη συζήτηση με τον νεοεμφανισθέντα (για εμέ - δεν σε είχα προσέξει νωρίτερα!) και, κατά πως φαίνεται, πιο "ήπιων τόνων" Μακ Γιούζερ.

>Και ομως!Οι μεγαλυτεροι πελατες της Apple ειναι τα κινηματογραφηκα studios του
>hollywood.Mαλιστα η Αpple για να ικανοποιησει τους μεγαλους πελατες της απο τα
>κινηματογραφηκα studios,διεθεσε πρωτα τις παραγγελιες που ειχε για powermac G5
>2Ghz dual σε αυτους και ανεβαλλε τις παραδωσεις σε ολους τους αλλους κατα ενα
>μηνα.Ειχαν γεμισει με διαμαρτυριες ολα τα mac-forums οι χρηστες mac που ειχαν
>παραγγειλει τα dual G5 το καλοκαιρι.

Ωραία όλα αυτά, μα ακόμη περιμένω να ακούσω στοιχεία. Ανέφερα την WETA Digital σαν ένα ενδεικτικό παράδειγμα. Για όποιον εξακολουθεί να αμφιβάλει να αναφέρω και τις ILM και Foundation Imaging. ΟΚ; Για πες μου τώρα βρε, ΠΟΥ χρησιμοποιείται ο Μακ "στο Χόλιγουντ"; Άκου και μια ιστοριούλα για να δεις τι ακριβώς παίζεται. Κάποτε, που λες, ήμουν φανατικός Αμιγκάς και χαιρόμουν που το Babylon 5, δημιουργημένο με Amiga, Lightwave και Video Toaster είχε βραβευθεί με δύο ΕΜΜΥ (αν δεν απατώμαι) για τα πρωτοποριακά εφέ του που ντρόπιαζαν κινηματογραφικές παραγωγές. Όταν, 1-2 χρονάκια μετά, η Αμίγκα "τα κακάρωνε" (απο τον μέηνστρημ χώρο μα όχι και απο τις καρδιές μας), έδωσε μια συνέντευξη ο Ρον Θόρντον, ιδρυτής και ιδιοκτήτης της Foundation Imaging. Ανάμεσα σε άλλα είχε πει πως "Η Amiga πια δεν χρησιμοποιείται σαν κεντρικό μας μηχάνημα. Έχουμε, βέβαια, μερικές για καλλιτεχνικές εργασίες, μα η πραγματική δουλειά γίνεται σε PCs ενώ το rendering σε δίκτυο NT με Lightwave. Γιατί να δουλεύουμε πια στην αργή Αμίγκα όταν το Lightwave υπάρχει και στα PCs;". Αυτό έχει συμβεί, πια, και με τους Μακ. Τα περισσότερα "καλά" προγράμματά τους υπάρχουν και στο PC, και αν δεν υπάρχουν αυτά υπάρχουν αντίστοιχα. Εντωμεταξύ, ένα PC ίδιας ταχύτητας με έναν Mac κοστίζει φθηνότερα απο αυτόν, και έτσι συμφέρει (παρακάτω εξηγώ το "φθηνότερα"). Ο Μακ, απο την άλλη, έχει λιγότερα προγράμματα απο τα PCs, ελάχιστα παιχνίδια, και καταλαμβάνει πολύ μικρή μερίδα του αγοραστικού κοινού. Οι περισσότεροι χρήστες του είναι άσχετοι με "το εσωτερικό του", δίχως να φταίνε για αυτό, αφού οι Mac είναι ένα "de-facto" κουτί κλειδωμένου hardware. Τελευταία, βέβαια, άλλαξε αυτό, μα ανάθεμα και αν μπορεί κανείς να "αναβαθμίσει μόνος του" τον Μακ του στην Ελλάδα. Προσοχή, βέβαια: μιλάμε για "τυπικούς" χρήστες και "τυπική" υποστήριξη.


>H βασικη και η πιο ουσιωδης διαφορα mac vs pc περα απο το design,την ταχυτητα
>κλπ ειναι το λειτουργικο.

Κάνεις λάθος σε όλα όσα λες, για τον απλό λόγο πως δεν ξέρεις που υπερέχει ο Μακ. Θες να επευφημήσεις το μηχάνημά σου και αναφέρεις τους λάθος λόγους. Επειδή τυγχάνει και να ξέρω τι παίζει, μα και να είμαι αντικειμενικός, θες να μάθεις ΠΟΥ υπερέχει ο Μακ και δεν το έχετε πάρει πρέφα; Στον τρόπο με τον οποίο είναι σχεδιασμένο το λειτουργικό του. Τόσο απλά. Οι σχεδιαστές του interface του ακολουθούν μια σειρά σχεδιαστικών μα και ψυχολογικών (!!!) κανόνων στη σχεδίαση του ίδιου του περιβάλλοντος εργασίας, υπολογίζοντας ακόμη και τις επιταγχύνσεις του ποντικιού, τα ιδανικά χρώματα ώστε να μην μπλέκεται το μάτι, τις βέλτιστες αποστάσεις μεταξύ πλήκτρων και εικονιδίων, τα ευδιάκριτα διαχωριστικά ανάμεσα σε στοιχεία... Ακόμη και τα pull down menu του Mac (και της Αμίγκα, και της Αμίγκα!) είναι πιο εύχρηστα και βολικά απο το πανηλίθιο Start των Windows. Ορίστε! Είδες τώρα το ΠΟΥ είναι καλύτερος; Και, πίστεψέ με, η σχεδίαση interface είναι ολόκληρη επιστήμη - και κάτι παραπάνω!


>Εγω δεν λεω οτι τα pc σαν μηχανηματα δεν ειναι εξισου καλα γρηγορα και αξιοπιστα
> οπως τα mac,αλλα η φιλικοτητα προς τον χρηστη,η απλοτητα και κυριως η
>ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ του λειτουργικου Mac OS X της Apple εναντι των windows της
>microsoft ειναι αυτο που κανει την μεγαλη διαφορα των mac απο τα pc.

Διαφωνώ. Δες παρακάτω.

>Εγω εχω ενα powermac G5 1.8 GHz το οποιο ειναι συνεχως ανοικτο εδω και ενα
>μηνα και κανω ταυτοχρονα μονταζ,επεξεργασια video και φωτογραφιας,γραφω dvd
>& cd,κατεβαζω συνεχως απο το internet με p2p προγραμματα,χωρις κανενα
>κρασαρισμα,χωρις να ανησυχω για ιους(δεν εχω καν βαλει antivirus),ευκολα απλα
>και γρηγορα,χωρις να ανησυχω οτι κατι δεν θα παει καλα!Μπορει ενα pc με windows
> κανει ολες αυτες τις δουλειες ταυτοχρονα?Πολυ αμφιβαλλω!Ξερω οτι δεν μπορω να
>πεισω και πολλους για την υπεροχη των mac εναντι των pc,η καλυτερα την υπεροχη
> του Μac ΟS Χ 10.3 εναντι των windows,ειναι κατι που μονο οταν εχει προσωπικη
>εμπειρια κανεις θα μπορεσει να το καταλαβει.

Έχω προσωπική εμπειρία. Θες να σου πω τι κάνει ΤΩΡΑ το πισί μου; Λοιπόν. Είμαι μέσα απο τον browser (Mozilla Firebird) ταυτόχρονα σε 20 sites, ενώ ακούω MP3s και Ogg Vorbis απο το Winamp. Κρυμμένα, έξω απο το οπτικό μου πεδίο, βρίσκονται ένα πρόγραμμα συμπίεσης video (VirtualDubMod) που μου συμπιέζει το Terminator III ενώ έχω βάλει, επειδή βαριόμουν, να μου κάνει και ένα defrag σε 3 partitions του δίσκου (μπας και τρέχει καλύτερα το NFS:Underground...!!!). Φυσικά, κατεβάζει μόνο το δεύτερο πισί μου μέσω μουλαριού ενώ αυτό το ελέγχει μέσω δικτύου. Όλα αυτά γίνονται πραγματικότητα όχι γιατι το πισί μου είναι τα ίδια με τον Μακ σου, μα γιατι αποτελείται απο πολύ, πολύ καλύτερα (σε επιδόσεις) κομμάτια που συνεργάζονται πολύ, πολύ χειρότερα! Ω, ναι! Οι πισίδες παραμένουν μια εξέλιξη της ηλεκτρονικής γραφομηχανής της IBM. ΔΕΝ είναι καλά μηχανήματα. ΔΕΝ μου αρέσουν και, εμμέσως, δεν αρέσουν σε κανέναν μας. Αποτελούνται, όμως, απο εξαιρετικά κομμάτια που, σε ορισμένες περιπτώσεις, αποδίδουν εκπληκτικά. Ειδικά όταν κάποιοι είναι αρκετά μάγκες ώστε να ξεπεράσουν το χάλια λειτουργικό της ΜΣ και να δουλέψουν σε επίπεδο χάρντγουερ. Τι να τα κάνεις, όμως, όταν πρακτικά βρίσκονται στα ίδια επίπεδα με τον καλύτερα σχεδιασμένο Μακ σου; Δεν είμαστε σε διαφορετική μοίρα!

>Οσο για το οτι τα mac ειναι πιο ακριβα απο τα pc,ειναι εν μερει αληθες αυτο.Ας
>αγορασει κανεις ενα επωνυμο,αξιοπιστο και γρηγορο pc,ενα dell ας πουμε και ενα
>powermac G5 θα δει οτι η τιμη ειναι σχεδον ιδια και μαλιστα το powermac ειναι κατα
> λιγα $ φθηνοτερο!

Είδες κανέναν έμπειρο χρήστη να αγοράζει επώνυμο πισί; Μόνο τους αρχάριους βλέπω να εξακολουθούν να υποστηρίζουν εταιρίες. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα του πισί που σου έλεγα παραπάνω πως "είναι φθηνότερο". Να, πριν απο ένα μήνα εγώ του κότσαρα μια νέα κάρτα γραφικών και έβαλα την παλιά μου στο δεύτερο πισί μου. Αυτό τον μήνα θα βάλω έναν τρίτο σκληρό δίσκο. Στα Μακ δεν έχεις αυτή την ευκολία (σόρυ, δεν ΕΙΧΕΣ αυτή την ευκολία). Μα, και πάλι, ενώ στο πισί μπορείς να βρεις ένα φίλο σου να έρθει απο το σπίτι σου, αν δεν ξέρεις εσύ, και να σου βάλει αυτός ένα δίσκο, στον Μακ "οι φίλοι" είναι λιγότεροι. Η πραγματικότητα είναι πως οι περισσότεροι χρήστες Μακ είναι το παράδειγμα που αναφέρεις για τα πισίς: αυτοί που θα αγόραζαν Ντελ, Γκέητγουεη κ.τ.ρ. Η πραγματικότητα της άλλης πλευράς είναι πως οι περισσότεροι χρήστες πισί είναι "πειραχτήρια" και φτιάχνουν ή αναβαθμίζουν μόνοι το πισί τους. Και, μπερδεγουέη, τα έτοιμα πισιά ΔΕΝ έχουν καλές ταχύτητες, ΔΕΝ έχουν σταθερότητα, ΔΕΝ έχουν ποιότητα κατασκευής. Μου έχει τύχει μέχρι και να έρθει στα χέρια μου πισί μεγάλης, τεράστιας, επώνυμης εταιρίας που πήγε να καεί μετά απο... 2 λεπτά χρήσεως. Ανήγοντάς του είδα πως είχαν ξεχάσει να... συνδέσουν το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Αν αυτό συνέβαινε στον Μακ Γιούζερ, θα το επέστρεφε στην εταιρία, θα του το άλλαζαν και όλα μέλι γάλα. Εγώ βιαζόμουν: απλώς του άλλαξα ψύκτρα και μέσα σε 2 λεπτά είχα ένα πισί έτοιμο για τη δουλειά μου.

>Κατα τ'αλλα ο καθενας βεβαια αγοραζει αυτο που μπορει οικονομικα,αυτο που ξερει
>και τον βολευει.Δεν υπαρχει λογος για διαμαχη μεταξυ mac users και pc users.Ουτε
>εμεις θα σας πεισουμε για την υπεροχη των mac,ουτε εσεις για την υπεροχη των pc!

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Α-πό-λυ-τα. Απλώς θέλω και οι άλλοι χρήστες υπολογιστή να αρχίσουν να συνειδητοποιούν πως "η μαγεία" που βλέπουν στην οθόνη τους δεν είναι παρά ένα μάτσο κυκλώματα που δεν θα τους κάνει μάγκες. Αν εγώ, στον ΑΚΤΟ, έβγαζα καλύτερα σχέδια σε μια Αμίγκα 500 με 1MB μνήμης και το Deluxe Paint, γιατί τόσες κοπελίτσες δίπλα μου δεν έβγαζαν κάτι ισάξιο με τους Μακ τους; Με τα Πισιά τους; Γιατί, απλά, πάνω απο όλα μετράει ο χρήστης. Ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο. Περιστασιακά δε, στην περίπτωση των πισίς, είναι και ένα άκρως ενδιαφέρον χόμπι (άντε να βρεις τι φταίει και σου κόλησε το νέο τζόυπαντ στο `αριστερά`...!!!).

>Ας coolαρουμε ολοι λοιπον κι ας διασκεδασουμε με οτι υπολογιστη κι αν εχουμε!
Φυσικά, ευπρόσδεκτοι και οι κονσολάδες! Αλήθεια, έχει χώσει κανείς λίνουξ στην κονσόλα του;

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Το πισί μου είναι καλύτερο απο τον Μακ σου... Νιααα-νιααα-νιανιάαα-νιααα! (χεχεχεχ)

artech
19-01-04, 03:11
Ωχ, τις βαριέμαι αυτές τις ιστορίες...! :)

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το hardware, έχω με το software. Αυτά τα ηλίθια τα windows δεν μπορούνε να κρατήσουν έναν υπολογιστή ανοιχτό... Ένας φίλος linuxάς έλεγε ότι έχουν 2.000.000 γραμμές άχρηστου κώδικα ( αληθεύει;;; ).

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με ένα πισί φτιαγμένο με μεράκι, από άτομο που ξέρει τις συμβατότητες μεταξύ όλων των μερών του hardware και μάλλον θα το δεχόμουν αν έτρεχε MacOS. Μόνο που ούτε τρέχει MacOS ούτε έχω όρεξη να βρίσκω τύπους με μεράκι να κάνουν τις δουλειές μου για μένα. Θέλω ένα mac όταν το θέλω και όταν το αγοράσω ξέρω ότι θα τρέξει όπως θέλω να τρέξει και δεν πήζω ούτε θα πω ποτέ. Και ένα πισί μπορεί να το κάνει αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρος και ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να τον σπαταλάω σε τέτοια ζητήματα. Γι' αυτό εμπιστεύομαι μια εταιρία που ξέρω ότι ξέρει! Από πισί τα μόνα που πρότεινα κάποτε σε γνωστούς ήταν της Gateway2000 ( υπάρχει ακόμα αυτή; ), που είχε για σήμα κάτι κηλίδες από αγελάδα!

Για ελλείψεις προγραμμάτων, σιγά. Όλοι πειρατικά τα παίρνουμε και στην πειρατεία αρκεί να ξέρεις σε ποιο φίλο να απευθυνθείς ή σε ποιο site να τρέξεις. Και sites ξέρω και γνωστούς έχω. Παιχνιδάκια, ναι, μας λείπουν, αλλά πέρα από τα strategy ποτέ δεν θεώρησα ότι ένας υπολογιστής μπορεί να περάσει μια video game console σε τέτοιες δυνατότητες. Ναι, στον υπολογιστή μπορεί να έχεις την καλύτερη κάρτα γραφικών, σκληρό δίσκο, περισσότερη μνήμη, αλλά στο background κάνει ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν αφήνουν τις πραγματικές δυνάμεις κάθε υπολογιστή να απελευθερωθούν.

Επίσης, πάλι για τα προγράμματα... Επειδή ακούω συχνά τον τελευταίο καιρό το ίδιο βιολί, απαντώ ότι οι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν mac κάνουν τη δουλειά τους με standard προγράμματα γιατί αυτά κάνουν ό,τι ζητήσουν γι' αυτό και η αντίστοιχη βιομηχανία δεν πιέζεται να βγάλει συνεχώς νέα.

Προσωπικά... είχα 7 mac μέχρι τώρα. Πάντα έκανα ό,τι ήθελα χωρίς κόπο, χωρίς να ξεφυσάω, χωρίς να τραβάω τα μαλλιά μου. HD Failures υπάρχουν παντού όπως και κολλήμματα. Το ότι δουλεύει τώρα που μιλάμε ένα πισί, αυτό δεν μου λέει ότι θα δουλεύει αύριο. Με τα mac είμαστε πιο σίγουροι. Βεβαίως αν αρχίσουμε να πειράζουμε το σύστημα μέσα από το console με sudo και άλλα σχετικά ;) χωρίς να κατέχουμε τι κάνουμε, πρέπει να είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε τις συνέπειες.

Σε συμβατότητες εγώ υπήρξα πάντα μια χαρά. AGP, PCI, USB, FireWire, Bluetooth και πρωτόκολλα δικτύωσης είναι ίδια, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα δραματοποιούμε... Αγόρασα trackball, εκτυπωτή, scanner, RAM, ISDN TA, Router και καλώδια για όλα αυτά από το Plaisio και από αντίστοιχα μαγαζιά. Πρόσφατα βρήκα κάπου για 10 ευρώ μια κάρτα Voodoo2 μιας micro conversions ( ποιος την ξέρει αυτή;; εγώ πάντως όχι!! ), την έβαλα σε ένα μακ του '97 ( σε PCI, πολύ γέλιο! ) και παρόλο που δεν είχε drivers ο mac τη δέχτηκε και έτρεξα Tomb Raider II με 3dfx Glide! Καλά, τρελή φάση! Πέθανα στα γέλια και μόνο που έπαιζα ( άσχετο, τι το είπα αυτό; )!

Ασυμβατότητες με έγγραφα δεν υπήρξαν και δεν υπάρχουν. Μόνο στο θέμα των ελληνικών στα carbon applications ( αυτά που τρέχουν και στα δύο συστήματα ταυτόχρονα, και στο παλιό 9 και στο καινούριο το Χ ) εμφανίζονται μερικές παπαριές καμιά φορά κι αυτό γιατί η ελληνική αντιπροσωπεία το ξύνει. Πάντως σε θέμα service είναι μια χαρά οι τύποι, αν και εγώ το πηγαίνω αλλού γιατί δε γουστάρω να τους βλέπω, αλλά αυτά είναι δικές μου μαλακίες! :lol:

Συνοψίζω: πρόβλημα δεν έχω με το hardware, έχω με το software των pc. Παραδέχομαι και σφίγγω το χέρι σε όσους open source τυπάδες φτιάχνουν μόνοι τους τα προγράμματά τους και μακάρι να είχα καιρό να το κάνω κι εγώ! Αλλά επειδή δεν έχω καιρό να ψάχνομαι και να διορθώνω, θέλω κάτι που να δουλεύει μόλις το πάρω και να μην πρέπει να ασχοληθώ ούτε λεπτό παραπάνω μαζί του από όσο το αξίζει ( ένα μηχάνημα είναι σε τελική ανάλυση ). Και αυτό το πράγμα είναι ένας mac για μένα. Είναι πιο ακριβός από ένα pc του supermarket και του Κωτσόβολου, αλλά δουλεύει καλύτερα. Εϊναι το ίδιο ακριβός με ένα σωστά φτιαγμένο pc, μόνο που το mac είναι και πιο όμορφο.

Ένα καλό pc για μένα είναι σαν το Nissan 350Z. Ένα mac είναι σαν το Ford Focus RS, άμα βοηθάει μια τέτοια σύγκριση!

Άντε καλό μας βράδυ!!

Ducklord
19-01-04, 04:37
Άρτεκ, συμφωνούμε στα περισσότερα θέματα. Πρόσεξε, όμως, μερικά σημεία που θίγεις. Συγγεκριμένα:

>>Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το hardware, έχω με το software. Αυτά τα ηλίθια τα >>windows δεν μπορούνε να κρατήσουν έναν υπολογιστή ανοιχτό... Ένας φίλος linuxάς >>έλεγε ότι έχουν 2.000.000 γραμμές άχρηστου κώδικα ( αληθεύει;;; )

Δεν ξέρω που βρήκε τις πληροφορίες ο φίλος σου, μα η αλήθεια είναι πως κανένας πλήν του Βασιλάκη δεν έχει τον πλήρη κώδικα των Windows. Πάντως, απο τον τρόπο που δουλεύουν, δεν θα έλεγα πως έχει και πολύ άδικο ο φίλος σου! Προσοχή όμως: όπως ο φίλος σου θα ψιλο-παιδευτεί για να στήσει ένα λινουξάκι στα μέτρα του, μα θα είναι σταθερό εξαρχής, στα παραθύρια ισχύει σχεδόν το αντίθετο: θα τα φέρεις εύκολα στα μέτρα σου (σχεδόν έτοιμα εξαρχής) μα θα χρειαστεί να παιδευτείς λίγο για να... τα κάνεις σταθερά και αξιόπιστα! Ειδικά τα διχίλιαρα όμως, και ως ένα βαθμό τα εξπιά, τα έχω αφήσει και ένα, και δύο μήνες ανοιχτά (είμαι εναντίων των ρηστάρτ!). Παραπάνω, βέβαια, μάλλον θα... άρχιζαν να μπουκώνουν!


>>Παιχνιδάκια, ναι, μας λείπουν, αλλά πέρα από τα strategy ποτέ δεν θεώρησα ότι
>>ένας υπολογιστής μπορεί να περάσει μια video game console σε τέτοιες
>>δυνατότητες.

Πρόσεξε όμως: οι κονσόλες τρέχουν στο αντίστοιχο της ανάλυσης 640χ480. Οποιοδήποτε Πισί μπορεί να σου παίξει τα περισσότερα παιχνίδια σε αυτή την ανάλυση και με το παραπάνω. Δές, όμως, το Need For Speed: Underground (σαν πρόσφατο παράδειγμα) σε όλες τις κονσόλες και στο πισί και θα δεις ένα περίεργο φαινόμενο: ενώ σου φαίνεται ολόιδιο μεταξύ τους, στο πισί βλέπεις "μακρύτερα" στον δρόμο. Σε αυτό, βέβαια, βοηθάει η... τετραπλάσια ανάλυση και η περισσότερη λεπτομέρεια στα γραφικά!


>>θέλω κάτι που να δουλεύει μόλις το πάρω και να μην πρέπει να ασχοληθώ ούτε
>>λεπτό παραπάνω μαζί του από όσο το αξίζει

Η εμπειρία μου μέχρι σήμερα μου έχει δείξει πως αυτό γίνεται με όλους τους υπολογιστές. Ξέρεις που "χάνουν" τα πισί; Ακριβώς στο οτι έχουν περισσότερα προγράμματα και παιχνίδια. Ο χρήστης θα εγκαταστήσει το Φωτοσόπι, θα εγκαταστήσει όμως και το Σωτοφόπι που βρήκε τσάμπα σε ένα σάητ. Το πρώτο θα έχει καλό ινστώλερ και θα εγκατασταθεί δίχως προβλήματα, το άλλο όλο και κάτι θα πηδικουλιάσει. Όσο περισσότερα Σωτοφόπια βάλει ο χρήστης, τόσο πιο ασταθές θα γίνει το πισί. Βάλε και το οτι υπάρχουν πολύ μα πολύ μαλάκες χρήστες που μαθαίνουν αρκετά ώστε, απλά, να διαλύσουν το λειτουργικό και... πάπαλααα! Ξέρεις πόσοι με έχουν ρωτήσει "πως να σβήσουν τα Windows γιατι δεν έχουν χώρο να βάλουν ένα παιχνίδι";;;
Εν κατακλείδι, αν δουλέψεις το πισί ΣΑΝ Μακ και έχεις ένα NT-based λειτουργικό θα έχεις μηδενικά προβλήματα. Αν το δουλέψεις σαν πισί (που είναι και λογικό) και είσαι και λίγο άσχετος... Άστα να πάνε!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Πάντως, μην διατυμπανίζουμε και τα Μακ ως τα πιο σταθερά. Δεν θυμάμαι πια έκδοση του λειτουργικού είχα σε μια φάση όπου ο Ιλουστράτορας (ορίτζιναλ παρακαλώ) μου πέταγε μπόμπα όταν φόρτωνα ένα σχέδιο επάνω απο ένα ήδη φορτωμένο! Ποτέ δεν έμαθα τι έφταιγε...! :oops: :lol:

Gatoulis
19-01-04, 16:49
Εγώ πάντως που ασχολούμαι επαγγελματικά με τον ήχο βρίσκω τα Mac απείρως καλύτερα…. Χωρίς να μπορώ να εξηγήσω γιατί έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου σε σχέση με ένα pc (σύγκριση με ίδια κάρτα ήχου MOTU). Η διαφορά είναι ακουστή. Και τα Pro Tools για Mac είναι μακράν η καλύτερη πλατφόρμα audio editing – recording αν και λίγο δύσχρηστα στην αρχή.
Για γράψιμο παρτιτούρας ένα PC με Sibelius (www.sibelius.com) ή Finale ( www.codamusic.com ) είναι αρκετό.

Ducklord
19-01-04, 23:04
Γατούλη, είχα την εντύπωση πως η Στάηνμπεργκ είναι η κορυφή σε αυτά τα θέματα... Απατώμαι; Και, αλήθεια, κυκλοφορεί και "εκτός πισί";

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Gatoulis
21-01-04, 00:02
Ακατονόμαστε μου πήρε 10 ολάκερα δευτερόλεπτα να καταλάβω ότι η " Στάηνμπεργκ " είναι η Steinberg !!!! Χαχαχαχα :lol:
Λοιπόν η " Στάηνμπεργκ " βγάνει τα πασίγνωστα Cubase , Nuendo, Wavelab κα... Όλα και για πισι και για μακ.
ΑΛΛΑ : 1ον Οι εκδόσεις ΜΑΚ είναι ΑΝΩΤΕΡΕΣ από το ΠιΣι !!! Δεν έχουν σχέση ούτε σαν features ούτε σαν ήχος. (Αν και τελευταία έχει γίνει προσπάθεια τουλάχιστον να έχουν τα ίδια features δηλ. να κάνουν τα ίδια πράγματα)
2ον Οι εκδόσεις για ΜΑΚ προηγούνται χρονικά των ΠιΣι . Το VST π.χ. έκανε ένα χρόνο να βγει σε ΠιΣι.
3ον Αν έχεις Μακ είναι πολύ σπάνιο (και λίγο χαζό) να δουλεύεις κάτι άλλο εκτός από Pro Tools. (Τα οποία βγήκαν και σε Πισι αλλά καμία σχέση!!!)
4ον Ναι το Cubase ειναι κορυφαιο για mixing και midi σε pc, το Samplitude της Magic κορυφαιο για editing & recording σε PC και τα Pro Tools η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΟΝ MAC !!! Φυσικα υπαρχουν και αλλα καλα προγραμματα αλλα ειναι και λιγο θεμα γουστου και πως εχεις μαθει να δουλευεις.....

Οι παρατηρήσεις μου στην όλη παραπανω κουβέντα είναι ότι τα Μακ έχουν τρομερή σταθερότητα και λειτουργικότητα. Οταν ο πελατης πλερωνει το στουντιο 50€ και ανω, ανα ωρα μαλλον δεν θελει να βλεπει μπλε οθονες.... Και ότι τα προγράμματα έχουν σημαντικές διαφορές υπέρ των Μαk πάντα.

Ducklord
21-01-04, 01:10
Συμφωνώ βρε, μα έχω μιλήσει με επαγγελματίες μουσικούς που ναι μεν στα στούντιος δουλεύουν σε Μακ, σπίτια τους όμως έχουν κυρίως πισιά. Μου φάνηκε περίεργο που έκαναν την ίδια δουλειά και στα δύο, και ένας μου ανέφερε αυτό που λες: πως είναι θέμα συνήθειας. Μου φαίνεται, δίχως να γνωρίζω τον χώρο, πως ο Μακ είναι κάτι σαν τον ΑταριΣΤ στο Μίντι παλαιότερα: μπορεί η Αμίγκα να τον είχε φτάσει και ξεπεράσει, μπορεί να υπήρχαν καλύτερα εξαρτήματα σε άλλα μηχανήματα, μα αυτός είχε χωθεί και προλάβει να γίνει "το Στάνταρ" στις μίντι εργασίες.
Τα Πρό Τουλς τα έχω ακούσει μα ΔΕΝ τα έχω δουλέψει... Τι διάολο έχουν και είναι τόσο καλά;
Και, επίσης, απορία προς εσένα που φαίνεσαι να ξέρεις μικρέ και αθώε μα συνάμα ποταπέ και ξεδιάντροπε γατουλίνο: Όταν μιλάς για ποιότητα, μιλάς για ποιότητα αποτελέσματος που εξάγεται σαν αρχείο σε τελικό εξοπλισμό, ή ποιότητα που ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ απο το μηχάνημα; Διότι και στο πισί υπάρχουν άκρως κουλές και επαγγελματικές κάρτες ήχου (που όχι, μικρέ Βασιλάκη, δεν παίζουν Τούμ Ρέηντερ με ΕΑΞ 8)...

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζπολλάζζ ζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

Gatoulis
22-01-04, 11:16
Όταν μιλάς για ποιότητα, μιλάς για ποιότητα αποτελέσματος που εξάγεται σαν αρχείο σε τελικό εξοπλισμό, ή ποιότητα που ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ απο το μηχάνημα;

Δεν κατάλαβα την σιβυλλική σου ερώτηση αδιόρθωτε πτηνοβάτη…. Τι εννοείς ? Πάντως η ποιότητα του ήχου είναι καλύτερη (δεν πιστευα μεχρι που άκουσα), η ποιότητα της μίξης και των εφε είναι πολύ καλύτερη καθώς και ο χειρισμός των δυναμικών (headroom – clipping) σε πολυκαναλη μίξη είναι σχεδόν αναλογικός…. Δηλαδή αν δυναμώσεις πολύ ένα κανάλι δεν κλιπαρει (παραμορφώνει) εύκολα πράγμα που το cubase σε pc δεν μπορεί να κανει. Και είναι φυσικό όλοι οι στουντιαδες (και εγώ) να έχουν pc σπίτι αφού το κόστος του MAC με pro tools είναι απαγορευτικό για home χρήση. Έχε υπόψη σου ότι τα pro tools συνοδεύονται πάντα από το δικό τους πανάκριβο hardware. Όπως λέει χαρακτηριστικά η κατασκευάστρια digidesign στο site τους : «A basic Pro Tools|HD professional system starts at just under $10,000 USD.»
http://www.digidesign.com/


Φιλάκια !

Ducklord
22-01-04, 14:50
Γατούλη, εννοούσα πως ένα αρχείο μπορεί να παραχθεί, μεταφερθεί, επεξεργασθεί και αναπαραχθεί απο επαγγελματικό εξοπλισμό (βλέπε κονσόλα ήχου) ακόμη και αν το έχεις πειράξει σε ένα... ΑτάριΣΤ με καμένο τσιπάκι ήχου: είναι αρχείο. Σε ρώτησα αν παράγει καλύτερα ΔΕΔΟΜΕΝΑ (data), δηλαδή αν "δουλεύει" με διαφορετικό τρόπο, ή αν παράγει και καλύτερο ΗΧΟ (που γενικώς μεταφράζεται σαν "έχει καλύτερο σύστημα αναπαραγωγής")...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Gothic
22-01-04, 15:12
Μπούυυυυχουυυυυ ο Κόμμοντορ μου έχει καμμένο τσιπάκι ήχου, κλάψ, λύγμ.
*Ξαναμπαίνει στην τρύπα του*

Gatoulis
22-01-04, 17:51
Ναι φίλε παπιοτετοιε.... Με ένα περίεργο τρόπο στον Μακ ακούγεται καλύτερα από το PC το ίδιο αρχείο ήχου με την ίδια κάρτα ήχου και σύστημα αναπαραγωγής.....! Ειλικρινά δεν ξέρω πως εξηγείται μιλάμε για αυτούσιο ψηφιακό αρχείο!!! Προφανώς δουλεύει με τελείως διαφορετικό τρόπο....

Φιλάκια
Γατούλης

Ducklord
23-01-04, 01:56
Ναι, αλλά τότε η επεξεργασία και η ποιότητά τους είναι ίδια. Η αναπαραγωγή διαφέρει. Θεωρητικά λοιπόν, αν μεταφέρεις το αρχείο σε μια ειδική κονσόλα και απο εκεί συνεχίσεις την επεξεργασία, το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο σε Μακ και σε ΠΣ. Απλώς "αρχικά" θα το ΕΙΧΕΣ ακούσει καλύτερα.
Το έπιασα ως είναι;

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζζζζζζζζζ....μάναδώσεένατσιπάκιήχουστοπαιδίπουτου κάηκεμάνα.......ζζζ...χρ.

Gatoulis
23-01-04, 03:28
Φίλε παπιε φοβάμαι ότι δεν το κατάλαβες….. Έχεις ένα αρχείο aiff. Το ακούς στο πσ και στο μακ και ειναι σαν τη μερα με τη νυχτα (οκ υπερβαλλω λιγο) υπερ του μακ. Με ίδια κάρτα, ενισχυτή και ηχεία. Κάνεις επεξεργασία (effect πχ reverb) και η ποιότητα είναι συντριπτικά καλύτερη στο μακ (Όχι τωρα δεν υπερβάλλω). Το «αν μεταφέρεις το αρχείο σε μια ειδική κονσόλα και απο εκεί συνεχίσεις την επεξεργασία (σε πισι εννοείς), το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο σε Μακ και σε ΠΣ» δεν ισχύει αφού ναι μεν θα έχεις μια καλή πηγή η οποία όμως θα καταστραφεί από την επεξεργασία στο πισι.
Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, μιλάω για μικρές διαφορές που περνάν εντελώς απαρατήρητες στους άπειρους ακροατές που έχουν συνηθίσει να ακούν mp3 128κβιτς σε ηχειακια των 5€. Τα ηχεία μου κάνουν 800€ (και είναι από τα πιο φθηνά near field monitor) έκαστο προκειμένου να ακούω αυτά που σου γράφω. Γενικότερα η ηχογράφηση είναι μεγάλη επιστήμη και ίσως η πλέον ευεργετημένη «τέχνη» από τους υπολογιστές αφού με κόστος μερικών χιλιάδων ευρω κάνεις πράγματα ψηφιακά, που αν τα είχες σε αναλογικές μονάδες hardware (μπομπινοφωνα, εφφε, κονσόλες κλπ) θα κόστιζαν πολλά εκατομμύρια ευρώ.

Ducklord
23-01-04, 23:13
Γατουλίνο, μου απάντησες σε κάτι άσχετο και άθελά σου μου έδωσες τη σωστή απάντηση σαν... δευτερεύουσα! Ορίστε τι εννοούσα για να το καταλάβεις (ελπίζω να "περάσει" σωστά):

ΑΡΧΕΙΟ
/\
/ \
ΜΑΚ ΠΙΣΙ
Ι Ι
Ι Ι
(επεξεργασία στο ένα ή το άλλο, δεν έχει σημασία)
Ι Ι
Ι Ι
ΚΑΛΗ ΧΑΛΙΑ (αναπαραγωγή)
Ι Ι
Ι Ι
(παραγωγή αποτελέσματος και αποστολή σε καθαρά επαγγελματικό εξοπλισμό)
Ι Ι
\ /
\ /
ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ (ίδιο και με τις δύο οδούς)

Αυτό διότι, θεωρητικά, τα data θα παρέμεναν ίδια. Με λίγα λόγια, είχα καταλάβει (απο ό,τι έλεγες) πως το πισί είναι σαν το παράδειγμα με τα ηχεία σου: μια λύση με χάλια ηχεία ενώ ο μακ έχει γαμάτα ηχεία. Το αποτέλεσμα στα αυτία σου μπορεί να είναι διαφορετικό, μα στην πράξη είναι το ίδιο: αν μεταφέρεις το αρχείο σε ένα τρίτο μηχάνημα, και εκεί θα υπήρχαν διαφορές, άσχετα με το αν θα ήταν το ίδιο αρχείο.
Εσύ, όμως, μου εξήγησες πως και ΟΙ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ που γίνονται με το κάθε μηχάνημα διαφέρουν. Πως, δηλαδή, βγάζει άλλα δεδομένα το πισί και άλλα ο Μακ.

Ξέρεις τι μου φαίνεται περίεργο; Δεν είμαι κολλημένος πισάς (αμιγκάς ναι, πισάς όχι) και δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ την ανωτερώτητα ενός μηχανήματος απο ένα άλλο σε ένα χώρο. Δεν καταλαβαίνω όμως πως Ο ΙΔΙΟΣ (θεωρητικά) αλγόριθμος δουλεύει διαφορετικά στο ένα μηχάνημα απο ό,τι στο άλλο.... Χμμμμμμ!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Δεν λέω πως δεν γίνεται, και σε πιστεύω. Με παραξενεύει όμως όσο με παραξένεψαν οι ισχυρισμοί γνωστών μου πως "η ίδια ταινία με τις ίδιες ρυθμίσεις και την ίδια συμπίεση DivX απο τα ίδια αρχεία παράγει καλύτερο αποτέλεσμα στους ιντέλ απο ότι στους ΑΜΔ".....!!!!! Βρε, λες;

Gatoulis
25-01-04, 23:08
Δεν καταλαβαίνω όμως πως Ο ΙΔΙΟΣ (θεωρητικά) αλγόριθμος δουλεύει διαφορετικά στο ένα μηχάνημα απο ό,τι στο άλλο.... Χμμμμμμ!


Ούτε εγώ μπορώ να το εξηγήσω…. Άσε που μου φαίνεται εντελώς παράλογο και έκανα άπειρους τσακωμούς για αυτό το θέμα όταν παλιότερα δούλευα μόνο πισι μέχρι που μου έβαλε φίλος να ακούσω mac και δεν πίστευα στα αυτιά μου. Νομίζω τελικά, κάνοντας και άλλες συγκρίσεις επιδόσεων σε audio, ότι τα mac είναι πολύ πολύ καλύτερα και σαφώς γρηγορότερα αν και στη μισά MHz από τα pc.

Φιλάκια φίλε παπιαπαραδεκτε…

Γατούλης

Salvador
26-01-04, 02:26
τωρα που σας ακουσα να αναφερεστε σε AtariST με επιασε νοσταλγία.. :cry:
κάπου στο πατάρι πρέπει να υπάρχει ακόμα ο γκρίζος μου STe 1040 :roll:

Ducklord
26-01-04, 03:47
Σαλβαδόρ: βγάλτον και παίχτον (με το συμπάθειο!)... Εγώ δεν θα άντεχα δίχως την αμιγκάρα μου στην τηλεόραση!

Γατούλη: Κοίτα, η ηλίθια αντίληψη πως "τα πισιά είναι γρηγορότερα σε όλα" δεν στέκει παρά στα παιχνίδια, και αυτό όχι πάντα (και μιλάμε για το συνδυασμό πισί και γουίν). Εκεί που έχω δει τα πισιά πραγματικά να διαπρέπουν, όσον αφορά ταχύτητα σε σοβαρές εφαρμογές, είναι σε διπλά ιντελάκια με Γουίν ΝΤ. Είχα δουλέψει Φωτοσόπι σε πισί με δύο επεξεργαστές στα 650ΜΗζ και 256ΜΒ μνήμης και είχα σαλλέψει σε σχέση με άλλα μηχανήματα (και Μακ, και "απλά" πισιά). Δεν έχω δοκιμάσει το τι γίνεται στην περίπτωση των Γουίν2κ και ΧΠ για να μπορώ βέβαια να φέρω γνώμη για αυτά.
Η αλήθεια, βέβαια, είναι πως, τουλάχιστον αυτή την περίοδο της ζωής μου, δεν θα μπορούσα να έχω έναν τέτοιο υπολογιστή. Η τάση των Μακ γιούζερ μα και της πλειοψηφίας των πισάδων είναι το να χρησιμοποιούν το μηχάνημά τους σαν... τοστιέρα - δηλαδή για μια, άντε δύο δουλειές και κανένα παιχνιδάκι. Εγώ τυγχάνω ψυχοπαθής, και απο το ρέντερινγκ πηδάω στη σχεδίαση ιστοσελίδων, στο βιντεομοντάζ, στα παιχνίδια, στην χουτουμουλού... Και βασίζομαι πολύ σε όπεν-σορς, αν και γούν-μπέησντ, εργαλεία.
Θα μπορούσα να κάνω τα ίδια με έναν Μακ, μα μέχρι να τον συνηθίσω και να αρχίσω να ασχολούμαι... άστα... συν το οτι θα έψαχνα με το κερί να βρω τα παιχνιδάκια που περιστασιακά μου... γεμίζουν τον αμελητέο κενό χώρο μου!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Gatoulis
26-01-04, 18:36
Συμφωνώ και επαυξάνω παπιόπτυστε* άρχοντα, το πισι είναι πιο ευέλικτο για οικονομικούς περισσότερο λόγους και λόγω πληθώρας εφαρμογών, που από όσο γνωρίζω εσύ τις έχεις όλες αγορασμένες. :wink:

Φιλακια

Ο πιστος σου γάτος.

* Εκ του "κατάπτυστος".

Ducklord
29-01-04, 00:22
Γατουλίνη, χαίρομαι για την ομόφωνη απόφασή μας πως "το πισί ρούλεζ, γουη αρ χάκας" (ε;)..!
Ο Μακ, πάντως, πρέπει να έχει γίνει πολύ, ΠΟΛΥ πιο ελκυστικός στους λίγους που ξέρουν πως το Οσ-Εξ τρέχει μπι-ες-ντι (πράγμα που σημαίνει πως δεν έκεις μόνο Ιλουστράτορα και Φωτοσόπι μα και Γκίμπ... Γιου γκετ μαη ντριφτ;)...

Έλα μου, όμως, που χθές μετά τα σκίτσα στο φώτοσοπ τέλειωσα και το Πρινς Οφ Πέρσια Σαντς οφ Τάημ;!

Τέσπα... Άλλη μια συζήτηση φτάνει στο ήρεμο τέλος της... Πού` σαι ρε 100χ να μας ανάψεις τα αίματα;
(λέμε τώρα)

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Δηλαδή, το "πάπια" είναι συνώνυμο του "κατά"; Τότε, αυτό εξηγεί γιατί πάντα γούσταρα τα σπαθιά Παπιάνα, μετά απο τόση επιμόρφωση με τον Σο Κοσούγκι...!

artech
30-01-04, 12:50
Αυτά τα επιχειρήματα για τα παιχνίδια είναι ό,τι πιο γελοίο για να συγκρίνεις υπολογιστές. Ποιος παίζει καλύτερα τα παιχνίδια ή ποιος έχει περισσότερα...
Λογική pc, ρε γαμώτο... Αν είναι δυνατόν... Από τύπους που ξέρουν από BSD και Linux...

Gothic
30-01-04, 14:43
ROTFL, δεν χρειάζεται τελικά ο 100Χ. Λές να απαντήσω; Μπαααα...

* Ποπ κόρν, άραγμα στην πολυθρόνα και αναμονή για την οργή του Πάπιου *

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

bill2003
31-01-04, 00:06
Είχα να μπω αρκετό καιρό στο forum (εξεταστική πλησιάζει, τα project στη σχολή τρέχουν κλπ) και όταν είδα 4 σελίδες posts τα έχασα :shock:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και για το χρόνο που αφιέρωσαν για τις απαντήσεις.

Όσον αφορά την τελική επιλογή, εκτύπωσα τα post και τα έδωσα στον γνωστό μου να αποφασίσει (μην έχω την ευθύνη εγώ και μετά με κυνηγάει), αν και προς το PC ton βλέπω να γέρνει, το ίδιο και εγώ :D

Ducklord
31-01-04, 00:07
Το μόνο που θα αναφέρω είναι πως ορισμένοι λένε επίσης πως...
"Το μέγεθος δεν έχει σημασία".

Εμείς, ξέρουμε..! ;-)

"Ο μη έχων κατακρίνει"
Φιλικά
Παπιάρχοντας

xlntstay
31-01-04, 02:17
PC ME AMD OPTERONX2 (OΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ) :!: :!: :D ΜΕ WIN 2000 KAI ΑΝΤΕ ΦΕΡΕ ΚΑΙ MAC G6,7,8......1000 :roll: 8) .Aυτα αμα αρχιζουμε τις συγκρισεις.
Υ.Γ.Και μην νομιζετε οτι βγαινει και πολυ ακριβο,περιπου 2000 ευρω με οτι καλυτερο μεσα(1GB RAM-DUAL παρακαλω-,RAID SATA 2X160,FX5950 U,Audigy 7.1,DVDRW PLEXTOR,FULL TOWER THERMALTAKE,και πολλα ακομα καλουδια και αυτο με ΦΠΑ και παιρνεις και ρεστα απο το διχιλιαρο) και εισαι και ετοιμος για WIN XP 64,η LINUX 64 :wink: :!: .
AYTA ΓΙΑΤΙ ,ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑC(TEΛΕΥΤΑΙΟΙ) ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ,ΟΛΑ ΤΑ PC ΔEN EINAI :mrgreen: .

@ ADSLgr.com All rights reserved.