PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με το hardware του Netfasted IAD (PSTN)



Athlon_XP
04-08-09, 01:46
Γειά σας. Σε έναν φίλο μου που έφυγε πρόσφατα από την Forthnet και πήγε στην HOL στο πρόγραμμα DP Lite, και ενώ δεν χρησιμοποιεί το netfaster που του δώσανε αλλά το ASUS WL-600g είπα να μου το δώσει για να το ανοίξω και να δω τι είδους hardware έχει μέσα. Μετά από αρκετό ψάξίμο βρέθηκαν τα παρακάτω που πιστεύω πως ίσως να φανούνε χρήσιμα:

CPU/DSL chipset: INFINEON PSB7200ZDW
Ethernet controller: INFINEON ADM6996I
VoIP chip/custom?: VOICEPUMP VP101X12DQC-2
Mini PCI/Wireless: INFINEON PSBI350AZGU
RAM: ISSI IC42S16160C-7TL η οποία βρίσκεται κάτω από την mini pci card και σύμφωνα με αναζήτηση που έγινε είναι στα 16ΜΒ SDRAM στα 133ΜΗz περίπου.
FLASH ROM: MX ?????. Δυστηχώς εδώ δεν μπόρεσα να βρώ τον ακριβές τύπο της διότι όταν προσπάθησα να ξεκολλίσω σιγά σιγά το αυτοκόλλητο που έγραφε επάνω την έκδοση του firmware (1.31A) έσβηναν και κάποια γράμματα από το chip οπότε υποθέτω πως πρόκειτε για 4ΜΒ ή ίσως να είναι και 8. H flash rom βρίσκεται στην κάτω μεριά της πλακέτας.

Νομίζω πως το συγκεκριμένο chipset πρέπει να είναι κατά κάποιο τρόπο συμβατό με το chipset του WAG200G που σημαίνει πως λογικά βάζοντάς το επάνω θα πρέπει να πιάνει ίδιο upload speed με το netfaster χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτα σίγουρο.

Spanos
04-08-09, 01:53
To WAG200G φοράει Texas Instruments (ΤΙ-AR7)

@ ADSLgr.com All rights reserved.