PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Bουλγαρική Orbitel ανήκει πλέον στη Deutsche Telekom



arigram
06-02-06, 19:32
Μέλος του μεγαλύτερου τηλεπικοινωνιακού ομίλου της Ευρώπης, της γερμανικής Deutsche Telekom, έγινε πλέον και επίσημα η βουλγαρική εταιρία "Orbitel", μετά την εξαγορά της από την ουγγρική "Magyar Telekom", θυγατρική του γερμανικού κολοσσού. Η Magyar απέκτησε το 100% της βουλγαρικής εταιρίας τηλεπικοινωνιών και Διαδικτύου, έναντι του ποσού των 8 εκατ. ευρώ.

Η πώληση του 100% της βουλγαρικής εταιρίας τηλεπικοινωνιών και Διαδικτύου έχει ήδη εγκριθεί από την Επιτροπή Προστασίας Ανταγωνισμού της Βουλγαρίας (CPC), αλλά και την Ρυθμιστική Αρχή Τηλεπικοινωνιών της γειτονικής χώρας. Παράλληλα, έχει οριστεί και το νέο διοικητικό συμβούλιο της βουλγαρικής εταιρίας τηλεπικοινωνιών και Διαδιακτύου, στο οποίο μετέχουν και εκπρόσωποι της "Mayar Telekom".

Υπενθυμίζεται ότι το πλειοψηφικό ποσοστό της "Orbitel" πωλήθηκε στη Viabridge Telecommunications Holding LTD, η οποία ανήκει κατά το 100% στη "Magyar Telekom" (τη μεγαλύτερη εταιρία τηλεπικοινωνιών στην Ουγγαρία) και συστάθηκε με αντικείμενο τη διεκπεραίωση εξαγορών στις αγορές της ανατολικής Ευρώπης. Η δε Μagyar ελέγχεται από τη Deutsche Telekom, η οποία κατέχει το 60% του μετοχικού της κεφαλαίου.

Τον Νοέμβριο του 2005, οπότε και είχε ανακοινωθεί η εξαγορά της από τη Viabridge, η Οrbitel κατείχε την 4η θέση μεταξύ των μεγαλύτερων τηλεπικοινωνιακών operators στη χώρα, ελέγχοντας το 25% της αγοράς Ιντερνετ και Virtual Private Networks (VPN), το 34% της εξωτερικής και εγχώριας τηλεφωνίας μέσω Διαδικτύου (VoIP) και το 18% των συνδέσεων Internet μέσω "dial - up".

aesir
06-02-06, 20:21
Θα μας φάνε λάχανο και οι Βούλγαροι σιγά σιγά...

[DSL]MANOS
06-02-06, 21:42
Θα μας φάνε λάχανο και οι Βούλγαροι σιγά σιγά...
Πες το ψέματα. :p

golity
06-02-06, 22:37
Telefonica ακούς;;;;;;

Heeeeeeeeelp!!! :cry:

gkandir
07-02-06, 00:18
Δεν εξαγοράζουν και τον οτε, λέω γω; :D

[DSL]MANOS
07-02-06, 00:46
Δεν εξαγοράζουν και τον οτε, λέω γω;
Που τέτοια τύχη? :cry:

vasalos
07-02-06, 02:56
Sorry gyus αλλα η 8 ετης εμπειρία μου μου λέει οτι είναι αιώνες ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ οι βουλγαροι.Όταν εδώ και 2 χρόνια έχουν περάσει πλέον στα 2 Μb ταχύτητες, με καλωδιακό ίντερνετ αμερικάνικου τύπου (δλδ μέσω ενός καλωδίου έχουν καλωδιακή τηλεόραση, ίντερνετ και τηλέφωνο), τοτε μετα μεγάλης μου λύπης σας πληροφορώ οτι είμαστε μακράν πίσω τους :(

Α να μην ξεχάσω οτι έχουν περάσει με οπτικές απο τη μία ακρη στην αλλη της χώρας τους με 3 διαφορετικές δρομολογίσεις.Δλδ αν πέσει η μία να έχουν 2 εφεδρικές.ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ

chatasos
07-02-06, 03:17
Τώρα θέλουν να φτιάξουν στη Σόφια και IX κόμβο για τα Βαλκάνια.
...για να δούμε...

Geras
07-02-06, 03:19
Δεν χρειαζεται να φωναζουμε οταν 1 στους 5 εχει net και δεν ενδιαφερεται καθολου για υπολογιστες λογικο ειναι , μονο να παιζουμε με τα κουμπακια των κινητων ειμαστε , και να προβαινουμε σε ασκοπες αλλαγες του καθε χρονο το θεμα εχει παρει μορφη επιδημιας εχουμε καταντησει οπως μια αργοσχολη νοικοκυρα που κανει zapping στη τηλεοραση ωρες ολοκληρες, που να ερθει ο ΞΕΝΟΣ να επενδυσει σε μια αγορα ανυπαρχτη για τα δεδομενα του , και με τον Ποτε :down: που εχει τη μεριδα του λεοντος δυσκολευουν τα πραμματα.

sdikr
07-02-06, 03:19
Sorry gyus αλλα η 8 ετης εμπειρία μου μου λέει οτι είναι αιώνες ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ οι βουλγαροι.Όταν εδώ και 2 χρόνια έχουν περάσει πλέον στα 2 Μb ταχύτητες, με καλωδιακό ίντερνετ αμερικάνικου τύπου (δλδ μέσω ενός καλωδίου έχουν καλωδιακή τηλεόραση, ίντερνετ και τηλέφωνο), τοτε μετα μεγάλης μου λύπης σας πληροφορώ οτι είμαστε μακράν πίσω τους :(

Α να μην ξεχάσω οτι έχουν περάσει με οπτικές απο τη μία ακρη στην αλλη της χώρας τους με 3 διαφορετικές δρομολογίσεις.Δλδ αν πέσει η μία να έχουν 2 εφεδρικές.ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ

Το οτι έχουν καλωδιακό σημαίνει οτι υπήρχε απο πρίν η υποδομή την οποιά και κάναν χρήση και για internet, το ίδιο έχει γίνει και σε άλλες χώρες.

Οχι τα 2mbit δεν είναι τρομέρη ταχύτητα, Και εμείς έχουμε, έχουμε και 4 αν λάχει :p

οσο για το δικτύο οπτικών ινών http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15224

vasalos
07-02-06, 03:39
Το οτι έχουν καλωδιακό σημαίνει οτι υπήρχε απο πρίν η υποδομή την οποιά και κάναν χρήση και για internet, το ίδιο έχει γίνει και σε άλλες χώρες.

Οχι τα 2mbit δεν είναι τρομέρη ταχύτητα, Και εμείς έχουμε, έχουμε και 4 αν λάχει :p

οσο για το δικτύο οπτικών ινών http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15224

aaaaax φιλε μου sdikr. Όσο και να πονάει είμαστε πολύ πίσω.Αστο.Τα έχω ζήσει και τα δύο τα κράτη.Ξέρω αρκετά καλά πως τα πάνε οι μεν και πώς οι δεν και δυστηχώς είμαστε πίσω.

chatasos
07-02-06, 04:15
Πάντως φίλος μου που σπουδάζει Βουλγαρία, λέει ότι εδώ είναι καλύτερα τα πράγματα όσον αφορά τις τηλεπικοινωνίες (ασχέτως αν την έχει καταβρεί με κάτι private trackers που επιτρέπουν την πρόσβαση μόνο για τους εντός Βουλγαρίας:p ).
Μάλλον εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το βλέπει κανείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.