PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργα αποσυνδέσεις και επανεκκινήσεις



mc00094
05-08-09, 01:09
Σας χαιρετώ όλους,

Διαθέτω τον τελευταίο χρόνο Conn-x 8 Mbps. Συγκεκριμένα άλλαξα σε Connx από την HoL που ήμουν για λόγους γνωστούς υποθέτω :p Μέχρι τώρα όλα έβαιναν καλώς ώσπου τις τελευταίες 2 εβδομάδες, τις ώρες μεταξύ 21:00-22:00 διαρκώς γίνεται επανεκκίνηση της σύνδεσης ADSL χωρίς λόγο. Ενώ δηλαδή είμαι συνδεδεμένος κανονικά (και για ώρες) ξαφνικά η σύνδεση διακόπτεται, επανεκκινεί και μετά όλα καλώς. Μερικές φορές μπορεί να γίνει και 2 και 3 φορές :(

Έχω κάνει αναβάθμιση drivers και firmware στο BaudTec του ΟΤΕ, δοκίμασα και άλλα router, άλλαξα από WLAN σε LAN, συνδέθηκα κατευθείαν στην πρίζα αλλά τίποτα. Ένας φίλος μου πρότεινε αυτό το forum γιατί υπάρχουν πολλοί γνώστες του αντικειμένου κάτι που εγώ δεν είμαι σε μεγάλο βαθμό :p (πρώτο μου post btw )

Χαρακτηριστικά γραμμής
Downstream Upstream

SNR Margin:
7.4 24.3 db

Line Attenuation:
35.4 22.3 db

Data Rate:
7632 381 kbps

Υ.Γ.1 Επιπλέον μπήκα και στο web self care του ΟΤΕ και είδα ότι τη στιγμή που γίνονται τα disconnects βγάζει το εξής μήνυμα: ERX_Icp_keepalive failure...Αν σας λέει κάτι αυτό.

Υ.Γ. 2 Τις ώρες που συμβαίνει τυχαίνει να καίγομαι με World of Warcraft και το αναφέρω μόνο λόγο του όγκου δεδομένων που διακινούνται λόγω αυτού του γεγονότος, δεν 8α έπρεπε όμως μεγάλος όγκος δεδομένων να σου διακόπτει τη σύνδεση έτσι δεν ειναι? :hmm:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και συγχωρέστε μου την άγνοια :)

pmamatsis
09-08-09, 00:16
Φίλε "mc00094" καλησπέρα,
δεν πρόσεξα το post σου και δημιούργησα και εγώ ένα δικό μου. :oops:
Λοιπόν.....και εγώ σήμερα από το πρωί προσπαθώ και κατεβάσω μέσω ftp ένα μεγάλο
αρχείο από ελληνικό site ( περίπου 4GB) και μου κάνει κάθε τρείς και λίγο πολύ περίεργα
disconnect με "Kernel Cold Reboot" :hmm: Κοίταξα και εγώ στο site του ΟΤΕ που
αναφέρερεις και παρατηρώ και εγώ το ίδιο error ! Μίλησα σήμερα αργά το απόγευμα με
δυο παιδιά από ΟΤΕ και μου είπαν ότι το router που μου είχαν δώσει αφού έβαλα IPTV
( Thomson 780 ) είχε προβληματικό firmware.....πώς όμως δεν είχε το ίδιο πρόβλημα
και τον προηγούμενο μήνα που έκανα το ίδιο ακριβώς download ???!!!??? :hmm:
Επίσης σήμερα είχα και ένα web conference με εξωτερικό ( Hong Kong ) το οποίο
διήρκεσε περίπου 2 ώρες !
Πώς δηλαδή με τόσο traffic δεν έπεσε η γραμμή ???!!!???:hmm:
Σαν πολλά "περίεργα" πράγματα να μαζεύονται φίλε μου !!! Δοκίμασα και το παλιό μου
router ( Thomson ST585v7 ) αλλά μιά από τα ίδια !!!!! :hmm:
Τί να αλλο να πώ δεν ξέρω φίλε μου !

Φιλικά,
Παναγιώτης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.