PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζει να βαλω ConnX σε σχεση με την Forthnet που εχω τωρα?



MariosX
05-08-09, 04:23
Καλησπερα
Αξηζει να βαλω ConnX σε σχεση με την Forthnet που εχω τωρα?
Το τελευταιο καιρο την συνδεση την χρησιμοποιω καθαρα για Online Gaming και σπαζομαι που το ADSL αποσυνδεετε τακτικα και κανει περιπου 10 λεπτα να ξαναμπει και η λυση που εχω σκεφτει ειναι να βαλω ConnX.
Βεβαια η διαφορα τιμης ειναι 20 ευρω αλλα μηπως υπαρχει καποιος τροπος απο την forthnet να την φτιαξουν ωστε να μην τρωει απουσυνδεσεις?
Παλια αν θυμαμαι καλα ειχα ακουσει οτι μπορουν να σου κλειδωσουν την γραμμη σε μικροτερη ταχυτητα ωστε να χεις μικροτερο θορυβο και ετσι δεν θα εχεις αποσυνδεσεις.

Ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο ή να ξεκινησω να κανω τα χαρτια για ConnX?

PS) Να εχετε υποψη οτι ακομα και μια αποσυνδεση στο 24ωρο (1 μια που γινετε για την αλλαγη της IP ειναι εξαιρεση) γιατι οταν δεν παιζω την χρησιμοποιω για P2P και δεν με ενοχλει απο 1 MB/s που ειναι τωρα να κατεβει στα 800 KB/s

eniac
05-08-09, 04:52
Γιατί δε λύνεις πρώτα τα προβλήματα στη γραμμή σου ώστε να μπορείς να κρίνεις σωστά
αν η υπηρεσία που έχεις τώρα καλύπτει τις ανάγκες σου?

MariosX
05-08-09, 11:13
Ποια προβληματα να λυσω?

nmavro73
05-08-09, 16:10
Για να λύσεις τα προβλήματά σου και να σώσεις τα νεύρα σου ΝΑΙ να βάλεις conn-x. Ηρέμησα από τότε που το έβαλα, ούτε αποσυνδέσεις, ούτε lag. Να φανταστείς αν περάσω τα 80ms θεωρώ ότι έχω lag γιατί συνήθως είμαι γύρω στα 60 :P.

eniac
05-08-09, 16:19
Ποια προβληματα να λυσω?


Το τελευταιο καιρο την συνδεση την χρησιμοποιω καθαρα για Online Gaming και σπαζομαι που το ADSL αποσυνδεετε τακτικα και κανει περιπου 10 λεπτα να ξαναμπει

Δε θεωρείς οτι είναι πρόβλημα..?

aa144
05-08-09, 16:46
Φυσικά και να βάλεις Conn-X αλλά το πιό φθηνό, στα 2 με 16,50 το μήνα, και ρούτερ της προκοπής τζάμπα δίνουν αυτή την εποχή.

Ανάλογα με το πώς θα πάει, μετά πας και παραπάνω, όμως πάρτο πρώτα έτσι και βλέπεις μετά τι θα κάνεις γιατί η γραμμή σου μπορεί να μην αντέχει λειτουργία στο όριό της (ή κοντά σε αυτό).

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........




μηπως υπαρχει καποιος τροπος απο την forthnet να την φτιαξουν ωστε να μην τρωει απουσυνδεσεις?



Αυτό είναι το καλύτερο που έχω ακούσει εδώ και καιρό...

MariosX
05-08-09, 22:07
Αρα ειναι 1000% Προβληματικια η Forthnet....
Για ταχυτητα το βλεπω οποσδιποτε εως 24 mbit. Κατεβαζω κιωλας.
Πληροφοριακα το vDSL θα αργησει?

Το Modem/Router παιζει ρολο στης αποσυνδεσεις? Εχω το Netgear DG834N και σκεφτομαι να τα σκασω να αγορασω κανα Linksys επειδη εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα

nmavro73
05-08-09, 22:09
Ναι θα αργήσει. Οι αποσυνδέσεις οφείλονται στη φορθνετ κατά πάσα πιθανότητα. Αν και αν δεν δώσεις στοιχεία γραμμής δύσκολο να είμαστε σίγουροι

Lagman
05-08-09, 23:50
αν θελεις την συνδεση καθαρα για online gaming πρωτη επιλογη ειναι το connx μετα πας σε ontelecoms κλπ αλλα για online gaming κατα την γνωμη μου η forthnet πρεπει να ειναι η χειροτερη επιλογη που μπορεις να κανεις .

παραδειγμα αν πας σε καποιο τουρνουα counter strike source η δεις καποιο ελληνικο online league θα δεις οτι ολοι οι top παιχτες και οι top ομαδες εχουν ΟΤΕ η αλλες εταιριες ontelecoms κλπ αλλα σχεδον κανενας forthnet.Μονο οσοι δεν γνωριζουν εχουν forthnet.

nnn
06-08-09, 00:35
Αν οι αποσυνδέσεις οφείλονται σε προβληματική καλωδίωση, αυτές θα συνεχίσουν σε όποιον πάροχο και να πας.
Έλεγξε αυτό πρώτα και μετά αλλάζεις.

utp
06-08-09, 03:24
Ναι θα αργήσει. Οι αποσυνδέσεις οφείλονται στη φορθνετ κατά πάσα πιθανότητα. Αν και αν δεν δώσεις στοιχεία γραμμής δύσκολο να είμαστε σίγουροι

Οι αποσυνδεσεις οφειλονται παντα σε προβλημα καλωδιωσης και οχι στην οποια εταιρια.
Οι χρονοι αποκρισης ομως ειναι καθαρα θεμα εταιριας.
Η εκφραση οτι η ταδε εταιρια ειναι προβληματικη γιατι εχω αποσυνδεσεις δεν στεκει.Αν εχεις καλη ποιοτητα καλωδιου(γραμμης) δεν θα εχεις ποτε αποσυνδεση.

MariosX
06-08-09, 03:42
Δειτε το PIC τα στατιστικα καλα ειναι?

SolitudeWithin
06-08-09, 10:20
Αν ειναι για Online Gaming σε σχεση με την Forthnet το Connx ειναι για σενα μονοδρομος.
Fast Path , no spikes , no lag no high ms ( εγω με forthnet εκανα τον σταυρο μου για να παιζω με 250-300 ms)

manicx
06-08-09, 10:39
Οι αποσυνδεσεις οφειλονται παντα σε προβλημα καλωδιωσης και οχι στην οποια εταιρια.

Συγνώμη αλλά οφείλονται ΚΑΙ στην εταιρία, αρκετές φορές σε μεγάλο βαθμό. Σε topic για την μεταφορά μου από Forthnet σε OTE αναφέρω ξεκάθαρα το πρόβλημα και πως οι αποσυνδέσεις εμφανίστηκαν από το πουθενά (όταν πήγα στον ΟΤΕ) και λύθηκαν με αλλαγή πόρτας στο DSLAM του ΟΤΕ.

........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δειτε το PIC τα στατιστικα καλα ειναι?

Ναι καλά είναι και μάλιστα συγχρονίζεις αρκετά χαμηλά για τα στατιστικά αυτά.

aa144
06-08-09, 10:44
να τα σκασω να αγορασω κανα Linksys επειδη εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα




Να πάρεις αυτό που δίνει τζάμπα ο ΟΤΕ με το Conn-X. Αν δεν σου αρέσει το τζάμπα, περίμενε να τελειώσει η προσφορά και μετά πήγαινε στον ΟΤΕ για να το αγοράσεις.

Εφόσον υπάρχει έστω υποψία θέματος με τη γραμμή σου, πρέπει να έχεις εξοπλισμό που δίνει ο ΟΤΕ, αλλιώς ποτέ δεν θα βρεις άκρη με αυτούς όταν θα δηλώσεις βλάβη.

Και είπαμε, πρώτα πακέτο στα 2, μετά κάνε ότι θες, αλλά ο ΟΤΕ αν δηλώσεις βλάβη σε ανοιχτό πακέτο θα σε κατεβάσει ταχύτητα χωρίς δεύτερη κουβέντα και μετά θα μπαίνεις εδώ να κάνεις πάλι παράπονα.

nmavro73
06-08-09, 11:25
Δοκίμασε να ανεβάσεις SNR να δεις αν έχεις ακόμη αποσυνδέσεις

MariosX
06-08-09, 21:37
Πως μπορω να το κανω αυτο?

gtklocker
06-08-09, 21:41
Πως μπορω να το κανω αυτο?

DMT Tool -> δες τον οδηγό του [Insomniac]

MariosX
07-08-09, 22:56
Επειδη θελω γρηγορη ταχυτητα εως 24mbit διοτι την θελει και αδερφος μου.
Ετσι και βαλω Conn-X εως 24 θα εξακολουθει να μου κανει αποσυνδεσεις?

Ολοι μου χουν πει τα καλυτερα για την Conn-X αλλα το να ξεκινησω με χαμηλη ταχυτητα με ανυσυχει λιγο..

Το DMT Tool δεν υποστιριζει το Router μου Netgear DG384PN

MariosX
08-08-09, 13:16
Καποιος καποια απαντηση?

eniac
08-08-09, 15:21
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί δεν επικοινωνείς με τη forthnet
για το πρόβλημα σου... :hmm:

Έχεις έρθει ποτέ σε επικοινωνία?
Τι σου έχουν πεί?

MariosX
08-08-09, 21:36
Να παρω τηλεφωνο στην forthnet? Και τι να κανουν? να μου λενε πειραξε εκεινο στο router σου, το αλλο, εκεινο και να μην υπαρχει αποτελεσμα?
Και να σου πω και κατι αλλο.... δεν ειμαι εγω μονο που εχω προβλημα με την forthnet εχουν ενα σορο παιδια στην γειτονια και γενικοτερα στην πολη σε θεματα αποσυνδεσεων ρωτησα επισης παιδια που εχουν Conn-X και ακουσα τα καλυτερα λογια οπως λιγα MS σε Games οπως WoW, L2, CS καλυτερες ταχυτητες και επισης καθολου αποσυνδεσεις εκτος απο την προβλεπομενη που γινετε καθε 48 ωρες.

Το μοναδικο που με ανυσηχησε ειναι αυτο που ακουσα οτι να μην βαλω την γρηγοροτερη γιατι παλι αποσυνδεσεις θα μου χει

eniac
09-08-09, 05:12
Θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ...

Οι αποσυνδέσεις δεν είναι ούτε πρόβλημα της περιοχής ούτε πρόβλημα της παρέας..

Είναι θέμα της γραμμής ΣΟΥ.

Εσύ έχεις κάνει κάτι για να δείς τη γραμμή σου?
'Η βασίζεσαι στα λεγόμενα των φίλων σου?

Dark shadow
09-08-09, 06:04
Παλιά είχα και εγω σύνδεση Fortnet και το ίντερνετ ήταν πολύ κακό ......Αργούσε πολύ να εμφανίση την σελίδα .......Καμιά φορά μου έπεφτε το ίντερνετ ......Έτσι λοιπόν αποφάσισα να βάλω Conn-x με τα 24mbps (που βέβαια ποτέ δεν τα πιάνει).....Όμως η σύνδεση είναι αρκετά γρήγορη ............Με έχει διευκολήνει πολύ ο ΟΤΕ........Και ένας φίλος μου αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα .........Αυτός προτιμάει βέβαια την Tellas αλλα άλλο αυτό ..........Γενικά η Forthnet παλιά είχε πολύ καλό ίντερνετ ....Φέτος έχει χάλια ίντερνετ .....Αξίζει να βάλεις Conn-x πάρα πολύ !!!!!

........Auto merged post: Dark shadow πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

........Auto merged post: Dark shadow πρόσθεσε 4 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ...

Οι αποσυνδέσεις δεν είναι ούτε πρόβλημα της περιοχής ούτε πρόβλημα της παρέας..

Είναι θέμα της γραμμής ΣΟΥ.

Εσύ έχεις κάνει κάτι για να δείς τη γραμμή σου?
'Η βασίζεσαι στα λεγόμενα των φίλων σου?


Eriac αυτό που λές είναι λάθος γιατί το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπιζουν πολλοί άνθρωποι ....

eniac
09-08-09, 06:33
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να βάλω Conn-x με τα 24mbps (που βέβαια ποτέ δεν τα πιάνει)

ok. κατάλαβα..

Ενημερωθήτε λίγο για το adsl2+, δεν είναι κακό.


Eriac αυτό που λές είναι λάθος γιατί το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπιζουν πολλοί άνθρωποι ....

Το οτι ο φίλος έχει αποσυνδέσεις έχει να κάνει μόνο και μόνο με τη γραμμή ΤΟΥ.

Ως εδώ καλά?

Τώρα, αν το conn-x είναι καλύτερο απο forthnet είναι άλλο θέμα.

Φυσικά και υπάρχουν λόγοι να βάλει conn-x όπως τα καλύτερα pings,
αλλά μη μπερδεύουμε αυτό με τις αποσυνδέσεις.

MariosX
09-08-09, 10:41
Οποτε τι μου προτινεις να κανω? Να παρω τηλ την forthnet? Δουλευει η τηλ. υποστιριξη σημερα?

aa144
09-08-09, 10:50
Παιδιά το θέμα να βάλει Conn-X και αν πάρουμε ως δεδομένο ότι κάτι τρέχει με τη γραμμή του, είναι οτι ο ΟΤΕ θα ασχοληθεί με τη γραμμή του να τη φτιάξει, αφού θα είναι πια πελάτης του (στη λιανική).

Αυτό είναι το θέμα.

Και το άλλο, αμάν πια με το "θέλω 24" και "θέλω αυτό" και "θέλω εκείνο" και όλα αυτά σε μια σύνδεση που έχει πρόβλημα. Φτιάξτην πρώτα (μέσω του ΟΤΕ) να λειτουργεί σταθερά (σε κάποιο χαμηλό πακέτο) και μετά αρχίζεις τα "θέλω εκείνο και θέλω το άλλο" κτλ κτλ. Τα ίδια φυσικά ισχύουν και για τον αδερφό σου, όλοι με το κατέβασμα ασχολείστε στην οικογένεια;

MariosX
09-08-09, 15:48
Και με ανεβασμα :)
Torrents.
ΟΚ θα ξεκινισω με την 4mbit

030366
09-08-09, 16:38
2, 8, έως 24 μπορείς να βάλεις.

kondr7
10-08-09, 15:10
Και γω τα ίδια προβλήματα έχω με 4net. Αποσυνδέσεις τουλάχιστον 4 την ημέρα (έχει τύχει και 3 σε μια ώρα) και υψηλα ping. Συγκεκριμένα εχω το 24αρι φοιτητικο και κλειδώνει στα 16 (δεν έχω παράπονο από αυτό). Στο CS τα pings δεν πέφτουν κάτω απο 70ms ενω εχει τυχει να έχω 150 σε ελληνικους server. Με conn-x 1mbps που είχα στο πατρικό μου τα ping δεν ξεπερνούσαν το 30.

Όπως βλέπεις αξίζει η αλλαγή. (θα την είχα κάνει και γω αν ήταν στο χέρι μου) Άσε που το conn-x έχει και tools όπως δωρεαν sms σε κινητά (ο παράδεισος του φαρσέρ :p αρκει να μην βάλεις το όνομα σου για email).

Lagman
10-08-09, 17:43
ρε παιδιά τι συζητάμε ; δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να υποστηρίζει ότι η forthnet είναι καλή για Online games :rofl: Kαι μην συγκρίνουμε εταιρίες, άλλη κατηγορία ο ΟΤΕ άλλη η FORTHnet...

MariosX
10-08-09, 21:18
Θα ξαναρωτησω αλλη μια φορα...
Εαν βαλω 24 mbit και πειτε οτι ξαναεχω αποσυνδεσεις ο ΟΤΕ δεν θα μπορει να φτιαξει το προβλημα μου?
Επισης εγω προσωπικα δεν σκεφτομαι να αλλαξω μονο την γραμμη αλλα και ολοκληρο τον εξοπλισμο και απο την στιγμη που το σκεφτομαι και για αλλαγει εξοπλισμου να παρω αυτο που δινει η ConnX στα 24 mbit το Thomson που εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλο... επισης το κανω και για λογους WiFI εγω προσοπικα εχω περασει καλωδιο ethernet απο την ταρατσα αλλα χριαζομαι και το WiFi

manicx
11-08-09, 12:49
Εαν βαλω 24 mbit και πειτε οτι ξαναεχω αποσυνδεσεις ο ΟΤΕ δεν θα μπορει να φτιαξει το προβλημα μου?

Αυτό δεν είναι σίγουρο. Μπορεί να σε ρίξει στα 8mbps και να λυθεί το πρόβλημα.

aa144
11-08-09, 12:54
Καλά, δεν είπαμε (τόσες φορές) να πάρεις το χαμηλότερο πακέτο στην αρχή; Και μετά, ΑΦΟΥ σου φτιάξουν τη γραμμή σου, ΤΟΤΕ βλέπεις τι θα κάνεις.

eniac
11-08-09, 13:15
Και μετά, ΑΦΟΥ σου φτιάξουν τη γραμμή σου, ΤΟΤΕ βλέπεις τι θα κάνεις.

Εν τω μεταξύ ο φίλος μας δεν έχει ελέγξει ποτέ τη γραμμή του...

Απο τα στατιστικά της γραμμής σου θα έπρεπε να συγχρονίζεις παραπάνω.

Connection speed 10117 kbps
Attenuation 25.5 dB
SNR 6.2 dB

Δοκίμασε λίγο το router μόνο του στη γραμμή
και ανέβασε πάλι τα στατιστικά της γραμμής σου.

Rezwalker
11-08-09, 17:04
Να ρωτησω κατι οσους εφυγαν απο forthnet και επεστρεψαν ΟΤΕ: ειδατε καμια αυξηση στον συγχρονισμο, η περιπου στα ιδια ηταν?:hmm:

Lagman
11-08-09, 18:18
Να ρωτησω κατι οσους εφυγαν απο forthnet και επεστρεψαν ΟΤΕ: ειδατε καμια αυξηση στον συγχρονισμο, η περιπου στα ιδια ηταν?:hmm:
Προσωπικά κέρδισα 1 με 1.5Mbps με το που πήγα ΟΤΕ από forthnet .

Rezwalker
11-08-09, 21:09
Προσωπικά κέρδισα 1 με 1.5Mbps με το που πήγα ΟΤΕ από forthnet .

Μαλιστα... να τα μαζευω κι εγω σιγα σιγα πλεον..
Με το τηλεφωνο δεν εχω προβλημα, αλλα με το ιντερνετ ειμαι πολυ δυσαρεστημενος
Σχεδον ολοκληρο το 2008 ειχα παγιωμενα τα 15800 με 16000 στον συγχρονισμο, και το 2009 ειναι απο 12 μεχρι 14 max.
Και ολα αυτα με attenuation 21.5 το οποιο αντιστοιχει σε ταχυτητες 14 εως 18mbps. (δεν ειναι τυχαιο οτι τους πρωτους 3 μηνες περιπου που συνδεθηκα προς τα τελη του 2007 ειχα απο 18 εως και 19770 συγχρονισμο)
Δεν με απασχολει καθολου αν φταιει το γεγονος οτι εχει πηξει το δικτυο και δεν τους "σηκωνει" ολους
εγω θελω πισω τα 16mbps. Και αφου δεν ειναι σε θεση να μου τα δωσουν πισω το μαντηλακι θα ανεμιζει σε κανα μηνα απο τωρα:banned:

manicx
12-08-09, 11:03
Το θέμα δεν είναι αν θα έχεις αυξημένη ταχύτητα αλλά αν έχεις σταθερή γραμμή χωρίς πεσμένα links προς εξωτερικό κάθε δυο και τρεις.

Rezwalker
12-08-09, 16:03
Το θέμα δεν είναι αν θα έχεις αυξημένη ταχύτητα αλλά αν έχεις σταθερή γραμμή χωρίς πεσμένα links προς εξωτερικό κάθε δυο και τρεις.

Σωστος. Καιρος ενα μπει ενα τελος στα TiscaliParties:band: καθε τοσο που μας γυρνανε εστω και για λιγες ωρες σε dial up εποχες

paspro
13-08-09, 22:42
Να πας στον ΟΤΕ για να βρείς την ησυχία σου, όπως έκανα κι εγώ όταν έφυγα απο την Τελλάς. Μόνο ο ΟΤΕ έχει δίκτυο της προκοπής στην Ελλάδα, όλοι οι άλλοι απλά προσπαθούν με διάφορους τρόπους να βγάλουν λεφτά με τις λιγότερες δυνατές δαπάνες σε υποδομή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.