PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη με forthnet2play



voulastaur
05-08-09, 16:11
Καλησπερα σε όλους.
Ειμαι εντελως νεα στο forum γιατι αποφασισα επιτελους κάπου να τα πω.
Εδω και 7 μερες πλεον (με σ/κ μεσα) εχω μεινει χωρις τηλεφωνο, αλλα από internet ειμαι μια χαρά. Εχω δηλώσει τη βλαβη στη forthnet καμια αποκριση απο εκει και περα. Πηρα τη 2 ή 3η μερα τηλ. και μου ειπαν περιμενουν απο τον ΟΤΕ. Μου ειπαν σε 5 εργασιμες.
Τους αφησα, λεω αστους ακομα, δεν με πειραζε και πολυ αφου εχουμε τα κινητα, (τι μανα μου εχω που ωριεται "ειδεσ για να φυγεισ απο τον οτε, και θα ειχαμε τηλεφωνο τωρα" και ολα αυτα τα σχετικα). Παιρνω σημερα που τελειωσαν οι 5 εργασιμες δεν ήξεραν να πουν τιποτα παραπάνω από το περιμενουμε τον ΟΤΕ. εχει βρεί οτι η βλαβη ειναι δικια του και θα περιμενουμε να τη λυσει. Πόσο θα παρει τους ρωταγα τη θα γινει περνανε οι μερες, καμια σαφη απαντηση. Εσας τους λεω δεν θα σας ενημερωνουν για το πως παει η κατασταση τησ βλαβης? Αυρίο που θα εχει λειξει το 5ημερο. Εντομεταξυ παιρνω και απο κινητο θα μου ερθει ο κουκος αϊδονι να πληρωσω και εκει.
Για πειτε βρε παιδια εχει κανεις παρομοιο προβλημα.?
Ποσο θα με παρει να το φτιαξουν. ?
Μήπως πρεπει να αρχισω να απευθυνομαι στο συνηγορο του πολιτη?
Γιατι εχω δει κατι θεματα εδω στο net, οτι για να μην πληρωνει καποια λεφτα στον ΟΤΕ Η FORTHNET με καθε βλαβη, το αφηνουν στον ΟΤΕ οποτε και αν παρουσιαστει παρομοια βλαβη στο δικτυο του ΟΤΕ να ερθουν αναγκαστικα να το φτιαξουν και ετσι να μην χρειαστει να πληρωσει η forthnet.
Αν από την εμπειρια σας πιστευεται οτι πρεπει να απευθυνθω στο συνηγορο του πολιτη και στο ΕΕΤΤ, (γιατι και γι'αυτο βρηκα στο νετ, το εεττ) παρακαλω δωστε μου καποιεσ πληροφοριες.
Σας κουρασα λιγο ε? εως πολυ.
Ευχαριστω πολυ

........Auto merged post: voulastaur πρόσθεσε 19 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αφήστε και το αλλο που μου συμβαινει απο τοτε που εχω forthnet2play.
Οταν ειμαι στο internet και καλουνε στο τηλεφω ή γινετε κληση απο το σπιτι μας το internet κοβεται μεχρι να κλεισει το τηλεφωνο. Τους επαιρνα τους ξαναεπαιρνα τη μια αλαξα σπλιτερ μου ειπαν τιποτα από τα πολλα ειπαν οτι φταινε τα καλωδια μεσα στην πολυκατοικια. Τωρα για να δουμε μπας και λυθει και αυτο το προβλημα, γιατι δεν τους πολυπιστευω πριν πως δουλευε μια χαρα το ιντερνετ χωρις να κοβεται το τηλεφωνο οταν ειχα cosmote. Βεβαια θα μου πειτε εκει ειχες μονο 2μβς. Τελοσ παντων, ειδωμεν.
Ευχαριστω

aa144
05-08-09, 16:36
Εκεί είχες 2, εδώ τώρα πόσα έχεις; Γιατί το να κόβεται το internet όταν μιλάς στο τηλέφωνο, αυτό κάτι σημαίνει.

Για τη βλάβη τώρα, υπολόγισε τι μήνα έχουμε, σε ποιά χώρα είμαστε και αν τυχόν αισθάνεσαι τυχερή τελευταία.

voulastaur
05-08-09, 17:43
τωρα εχω fortnet2play και φτανει και τα 20μβς οταν ειμαι ενσυρματα, αλλιως ασυρματα κανα 5 με 8.
Μη μου λες τετοια με τη βλαβη τοσο πολύ θα πάρει?:mad:

aa144
05-08-09, 19:40
Δηλαδή συγχρονίζεις στα 20 περίπου; Στείλε τα πλήρη στατιστικά της γραμμής όπως τα δίνει το ρούτερ σου.

nnn
05-08-09, 20:05
τωρα εχω fortnet2play και φτανει και τα 20μβς οταν ειμαι ενσυρματα, αλλιως ασυρματα κανα 5 με 8.
Μη μου λες τετοια με τη βλαβη τοσο πολύ θα πάρει?:mad:
Αν το πρόβλημα σου είναι μόνο όταν συνδέεσαι ασύρματα, για πες μας λειτουργικό κλπ.

Lagman
05-08-09, 23:43
νομιζω ποιο γρηγορα βαζεις νεα γραμμη στον οτε παρα να στο φτιαξουν :p απο την ημερα που εχεις δηλωσει βλαβη αν περασουν εικοσι ημερες μετα δικαιουσε αποζημιωση για καθε μερα καπως ετσι παει...

voulastaur
06-08-09, 13:08
Λοιπόν παιδια σήμερα επιτελους εχω τηλεφωνο. Δεν ξερω αν επαιξε ρολο που στο τηλεφωνο τους ανεφερα το συνηγορο του πολιτη και το εεττ, παντως ακριβως με το που περασαν οι πεντε εργασιμες, και ειχα παρει μια φοβια, ευτυχως.
Οσον αφορα με την αποσυνδεση του ιντερνετ οταν με καλουν στο σταθερο για τον nnn γινεται και ενσυρματα.
Τωρα για στατιστικα της γραμμης δεν γνωριζω πως γινεται να στειλω, πάντως από το broadband connection του modem μου αυτη τη στιγμη ασυρματα το bandwith einai 830 / 8.588 τω ρα αυτο με το θορυβο που εχει σχεση με την αποσταση απο το κεντρο δεν θυμαμαι που το βρισκω (αν το λεω καλα ετσι) παντως και μετα την αποκατασταση της βλαβης εξακολουθει να διακοπτεται
ευχαριστω

nnn
06-08-09, 16:55
Έχεις δοκιμάσει να βγάλεις όλες τις τηλεφωνικές συσκεύες από την γραμμή και να αφήσεις μόνο το modem ?

voulastaur
13-09-09, 13:05
Δηλαδή συγχρονίζεις στα 20 περίπου; Στείλε τα πλήρη στατιστικά της γραμμής όπως τα δίνει το ρούτερ σου.

Τα στατιστικα της γραμμης που να τα βρω βρε παιδια????

........Auto merged post: voulastaur πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν το πρόβλημα σου είναι μόνο όταν συνδέεσαι ασύρματα, για πες μας λειτουργικό κλπ.

αν εννοεις για ςινδοςσ εχω τα vista ta home

FSHOPAXD
14-09-09, 11:45
To θέμα με το κόψιμο της γραμμής όταν παίρνεις κανείς τηλέφωνο συνήθως είναι εσωτερικό πρόβλημα με καλωδιώσεις και συσκευές τηλεφώνων, εαν θέλεις στείλε μου pm με περισσότερα στοιχεία (π.χ. αριθμό τηλεφώνου) και επιπλέον στείλε ενα Mail από το site της forthnet αναφέροντας το θέμα ως τεχνικό πρόβλημα http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=99286

nmavro73
14-09-09, 19:03
Ναι θα το στείλει ως τεχνικό πρόβλημα και θα σωθεί :rofl:

FSHOPAXD
21-09-09, 08:40
Ναι θα το στείλει ως τεχνικό πρόβλημα και θα σωθεί :rofl:

Εσυ τι πρόβλημα έχεις , δεν κατάλαβα? ναι θα λυθεί όπως χιλιάδες άλλα, προσωπικά το δοκιμασα και σε μια μέρα είχα επίλυση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.