PDA

Επιστροφή στο Forum : Cyta 782 continued..



gsp
06-08-09, 22:47
Γεια χαρα σε ολους, καλως σας βρηκα, πολυ ενδιαφερον υλικο επικρατει εδω βλεπω και μπραβο στα παιδια που 'σκαλιζουν' τα πραγματα...

Ηθελα να δωσω και γω την αναφορα μου με την Cyta και το 782. Ενω σαν ιντερνετ δεν ειχα κανενα προβλημα εδω και 2 μηνες περιπου που παιζω αντιθετα το μοντεμ 'εχανε' το ipManagement interface... Contacting DHCP server εμενε κολλημενο.. ετσι αν του εκανα καποιο reset εχανα τις ρυθμισεις τηλεφωνιας για ΠΑΝΤΑ...

Το ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ προβλημα που εχω αντιμετωπισει ειναι οτι δεν μπορεις να μιλησεις σοβαρα με το Level 1 support...!!! Μου εχουν ηδη αντικαταστησει το router μια φορα (σιγουρα δεν φταιει αυτο...) και παρουσιασε και το δευτερο το ιδιο προβλημα...

Οι μοναδικες ρυθμισεις που εχω πειραξει σαν admin γιατι και εγω θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το κλειδωμα των routers ειναι: αλλαγη της μιας LAN απο 192.168.1.254 σε 192.168.1.1 , η απενεργοποιηση του Wifi και το time interval του SNTP απο 5 λεπτα που ηταν σε 1 ημερα γιατι μου γεμιζε τα logs και ηθελα να παρακολουθω τις διακοπες της γραμμης...

Αυτο που συμπεραινω εγω ειναι οτι γινεται κατι με την mac address και γινομαι 'ban'... Ωστοσο μου προτειναν αλλαγη με Pirelli.. να το προχωρησω λετε?

Τελος στα 12Mbps εχω ping αρκετα μεγαλο που συνηθως υπαιρβαινει τα 35-40ms... πριν με Connx στα 8 ειχα στην χειροτερη περιπτωση 26... εχει να κανει κατι με τα modulation που αναφερετε σε αλλα threads?

Συγνωμη για την βροχη ερωτησεων και ευχαριστω για το χρονο σας...

Bayern7
06-08-09, 23:45
Αν γυρίσεις το Modulation σε g.dmt θα έχεις 10-15ms ping.
Το Pirelli είναι μια χαρά μόνο που δεν δουλεύει το portforward.

sdikr
06-08-09, 23:50
Κακώς πείραξες το admin, το snmp κάνει πολλά παραπάνω απο loging
Αυτό το έχει αναφέρει στο support;

ZhenXlogic
07-08-09, 11:36
Μήπως πέρα από αλλαγές ψάχνουμε και TelNet? χωρίς να ξέρουμε τη κάνουμε!? με αποτέλεσμα το router να βγαίνει εκτός!? 2 router TG782 και αν σου κάνουν το ίδιο δεν υπάρχει!

Όσο αναφορά το 1 Level Support αν είναι όπως τα λες δες θα σου έκαναν καν αντικατάσταση αν δεν υπήρχε συνεννοηση.

Τείος κάνεις μα κάνεις δεν παραδέχεται τη λ@λ@κιες που κάνει με admin right στο support. ;)

gsp
07-08-09, 11:57
Αν γυρίσεις το Modulation σε g.dmt θα έχεις 10-15ms ping.
Το Pirelli είναι μια χαρά μόνο που δεν δουλεύει το portforward.

EEEEEEEEEEE????????????? καλα σοβαρα μιλατε? Ετσι και δεν δουλευει αυτο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να μου το αλλαξουν... θα τους το πεταξω στο κεφαλι....

Καταρχας ειναι τετοια η δουλεια μου που δεν μπορω να δουλεψω χωρις port forward μιας και εχω συνεχως access απο γραφειο στο σπιτι και αναποδα... κατα δευτερον αυτο θα επηρεαζει απειρες εφαρμογες οπως torrents κλπ κλπ.. πως μπορει να δινουν τετοιο εξοπλισμο?? (λεω εγω τωρα...)

........Auto merged post: gsp πρόσθεσε 4 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κακώς πείραξες το admin, το snmp κάνει πολλά παραπάνω απο loging
Αυτό το έχει αναφέρει στο support;

Αλλο το SNMP και αλλο το SNTP... το SNTP αφορα ΜΟΝΑΧΑ την αυτοματη ενημερωση της ωρας για το router ενω ταυτοχρονα το DSLAM το χρησιμοποιει σαν monitor(ping) για να ανιχνευει αν η συνδεση ειναι alive...

Φυσικα τους το ειπα και γιαυτο καταληξαμε οτι μαλλον φταιει αυτο.. Οταν καταφερει κανεις να μιλησει με Level 2 support αλλαζουν πολυ τα πραγματα, οι ανθρωποι εκει ειναι super καταρτισμενοι και υπαρχει πολυ καλη συνεννοηση αλλα και ανταποκριση, και μαλιστα δεν μου ειπαν ουτε καν γιατι μπηκα admin και πειραξα.. τους ανεφερα βημα προς βημα τι εκανα και τα θεωρησαν ολα απολυτα φυσιολογικα... Ασε που αν δεν τα ειχα κανει ολα αυτα θα ημουν κανενα μηνα τωρα χωρις τηλεφωνο...:oneup:

Ειναι πολυ καλοι αλλα θελουν λιγη δουλιτσα ακομα...

ZhenXlogic
07-08-09, 12:01
Αν γυρίσεις το Modulation σε g.dmt θα έχεις 10-15ms ping.
Το Pirelli είναι μια χαρά μόνο που δεν δουλεύει το portforward.

Μην λέμε ΟΤΙ ΑΚΥΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ! ότι μπορεί να τροι σκαλώματα το router Και να θέλει ένα re-config της πόρτες δεν σημαίνει ότι το PF= Disabled.


EEEEEEEEEEE????????????? καλα σοβαρα μιλατε? Ετσι και δεν δουλευει αυτο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να μου το αλλαξουν... θα τους το πεταξω στο κεφαλι....
Υπάρχει και άλλη λύση πέρα να τους πετάξεις στο κεφάλι, κλείσε το firewall του router και είναι οpen οι ports, σπέρνεται της καταστροφή χωρίς λόγο...



Καταρχας ειναι τετοια η δουλεια μου που δεν μπορω να δουλεψω χωρις port forward μιας και εχω συνεχως access απο γραφειο στο σπιτι και αναποδα... κατα δευτερον αυτο θα επηρεαζει απειρες εφαρμογες οπως torrents κλπ κλπ.. πως μπορει να δινουν τετοιο εξοπλισμο?? (λεω εγω τωρα...)

H από πάνω απάντησης καλύπτουν και αυτό εδώ.

gsp
07-08-09, 12:12
Μήπως πέρα από αλλαγές ψάχνουμε και TelNet? χωρίς να ξέρουμε τη κάνουμε!? με αποτέλεσμα το router να βγαίνει εκτός!? 2 router TG782 και αν σου κάνουν το ίδιο δεν υπάρχει!

Όσο αναφορά το 1 Level Support αν είναι όπως τα λες δες θα σου έκαναν καν αντικατάσταση αν δεν υπήρχε συνεννοηση.

Τείος κάνεις μα κάνεις δεν παραδέχεται τη λ@λ@κιες που κάνει με admin right στο support. ;)

Φιλε μου δεν εχουμε γνωριστει ακομα και προτρεχεις...
Εχω πολυ ακριβη εικονα για το τι κανω απο οποιοδηποτε interface και οχι μονο απο Telnet. Οπως προαναφερω αυτα τα ειπα στο level 2 και δεν τους φανηκε τιποτα παραξενο... Εξακολουθω να πιστευω (αλλωστε ειμαστε ακομα σε επικοινωνια) οτι καποιο bug-aki εχουν στο συστημα του DHCP στο ipManagement interface ή ισως σε επιπεδο DSLAM. Φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να φταιει και το 2ο TG782 και ποσο μαλλον οταν και τα δυο επαιζαν κανονικα σε σπιτι φιλου με τις δικες μου ρυθμισεις (!!!) , εννοειται σε δικτυο cyta..
Τελος οταν θα εχω το ακριβες αποτελεσμα για το τι φταει θα ενημερωσω...ισως και καποιοι αλλοι το εχουν αντιμετωπισει...

Ευχαριστω

........Auto merged post: gsp πρόσθεσε 3 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αλληθεια ομως γιατι διακρινω μια 'επιθετικοτητα' ?

Σιγουρα θα μου πεις οτι ο περισσοτερος κοσμος κανει την μ@λ@κι@ και μετα διαμαρτυρεται ε?...

Οκ. ακομα και ετσι να ειναι.. γιατι αραγε μπαινει ο καθενας στο 'τρυπακι' να πειραξει αυτα τα μηχανηματα? Αν ΟΛΑ ηταν καλα και δουλευαν οπως επρεπε... λες να ειχε το λογο καποιος να το κανει? (εκτος φυσικα απο αυτους που εχουν πραγματι το μικροβιο...)

Ευχαριστω

........Auto merged post: gsp πρόσθεσε 5 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελος, οκ το 10-15ms και γω το βλεπω λιγο ονειρικο.. αλλα οπως και να εχει ξερει κανεις πως γινεται αυτο στο TG782? Απο web δεν βρισκω κατι και μαλλον δεν αφηνει σχεδον τιποτα οσον αφορα το connection, απο δε telnet κατι υπαρχει μεσα στο xdsl αλλα G.DMT δεν εχω δει.. μηπως το ονομαζει αλλιως?

ZhenXlogic
07-08-09, 12:17
Φιλε μου δεν εχουμε γνωριστει ακομα και προτρεχεις...
Εχω πολυ ακριβη εικονα για το τι κανω απο οποιοδηποτε interface και οχι μονο απο Telnet. Οπως προαναφερω αυτα τα ειπα στο level 2 και δεν τους φανηκε τιποτα παραξενο... Εξακολουθω να πιστευω (αλλωστε ειμαστε ακομα σε επικοινωνια) οτι καποιο bug-aki εχουν στο συστημα του DHCP στο ipManagement interface ή ισως σε επιπεδο DSLAM. Φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να φταιει και το 2ο TG782 και ποσο μαλλον οταν και τα δυο επαιζαν κανονικα σε σπιτι φιλου με τις δικες μου ρυθμισεις (!!!) , εννοειται σε δικτυο cyta..
Τελος οταν θα εχω το ακριβες αποτελεσμα για το τι φταει θα ενημερωσω...ισως και καποιοι αλλοι το εχουν αντιμετωπισει...

Ευχαριστω

Εντάξει μπορεί αν έκανα λάθος άλλα είμαι επιφυλακτικώς με ότι βλέπω μπορεί στο δικό σου πρόβλημα να έχεις θέμα και θα φανεί αφού είναι με 2 level connected.



........Auto merged post: gsp πρόσθεσε 3 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αλληθεια ομως γιατι διακρινω μια 'επιθετικοτητα' ?

Σιγουρα θα μου πεις οτι ο περισσοτερος κοσμος κανει την μ@λ@κι@ και μετα διαμαρτυρεται ε?...

Οκ. ακομα και ετσι να ειναι.. γιατι αραγε μπαινει ο καθενας στο 'τρυπακι' να πειραξει αυτα τα μηχανηματα? Αν ΟΛΑ ηταν καλα και δουλευαν οπως επρεπε... λες να ειχε το λογο καποιος να το κανει? (εκτος φυσικα απο αυτους που εχουν πραγματι το μικροβιο...)

Ευχαριστω

Δεν είναι "επιθετικότητα" μηνά ανχονεσε.

Κατά κανόνα και όπως φενετε οποίος κάνει την λ@λ@κι@ μετά διαμαρτυρείται ενώ ξέρει ότι έχει κάνει την λ@λ@κι@!.

Γιατί μπαίνει στο "τρυπακι" να πειράξει το μηχανήματα!? Είναι η νοοτροπία του ξερόλα τα ξέρω όλα τα κανό όλα τι κάνει εδώ? αμάν... μλκ 13811 ή οποίων ISP έχει.

Καταλαβαίνω αυτών που έχει μια αναγκει να κάνει κάτι αυτούς με το μικρόβιο άστους... ;)

........Auto merged post: ZhenXlogic πρόσθεσε 2 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τελος, οκ το 10-15ms και γω το βλεπω λιγο ονειρικο.. αλλα οπως και να εχει ξερει κανεις πως γινεται αυτο στο TG782? Απο web δεν βρισκω κατι και μαλλον δεν αφηνει σχεδον τιποτα οσον αφορα το connection, απο δε telnet κατι υπαρχει μεσα στο xdsl αλλα G.DMT δεν εχω δει.. μηπως το ονομαζει αλλιως?

Για τη γραμμή μιλάμε? 12αρα ή 2αρα? γιατί αν είναι 12αρα με την αλλαγη θα πέσεις στα μισά 6αρα για να έχεις fastpath και μπορεί να έχει θέματα με errors correction. ;)

ownagE_
07-08-09, 12:17
Τελος, οκ το 10-15ms και γω το βλεπω λιγο ονειρικο.. αλλα οπως και να εχει ξερει κανεις πως γινεται αυτο στο TG782? Απο web δεν βρισκω κατι και μαλλον δεν αφηνει σχεδον τιποτα οσον αφορα το connection, απο δε telnet κατι υπαρχει μεσα στο xdsl αλλα G.DMT δεν εχω δει.. μηπως το ονομαζει αλλιως?

G.DMT = G.992.1

Δεν ξέρω πώς γίνεται, απλά μήπως σε βοηθήσει..

Εδώ ένα trace με G.DMT για να πειστείς.. :p


Tracing route to www.cyta.gr [62.1.42.5]
over a maximum of 30 hops:

1 2 ms <1 ms 1 ms . [192.168.1.1]
2 17 ms 16 ms 16 ms 195.14.152.197
3 18 ms 16 ms 17 ms 78-2-228.itr.cyta.gr [78.87.2.228]
4 17 ms 17 ms 39 ms gi0-2-intce2ath-cyta-ip.net [195.14.131.137]
5 18 ms 24 ms 17 ms gi0-1-cr1ath-cyta-ip.net [195.14.131.114]
6 17 ms 17 ms 17 ms gei0-intce1ath-cyta-ip.net [195.14.131.113]
7 17 ms 16 ms 17 ms ate1-cyta.ate.seabone.net [213.144.178.205]
8 33 ms 32 ms 32 ms pal9-pal17-racc1.pal.seabone.net [213.144.181.3]
9 49 ms 49 ms 49 ms customer-side-forthnet-1-gr-pal9.pal.seabone.net [213.144.181.50]
10 49 ms 49 ms 49 ms core-ath-08.forthnet.gr [194.219.227.108]
11 51 ms 54 ms 51 ms core-kln-01G2-0-0.forthnet.gr [212.251.94.6]
12 50 ms 50 ms 50 ms core-kln-05.forthnet.gr [62.1.37.66]
13 50 ms 50 ms 50 ms ll-kln-03.forthnet.gr [212.54.192.75]
14 50 ms 51 ms 51 ms 193.92.130.46
15 51 ms 54 ms 53 ms www.cyta.gr [62.1.42.5]

Trace complete.

gsp
07-08-09, 12:33
Μεσα σε 5,5 ωρες εχω αυτα:
Link Information

Uptime: 0 days, 5:55:41
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 927 / 11.428
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 12,00 / 142,84
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 1,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 23,5 / 37,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 5,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / P
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 8 / 0
FEC Errors (Up/Down): 44.657 / 122.675
CRC Errors (Up/Down): 44.657 / 755
HEC Errors (Up/Down): 2.055 / 673

Οπως βλεπετε αναφερει G.992.5...
Εχω την εντυπωση ομως χωρις να θυμαμαι σιγουρα γιατι παει λιγος καιρος... οτι το Linksys που ειχα με Connx δουλευε σε ADSL2+ οποτε λογικα το ιδιο modulation αλλα το ping ηταν γυρω στα 26 αρα θα ειναι θεμα δρομολογησης?

Το G.DMT αναφερεται σε adsl απλο οποτε και οντως θα ριξω την ταχυτητα.. αστο καλυτερα..

ZhenXlogic την m@l@ki@ την καταλαβα οταν μιλησα με το Level 2 οτι δεν επρεπε να πειραξω το time interval αλλα και αυτοι καταλαβαν οτι ηθελα να μειωσω τα log entries προκειμενου να παρακολουθω τις διακοπες της γραμμης παραλληλα γιατι δυστυχως σε μενα μαλλον υπαρχει συνδιασμος προβληματων... ολα καλα...:whistle:

Product Name: TG782
Serial Number: CP0846NT***
Software Release: 8.2.2.5
Software Variant: AR
Boot Loader Version: 1.0.1
Product Code: 36578030
Board Name: CANT-W

ZhenXlogic
07-08-09, 13:16
Από stats γραμμής είσαι καμπάνα τώρα για το fast path θα πας σε adsl με αποτέλεσμα να πέσει ο συγχρονισμός όποτε άστο εκεί που κάθετε. ;)

gsp
07-08-09, 15:11
Thanks, τωρα μενει να αναμενω το Pirelli για να δω τι θα δειξει το test drive... Παντως αυτο με το firewall που ανεφερες δεν θα επρεπε να συμβαινει αφου υπαρχει το ΝΑΤ.. ετσι και με κλειστο το firewall καμια πορτα δεν θα φαινοταν ανοικτη αν δεν την εκανε καποιος forward.. μου φαινεται και μενα παραξενο να μην λειτουγει και δεν το εχω συναντησει σε κανενα router μεχρι τωρα... ποιος ξερει... το test θα δειξει...

Bayern7
07-08-09, 18:59
Μην λέμε ΟΤΙ ΑΚΥΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ! ότι μπορεί να τροι σκαλώματα το router Και να θέλει ένα re-config της πόρτες δεν σημαίνει ότι το PF= Disabled.

ΑΚΥΡΑ ΛΕΣ ΕΣΥ. ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ.

Το port forward στο Pirelli με το firmware της cyta απλά Δ-Ε-Ν δουλεύει.
Απλά πράγματα. Όσα ρεκονφιγκ, όσα ρεσετ και όσα βουντού και να κάνεις. Με τίποτα λέμε.
Μόνο το upnp δουλεύει και κάνουμε τη δουλειά μας με τα κατεβαστήρια.

gsp
07-08-09, 19:42
Και να ρωτησω τωρα εγω γιατι φανταζομαι οτι οι χρηστες με Pirelli θα ειναι ουκ ολιγοι... εχει ερωτηθει το support? Και αν ναι τι απαντηση εχει δωσει?

Διοτι καλα.. κλειδωνουν το modem για διαφορους λογους.. αλλα να μην κανει μια απο τις ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΕΣ λειτουγιες που αφορουν το δικτυο ειναι ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΟ κατα τη γνωμη μου... και φυσικα καλα που το αναφερατε για να κανω ενα ΠΛΗΡΕΣ τεστ πριν αφησω τον τεχνικο να παρει το TG782 πισω παρα τα οποια 'κουσουρια' εχει... :hmm:

Bayern7
07-08-09, 19:56
Εγώ δεν το χω ρωτήσει προσωπικά.

Δεν είναι κλειδωμένο από το μενού. Μπορείς να περάσεις τις ρυθμίσεις portforward κανονικά, απλά δεν δουλεύουν. Φαίνονται κανονικά στο μενού του ρούτερ περασμένες αλλά οι πόρτες δεν ανοίγουν.

gsp
07-08-09, 20:36
Εγώ δεν το χω ρωτήσει προσωπικά.

Δεν είναι κλειδωμένο από το μενού. Μπορείς να περάσεις τις ρυθμίσεις portforward κανονικά, απλά δεν δουλεύουν. Φαίνονται κανονικά στο μενού του ρούτερ περασμένες αλλά οι πόρτες δεν ανοίγουν.

OK το καταλαβα, απλα λεω ενταξει απο τη μια να το κλειδωνουν αλλα απο την αλλη να μη δουλευει και σωστα παει πολυ... ας μας πει καποιος λοιπον αν το εχει ρωτησει και τι απαντηση εχει λαβει ή αν καποιος χρησιμοποιει το port forward επιβαβαιωμενα και δουλευει.. (οχι με UPnP!)

satcur
07-08-09, 23:32
OK το καταλαβα, απλα λεω ενταξει απο τη μια να το κλειδωνουν αλλα απο την αλλη να μη δουλευει και σωστα παει πολυ... ας μας πει καποιος λοιπον αν το εχει ρωτησει και τι απαντηση εχει λαβει ή αν καποιος χρησιμοποιει το port forward επιβαβαιωμενα και δουλευει.. (οχι με UPnP!)

Μόλις έκανα το εξής πείραμα. Έσβησα (NAT/Virtual Server/clean) τις UDP και TCP 27015 που χρειάζονται για έναν counter strike 1.6 server που έστησα. O server εξαφανίστηκε από την λιστα της steam. Τίς ξαναέκανα προώθηση (add) και ο server επανεφανίστηκε κανονικά.

Bayern7
08-08-09, 00:36
Ποιο firmware φοράς;

satcur
08-08-09, 00:46
Ποιο firmware φοράς;

FIRMWARE VERSION: 1.21S-Y (Apr 1 2009)

Bayern7
08-08-09, 10:54
FIRMWARE VERSION: 1.21S-Y (Apr 1 2009)

Σε μένα και σε έναν φίλο που συζητούσαμε πριν κάνα μήνα σε thread εδώ πέρα δεν δουλεύει. Με το ίδιο firmware.

gsp
08-08-09, 13:59
Παραξενο παντως σε μερικους να δουλευει και σε αλλους οχι...Θα σας πω και εγω μολις μου το φερουν εντος των ημερων...

Στο μεταξυ πρεπει να πειραματιζονται στη γραμμη μου γιατι βλεπω κατι περιεργες αλλαγες στο modulation, ξαφνικα αλλαξε μονη της η LAN IP και σε ενα απο τα δυο τηλεφωνα εχασε το password(!) με αποτελεσμα να γινει unregister.. ετσι και εγω μεχρι να ξαναμιλησω μαζι τους κατεβασα το ipManagement interface και εξω απο την πορτα!! :nono: Τουλαχιστον να εχω υπηρεσιες μεχρι να βρεθει λυση... :rtfm:

satcur
09-08-09, 00:24
Σε μένα και σε έναν φίλο που συζητούσαμε πριν κάνα μήνα σε thread εδώ πέρα δεν δουλεύει. Με το ίδιο firmware.

Για δοκίμασε να το σετάρεις έχοντας δύο γραμμές στις ρυθμίσεις (UDP και TCP ξεχωριστά). Επίσης τσέκαρε και το firewall σου άμα χρησιμοποιείς κάποιο. Απενεργοποίησε το ΤΕΛΕΙΩΣ για λίγο και δες αν αλλάζει τίποτα. Επίσης στείλε ένα link με το τεστ που χρησιμοποίησες για να δω τι βγάζει στην περίπτωση μου (θα αργήσει όμως η απάντηση μου λόγω διακοπών).

Bayern7
09-08-09, 11:11
Για δοκίμασε να το σετάρεις έχοντας δύο γραμμές στις ρυθμίσεις (UDP και TCP ξεχωριστά). Επίσης τσέκαρε και το firewall σου άμα χρησιμοποιείς κάποιο. Απενεργοποίησε το ΤΕΛΕΙΩΣ για λίγο και δες αν αλλάζει τίποτα. Επίσης στείλε ένα link με το τεστ που χρησιμοποίησες για να δω τι βγάζει στην περίπτωση μου (θα αργήσει όμως η απάντηση μου λόγω διακοπών).

Τα ίδια. Καμία διαφορά.
firewall δεν έχω, ούτε του router, ούτε των windows ούτε κάποιο τρίτο πρόγραμμα...

Το port checker είναι από το site του utorrent. http://www.utorrent.com/testport?port=59960
http://www.canyouseeme.org/ και με αυτό τα ίδια αποτελέσματα παίρνω. Η 59950 που έχω στο utorrent και ανοίγει με upnp είναι οκ. Η 59960 που κάνω forward δεν ανοίγει.

ZhenXlogic
09-08-09, 21:49
ΑΚΥΡΑ ΛΕΣ ΕΣΥ. ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ.

Το port forward στο Pirelli με το firmware της cyta απλά Δ-Ε-Ν δουλεύει.
Απλά πράγματα. Όσα ρεκονφιγκ, όσα ρεσετ και όσα βουντού και να κάνεις. Με τίποτα λέμε.
Μόνο το upnp δουλεύει και κάνουμε τη δουλειά μας με τα κατεβαστήρια.

H απάντησης μιλάνε παρακάτω δεν χρειάζεται να πω κάτι.

Πάρε το Support και ζητά να σου ξανά περάσουν το firmware. ;)

Bayern7
09-08-09, 22:23
H απάντησης μιλάνε παρακάτω δεν χρειάζεται να πω κάτι.

Πάρε το Support και ζητά να σου ξανά περάσουν το firmware. ;)

Και με το παλιό το firmware το ίδιο γινόταν.
Και ένας άλλος φίλος αν θυμάσαι παλιότερα είχε το ίδιο πρόβλημα. Επειδή βγήκε ένας και είπε για τον server στο cs δεν λέει τίποτα. Είναι η εξαίρεση στον κανόνα.
Προς το παρόν είμαστε 2-1 (σε 2 δε δουλεύει και σε 1 δουλεύει).:p

gsp
11-08-09, 12:29
Γεια χαρα σε ολους. Λοιποοον... αυτη τη στιγμη και μετα απο 3ωρη παρουσια τεχνικων στο χωρο μου παιζω με Pirelli..

Επιβεβαιωσαμε οτι στην version 1.21 το PortForward δεν λειτουργει!! Εγινε δοκιμη και δεν παιζει με κανενα τροπο.

Αμεσως μετα εγινε downgrade στο 1.19 οπου και δουλευει κανονικοτατα με τις ιδιες διαδικασιες ενω ομως παραλληλα το admin password παραμενει αλλαγμενο :sorry: και φυσικα δεν μου το εδωσαν.

Τωρα πλεον περιμενω να περασουν καποιες ωρες για να δω την συμπεριφορα του Pirelli σε βαθος χρονου. Το πιο καλο ειναι οτι ακομα και σε επιπεδο user εχει πολυ πιο 'σοβαρο' interface διδοντας νομιζω ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις ακομα και στον απαιτητικο χρηστη...

Cheers

Bayern7
11-08-09, 12:54
Γεια χαρα σε ολους. Λοιποοον... αυτη τη στιγμη και μετα απο 3ωρη παρουσια τεχνικων στο χωρο μου παιζω με Pirelli..

Επιβεβαιωσαμε οτι στην version 1.21 το PortForward δεν λειτουργει!! Εγινε δοκιμη και δεν παιζει με κανενα τροπο.

Αμεσως μετα εγινε downgrade στο 1.19 οπου και δουλευει κανονικοτατα με τις ιδιες διαδικασιες ενω ομως παραλληλα το admin password παραμενει αλλαγμενο :sorry: και φυσικα δεν μου το εδωσαν.

Τωρα πλεον περιμενω να περασουν καποιες ωρες για να δω την συμπεριφορα του Pirelli σε βαθος χρονου. Το πιο καλο ειναι οτι ακομα και σε επιπεδο user εχει πολυ πιο 'σοβαρο' interface διδοντας νομιζω ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις ακομα και στον απαιτητικο χρηστη...

Cheers

Ας βγει ξανά ο ZhenXlogic να μας πει ότι δουλεύει....:twisted:

gsp
11-08-09, 15:14
Ενα συμπληρωμα μονο στα προηγουμενα που δε με ευχαριστησε καθολου ειναι οτι το PortForward λειτουργει με προυποθεση το UPnP πραγμα που με χαλαει ιδιαιτερα οταν ξερω οτι οποιοδηποτε προγραμμα μπορει να ανοιξει οτι πορτα θελει αυτοματα και χωρις να το ξερω... καταλαβαινετε τι εννοω...

Τελος αναμενω πληροφοριες αν καποιοι εχουν ασχοληθει πιο 'βαθια' με αυτο το router για να δουμε πως θα παρουμε admin rights... Διακρινω μεσα του ενα connector που προφανως προκειται για σειριακη..(10pin)... Chipset Infineon PSB7200ZDW :hmm:

Α.. και βεβαια διακρινω το ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ CNG το οποιο βγαζει ενα ενοχλητικο ΦΥΣΗΜΑ μεσα στα τηλεφωνα... το Thomson δεν το εκανε αυτο... Και βεβαια σαν user που ειναι το remote management????

Tsk tsk... οσο ειμαι user ψηφιζω THOMSON... αμα γινω admin κατι μπορει να γινει..!

Τελος στο Pirelli μπορει καποιος να τηγανισει και αυγο..!! καλα τι θερμοκρασιες ειναι αυτες??? Παραλιγο να παθω εγκαυμα οταν το επιασα απο κατω... απο τοτε δουλευει ανοικτο και με 3 ψυκτρες στα φλεγομενα chips...

ZhenXlogic
11-08-09, 16:01
Ας βγει ξανά ο ZhenXlogic να μας πει ότι δουλεύει....:twisted:

Για κανε ένα check back και δες ότι δεν ανέφερα ούτε ανέφερες firmware version :p:twisted:


Α.. και βεβαια διακρινω το ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ CNG το οποιο βγαζει ενα ενοχλητικο ΦΥΣΗΜΑ μεσα στα τηλεφωνα... το Thomson δεν το εκανε αυτο... Και βεβαια σαν user που ειναι το remote management????

Ζητά από το techsup Να σου απενεργοποιήσουν αυτό το φύσημα.


Τελος στο Pirelli μπορει καποιος να τηγανισει και αυγο..!! καλα τι θερμοκρασιες ειναι αυτες??? Παραλιγο να παθω εγκαυμα οταν το επιασα απο κατω... απο τοτε δουλευει ανοικτο και με 3 ψυκτρες στα φλεγομενα chips...

Κλασικά pirelli και στην ΟΝ έτσι είναι :rofl:

gsp
11-08-09, 18:16
Μια επιπλεον ενημερωση γιατι πλεον εχω γινει 'Τουρκος' μαζι τους... ειναι οτι δεν μου δουλευει ουτε το DDNS οποτε ασχετα με το PF χανω ολοκληρωτικα την απομακρυσμενη προσβαση...:down::evil:

ΚΡΙΜΑ, ΚΡΙΜΑ... ειχαν προοπτικες να γινουν απο τις κορυφαιες εταιρειες στην Ελλαδα αλλα κατι τετοιοι περιορισμοι/αδυναμια σωστων υπηρεσιων αμαυρωνουν την φημη τους...:hmm:

Φυσικα εχω ριξει βροχη μυνηματων στο complaints και περιμενω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αντικατασταση ξανα με Thomson... (κουτσα στραβα την δουλεια του την εκανε σωστα:oneup:, αλλωστε δεν ζητησα εγω την αλλαγη του..)

ZhenXlogic
11-08-09, 18:24
Μια επιπλεον ενημερωση γιατι πλεον εχω γινει 'Τουρκος' μαζι τους... ειναι οτι δεν μου δουλευει ουτε το DDNS οποτε ασχετα με το PF χανω ολοκληρωτικα την απομακρυσμενη προσβαση...:down::evil:

Το DDNS έχει γενικά θέμα με τα pirelli, βάλε το άλλο που έχει στο menu. ;)

satcur
11-08-09, 21:04
Γίνεται και αλλιώς
http://www.dyndns.com/support/clients/#windows

gsp
11-08-09, 22:32
εεεπ.. μα εδω ειναι τωρα το θεμα.. αν πρεπει ενα PC να μου τρωει το ρευμα για να κανει DNS update παει... αυτα ρε παιδια ειναι το λιγοτερο για γελια... εχουν περασει τουλαχιστον 20 διαφορετικα μοντελα και μαρκες απο τα χερια μου με τα οποια δεν ειχα κανενα προβλημα... στα εν λογω μηχανηματα πιστευω οτι ειναι απολυτα 'πατατες' του πειραγμενου firmware.. ας ανασκουμπωθουν οι κυριοι και να κοιταξουν να βαλουν κανα firmware της προκοπης να βρει την υγεια του ο κοσμος.. :rtfm:

satcur
11-08-09, 22:56
εεεπ.. μα εδω ειναι τωρα το θεμα.. αν πρεπει ενα PC να μου τρωει το ρευμα για να κανει DNS update παει... αυτα ρε παιδια ειναι το λιγοτερο για γελια... εχουν περασει τουλαχιστον 20 διαφορετικα μοντελα και μαρκες απο τα χερια μου με τα οποια δεν ειχα κανενα προβλημα... στα εν λογω μηχανηματα πιστευω οτι ειναι απολυτα 'πατατες' του πειραγμενου firmware.. ας ανασκουμπωθουν οι κυριοι και να κοιταξουν να βαλουν κανα firmware της προκοπης να βρει την υγεια του ο κοσμος.. :rtfm:

Μα άμα το pc είναι κλειστό ποιός ο λόγος για το ddns; σε πιανού pc την internal address θα διευθετεί την κίνηση; Τεσπά, η άποψη μου είναι, και με όλο τον σεβασμό, αλλά διυλίζεις τον κώνωπα..Άμα κάτι σου είναι απαραίτητο (ας πούμε για επαγγελματικούς λόγους) και δεν στο προσφέρει η Cyta υπάρχει πάντα και ο ΟΤΕ.

gsp
12-08-09, 08:49
Μα άμα το pc είναι κλειστό ποιός ο λόγος για το ddns; σε πιανού pc την internal address θα διευθετεί την κίνηση; Τεσπά, η άποψη μου είναι, και με όλο τον σεβασμό, αλλά διυλίζεις τον κώνωπα..Άμα κάτι σου είναι απαραίτητο (ας πούμε για επαγγελματικούς λόγους) και δεν στο προσφέρει η Cyta υπάρχει πάντα και ο ΟΤΕ.

Το αν το PC ειναι κλειστο δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει το Wake-On-Lan , οτι δεν υπαρχει το remote management του router(ουτε αυτο ειναι διαθεσιμο στο Pirelli:evil::down:) ή καποιος αυτοματισμος (PLC) στο σπιτι που ακουει σε καποια πορτα...

Οσον αφορα το δευτερο και δεκτο το σχολιο, παιδια.. δε σημαινει οτι επειδη ενας παροχος ειναι φθηνοτερος απο τον ΟΤΕ οτι πρεπει να κοροιδευει τον κοσμο!:down: Στις συγκεκριμενες περιπτωσεις ειναι ολα μ@λ@κιες του setup που εχουν στησει... δεν ειναι αδυναμια του δικτυου ή υπηρεσιων... ειναι ισως λαθος επιλογη των ρουτερ που δινουν ή ακομα πιο απλα κακος προγραμματισμος firmware.. Αλλωστε οπως προανεφερα.. το THOMSON οσον αφορα τις ΚΟΙΝΕΣ λειτουργιες ενος οποιουδηποτε Router τις κανει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ... γιαυτο τα εχω παρει κιολα μιας και δεν ζητησα εγω την αλλαγη του με το Pirelli... Αν δεν υπηρχε η EEXI (& ΕΕΤΤ) και μερικοι 'στραβοι πελατες' σαν εμας θα παιζαμε ακομα στα 384KBps... :rofl:

Αυτη ειναι η γνωμη μου.. με το συμπαθειο!

Bayern7
12-08-09, 15:29
Μίλησα με το cc της cyta για το πρόβλημα με το port forward και χωρίς να αναφέρω τίποτα για το θέμα firmware μου είπε μόνος του ότι φταίει το 1.21 και ότι εντός της ημέρας θα μου περάσουν το 1.19.

gsp
12-08-09, 15:41
Εγω παλι ηδη ψαχνω αλλη λυση, απλα να αντικαταστησω το router με καποιο της αρεσκειας μου να τελειωσουν μια και καλη τα προβληματα... ουτε management :lock: ουτε μπαρμπουτσαλα...:clap: μονο που δυστυχως αυτα που εχουν ενσωματωμενο voip ειναι αρκετα 'τσουχτερα' ειδικα αν θελει κανεις και wireless...:p

ariadgr
12-08-09, 16:33
Εγω παλι ηδη ψαχνω αλλη λυση, απλα να αντικαταστησω το router με καποιο της αρεσκειας μου να τελειωσουν μια και καλη τα προβληματα... ουτε management :lock: ουτε μπαρμπουτσαλα...:clap: μονο που δυστυχως αυτα που εχουν ενσωματωμενο voip ειναι αρκετα 'τσουχτερα' ειδικα αν θελει κανεις και wireless...:p

Ακόμα και αν βάλεις δικό σου VoIP router, δεν θα δουλεύει η τηλεφωνία λόγω κλειδώματος στη MAC address που νομίζω ότι έχει και η cyta.
(άσε που η cyta δεν θα σου δώσει ούτε τις ρυθμίσεις)

gsp
12-08-09, 16:44
Ακόμα και αν βάλεις δικό σου VoIP router, δεν θα δουλεύει η τηλεφωνία λόγω κλειδώματος στη MAC address που νομίζω ότι έχει και η cyta.
(άσε που η cyta δεν θα σου δώσει ούτε τις ρυθμίσεις)

Αυτο θελω να το δοκιμασω, διοτι με τα μεχρι τωρα δεδομενα νομιζω οτι την mac την χρησιμοποιει απλα για να σου κατεβαζει τα δικα σου προσωπικα settings. Τα δε δικα μου ευτυχως τα εχω...:rofl:

Βεβαια στο μεσοδιαστημα θα βοηθουσε ιδιαιτερα το νεο admin password για το pirelli... καμια ιδεα κανεις? :whistle:

gsp
23-08-09, 12:12
Και για να κλεινω το θεμα και την ενημερωση... Νοιωθω 'τυχερος' που εχω παλι το Thomson εδω και μερικες μερες... Μπορει αρχικα να μην τα συμπαθουσα αλλα τουλαχιστον σε εμενα ειναι ΗΜΕΡΑ με τη ΝΥΧΤΑ σχετικα με το Pirelli.

Συγχρονιζει σε κατι δευτερολεπτα (10-20) εναντι του Pirelli που ηταν τουλαχιστον 15 λεπτα!!!

Εχει απταιστη ποιοτητα ηχου χωρις το ενοχλητικο CNG που εχει το Pirelli, και φυσικα port-forward, firewall δουλευουν αψογα.

Πληροφοριακα στα παραπανω, χτες εβαλα το FritzBox 7140 το οποιο δουλεψε μεσα σε 5 λεπτα!!!!!!!:rofl: Το μονο κακο που παρατηρησα ειναι οτι συμπεριφερθηκε οπως το Pirelli δηλαδη εκανε ΠΑΡΑ πολυ ωρα να συγχρονισει!! Δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο τελικα...:hmm:

Μαλλον σκεφτομαι να κρατησω το Thomson σε λειτουργια αφου τηρει τον κανονα: 'οτι δουλευει σωστα δεν το πειραζουμε!':whistle:

Το Fritz παρολα αυτα δουλεψε κανονικα. Προβληματιζομαι μονο στο ποσο χρονο θα δουλευε κανονικα διοτι τους εχει φοβηθει το ματι μου αυτους!!!! Τι θα γινει αν 'φαει' κανενα ban παλι η MAC address ή οτι αλλο παλι κανουν και μπλοκαρει η τηλεφωνια...?

Κριμα παντως, καποια στιγμη πρεπει να σπασει αυτος ο περιορισμος χρησης των routers... υπαρχουν τοσα πολλα & διαφορετικα μηχανηματα εκει εξω για τις αναγκες του καθενος..(!) :hmm:

MaGuS
23-08-09, 23:29
Επειδη μολις διαβασα τα περι πιρελι και port forward και λογω αυτου αλλαξα σε τομσον(και βρηκα την υγεια μου σε αυτο το θεμα), ενα εχω να πω.Οπως πολυ σωστα λεει ο Bayern7 στα πιρελι και με το 1,19 και με το 1,21 οσο το ειχα (2 εβδομαδες) τα ports δεν μενουν ανοιχτα με το μολις αλλαξει IP.Και με το uPnP ενεργοποιημενο.Οταν το εχεις απενεργοποιημενο απλα δεν ανοιγουν με τιποτα οι πορτες.
Οι αποψεις που διαβασα περι ανεμων και υδατων απλα δεν ισχυουν.Δεν ξερω τι παιζει αλλα δεν ειχα σκοπο να γινω το πειραματοζωο της Cyta με τις πορτες.
Επιπλεον το Τομσον ειναι σταθεροτατο ,IP αλλαζει μετα απο τουλαχιστον 3 μερες και ολα παιζουν καλα(πορτες,μουλαρι,τορρεντς,ftp server κτλ.).
Βρηκα και σε αυτο ενα προβλημα, δεν κραταει το SSID που του δινω οπως και το WPA2-PSK αλλα δεν το θεωρω τοσο σοβαρο ωστε να ξαναγυρισω σε πιρελι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.