PDA

Επιστροφή στο Forum : Htc Diamond windows mess up



Siba
06-08-09, 23:30
Εχω ενα Diamond με greek OS και ενω ολα καλα αλλαξα την γλωσσα απο ελληνικα σε αγγλικα και εγινε μπαχαλο. Στα "προγραμματα" βγαζει τα μισα, και τις μισες εφαρμογες των Win 2 φορες σαν σε συντομευση και τα προγραμματα που εχω βαλει εγω δεν τα ανοιγει καν λεγοντας οτι δεν βρισκει το directory τους. Ελεος. Πως κανουμε φορματ σε αυτο το πραγμα? :down:

mondeo
07-08-09, 00:01
Εχω ενα Diamond με greek OS και ενω ολα καλα αλλαξα την γλωσσα απο ελληνικα σε αγγλικα και εγινε μπαχαλο. Στα "προγραμματα" βγαζει τα μισα, και τις μισες εφαρμογες των Win 2 φορες σαν σε συντομευση και τα προγραμματα που εχω βαλει εγω δεν τα ανοιγει καν λεγοντας οτι δεν βρισκει το directory τους. Ελεος. Πως κανουμε φορματ σε αυτο το πραγμα? :down:

Τι ακριβώς έκανες;
Πέρασες Αγγλική ROM ή κάποιο πρόγραμμα γιά ν'αλλάξεις τη γλώσσα των Windows;
Αν έκανες το δεύτερο λογικό είναι να έγινε μπάχαλο.
Γιά Hard Reset κοίτα εδώ (http://www.hardreset.eu/htc_touch_diamond_hard_reset_soft_reset_en.html).

Siba
07-08-09, 00:27
Ευχαριστω :oneup:

kourampies
10-08-09, 06:11
Ηθικό δίδαγμα: Ελληνικά σε υπολογιστές, PDA, και ηλεκτρονικά γενικότερα τα αποφεύγουμε.
Από ότι κατάλαβα έχεις ελληνική έκδοση, και το προβλημά σου το προκαλεί το προγραμματάκι εναλλαγής γλώσσας της ACE. Όταν το μενού είναι στα ελληνικά, το start menu αλλάζει φάκελο, και γίνεται Windows\Start_Menu\Προγράμματα, ενώ στα αγγλικά είναι Windows\Start Menu\Programs. Οι συντομεύσεις όμως παραμένουν εκεί που ήταν όταν έγινε η εγκατάσταση. Τουλάχιστον έτσι γινόταν στην τελευταία συσκευή με ROM Ace hellas που είχα (S100).

Siba
10-08-09, 17:27
Ηθικό δίδαγμα: Ελληνικά σε υπολογιστές, PDA, και ηλεκτρονικά γενικότερα τα αποφεύγουμε.

:oneup:

emeliss
10-08-09, 17:32
Από που έκανες την αλλαγή της γλώσσας; Από το language switcher της ACE; Γιατί από εκεί δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα. Το start menu είναι σε διαφορετική θέση, αλλά οι συντομεύσεις μεταφέρονται εύκολα με κάποιο file manager όπως το δωρεάν total commander.

Αλλά δεν χρειάζεται hard reset και να χάσεις τα πάντα. Ξαναγυρνάς την γλώσσα σε ελληνικά και είσαι ok.

mondeo
10-08-09, 21:37
Δεν αποφεύγουμε καθόλου τα Ελληνικά στα PPC.Αν βάλουμε Official Greek ROM από τον κατασκευαστή,δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

kourampies
10-08-09, 22:10
Δεν αποφεύγουμε καθόλου τα Ελληνικά στα PPC.Αν βάλουμε Official Greek ROM από τον κατασκευαστή,δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Επίσημη ελληνική ρομ από κατασκευαστή σπάνια βρίσκεις. Η ACE είναι αντιπρόσωπος, όχι κατασκευαστής, κ αυτό που κάνει με την εναλλαγή γλώσσας είναι μεν βολικό, αλλά όχι τελείως bug free.

Και σε διαβεβαιώ ότι με cooked ελληνική δεν έχεις κανένα πρόβλημα, ενώ με την επίσημη μπορεί να παρουσιαστεί το πρόβλημα του φίλου από πάνω, που έχει συμβεί σε αρκετό κόσμο.

emeliss
10-08-09, 22:19
Πρόβλημα που λύνεται με ένα copy-paste.

mondeo
10-08-09, 22:27
Επίσημη ελληνική ρομ από κατασκευαστή σπάνια βρίσκεις. Η ACE είναι αντιπρόσωπος, όχι κατασκευαστής, κ αυτό που κάνει με την εναλλαγή γλώσσας είναι μεν βολικό, αλλά όχι τελείως bug free.

Και σε διαβεβαιώ ότι με cooked ελληνική δεν έχεις κανένα πρόβλημα, ενώ με την επίσημη μπορεί να παρουσιαστεί το πρόβλημα του φίλου από πάνω, που έχει συμβεί σε αρκετό κόσμο.

Δεν ξέρω γιά τα HTC.Πάντως στο Glofiish που έχω υπάχουν και official και cooked Ελληνικές ROMS οι οποίες λειτουργούν άψογα.

kourampies
10-08-09, 22:52
Πρόβλημα που λύνεται με ένα copy-paste.
Δεν ξέρω κανέναν χρήστη rom της ace που να ξέρει να κάνει copy paste,πόσο μάλιστα σε αρχεία συστήματος:rofl:

Δεν ξέρω γιά τα HTC.Πάντως στο Glofiish που έχω υπάχουν και official και cooked Ελληνικές ROMS οι οποίες λειτουργούν άψογα.
Σε ενα παλιό eten (glofiish) που έχω και εγώ, όντως η ελληνική ρομ είναι άψογη. Στην πατέντα της ACE hellas για την εναλλαγή γλώσσας χαλάει το πράγμα.

emeliss
10-08-09, 23:00
Δεν ξέρω κανέναν χρήστη rom της ace που να ξέρει να κάνει copy paste,πόσο μάλιστα σε αρχεία συστήματος:rofl:
:p:p:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.