PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικη πτωση ταχυτητας μερικες ημερες καθε μηνα επι μηνες



cbarbas
07-08-09, 02:02
Γεια σας

Λοιπον η γραμμη δουλευει η' δουλευε αψογα, σταθερο download στα 1,2 σταθερο upload στα 90/95 και 110 μερικες φορες.

Τους τελευταιους τεσσερις ισως και πεντε μηνες συμβαινει το εξεις, πεφτει αποτομα το download και ενω ειναι κλειδωμενο στα 12000 +/-, ετσι δειχνει το web interface του NetFaster, εγω εχω φτασει να κατεβαζω και με μεχρι 10, 30, 20, 40, 50, 60, 50, 40, παιζει στα πολυ χαμηλα δηλαδη.

Συμβαινει στα καλα καθουμενα και τυχαινει να ειμαι παντα στον υπολογιστη, ξαφνικα το browsing σερνεται, παω NVidia, δοκιμαζω και βλεπω το αποτελεσμα!

Στις επικοινωνιες που ειχα μαζι τους, εξηγω τι συμβανει και μου λενε οτι βλεπουν τη γραμμη μια χαρα και δε τη πειραζουν γιατι φαινεται οτι δουλευει παρα πολυ καλα. Με βλεπουν και απο εκει, HOL, κλειδωμενο καλα και τους φαινεται παραξενο.

Το προβλημα κραταει απο 1, 3, και για δυο φορες απο 5 ημερες εαν δε κανω λαθος.

Αλλαγες δεν εχουν γινει στο σπιτι και στον εξοπλισμο, ο διανεμητης δεν εχει πειραχθει και οπως ειπα, λεω, δε με πεταει εξω, δε κανει restart απο μονο του, δεν αλλαξει το SNR κλπ, απλα πεφτει η ταχυτητα.

Συμβαινει και τωρα, απο νωρις το απογευμα, πηρα τηλεφωνο παλι και τους λεω " ρε παιδια ελεος, ειτε εσεις, ειτε ο ΟΤΕ, εαν κανεται εργασιες, δε μου καιγεται καρφι, ας σταματησει αυτο επιτελους".

Και ξαφνικα δουλει παλι ρολοι, οχι μετα τη συζητηση, απλα καποια στιγμη.



Ειναι πολυ σπασιμο ...

Με NetFaster, Θεσσαλονικη/Πλατεια Δημοκρατιας.

Ευχαριστω εκ των προτερων

DaveMurray
07-08-09, 02:20
έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, με μεγάλα σκαμπανεβάσματα του SNR.....

Ίσως να συνδέθηκαν και άλλοι εκεί κοντά, και να παίζει crosstalk....

Εγώ το έχω κάθε απόγευμα αυτήν την βύθιση *μεγάλη*, με ότι συνεπάγεται....

Πχ.... έχω 10-9 snr, και πέφτει στα 5, ε όταν κλειδώνεις σε μεγάλη ταχύτητα, και έχεις snr 5, γενικά έχεις θόρυβο, υπάρχουν και πολλά λάθη στην σύνδεση, με το αντίκτυπο στο download.....

cbarbas
07-08-09, 09:09
Καλημερα

Οπως ελεγα, ετρωσε, 1,1/1,2 απο NVidia και απο Ntua.

Δηλαδη μπουκωνει εννοεις ετσι? Γεμισε το Dslam, κατι τετοιο, δε τα ξερω και καλα!

Και υποθετω σε αυτη τη περιπτωση δε γινεται κατι, παρα εαν αποφασισουν αυτοι να αναβαθμισουν τη κατασταση, Dslam για παραδειγμα?

DaveMurray
07-08-09, 17:50
οχι δεν λέω αυτό.... εαν υπάρχει το φαινόμενο crosstalk, όταν δηλαδή συνδεόνται πολλοί στο ίδιο καφάο της γειτονιάς/τετραγώνου, υπάρχουν "παρεμβολές"..... (χοντρικά στο λέω, χωρίς λεπτομέρειες) Όταν λοιπόν γίνεται αυτό, όντως, δεν μπορούν να κάνουν κάτι.... Δεν μπορούν να ανατρέψουν τους νόμους της φυσικής και της τεχνολογίας του ADSL....

cbarbas
07-08-09, 18:04
Καταλαβα

υπαρχει τροπος να το δουμε αυτο καπου, καπως, δε πιστευω μαλλλον ε?

DaveMurray
07-08-09, 18:51
Θα μπορούσες να το δείς, αν είχες κάποιο modem/router που είναι "συμβατό" με το πρόγραμμα dmt tool....

Απο το γράφημα και από το screenshot που θα έπαιρνες, πολλά παιδιά από εδώ θα σε βοηθούσαν να δεις αν έχεις crosstalk....

Περισσότερα, δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=233268

Δυστυχώς το netfaster (αν και αξιοπρεπέστατο modem/router) δεν είναι συμβατό με αυτό το πρόγραμμα.....

cbarbas
07-08-09, 18:55
Ξεχασες το λινκ

Παντως παλι "σερνομαι", τους πηρα και παρακολουθουν τη γραμμη λενε.

........Auto merged post: cbarbas πρόσθεσε 0 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ευχαριστω

cbarbas
08-08-09, 13:15
Καλημερα

Τελικα μετα απο τη χθεσινη επικοινωνια με τεχνικο της HOL ελεγχο των ρυθμισεων μου, στο σπιτι, router, υπολογιστη και τελος σε αυτους, επανεκινησεις, επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων κτλ. αποφασιστηκε και θα υποβαλη αιτημα ο τεχνικος για αποστολη νεου εξοπλισμου.

Το τσεκαρα και σημερα το πρωι, οντως ειναι καταγεγραμμενο και εχει ζητηθει, προωθηθει μου ειπε η υπαλληλος απο τις βλαβες.

Ελπιζω να ειναι αυτο και να λυθει το προβλημα.

cbarbas
12-08-09, 13:14
Γεια σας

Ηρθε, NetFasteR IAD 2, παρατηρησα ανοδο των Noise Margin και Attenuation

http://i41.photobucket.com/albums/e275/Christopher_Barbas/Forums/12-8-200913-08-56.png

σα πολλα δεν ειναι, ειχα 11 και 11/Noise και 12 και 26/Attenuation με το NetFasteR IAD.

Παντως κατεβαζω σταθερα με 1,2 απο Nvidia και OTE ftp. Το voip δεν αναβει, πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι επειδη αλλαξα συσκευη μετα τη τοποθετηση ισως χρειαστει ισως εως και 10 ωρες για να λειτουργησει το τηλεφωνο.

DaveMurray
12-08-09, 22:54
Μια χαρά είσαι φίλε cbarbas.....

Κατεβάζεις με 1,2mb, έχεις το ασφαλές target snr που βάζει η HOL, μια χαρά είσαι τώρα.... Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις, και δεν έχει πολλές αυξομειώσεις το snr, είσαι βασιλιάς.....

Για την βοήθεια σου και μόνο......

το snr όσο μικραίνει, τόσο έχεις πρόβλημα σταθερότητας, κίνδυνος αποσυνδέσεων, κλειδώνεις σε μεγαλύτερες ταχύτητες.... Το ανάποδο όταν μεγαλώνει.... Υπαρχεί σταθερότητα, μηδενικός κίνδυνος αποσυνδέσεων, κλείδωμα σε πιο χαμηλές ταχύτητες..... Το καλύτερο είναι δλδ κάπου στην μέση....

Δες αν έχεις αποσυνδέσεις, η αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στο snr προς τα κάτω.... Αν δεν υπάρχει, είσαι βασιλιάς...

cbarbas
20-08-09, 20:58
Καλησπερα

Λοιπον, μετα απο μια εβδομαδα(παρακολουθηση), ναι οντως η γραμμη ειναι μια χαρα οπως τα λες.

Δεν εχω αποσυνδεσεις, κατεβαζω σταθερα, επιτελους εστρωσαν ολα και παλι οπως πριν.


Χαιρετισμους

DaveMurray
20-08-09, 22:06
Tέλεια!!! :up:

Τι εύχονται τώρα; Άντε μεγιές :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.