PDA

Επιστροφή στο Forum : "Διαφωνια" προγραμματων



mathimadics
07-02-06, 14:37
Καλημερα παιδια.Αν και δεν ειμαι νεος στο forum ειναι το πρωτο μηνυμα που στελνω.Αντιμετοπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω πραγματικα τι ισχυει.Εχω dsl 384/128 με dslphone vivodi full llu.Εχω εγκαταστησει ενα προγραμμα απο το yahoo,το widget engine.Αυτο εχει το widget simplemonitor και απο εκει ουσιαστικα βλεπω ποσο χρησιμοποιηται η cpu και η ram μου,ομως παραλληλλα δειχνει και ποσο ανεβαζω και κατεβαζω απο το internet.Τις τελευταιες 2 μερες επειδη τρεχω και αρκετα προγραμματα μαζι οπως το emule,azureus utorrent,μου δειχνει πως εχω upload γυρο στο 30kb και ετσι για να μη σερνεται αποφασισα να εγκαταστησω και το netlimiter το 1.30 μετα απο καποια σχολια που διαβασα στο forum οχι για να μην επιτρεπω το upload αλλα να το βαλω γυρο στο 12 που ειναι και η πραγματικη δυνατοτητα της συνδεσης μου ωστε να μη τραβαει bandwitch απο το download.Το θεμα τωρα ειναι οτι ενω το netlimiter δειχνει οτι τραβανε γυρο στα 9kb το widget επιμενει οτι τραβανε 30kb!!Τι να πιστεψω τωρα?Εχει τυχει μηπως κατι αντιστοιχο σε κανενα σας?Μηπως δεν εχω βαλει κατι σωστα?Να πω επισης οτι στο netlimiter στο γραφημα που εχει στο activity το upload ειναι σαν καρδιογραγημα και κινηται μεταξυ 0-16-64kb κατι που δεν μου αρεσει και πολυ.οποια βοηθεια ευπροσδεχτη.Ευχαριστω.

yiapap
07-02-06, 15:22
30KB/s= 240Kbps μαζί με τα overheads ~280Kbps
Το widget κάτι μετράει λάθος.

Το καρδιογράφημα που λες είναι λογικό όταν μιλάμε για εφαρμογές p2p. Μην ανησυχείς. Οτιδήποτε ξεπερνά το 14Kb/s είναι εικονικό. Δλδ αν δεις 20KB/s και αμέσως δίπλα του 8KB/s τότε κάνε ένα μέσο όρο. Και το DUMeter που χρησιμοποιώ εγώ ειδικά σε p2p εμφανίζει διάφορα peaks.

Γενικά σε αυτά τα προγραμματάκια το Monitoring είναι για να σου δώσει μια ιδέα, όχι για να τα παίρνεις πολύ τοις μετρητοίς.

mathimadics
07-02-06, 15:43
Εχεις δικιο σε αυτο πυ λες για τα 30Kb αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι επειδη εχω το dsl phone μου εχουν δωσει extra bandwitch και η συνδεση εμφανιζεται ως 576\320 και ετσι μπορει να τραβαει και απο εκει πραγμα που σημαινει οτι αντιμετοπιζω προβλημα και με το τηλ.Πρεπει να πω κιολας οτι καμμια φορα εχω προβλημα στο τηλ. οταν μου κανουν τοσο πολυ upload.Αλλα εχω την αισθηση οτι αυτο το extra bandwitch ειναι κλειδωμενο,πως συμβαινει αυτο?Ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση!!!

slow
07-02-06, 15:44
(Άσχετο)
Επίσης ο συνδυασμός AZUREUS και Netlimiter είναι θανατηφόρος στις τελευταίες εκδόσεις του AZUREUS. Τουλάχιστόν όταν τρέχεις AZUREUS μην χρησιμοποιείς Νετλιμιτερ.

yiapap
07-02-06, 15:49
Αλλα εχω την αισθηση οτι αυτο το extra bandwitch ειναι κλειδωμενο,πως συμβαινει αυτο?Θεωρητικά πρέπει να είναι κλειδωμένο. Στην πράξη... όπως τα λες... :-k

mathimadics
07-02-06, 16:23
Καταλαβα....Ευχαριστω πολυ παντως

yiapap
07-02-06, 16:48
Πάντως έτσι που καταλήξαμε, το netlimiter είναι απολύτως απαραίτητο αν θέλεις να έχεις και τηλέφωνο ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.