PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για διαθεσιμότητα ADSL περιοχή Μαρκοπούλου



zafx
07-02-06, 15:03
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Έχω εναν φίλο ο οποίος μένει στα Καλύβια Αττικής, σε απόσταση λιγότερη απο 5-6 χιλιόμετρα από Μαρκόπουλο και θέλει να βάλει DSL.

Απ' ότι ξέρει τα Καλύβια εξυπηρετούνται από τον ΟΤΕ Μαρκοπούλου, στον οποίο όπως είδα από κάποια αρχεία στο site εδώ υπάρχουν εγκατεστημένα DSLAM και υπάρχουν και ελεύθερες πόρτες.

Όλα τα test διαθεσιμότητας από OTEshop, Vivodi, Forthnet κλπ βγάζουν ότι στον αριθμό του υπάρχει διαθεσιμότητα aDSL (2299 0 49xxx). Το ίδιο διαπιστώσαμε βλέποντας και τον κατάλογο του φάσματος των DSLAM Αττικής από το φόρουμ.

Παρ' όλα αυτα, όταν πηγαίνει να κάνει αίτηση στα γραφεία του ΟΤΕ ή απο το 134, του λένε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να τον συνδέσουν, παρότι υπάρχει και DSLAM και πορτες.

-Έχει κανείς κάποια ιδέα γιατί καταλήγουμε σε αυτό το παράδοξο;

-Μήπως χρειάζεται να κινήσουμε κάποια ανορθόδοξη διαδικασία (πχ αίτηση για DSL σε κεντρικότερο κατάστημα του ΟΤΕ) για να συνδεθει επιτέλους;

-Ή μήπως στερούνται οι εκεί υπάλληλοι - όχι κακοπροαίρετα - κάποιων τεχνικών γνώσεων ή εξελίξεων;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όσουν τυχόν απαντήσουν. :)

sdikr
07-02-06, 15:17
Έχω εναν φίλο ο οποίος μένει στα Καλύβια Αττικής, σε απόσταση λιγότερη απο 5-6 χιλιόμετρα από Μαρκόπουλο και θέλει να βάλει DSL.

Ειναί μεγάλη η απόσταση,
Ακόμα μπορεί να είναι σε οπτίκες, μπορεί να έχουν φερεσυχνά, μπορεί να μην έχουν χαλκό αλλά ασυρματη μετάδωση

Re-Ti-Re
07-02-06, 22:31
@ zafx Και εγώ θα ήθελα να έχω στο Πόρτο Ράφτη.
Οι εργασίες άρχισαν από το καλοκαίρι και όπως δείχνουν τα πράγματα υπάρχεί διαθεσιμότητα μόνο στο Μαρκόπουλο. Πολύ θα ήθελα να μάθω αν έγινε κάτι και στο Πόρτο Ράφτη (7χιλ. απόσταση)

Kanopus
15-02-06, 20:03
Έχουμε νεώτερα από Πόρτο Ράφτη?

Re-Ti-Re
15-02-06, 21:09
@ Kanopus πρην από λύγο που έβαλα τον αριθμό τηλεφώνου στο Πόρτο Ράφτη υπάρχει μέσω ΟΤΕ όχι μέσω VIVODI

ADSL ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ - ΚΑΛΥΨΗ ΔΙΚΤΥΟΥ & ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/dsl_line_info.php)

Kanopus
22-02-06, 18:49
@ Kanopus πρην από λύγο που έβαλα τον αριθμό τηλεφώνου στο Πόρτο Ράφτη υπάρχει μέσω ΟΤΕ όχι μέσω VIVODI
Πώς πάει? Έκανες αίτηση για ADSL?

Re-Ti-Re
23-02-06, 09:39
Πώς πάει? Έκανες αίτηση για ADSL?
Έχω aDSL πάνω από ένα χρόνο. Μένω στο Χολαργό.
Πολύ θα ήθελα να βάλω και στο Πόρτο Ράφτη για του 4 μήνες το καλοκαίρι.
Το σκέφτομαι.

Kanopus
23-02-06, 16:55
Σε 2 μήνες θα μετακομίσω μόνιμα στο Πόρτο Ράφτη. Βέβαια θα είμαι στη περιοχή της Αγ. Μαρίνας και φοβάμαι μήπως βρίσκομαι μακριά από DSLAM.:redface: Re-Ti-Re, θα σε ενημερώνω...;)

Re-Ti-Re
23-02-06, 23:57
@ Kanopus
Κανονικά το DSLAM πρέπει να είναι στην είσοδο του Πόρτο Ράφτη εκεί στην διασταύρωση που είναι η Shell, ακριβός δίπλα είναι το γραφείο το OTE. Δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα ιδιαίτερα τώρα που έβαλαν τα καλώδια υπόγεια.

tutatiw
31-05-07, 00:27
Καλησπέρα!
Τελικά έπαιξε το aDSL στο Πόρτο Ράφτη - Αγ. Μαρίνα;

bond
31-05-07, 01:39
Είμαι από την απέναντι πλευρά (Αγ. Σπυρίδωνας - Κάστρο) και έβαλα 768/192 πριν ένα μήνα (και με εναέριο καλώδιο). Πρέπει να απέχω περίπου 3 χιλιομέτρα από το κτίριο του ΟΤΕ στο Πορτο Ράφτη. Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.
Και όσο θυμάμαι που περίμεναμε 15 χρόνια, να μας βάλουν τηλέφωνο. Αίτηση το 1984, μπήκε το 1999 :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.