PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet για μας στο Αϊδίνι (περιοχή Αλμυρού Μαγνησίας)



DZol
07-08-09, 12:51
Μένω στο Αϊδίνι, ένα χωριό στην περιοχή Αλμυρού νομός Μαγνησίας.
Στην γειτονιά μας, δηλαδή στα γύρω χωριά έχουνε internet και μάλιστα η HOL έχει δικό της ιδιόκτητο δίκτυο (24Mbps). Εμείς χρόνια τώρα, τίποτε!.
Παλιότερα μάλιστα όλος ο κόσμος είχε τονικό σύστημα, δηλαδή ψηφιακά κέντρα, εμείς ακόμη παλεύαμε με το παλμικό.
Φέτος το καλοκαίρι φαίνεται ότι κάτι έγινε και για μας. Στο σημείο εγκατάστασης του ΟΤΕ βλέπαμε συχνά τεχνικούς και κατόπιν ερωτήσεως μας είπαν και κοντέψαμε να πάθουμε συγκοπή ότι ΝΑΙ κύριοι θα έχετε ADSL, εμείς έχουμε κάνει από τεχνικής πλευρά όλα τα απαραίτητα.
Στην συνέχεια στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ-shop μας επιβεβαίωσαν τα ανωτέρω ευχάριστα και καταθέσαμε αιτήσεις με δάκρυα στα μάτια. Έχει περάσει από τότε ένα δίμηνο αλλά τίποτε ακόμη. Ούτε και μας λένε γιατί δεν γίνεται κάτι.
Ξέρει μήπως κανείς, που μπορεί να κόλλησε το τραίνο να μας παρηγορήσει έστω και λίγο???
Διαδικαστικές, γραφειοκρατικές, τεχνικές δυσκολίες όλα αυτά μαζί.
Συγνώμη για την ταλαιπωρία, ήθελα να πω τον πόνο μου!

Ευχαριστώ

ZhenXlogic
07-08-09, 13:23
Υπάρχουν πολλά τινά γιατί καθηστερη άλλα 2 είναι τα σημαντικότερα.



PCM
Δεν εχουν πορτες για aDSL.

Για βάλε το τηλέφωνο σου εδω (http://oteshop.ote.gr/storefront/adsl.ep) και πες μας τη message σου δίνει!

x_user
07-08-09, 22:07
έχει εγκαταστήσει ο ΟΤΕ τα miniDSLAM? ή περιμένει το διαγωνισμό για να γίνει η προμήθεια?

DZol
10-08-09, 08:52
Το μήνυμα που μου δίνει είναι :

Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας.

Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα conn-x TV στην περιοχή σας.

Τελευταία ενημέρωση: 10/08/2009 01:01:31

-----------------------------------
Να υποθέσω μάλλον ότι κάποιος μας δουλεύει ε; Για ποιό λόγο μας λένε δηλαδή
"μπορείτε να κάνετε αίτηση, και θα σας ειδοποιήσουν στο κινητό". Μ' αρέσει που μου ζήτησαν να επιλέξω και ταχύτητα (2Mbps), δεν κάνω όνειρα για κάτι περισσότερο εννοείται!
Πηγαίνω τακτικά εν τω μεταξύ και ρωτάω αλλά η μόνιμη απάντηση είναι σηκωμένοι ώμοι.
Πάει ο ενθουσιασμός ξεφούσκωσε!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

sexrazat
10-08-09, 09:06
Το μήνυμα που μου δίνει είναι :

Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας.

Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα conn-x TV στην περιοχή σας.

Τελευταία ενημέρωση: 10/08/2009 01:01:31

-----------------------------------
Να υποθέσω μάλλον ότι κάποιος μας δουλεύει ε; Για ποιό λόγο μας λένε δηλαδή
"μπορείτε να κάνετε αίτηση, και θα σας ειδοποιήσουν στο κινητό". Μ' αρέσει που μου ζήτησαν να επιλέξω και ταχύτητα (2Mbps), δεν κάνω όνειρα για κάτι περισσότερο εννοείται!
Πηγαίνω τακτικά εν τω μεταξύ και ρωτάω αλλά η μόνιμη απάντηση είναι σηκωμένοι ώμοι.
Πάει ο ενθουσιασμός ξεφούσκωσε!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Κάνεις αίτηση για να πάρεις μια σειρά προτεραιότητας όταν ενεργοποιηθεί adsl στην περιοχή σου. Δεν σε δεσμεύει, δεν πληρώνεις τίποτα απλά είναι μια εκδήλωση ενδιαφέροντος.

Αν ισχύουν αυτά που ανέφερες, λογικά από Σεπτέμβρη θα αρχίσει η διάθεση.

DZol
10-08-09, 10:00
sexrazat ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, όσα είπα είναι όντως έτσι, και μακάρι να βγεις αληθινός για την πρόβλεψη. Σήμερα μάλιστα προ ολίγου πέρασα ξανά από το ote-shop του Αλμυρού και ρώτησα την πωλήτρια για την κατάσταση της αίτησής μου. Μου απάντησε ότι δεν υπάρχουν πόρτες, πήρε μάλιστα και τηλέφωνο επί τόπου κάποιον για επιβεβαίωση. Απλώς ήθελα να ξέρω αν το θέμα είναι υλοποιήσιμο εντός δύο τριών μηνών ας πούμε, ή είναι κάτι που ανήκει στην σφαίρα της φαντασίας (για μας). Είναι αλήθεια ότι ο ΟΤΕ είναι "υποχρεωμένος" να βάλει ADSL παντού; και μέχρι πότε ας πούμε. Σίγουρα προηγούνται οι μεγάλοι πληθυσμοί και όχι τα χωριουδάκια εννοείται. Σε μας έμεινε το ελπίζειν.

Ευχαριστώ

sexrazat
10-08-09, 11:29
sexrazat ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, όσα είπα είναι όντως έτσι, και μακάρι να βγεις αληθινός για την πρόβλεψη. Σήμερα μάλιστα προ ολίγου πέρασα ξανά από το ote-shop του Αλμυρού και ρώτησα την πωλήτρια για την κατάσταση της αίτησής μου. Μου απάντησε ότι δεν υπάρχουν πόρτες, πήρε μάλιστα και τηλέφωνο επί τόπου κάποιον για επιβεβαίωση. Απλώς ήθελα να ξέρω αν το θέμα είναι υλοποιήσιμο εντός δύο τριών μηνών ας πούμε, ή είναι κάτι που ανήκει στην σφαίρα της φαντασίας (για μας). Είναι αλήθεια ότι ο ΟΤΕ είναι "υποχρεωμένος" να βάλει ADSL παντού; και μέχρι πότε ας πούμε. Σίγουρα προηγούνται οι μεγάλοι πληθυσμοί και όχι τα χωριουδάκια εννοείται. Σε μας έμεινε το ελπίζειν.

Ευχαριστώ

Ο ΟΤΕ δεν είναι υποχρεωμένος να βάλει adsl παντού μιας και δεν είναι καθολική υπηρεσία σε αντίθεση με την τηλεφωνία. Υπάρχει ένας κεντρικός σχεδιασμός για όλη την Ελλάδα ανάλογα με τον αριθμό των κατοίκων και τις αιτήσεις.

Το αρμόδιο τμήμα είναι στο Μέγαρο του ΟΤΕ στην Αθήνα αλλά πιθανότατα για Β. Ελλάδα θα είναι Θεσσαλονίκη. Κανονικά ο προιστάμενος ΟΤΕ Βόλου θα μπορεί να μάθει για πότε προγραμματίζεται αλλά ρώτα μετά τις 20 Αυγούστου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.