PDA

Επιστροφή στο Forum : Σηκωνω το τηλεφωνο, πεφτει το ιντερνετ.



drspiros
07-08-09, 16:21
Αναφερω το προβλημα εδω επειδη τωρα εχω Tellas, παροτι το ιδιο φαινομενο το ειχα και παλιοτερα με γραμμη ΟΤΕ και ιντερνετ απο την Altec. Καθε φορα που σηκωνω το τηλεφωνο για να καλεσω ή να απαντησω, πεφτει το ιντερνετ και η γραμμη αποσυγχρονιζεται. Μετα απο κανα δυο λεπτα επανερχεται. Ξερει καποιος να μου πει τι φταιει και κυριως τι να κανω? ευχαριστω

emeliss
07-08-09, 16:43
Φίλτρο σε κάποιο τηλέφωνο, συναγερμό, φαξ.

mybanega
07-08-09, 16:56
Χρησιμοποιείς το ίδιο φίλτρο με πριν? (όταν ήσουν στον ΟΤΕ?). Αν ναι δοκίμασε να το αλλάξεις.

drspiros
07-08-09, 19:31
Οχι, χρησιμοποιω το φιλτρο που μου ειχε δωσει η Tellas. Οπως και να'χει, και με το προηγουμενο και με το τωρινο φιλτρο (ακομα και χωρις φιλτρο δοκιμασα), το προβλημα παραμενει. Συναγερμο και φαξ δεν εχω. Διευκρινιζω οτι οταν δεχομαι κληση και δεν απαντησω, τοτε δεν πεφτει το ιντερνετ.

emeliss
07-08-09, 20:58
Άλλαξε τηλεφωνική συσκευή.

michpapad
08-08-09, 00:12
Αναφερω το προβλημα εδω επειδη τωρα εχω Tellas, παροτι το ιδιο φαινομενο το ειχα και παλιοτερα με γραμμη ΟΤΕ και ιντερνετ απο την Altec. Καθε φορα που σηκωνω το τηλεφωνο για να καλεσω ή να απαντησω, πεφτει το ιντερνετ και η γραμμη αποσυγχρονιζεται. Μετα απο κανα δυο λεπτα επανερχεται. Ξερει καποιος να μου πει τι φταιει και κυριως τι να κανω? ευχαριστω

Μισό λεπτό. Δύο λεπτά μετά τον αποσυγχρονισμό ή δύο λεπτά μετά το κλείσιμο του τηλεφώνου? Όσο μιλάς δε μπορεί να ξανασυγχρονίσει?

drspiros
08-08-09, 10:11
Μισό λεπτό. Δύο λεπτά μετά τον αποσυγχρονισμό ή δύο λεπτά μετά το κλείσιμο του τηλεφώνου? Όσο μιλάς δε μπορεί να ξανασυγχρονίσει?

Δύο λεπτά (ή και λιγοτερο) μετά τον αποσυγχρονισμό. Ακομα και κατα τη διαρκεια της συνομιλιας μου, μετα απο αυτο το διαστημα των δυο λεπτων η συνδεση επανερχεται.
Εχω δοκιμασει και με αλλες τηλεφωνικες συσκευες.

esertas
08-08-09, 11:03
Το φίλτρο το έβαλες από την μεριά του τηλεφώνου;(Λάθος), ή από την μεριά του τοίχου;(Σωστό).

johnvam
08-08-09, 11:49
Δοκίμασε άλλη συσκευή και βάλε το φίλτρο στον τοίχο...

Αλλιώς δοκίμασε να βγάλεις τα πάντα απο όλες τις πρίζες και να βάλεις σε μια πρίζα ένα splitter και να βάλεις επάνω και το router και το τηλέφωνο...

OxAp0d0
20-08-09, 14:13
Άλλαξε τηλεφωνική συσκευή.

This ^^

voyager_sat
21-08-09, 10:30
υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα να ειναι βραχυκλωμενο το καλωδιο που φτανει απο το κουτι τις πολυκατικιας στο σπιτι μεσα και αυτο ειναι το χειροτερο δοκιμασε ολα τα αλλα και σαν τελευταιο δοκιμασε αυτο που σου λεω .
θα φωναξεις ηλεκτρολογο μηπως εχει καπου το καλωδιο υγρασια (απο καποια διαροη σε καποιο διαμερισμα)

knbsep
23-08-09, 23:04
Ώπα... ώπα... ώπα... υπάρχει περίπτωση να έχεις πέσει σε μια παγίδα.... είχε έρθει μια παρτίδα modem pstn στην tellas αλλά τα splitter που είχαν μέσα ήταν isdn. Όταν λοιπόν τα χρησιμοποιούσαν οι πελάτες είχαν αυτό ακριβώς που λες οτι έχεις. Το λέω επειδή λες οτι χρησιμοποίησες αυτό που σου παρείχαν στον εξοπλισμό. Απο εκεί και πέρα κοίταξε να βάλεις σωστά τα φιλτράκια σε ΟΛΕΣ τις τηλεφωνικές συσκευές και εκεί που θα βάλεις ΚΑΙ τηλέφωνο ΚΑΙ modem χρησιμοποίησε ΜΟΝΟ το splitter και κοίτα να το συνδέσες και σωστά. Απο εκεί και πέρα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα... αν συνεχίσεις να έχεις πάρε τηλέφωνο να σου στείλουν τεχνικό... Υγ: Παλιά τηλέφωνα με την ροδέλα και DSL ΔΕΝ δουλεύουν μαζί. Επίσης ΠΟΛΥ παλιές ασήρματες συσκευές....

@ ADSLgr.com All rights reserved.