PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί στο κόρακα, συμβαίνει επιτέλους με τον ΟTE....?



axinosgr
07-02-06, 17:22
Θέλησα και εγώ σαν όλο το κόσμο να βάλω adsl.
Και πήγα στο site του ποτέ στο ote-shop για να δω διαθεσιμότητα
για adsl γραμμή.

Δείτε όταν επέλεξα ότι η γραμμή είναι pstn τι αποτέλεσμα πήρα :shock: :shock:

5714


Και όταν έβαλα ότι η γραμμή είναι isdn, δείτε το αποτέλεσμα :shock: :shock: :eek:

5713

Ακούω εντυπώσεις.....

Γιατί σώνει και καλά να βάλω isdn ενώ μπορώ να κάνω τη δουλειά μου
και με pstn :?: :?:

Και μετά σου λένε ότι φταίει το google bombing, για το ότι όταν
γράφεις τη λέξη "κλέφτες" και πατήσεις το κουμπί "αισθάνομαι τυχερός"
σου βγάζει το site του ποτέ.....

Νικαετός
07-02-06, 18:14
Το αποτέλεσμα απλά λέει , πως γέμισαν οι πόρτες PSTN και υπάρχουν ακόμα για ISDN ...Είναι γνωστό το πρόβλημα ...άρα ή περιμένεις αναβάθμιση ή μετατρέπεις την γραμμή σου σε ISDN , για να βάλεις ADSL γρηγορότερα ...ΑΠό εσένα εξαρτάται ...

(Αυτό επομένως δεν δικαιολογεί τον προηγούμενο τίτλο του νήματος , σωστά ?)

gravis
07-02-06, 18:19
Εγω λεω καλυτερα παρε το 134 να το επιβεβαιωσεις, συνηθως το Site του οτε δεν ανανεωνεται παντα εγκαιρα.

slaughter
08-02-06, 21:16
ΠΑντος φιλε γνωμη μου ειναι να μην βαλεις γραμμη ISDN για να βαλεις μετα DSL. Θα πληρωνεις το παραπανω παγιο χωρις να σου χρειαζονται οι και καλα 2 γραμμες που θα εχεις + θα πρεπει να συνδεεις το Modem σου πανω στο netmod.
Ειμαστε απο τις λιγες χωρες που επισασε η ISDN λογο της καθηστερισης μας να βαλουμε DSL.
Καλη αναμονη....:)

SSkorpionSS
08-02-06, 21:45
Φίλε μου, το ίδιο πρόβλημα έχω στο Ηράκλειο(dslam Θερίσσου) και δεν βάζω isdn με τίποτα!Αυτές είναι τακτικές εκβιασμού που κάνει ο ΟΤΕ. Αντί να αναβαθμιζόμαστε σαν κράτος πάντα βρίσκουμε παραθυράκα για να πάμε προς τα πίσω. Γιατί ο ΟΤΕ δεν τα αναβαθμίζει τα DSLAM του; Επειδή είναι μονοπώλιο και δεν έχεις άλλη επιλογή; Μπα, δε νομίζω, μάλλον θα είναι άρρωστος ο τεχνικός που τα αναβαθμίζει.. ή στραβοκοιμήθηκε και δεν μπορεί αυτό το διάστημα των τελευταίων 2 ετών.
Στο τέλος θα σου λένε πως για να βάλεις adsl θα πρέπει να αγοράσεις το 28,800kbps modem που τους ξέμεινε και να κάνεις και τη γραμμή σου αναλογική, με μια μικρή επιβάρυνση βέβαια!!!

Tem
08-02-06, 21:51
Σε κάθε περίπτωση πάντως να έχετε υπόψη ότι το επί πλέον κόστος της isdn γραμμής είναι ασήμαντο.

SSkorpionSS
08-02-06, 21:58
Τι εννοείς ασήμαντο; Εσύ θα αγόραζες μία πρόσοψη για Νόκια 6610 όταν το τηλέφωνο που έχεις είναι Sony Ericcson κ750 και ουσιαστικά θες να αγοράσεις ένα hands free; Και από πάνω να σου λέω πως αν θες να πάρεις το hands free θα πρέπει να πάρεις και την πρόσωψη.

t300
08-02-06, 23:04
Θα πληρωνεις το παραπανω παγιο χωρις να σου χρειαζονται οι και καλα 2 γραμμες που θα εχεις + θα πρεπει να συνδεεις το Modem σου πανω στο netmod.


Το ADSL modem εάν έχεις ISDN συνδέεται πρίν το Netmod

theodoros2004
08-02-06, 23:07
Δεν ειναι ετσι το isdn σε μερικα ατομα ειναι πραγματικα χρησιμο...

Tem
08-02-06, 23:11
Δεν ειναι ετσι το isdn σε μερικα ατομα ειναι πραγματικα χρησιμο...
σαφώς και είναι χρήσιμο και όπως είπα και παραπάνω το επί πλέον πάγιο είναι αρκετά χαμηλό, επομένως ας μην το απαξιώνουμε και τελείως.

slaughter
09-02-06, 12:14
σαφώς και είναι χρήσιμο και όπως είπα και παραπάνω το επί πλέον πάγιο είναι αρκετά χαμηλό, επομένως ας μην το απαξιώνουμε και τελείως.

Ειναι αμα το θες κ σε ενδιαφερει να το εχεις. Οχι οταν σου το πουλανε για να σε διευκολινει να κανεις μια αλλη δουλεια που θες. Οι περισσοτεροι βαλανε ISDN για να εχουνε πιο γρηγορο internet (64 or 128) κι οχι για να εκμεταλλευτουνε τα αλλα χαρισματα του. Τωρα ποια που το internet δεν χρειαζετε ISDN γατι να μην επιστρεψουν στο απλο PSTN???:up:

WAntilles
09-02-06, 14:35
Σε κάθε περίπτωση πάντως να έχετε υπόψη ότι το επί πλέον κόστος της isdn γραμμής είναι ασήμαντο.

Συν το ότι έχεις καί αναγνώριση κλήσης μέσα στο πακέτο ISDN. Στο PSTN την πληρώνεις έξτρα-επιπλέον.

axinosgr
13-03-06, 21:11
Μίλησα με τον ΟΤΕ και η απάντηση που μου έδωσαν είναι οι εξής:

"Σας συμφέρει η isdn κάθως η διαφορά τιμής με την pstn είναι γύρω στα 3 ευρώ και εάν θελήσει κάποιος να ενεργοποιήση την αναγνώριση κλήσης τότε η pstn έρχεται στα ίδια επίπεδα με την isdn καθώς η αναγνώριση κλήσης στην isdn είναι δωρεάν."

Και τη κάνουμε ρωτάω εγώ όταν το σπίτι που έχουμε έχει duplex με όλα τα δωμάτια και έχεις σύνδεση isdn.....οεο....

Chris_Nik
13-03-06, 21:34
Καλά αυτή η τεχνολογία που λέγετε αναγνώριση κλήσης μόνο ο ΟΤΕ την δίνει τζάμπα με ISDN?????????

Ουαου...... super.......
Το έχουμε χάσει τελείως το μυαλό μας... ακου σας συμφέρει......
Μου έρχεται στο μυαλό τα μόνο 0,5Ε αύξηση στο τιμολόγια του ΟΤΕ….
Και ο υπάλληλος θα λέει σας συμφέρει γιατί μπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμ….:worthy: :worthy:

Xguru
13-03-06, 21:38
Τα ίδια και στην Ηλιουπόλη, 27/2/2006 αναβάθμιση και σήμερα δεν έχει πόρτες, αυτό είναι να έχεις αγοραστές και να μη θέλεις να πουλήσεις...και να δίνεις και αύξησεις στα στελέχη για την πολύ καλή δουλειά που κάνουν.

golity
13-03-06, 21:46
Στη δική μου περιοχή (Χρυσούπολη Καβάλας), ενώ υπάρχουν γύρω στις 200 PSTN/ISDN ελεύθερες θύρες, για κάποιο λόγο τώρα τελευταία στη σελίδα του oteshop βγάζει ότι δεν υπάρχει εγκατεστημένη ADSL τεχνολογία, ενώ όταν πήρα τηλ. στο 134 για να τους πω για το πρόβλημα, μου είπαν ότι στο σύστημα τους βγάζει ότι υπάρχουν!!!

Τι κάνει ο ΟΤΕ, μποϊκοτάρει τον εαυτό του;;; :p


Υ.Γ. Να τονίσω ότι σίγουρα υπάρχει εγκατεστημένη ADSL στην περιοχή μου μιας και είμαι χρήστης εδώ και 5 μήνες! :)

manoulamou
14-03-06, 12:17
Ειναι πασιγνωστο οτι το site του oteshop :p -οπως ολα του ΟΤΕ- ανανεωνεται λιγοτερο συχνα και απο του Πλαισιου.
Παλιοτερα ηθελα να παρω ενα καινουργιο ψηφιακο τηλεφωνο και απο τα 12 :oneup: που εμφανιζονταν στο site στην υπηρεσια "πορτα-πορτα" μονο τα 2 :mad: ηταν διαθεσιμα, εκνευριστηκα τοσο, που ακυρωσα και εκανα στο ακατανομαστο την παραγγελια. Ασε που τους εστειλα και 5 email για να γινει τελικα updated σε 2 μηνες, ρεκορ εεεε :rofl:

yiapap
14-03-06, 12:22
Ειναι αμα το θες κ σε ενδιαφερει να το εχεις. Οχι οταν σου το πουλανε για να σε διευκολινει να κανεις μια αλλη δουλεια που θες. Οι περισσοτεροι βαλανε ISDN για να εχουνε πιο γρηγορο internet (64 or 128) κι οχι για να εκμεταλλευτουνε τα αλλα χαρισματα του. Τωρα ποια που το internet δεν χρειαζετε ISDN γατι να μην επιστρεψουν στο απλο PSTN???:up:
Είχα και διατήρησα το isdn επειδή:
1. Χρειάζομαι τις δύο γραμμές (η σύζυγος μιλάει ΠΟΛΥ)
2. Θέλω αναγνώριση κλήσης
3. Το Fritz!x κέντράκι κάνει παπάδες (π.χ. καταγραφή κλήσεων, follow σε άλλο ακουστικό)
4. Θέλω αναλυτικό λογαριασμο
5. Θέλω αξιοπρεπείς VPN

Απάντησα στην ερώτησή σου;

JMK1234
14-03-06, 12:40
OTE = είναι να έχεις αγοραστές και να μη θέλεις να πουλήσεις...

Πολύ ωραίο φίλε μου.

antreas9
14-03-06, 13:10
Θέλω να αναφέρω μια μοναδική ικανότητα του οτε...Όσο περισσότερο έρχομαι κόντα στην εταιρεία τους (με νέες υπηρεσίες κ προιόντα κλπ), τοσο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τον σιχαίνομαι, και προσπαθώ να απομακρυνθώ απο αυτόν. Συγχαρητήρια κύριοι, που μια επιχείρηση καταπληκτική, που αν την είχαν ιδιώτες θα θησαύριζαν,αλλα θα προσέφεραν και στους καταναλωτές, έχετε καταφέρει να την βρίζουν παντού!

@ ADSLgr.com All rights reserved.