PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση



s0t0s
07-02-06, 17:27
Καλά έχω πάθει πλάκα! Για να καταλάβετε όμως ακούστε! Με πήραν τηλ απ τον ΟΤΕ σήμερα και μου είπαν οτι ή σύνδεση που είχα ζητήσει την περασμένη Παρασκευή για ADSL έγινε. Δεν μίλησα εγω γιατί δούλευα το πρωί. Η απορία μου είναι πως γίνετε να δουλεύει το τηλ. γιατί απ ότι ειχα διαβάσει εδω μέσα χρειάζετε ένας διαχωριστής για την ομιλία του τηλεφώνου;:)

2 και ένα άλλο τρελό είναι οτι τα τεστ του οτε για να δει κανεις αν υπαρχει διαθεσιμότητα στο νουμερο του μου απαντούν οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ενω το router μου δίχνει οτι συνδέομε κανονικά με το DSLAM. Άλλο κουφό κι αυτό!

s0t0s
07-02-06, 17:39
Ένα άλλο τρελό που συνέβει ειναι ότι η μηχανή που δίχνει αν υπάρχει διαθεσημότητα στο νουμερο μου μου απαντα οτι δεν είναι προς το παρόν δυνατή η παραχώρηση ADSL γραμμής ενώ βέβαια το μοντεμ μου δίχνει ότι συνδέομε κανονικά με το DSLAM!Ti λέτε;

ipo
07-02-06, 17:55
Καλά έχω πάθει πλάκα! Για να καταλάβετε όμως ακούστε! Με πήραν τηλ απ τον ΟΤΕ σήμερα και μου είπαν οτι ή σύνδεση που είχα ζητήσει την περασμένη Παρασκευή για ADSL έγινε. Δεν μίλησα εγω γιατί δούλευα το πρωί. Η απορία μου είναι πως γίνετε να δουλεύει το τηλ. γιατί απ ότι ειχα διαβάσει εδω μέσα χρειάζετε ένας διαχωριστής για την ομιλία του τηλεφώνου;:)

2 και ένα άλλο τρελό είναι οτι τα τεστ του οτε για να δει κανεις αν υπαρχει διαθεσιμότητα στο νουμερο του μου απαντούν οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ενω το router μου δίχνει οτι συνδέομε κανονικά με το DSLAM. Άλλο κουφό κι αυτό!Το τηλέφωνο δεν χρειάζεται απαραίτητα διαχωριστή για να δουλέψει. Αν δεν έχεις διαχωριστή ή φίλτρο, απλά ενδέχεται να έχεις παράσιτα στο τηλέφωνο και μειωμένη απόδοση στη γραμμή ADSL.

Η διαθεσιμότητα που αναφέρεις ελέγχει αν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες για ADSL στο τηλεφωνικό κέντρο που είσαι. Όχι αν υπάρχουν ενεργές. Είτε πήρες μία από τις τελευταίες πόρτες του τηλεφωνικού σου κέντρου, είτε ο ΟΤΕ δεν έχει ενημερώσει σωστά το site. Πιο πιθανό είναι το τελευταίο.

Με γεια τη γραμμή.

s0t0s
07-02-06, 18:34
Όντος, μετα τη σύνδεση σε ADSL ακούγονται κάποια παράσητα στο ακουστικό του τηλεφώνου.
Ευχαρηστό πολύ για την απάντηση ήταν αληθηνα κατατοπιστηκότατη!

s0t0s
08-02-06, 00:42
Επιτέλους ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ και το λέο αυτό γιατί περιμενα σχεδον
2 χρόνια!!!

nnn
08-02-06, 02:04
2 χρόνια ? :shock:
Καλορίζικη.

s0t0s
08-02-06, 19:39
Το <πρόβλημα> που εχω τωρα είναι οτι ο ΟΤΕ δεν μου δίνει φίλτρο, λέει οτι κανονικά επρεπε να σου δίνει φιλτρο το modem/router που αγόρασες εμείς δεν έχουμε λενε!

Πού αλλού μπρορώ να βρώ ρε παιδιά;

apok
08-02-06, 19:40
Όχι φίλτρο.. ένα splitter ( διαχωριστή ) σου δίνει..

Φίλτρα για τις υπόλοιπες τ/φ συσκευές μπορείς να πάρεις και από το πλαίσιο, Oteshop κτλ

s0t0s
08-02-06, 19:49
Αμα το ζηταγα ετσι λες να μου λέγαν άλλα; δηλαδή οτι υπάρχει.
Τι να πώ!

Εγω απλά τα παράσιτα απ το τηλ θέλω να καθαρισουν μιας και γίνεται οχι οτι τρελένομαι κιόλας.

Αυτό το διαχοριστή μπορω να τον πάρω απο ΟΤΕ-shop;

apok
08-02-06, 19:52
Αν δεν έχει το πακέτο που έχεις πάρει πρέπει να το πάρεις απο τον Οτε που πήρες τη γραμμή ( τον διαχωρίστή - splitter ). Ειναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν έστω και ενα..
Αν θες να έχεις και άλλες τηλεφωνικές γραμμές ενεργες ( π.χ στο δωμάτιο, σαλόνι κοκ ) θα πρέπει να βάλεις φίλτρα μεταξύ του τηλεφώνου σου και της μπρίζας ( για να μην ακούς τον ήχο συγχρονισμού με το dslam και να μην χάνεις απόδοση από το modem )

s0t0s
08-02-06, 19:52
αμα είμαι σε DSLAM intracom ή SIEMENS πώς το ξέρω ουτό;

apok
08-02-06, 19:54
Αυτό στο λένε από το 134 ή 121.. αλλά δεν παίζει ρόλο με το τι splitter θα πάρεις;)

s0t0s
08-02-06, 19:56
Πάντος για διαχωριστή κάναν την πάπια! :)
ειπάν απλα οτι είμαι έτοιμος τωρα.
Αν δεν έμπενα εδω μέσα να μαθω τα χίλια δυο τωρα θα την πάταγα πολλαπλα!
και δεν το λέω για να γλυψω!!!!!!!!
Αλήθεια γλύτοσα απο πολλές παγηδες

@ ADSLgr.com All rights reserved.