PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια βοήθεια για connectors τροφοδοτικου.



del_ahmettt
07-02-06, 18:12
Μήπως κάποιος εχει την ευγενή καλοσύνη να μου λύσει την παρακάτω απορία:

Θελώ να φτιαξω ενα PC με κάποια παλια εξαρήματα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στον τρόπο τροφοδοσίας της μητρικής μου καρτας.

Το manual του κατασκευαστή της Μ/Β (QDI) κάνει λόγο για 3 υποδοχες τρoφοδοσίας.
Το τροφοδοτικό ομως που εχω, είναι παλιο και εχει μόνο 1 υποδοχή (τη μεσαία που φαινεται στο σχημα)

Είναι απαραίτητες οι άλλες 2; Αν ναι, υπάρχει τρόπος να τροφοδοτησω τη Μ/Β χωρις πολλές πατέντες; Yπάρχει τίποτα adaptor;

http://img219.imageshack.us/img219/6987/atxconnectors5vj.jpg

The_StarGazer
07-02-06, 21:20
Καποτε ειχα στησει ενα συστηματακι, και ενω ειχε στο Manual της MO/BO (μια Gigabyte 8ITX εαν θυμαμαι καλα) 2 υποδοχες για τροφοδοσια (την 1η και την 2η) εγω ειχα συνδεσει μονο την 2η.
Δεν ειδα να εχω ποτε προβλημα.

mich83
07-02-06, 21:24
H πρώτη είναι για να έχει extra τροφοδοσία ο επεξεργαστής επειδή οι τελευταίες γενιες καταναλώνουν πολύ. Θα ήταν ιδιαίτερα κακό να μην το βάλεις. Υπάρχουν ανταπτοράκια που έχουν σαν είσοδο το 2 και σαν έξοδο το 1 και το 2 . Ως προς το 3 δεν γνωρίζω.

mastermind
09-02-06, 10:40
Το 3ο βύσμα όπως εμαθα εχθες είναι παλαιού τύπου atx (1.3). Αν το τροφοδοτικό σου είναι επίσης παλιό σίγουρα θα έχει. Πάντως ακόμα και σήμερα υπάρχει στα νεα τροφοδοτικά για λόγους συμβατότητας.

del_ahmettt
09-02-06, 12:24
To τροφοδοτικό που θελω να χρησιμοποιήσω εχει μόνο την κλασική υποδοχή ΑΤΧ των 20 pins.:(

H αλλη (+12 V) απ΄οτι διάβασα κάπου χρησιμοποιείται για την τροφοδοσία των Pentium.
Στο τροφοδοτικό που εχω στο βασικό μου PC εχει πάντως εξόδους σε ολα τα παραπάνω βύσματα.

Θα κόψω το περίσσιο βυσμα +12V απο εκεί και θα το συνδεσω σε 12V γραμμή απο το τροφοδοτικό.

Με το 3 δεν ασχολούμαι. Αμα δουλεψει, δούλεψε...

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.:)

radiodj105
01-10-06, 20:31
Γειά χαρά.
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν υπάρχει πρόβλημα στο εξής...

'Εχω ένα τροφοδοτικό που βγάζει μια πλεξούδα για τροφοδοσία της Motherboard. Αυτή η πλεξούδα αποτελείται από 20 καλώδια.

Από ότι βλέπω όμως, η Motherboard μου, παίρνει μια τροφοδοσία (που την ονομάζει ATX Power Connector- με τα 20 καλώδια) και επιπλέον μια τροφοδοσία (που γράφει 12V ATX Power Connector) και η "πλεξούδα" αυτή αποτελείται από 4 καλώδια και όχι από 20 όπως είναι η άλλη τροφοδοσία.

Είναι υποχρεωτικό να συνδέσω και την τροφοδοσία των 12V (με τα 4 καλώδια) ή προκειμένου να κάνω το φορμάτ απόψε, μπορώ να μην την συνδέσω και αύριο να πάω να αγοράσω ένα φτηνό τροφοδοτικό;

Το λέω γιατί υποψιάζομαι ότι ίσως η τροφοδοσία των 12 Volt τροφοδοτεί κάποιον ανεμιστήρα!

gallahant
01-10-06, 20:39
Ναι ειναι υποχρεωτικο, αλλιως δεν θα μπουταρει ο υπολογιστης. H τροφοδοσια αυτη χρησιμοποιειται απο τον επεξεργαστη για να εχει σταθερο ρευμα.

Υποθετω οτι εννοεις αυτη τη τροφοδοσια

11575

nefthy
01-10-06, 20:40
Ναι είναι υποχρεωτικό αν υπάρχει η υποδοχή στη μητρική.

radiodj105
01-10-06, 20:44
Ναι ειναι υποχρεωτικο

Αυτό εννοώ που δείχνεις. Είμαι υπόχρεος για την ακαριαία απάντηση.
Να γιατί λατρεύω αυτό το φόρουμ!

del_ahmettt
01-10-06, 20:51
Το ιδιο ειχα αντιμετωπισει και εγω παλιότερα (βλ, αρχη νήματος), μόνο που τελικα δεν το δοκιμασα στην πραξη...

Patentman
01-10-06, 21:55
Πρεπει να τροφοδοτηθει με το 4πινο 12V αλλιως ειτε δεν θα λειτουργει καθολου ειτε θα γινει μακροχρονα ζημια.

Το τριτο βισμα που ειναι λεπτο και πλακε με τις 3.3V και 5V γραμμες δεν χρειαζεται. Ειναι απομειναρι των ΑΤ.

Μητρικες που εχουν μονο το 20πινο βισμα και τιποτα αλλο θελουν καλα αμπερ απο το τροφοδοτικο στα 3.3V και 5V.
Ετσι τα ΑΤΧ1.3 ειναι τα καταλληλοτερα και σχεδον ακαταλληλα τα ΑΤΧ2.2 αν και μπορουν να βγαλουν ικανα αμπερ και λεγονται συμβατα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.