PDA

Επιστροφή στο Forum : μπορω να κανω κατι για να αυξησω την ταχυτητα μου??



fotisbarkas
08-08-09, 14:25
εχω λιγες μερεσ που εβαλα hol την 24 αρα..κλειδωνω ομως στα 4 mbps..πριν ειχα tellas και κλειδωνα στην ιδια ταχυτητα με 1 mbps upload..η τελλας κολλουσε στο surfing και στο streaming αλλα η hol οχι...απλα δεν μπορω να καλταλαβω πως ενας γνωστος μου με hol me 6ara mbps κλειδωνει σε μεγαλυτερη ταχυτητα με μεγαλυτερο line attenuation απο το δικο μου...φταιει η γραμμη μου??πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο router ??η να παρω τηλεφωνο την hol και να την ξεφτυλισω??!!τα στοιχεια της γραμμης μου ειναι τα εξης:
Monitoring Index:

* ADSL Status Information:


* Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path
o [Go Top]

* Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 689 (Kbps.) 3843 (Kbps.)
o [Go Top]

* Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 13.0 dB 13.5 dB
Attenuation 19.7 dB 45.5 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 12438 0
CRC Error 466 0
HEC Error 1116 0
o [Go Top]

* Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 26702655 9116448
o [Go Top]


και διαθετω τα εξης router:linksys , netafster iad2 kai speedstream..poio einai kalytero.???

efthlouk
08-08-09, 15:31
Για μένα το linksys. Mακραν.

Δοκιμασες να βάλεις το router σε fastpath; (αν γίνεται;) Επισης, ποιο modulation χρησιμοποιείς; Το προτεινόμενο είναι ADSL2+. Για δοκίμασε αυτά κ εδώ είμαστε!:)

........Auto merged post: efthlouk πρόσθεσε 2 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υ.Γ: έχεις ελέγξει την καλωδιωση του σπιτιού σου; Ή αλλους φυσικούς παράγοντες που μπορεί να επηρεάζουν τη γραμμή;

Το ρουτερ είναι ασύρματο;; Τσεκαρε μήπως έχεις πονηρούς γείτονες!;) Αυτα μπορώ να σκεφτώ για πρώτη εκτίμηση!:)

zaxosm
08-08-09, 15:37
Σε οτι αφορα το φιλο σου με την 6αρα, παντα θα κλειδωνει στα 6 mbps αφου ειναι adsl2 και οχι adsl2+. Oταν εχεις adsl2+ το ρουτερ θα συγχρονισει στη μεγιστη δυνατη ταχυτητα που αντεχει η γραμμη σου. Δηλαδη αν κανει ενα speedtest ο φιλος σου αν ειστε στον ιδιο κομβο θα εχετε ιδια πραγματικη ταχυτητα.
αυτο που με προβληματιζει σε σενα ειναι το χαμηλο upload σου.....

fotisbarkas
08-08-09, 17:06
Για μένα το linksys. Mακραν.

Δοκιμασες να βάλεις το router σε fastpath; (αν γίνεται;) Επισης, ποιο modulation χρησιμοποιείς; Το προτεινόμενο είναι ADSL2+. Για δοκίμασε αυτά κ εδώ είμαστε!:)

........Auto merged post: efthlouk πρόσθεσε 2 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υ.Γ: έχεις ελέγξει την καλωδιωση του σπιτιού σου; Ή αλλους φυσικούς παράγοντες που μπορεί να επηρεάζουν τη γραμμή;

Το ρουτερ είναι ασύρματο;; Τσεκαρε μήπως έχεις πονηρούς γείτονες!;) Αυτα μπορώ να σκεφτώ για πρώτη εκτίμηση!:)

to adsl2 χρησιμοποιω γιατι μου φαινεται οτι κλειδωνει σε υψηλοτερη ταχυτητα.....οσογια το fast path to ψαχνω τοσεσ μερες και δεν μπορω να το βρω....μηπωσ ξερεισ πωσ γινεται στο λινκσυσ..??το router ειναι ενσυρματο.για την την καλωδιωση δεν γνωριζω κατι...

........Auto merged post: fotisbarkas πρόσθεσε 3 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε οτι αφορα το φιλο σου με την 6αρα, παντα θα κλειδωνει στα 6 mbps αφου ειναι adsl2 και οχι adsl2+. Oταν εχεις adsl2+ το ρουτερ θα συγχρονισει στη μεγιστη δυνατη ταχυτητα που αντεχει η γραμμη σου. Δηλαδη αν κανει ενα speedtest ο φιλος σου αν ειστε στον ιδιο κομβο θα εχετε ιδια πραγματικη ταχυτητα.
αυτο που με προβληματιζει σε σενα ειναι το χαμηλο upload σου.....

ναι στον ιδιο κομβο ειμαστε...απλα εγω εχω line attenuation 45 kai autos 57!!!!οσο για το upload συμφωνω... ΔΕΝ ειναι δυνατον να ειχα στην αχρηστη tellas 1 mbps Και τωρα 500-600 kbbps...!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.