PDA

Επιστροφή στο Forum : Raid σε "server"



windman
08-08-09, 18:54
Καλησπέρα σε όλους,

έχω εναν παλιό server ο οποίος τρέχει σε windows server 2000 και ms sql 2000. To μηχανηματάκι δεν έχει ούτε καν τη δυνατότητα για raid.

Δε θέλω να χάσω σετάρισμα και databases που έχει σε περίπτωση πχ που σκάσει ο σκληρός και θα ήθελα να μάθω κατα πόσο είναι εφικτό το hardware raid μεσω μιας pci καρτας στο συγκεκριμένο pc.

Σε περίπτωση οπου είναι εφικτό η διαδικασία ποια είναι? Είναι δύσκολη?

π.χ βάζω τη καρτα συνδέω το σκληρό που δουλεύει, βάζω και δεύτερο φορμαρισμένο σκληρό, σετάρω απο boot screen του windows setup με F6 και θα τον αναγνωρίσει μόνο του?

Και στο τέλος αφου δουλεύει το raid άμα πάθει κάτι ο σκληρός απλά τοποθετώ καινούργιο και τέλος?

όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί και θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας

Ευχαριστώ

aa144
08-08-09, 19:34
Βάλε έναν ακόμα δίσκο και κάνε mirror. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο εκτός από αυτό.

Χωρίς κάρτες ή κάτι άλλο, ΜΟΝΟ δίσκο σαν αυτό που έχει μέσα ή μεγαλύτερο (ιδίου τύπου) και στον ίδιο controller.

(Τα raid άστα για τους τρέντηδες... )

markos26
08-08-09, 19:41
Και το mirroring ενα ειδος RAID ειναι ( σαν RAID 0/1 νομιζω αναφερεται )

aa144
08-08-09, 19:44
Έτσι το βρήκες να το λέει μέσα στο Windows 2000 Server;

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ή έτσι το λένε οι διαφημίσεις για να νομίζεις ότι είναι το ίδιο;

windman
08-08-09, 20:35
Σε περίπτωση που τα παίξει ο σκληρός του system η διαδικασία για την αποκατάσταση του με το mirror που λες ποια ειναι? Επίσης ξερεις κανα how to αρθρο για να γίνει αυτό?

........Auto merged post: windman πρόσθεσε 9 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έχει και συνέχεια....
Πήρα τα πάντα απο το σκληρό με backup των windows server 2000, σεταρα στο pc μου virtual pc 2007 που τρέχει win server 2000 και μετά restore το backup που είχα κάνει.

Ναι μεν έχουν περαστεί τα πάντα αλλά δε δουλεύουν... Κάνω κάτι λάθος?

Αυτό το προσπάθησα για να έχω σετάρισμένο το σκληρό που θα πάει για το νέο raid χωρίς να κρατήσω καθόλου το παλιο σκληρό.

markos26
08-08-09, 21:02
Έτσι το βρήκες να το λέει μέσα στο Windows 2000 Server;

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ή έτσι το λένε οι διαφημίσεις για να νομίζεις ότι είναι το ίδιο;

Αν αναφερεσαι σε μενα, σε πληροφορώ οτι εχω κανει παμπολλα RAID.
Δεν ειναι απλή γνωση απο καποιο manual, ειναι προσωπικη εμπειρια αυτο που γραφω.

Εξ αλλου ειπα "ενα ειδος RAID", οχι πραγματικό RAID, που πρεπει να το υποστηριζει ο controller των δισκων.

YΓ Για να ειμαι πιο σαφης.
Οταν το PC εχει controller που υποστηριζει RAID και ανοιξεις το μενου RAID Configuration ( που συνηθως γινεται στο
Boot του μηχανηματος ή στο στησιμο του server ), στις επιλογές του RAID, η επιλογη 0/1 αναφερεται σαν mirroring

zardoz
08-08-09, 22:14
Αν θέλεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να σηκωθεί το μηχανάκι σε περίπτωση που χάσεις
τον ένα δίσκο, δεν σου αρκεί το "software" mirroring. Στο software mirroring
απαιτεί κινήσεις (από εσένα) σε περίπτωση που χαθεί ο primary δίσκος.

Πάρε μια φθηνή κάρτα π.χ από εδώ
http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=CONTROLLER%20CARD&category2=RAID

και κάνε RAID 1.

Ουσιαστικά ούτε που θα το καταλάβεις ότι χάλασε αν δεν μπείς σε κονσόλα :)

Στην δουλειά όλα είναι είτε RAID 1 (σε SAS) είτε RAID 5 (σε SCSI) και κοιμόμαστε
(σχετικά) ήσυχοι. Φυσικά οι SQL servers κάνουν TRANSACTIONAL replication και
σε άλλα μηχανάκια (μπάς και πάρει φωτιά ο server :D)

markos26
08-08-09, 22:41
Πάρε μια φθηνή κάρτα
.............................................................................................................
και κάνε RAID 1.


Η απορια μου ειναι πως θα κανει RAID χωρις να κανει FORMAT του υπαρχοντος δισκου.
Γινεται ? Αν ναι, ΟΚ.

( Απο οσο ξερω ομως, μαλλον δεν θα αποφυγει το format για hardware mirroring )

lou.nick
08-08-09, 23:46
Αν είναι server το μηχάνημα δεν θα πάρει έναν controller του κιλού από το eshop. Θα πάρει κάτι σαν αυτό (http://www.pc-pitstop.com/sata_raid_controllers/arc1110.asp). Δεν θα παίζει με τα δεδομένα του.

markos26
08-08-09, 23:53
Αν είναι server το μηχάνημα δεν θα πάρει έναν controller του κιλού από το eshop. Θα πάρει κάτι σαν αυτό (http://www.pc-pitstop.com/sata_raid_controllers/arc1110.asp). Δεν θα παίζει με τα δεδομένα του.

Το δικό μου ερωτημα ειναι αν μπορει εστω και ενας ακριβος RAID controller να δει εναν δισκο που πριν ηταν πανω σε εναν απλο disk controller και να τον ενσωματωσει σε ενα νεο disk array χωρις να χρειαστει format.

lou.nick
09-08-09, 00:04
Μάλλον θα χρειαστεί format. Δεν έχω κάποια αντίρρηση επ' αυτού. Η απάντηση ήταν πιο πολύ για τον zardoz. Για μένα η πιο σωστή λύση είναι 4 νέοι δίσκοι σε raid 10, setup από την αρχή και μετά αποκατάσταση της βάσης από τον άλλο δίσκο. Απλά και νοικοκυρεμένα.

windman
09-08-09, 00:15
Απλα και νοικοκυρεμένα τα θέλω και εγω ελα όμως που το μηχανηματάκι έχει και ένα software που συλλέγει data και έχει και κάποια sevices του οποίου software ο κατασεκυαστής δεν υπάρχει πλέον και το μηχάνημα είχε έρθει με το πρόγραμμα σεταρισμένο οπότε δεν υπάρχει και τρόπος να το ξαναπεράσω σε άλλο σκληρό....................

lou.nick
09-08-09, 00:33
Δεν ξέρω αν γίνεται να πάρεις ένα image με ghost και να το κάνεις restore αυτούσιο στο raid που θα έχεις κάνει. Ίσως να παίξει. Πάντως μου φαίνεται παράξενο να μην σου έχει δώσει ο κατασκευαστής του προγράμματος ούτε ένα cd από τη στιγμή που το είχες αγοράσει.

windman
09-08-09, 00:42
το μηχανημα πηγε πακέτο με την όλη εγκατάσταση και το πρόγραμμα αυτό στο server ωστε να καταγράφει data απο αυτήν. Σήμερα έπειτα απο 5 χρόνια λειτουργίας δεν υπάρχει αυτη η εταιρεία και συνεπώς δεν υπάρχει και software και η κατάσταση ειναι thriller γιατι αν κάποια μέρα μας αφήσει ο σκληρός και πάει στο παράδεισο δεν υπάρχει σωτηρία.... Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει αυτό που λές με to ghost?


Πάντως όπως ανέφερα και πιο πρίν πήρα τα πάντα απο το σκληρό με backup των windows server 2000, σεταρα στο pc μου virtual pc που τρέχει win server 2000 και μετά restore το backup που είχα κάνει. Σεταρα και τη ms sql database.

Ναι μεν έχουν περαστεί τα πάντα αλλά δε δουλεύουν...

markos26
09-08-09, 01:13
To ghost θα δουλεψει αφου

1. τρεχει σε δικο του περιβαλλον στο boot του μηχανηματος.( Μπορεις να κανεις boot στο μηχανημα ? )

2. ο δισκος δεν ειναι σε raid.

Μπορεις να παρεις ενα αντιγραφο του δισκου τωρα που δουλευει και να το εχεις για ωρα αναγκης. Θα χασεις ισως καποια δεδομενα απο την βαση αλλα, ειπαμε, για ωρα αναγκης ειναι.


Η δικη μου αποψη ειναι συμφωνη με αυτη του aa144. Βαλε εναν δευτερο δισκο, ιδιας ή μεγαλυτερης χωρητικοτητας με τον υπαρχοντα, και κανε τον mirror μεσω windows δηλ, software mirroring.

Δεν ειναι ο,τι καλλιτερο, αλλα αμα δουλεψει, εχεις λυσει το προβλημα σου.

........Auto merged post: markos26 πρόσθεσε 23 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δες εδω (http://www.techsoftpl.com/backup/index.php?ref=google&id=42) για να παρεις μια ιδεα απο software mirroring

ArChEaN
09-08-09, 01:49
Ρίξε μια ματιά εδώ. Διάβασε λίγο, ψάξε και στον Γκούγκλη και θα βρεις περισσότερα.
http://support.microsoft.com/kb/302969
(δες και τα Related Articles κάτω κάτω). Είναι μια πρόχειρη λύση αλλά θα σε ξεαγχώσει λίγο.

Η καλύτερη λύση πάντως (if you ask me) είναι να βάλει ο εργοδότης σου το χέρι στην τσέπη, να πάρει έναν σύγχρονο server της προκοπής (πάνω από 2k δεν θα του πάει ακόμα και με τα εργατικά μέσα, που λέει ο λόγος) και να σταματήσει να αγχώνει εσένα το συγκεκριμένο θέμα. Το Migration είναι υπόθεση ενός Σ/Κ και θα βρεις πολλά guides για να σε βοηθήσουν.

Τέλος μια συμβουλή: Μην τρελαίνεσαι και μην αγχώνεσαι για τσιγκουνιές τρίτων. Κακό στην υγεία σου θα κάνεις στο τέλος και όχι οικονομία στο αφεντικό. Αλλά και να του κάνεις οικονομία, σιγά μη το εκτιμήσει.

markos26
09-08-09, 11:24
Το Migration είναι υπόθεση ενός Σ/Κ και θα βρεις πολλά guides για να σε βοηθήσουν.

Το migration οταν προκειται για ειδικου τυπου εφαρμογες δεν ειναι παντα ευκολο. Δυστυχως, εχω κακη εμπειρια πανω σε τετοιες περιπτωσεις.

Για τα προιοντα Microsoft μπορει να υπαρχουν τα καταλληλα εργαλεια ( οσο και να μην μας αρεσει η MS ), αλλα αλλες εταιριες δεν ειναι καθολου ευελικτες στον τομεα αυτό.

Kαι αν μιλαμε για εφαρμογές απο τις οποιες εξαρταται πχ η παραγωγη ολοκληρου εργοστασιου, εκει δεν μπορεις να βαλεις ευκολα χερι.

Η αγορα ενος καινουργιου server, σημερα, ειναι πολυ μικρο εξοδο αλλα μετά αρχιζουν τα προβληματα, συνηθως συμβατοτητας software και hardware της συγκεκριμενης εφαρμογης στα δεδομενα ενος νεου server

windman
09-08-09, 12:26
Μετά απο όλα αυτα που αναφέρθηκαν πιο πάνω βλέπω δύο δυνατές λύσεις μέχρι τώρα:

1) Software raid μέσω windows ή mirrorfile

2) Hardware raid, με pci controller και 2 sata σε raid 1 (με αναγκαστικό format) και αφου μπεί και συνδεθούνε και το δει και το windows μετα μέσω acronis migrate μεταφορά όλων στους σκληρούς του raid βγάλσιμο του παλιού και έλεγχος για το αν δουλεύει.

Όσον αφορά καινούργιο server έχω ήδη μιλήσει με κάποιους της siemens απλά πριν προχωρήσω θα ήθελα να κάνω αυτη τη μεταφορά να δώ αν γίνεται γιατι έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε πολλές εταιρείες και έχω την υποψία οτι θα καταλήξω με καινούργιο server και ελληνικές πατέντες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.