PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster IAD 2



digital.power
11-08-09, 01:51
Ηι παίδες,

2 ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω για το Netfaster IAD 2:

1. Έχει βγει κάποιο νέο firmware που να αφήνει το Netfaster IAD 2 να δουλεύει σε Fast Path?
2. Αν ο πάροχος δίνει Fast Path και το modem (Netfaster IAD 2) λειτουργεί σε Interleaved Path, εγώ τελικά τι έχω ?? Fast ή Interleaved ??:hmm:

Thx προκαταβολικά !

treli@ris
11-08-09, 02:26
H HOL δε δινει fastpath διοτι εχει πολυ καλο interleaved ;) :cool:

030366
11-08-09, 03:10
2. Αν ο πάροχος δίνει Fast Path και το modem (Netfaster IAD 2) λειτουργεί σε Interleaved Path, εγώ τελικά τι έχω ?? Fast ή Interleaved ??:hmm:

Αν ο πάροχος σου δίνει fast path, το ίδιο θα σου δείχνει και στο router. Αρα για να σου δείχνει interleaved, σε έχουν σε αυτό.

balander
11-08-09, 07:21
Υπαρχει καποιος στην ΧΟΛ με fast path;

digital.power
11-08-09, 12:37
Παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Ξέχασα να σας πω, ότι το Netfaster IAD 2 είναι συνδεδεμένο σε CONN-X (λόγω κάποιων δοκιμών) του οποίου το Link Type είναι σίγουρα σε Fast Path (τσεκαρισμένο με διαφορετικό modem και απο ΤΥ). Επίσης, τεχνικός της HOL μου είπε ότι το συγκεκριμένο Modem δουλεύει μόνο σε Interleaved Path, και τώρα έρχονται οι παραπάνω ερωτήσεις μου τις οποίες επαναλαμβάνω:

1. Έχει βγει κάποιο νέο firmware που να αφήνει το Netfaster IAD 2 να δουλεύει σε Fast Path?
2. Αν ο πάροχος δίνει Fast Path και το modem (Netfaster IAD 2) λειτουργεί σε Interleaved Path, εγώ τελικά τι έχω ?? Fast ή Interleaved ??

Sorry, που δεν είχα γίνει απο την αρχή πλήρως κατανοητός.

........Auto merged post: digital.power πρόσθεσε 7 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν ο πάροχος σου δίνει fast path, το ίδιο θα σου δείχνει και στο router. Αρα για να σου δείχνει interleaved, σε έχουν σε αυτό.

Διάβασε το παραπάνω μύνημά μου, το Netfaster IAD 2 είναι ρυθμισμένο να δουλεύει ΜΟΝΟ σε interleaved path σύμφωνα με τα λεγόμενα τεχνικού της HOL. Ουσιαστικά εγώ που το χρησιμοποιώ σε Conn-x γραμμή, μου δίνεται Fast Path απο τον πάροχο αλλά το modem λειτουργεί σε Interleaved Path, εγώ τώρα τι έχω ? Fast ή Interleaved?

(Για να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι είναι σε Fast Path επειδή οι διορθώσεις των bits θα γίνονται απο το κέντρο DSL του παρόχου και όχι απο το modem, σωστά?)

aa144
11-08-09, 12:47
Ναι, θα βγάλουν οι Κινέζοι ένα firmware ειδικά για κανέναν πελάτη που θα πάρει το εργαλείο να το βάλει σε Conn-X μπας και κερδίσει κανένα ms.

Καλό, δε λέω, και λόγω ζέστης κτλ...

Αλήθεια, σε τι πακέτο είσαι και έχεις Fast Path στο Conn-X; Με τι ρούτερ;

030366
11-08-09, 13:18
Διάβασε το παραπάνω μύνημά μου, το Netfaster IAD 2 είναι ρυθμισμένο να δουλεύει ΜΟΝΟ σε interleaved path σύμφωνα με τα λεγόμενα τεχνικού της HOL. Ουσιαστικά εγώ που το χρησιμοποιώ σε Conn-x γραμμή, μου δίνεται Fast Path απο τον πάροχο αλλά το modem λειτουργεί σε Interleaved Path, εγώ τώρα τι έχω ? Fast ή Interleaved?

Όταν έκανα εγώ το πόστ δεν τα είχες γράψει αυτά...

iakkipr
11-08-09, 16:04
καλησπερα σας, αγορασα ενα modem netfaster IAD 2, καινουριο 70 ευρω, και το θελω για γραμμη adsl vodafone ? θα ειμαι ενταξει, η θα εχω προβληματα ? διαφωτίστε με λιγάκι........
ευχαριστω....

zoug100
11-08-09, 16:11
ποαι η διαφορα fast path και interleaved ρε παιδες?πρακτικα δηλαδη τι σημαινει το ενα και τι το αλλο?στην ταχυτητα που κατεβαζει καποιος επηρεαζει ή καμια σχεση?δεν ξερω.για αυτο ρωταω :hmm:

balander
11-08-09, 16:26
Καμια σχεση. Εχει να κανει με τα ping times...

spyrosn
11-08-09, 16:48
ποαι η διαφορα fast path και interleaved ρε παιδες?πρακτικα δηλαδη τι σημαινει το ενα και τι το αλλο?στην ταχυτητα που κατεβαζει καποιος επηρεαζει ή καμια σχεση?δεν ξερω.για αυτο ρωταω :hmm:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

CRC
11-08-09, 17:38
To path καθορίζεται από το DSLAM. To NetFasteR προφανέστατα υποστηρίζει και τα δύο. Κοίτα σε τι ADSL mode σηκώνεται η γραμμή σου σε CONN-X και σε τι όταν είσαι στο DSLAM της HOL. Αυτό μπορεί να κάνει την διαφορά που παρατηρείς. Επίσης, το NetFasteR παίζει σε multimode την γραμμή. Το άλλο CPE μπορεί να την "καρφώνει" σε κάποιο Mode που δεν υποστηρίζεται το Interleaved path.

digital.power
11-08-09, 19:16
Όταν έκανα εγώ το πόστ δεν τα είχες γράψει αυτά...

Το ξέρω φίλε μου, για αυτό έγραψα :


Sorry, που δεν είχα γίνει απο την αρχή πλήρως κατανοητός.

........Auto merged post: digital.power πρόσθεσε 6 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι, θα βγάλουν οι Κινέζοι ένα firmware ειδικά για κανέναν πελάτη που θα πάρει το εργαλείο να το βάλει σε Conn-X μπας και κερδίσει κανένα ms.

Καλό, δε λέω, και λόγω ζέστης κτλ...

Αλήθεια, σε τι πακέτο είσαι και έχεις Fast Path στο Conn-X; Με τι ρούτερ;

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου !
Δεν ζήτησα προσωπικά εγώ να κατασκευαστεί ένα Firmware για πάρτι μου (μήπως η ζέστη επηρεάζει την όραση?:rofl:), απλά ρώτησα αν έχει βγει ΓΕΝΙΚΩΣ κάποιο firmware στο οποίο παραμετροποιείται το PATH (όπως έχει γίνει με το Netfaster 1).

Πάντως για να ξέρεις το Netfaster συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα απο το Baudtec σε γραμμή Conn-X.
Το πακέτο είναι 24άρι !

........Auto merged post: digital.power πρόσθεσε 35 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


To path καθορίζεται από το DSLAM. To NetFasteR προφανέστατα υποστηρίζει και τα δύο. Κοίτα σε τι ADSL mode σηκώνεται η γραμμή σου σε CONN-X και σε τι όταν είσαι στο DSLAM της HOL. Αυτό μπορεί να κάνει την διαφορά που παρατηρείς. Επίσης, το NetFasteR παίζει σε multimode την γραμμή. Το άλλο CPE μπορεί να την "καρφώνει" σε κάποιο Mode που δεν υποστηρίζεται το Interleaved path.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Όταν λες "προφανέστερα" υποννοείς ότι έχεις δει Netfaster IAD 2 να παίζει σε Fast Path?
To ADSL Mode στο Netfaster IAD 2 είναι ρυθμισμένο στο Auto, δεν έχει ένδειξη για να δω τι Mode δίνει το Dslam.
Στο Baudtec το οποίο είναι συνδεδεμένο στην γραμμή της HOL δίνει:

Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

... αν αυτό σου λέει κάτι.


Επίσης, το NetFasteR παίζει σε multimode την γραμμή.
Εννοείς ότι ανεξαρτήτως την ένδειξη "Interleaved Path" που δείχνει στο Status του αυτό μπορεί να δουλεύει και σε Fast Path δίχως να αλλάζει η συγκεκριμένη ένδειξη?

Πληροφοριακά:
Σύνδεσα στην γραμμή Conn-X το παλαιότερο Netfaster IAD 1 το οποίο υποστηρίζει Fast Path (ως ένδειξη στο Status τουλάχιστον) και δείχνει κανονικά Fast Path.

Αν μπορείς να με διαφωτίσεις αν τελικά το Netfaster IAD 2 μπορεί να δουλεύει σε Fast Path ανεξάρτητα αν δεν το παρουσιάζει στο Status του, θα σου ήμουν ευγνώμων :)

Το όλο "σκηνικό" γίνεται διότι το Netfaster IAD 2, εκτός του ότι λειτουργεί άψογα, δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού στην γραμμή Conn-x απο το Baudtec (η διαφορά τους είναι στα 2 Gbps). Και το Baudtec δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού στην γραμμή της HOL !!

Τώρα πως γίνεται αυτό δεν έχω καταλάβει, ίσως είναι σχετικό με την συμβατότητα Modem-Dslam(?):hmm:.

gtklocker
11-08-09, 20:25
Θεωρείς τα Baudtek σοβαρά modems;

mondeo
11-08-09, 22:45
Θεωρείς τα Baudtek σοβαρά modems;

Της πλάκας είναι.Πάντως κι εγώ που δοκίμασα ένα Baudtec Infinity στη γραμμή μου (24άρα Vodafone μέσω HOL) συγχρόνισε πιό πάνω απ'όλα.
Άσχετα αν με τάραξε στις αποσυνδέσεις.:down::down::down:

Υ.Γ.
Το Fastpath δίνεται σε χαμηλές ταχύτητες συγχρονισμού.
Στις ψηλές όλοι οι πάροχοι δίνουν Interleaved.Πρόσφατα ένας γνωστός με Connx αναβαθμίστηκε από 1024 σε 2048.Όσο ήταν στα 1024 το ρούτερ (Linksys WAG200G) δούλευε σε Fastpath.Μόλις αναβαθμίστηκε πέρασε κανονικά σε Interleaved.

valen_gr
11-08-09, 23:55
Μερικες παρατηρησεις :
Το Multimode εχει να κανει μονο με το Modulation, δλδ ADSL2,ADSL2+,GDMT κτλ

Το Netfaster 1 ειχε επιλογη στο interfaceγια fastpath/interleaved.
To δικτυο της HOL λειτουργει εξολοκληρου σε Interleaved.
Ακολουθως το netfaster2 δεν εχει επιλογη στο Interface για fastpath/interleaved, ειναι default σε interleaved χωρις δυνατοτητα επιλογης.

CRC
12-08-09, 08:56
Που την είδες την επιλογή για fast/interleaved στο NetFasteR 1 ? Εκτός αν εννοείς το interleave depth που είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

........Auto merged post: CRC πρόσθεσε 20 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Όταν λες "προφανέστερα" υποννοείς ότι έχεις δει Netfaster IAD 2 να παίζει σε Fast Path?
To ADSL Mode στο Netfaster IAD 2 είναι ρυθμισμένο στο Auto, δεν έχει ένδειξη για να δω τι Mode δίνει το Dslam.
Στο Baudtec το οποίο είναι συνδεδεμένο στην γραμμή της HOL δίνει:

Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

... αν αυτό σου λέει κάτι.


Εννοείς ότι ανεξαρτήτως την ένδειξη "Interleaved Path" που δείχνει στο Status του αυτό μπορεί να δουλεύει και σε Fast Path δίχως να αλλάζει η συγκεκριμένη ένδειξη?

Πληροφοριακά:
Σύνδεσα στην γραμμή Conn-X το παλαιότερο Netfaster IAD 1 το οποίο υποστηρίζει Fast Path (ως ένδειξη στο Status τουλάχιστον) και δείχνει κανονικά Fast Path.

Αν μπορείς να με διαφωτίσεις αν τελικά το Netfaster IAD 2 μπορεί να δουλεύει σε Fast Path ανεξάρτητα αν δεν το παρουσιάζει στο Status του, θα σου ήμουν ευγνώμων :)

Το όλο "σκηνικό" γίνεται διότι το Netfaster IAD 2, εκτός του ότι λειτουργεί άψογα, δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού στην γραμμή Conn-x απο το Baudtec (η διαφορά τους είναι στα 2 Gbps). Και το Baudtec δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού στην γραμμή της HOL !!

Τώρα πως γίνεται αυτό δεν έχω καταλάβει, ίσως είναι σχετικό με την συμβατότητα Modem-Dslam(?):hmm:.

Ναι το έχω δει να παίζει σε Fast path. Δεν τίθεται ερώτημα. Το έχω δει όμως να παίζει και σε Interleaved ενώ η γραμμή ήταν Fast καθώς και το αντίστροφο. Πρόσεξε τώρα....δεν σημαίνει ότι παίζει σε Interleaved απλά σημαίνει πως το CPE ανίχνευσε την γραμμή αυτή ως Interleaved. Η διαφορά μεταξύ Interleaved και Path κατά το Handshake του ADSL έγκειται στον χρονισμό ενός timer (Interleaver Delay) στο DSLAM. Eδω μάλλον μιλάμε πλέον για πρόβλημα με το Interoperability και μη σωστή ανίχνευση του Path λόγο οριακών ρυθμίσεων στο DSLAM.

Μπορείς εμπειρικά ίσως να δεις αν πράγματι επεμβαίνει ο Interleaver κάνοντας μετρήσεις στο round trip delay κάνοντας απλά ένα ping. Κάνε από 10 μετρήσεις με το NetFasteR και ανάλογες με το Baudtec και δες αν ο μέσος χρόνος είναι διαφορετικός (μην αλλάξεις όμως το μέγεθος του πακέτου που στέλνει το ping).

Δοκίμασε επίσης να αλλάξεις το ADSL mode (ADSL --> Parameters) σε ADSL2+ από Multimode και να δεις αν και πάλι στην δίνει ως inteleaved (δοκίμασε και άλλα Modes).

Το Baudtec δίνει καλύτερα rates διότι το chip-άκι του είναι του ιδίου κατασκευαστή με αυτό του DSLAM της HOL Αυτό όμως δε σημαίνει πως το επιπλέον rate στο Physical το κερδίζεις και σε bandwidth. θα συμφωνήσω όμως ότι δεν πρόκειται περί αξιόπιστου CPE.

CptBill
12-08-09, 12:55
ψιλοασχετη ερωτηση. Το netfaster δινεται με χρησιδανεισμο και πρεπει να το επιστρεψουμε αφορου αλλαξουμε ISP?

feugatos
12-08-09, 16:22
Παιδιά από πότε άρχισε να δίνει το NetfasterIAD2 η HOL?
Εγώ έκανα αίτηση πριν αρκετό καιρό στην Πάτρα και πήρα το NetfasterIAD1 τώρα που έκανα
και στο πατρικό μου στην Καρδίτσα πήρα το NetfasterIAD2.
Πέραν την μικρότερης υπερθέρμανσης και του USB interface για να λειτουργεί και ως file/print server
υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που θα προτείνατε το 2 έναντι του 1?
Δηλαδή αξίζει να πάρω το 2 τώρα που βγήκε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.