PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει (σχετικά με κάποιους ελέγχους)?



Σελίδες : [1] 2

ARIADNI_28512
11-08-09, 10:06
Παιδιά καλημέρα και ελπίζω στη βοήθεια σας!

Έχω παρατηρήσει κάποια tests (κάποιους ελέγχους) που κάνουν κάποιοι γνώστες εδώ μέσα κατά καιρούς και ελέγχουν την γραμμή τους.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα sites ώστε να κατεβάσω και εγώ κάποια από αυτά τα προγράμματα, να τα τρέξω, και κατόπιν να ποστάρω εδώ κάποια screenshots ώστε να μου πείτε τι (διάβολο) φταιει και δεν μπορώ να κάνω Skype?

Δεν ξέρω αν ζητάω πολλά, αλλά θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν με βοηθούσατε...

Ευχαριστώ πολύ!

ARIADNI_28512
11-08-09, 17:37
WoW!
Κανεις ρε παιδια?!

frenty
11-08-09, 17:49
ARIADNI_28512 Πως είσαι σίγουρη ότι φταίει η γραμμή σου;
Ίσως είναι πρόβλημα πορτών.
Για το προβλημα σου, δεν είναι εδώ η κατάλληλη κατηγορία.
Ζήτησε από έναν mod, admin να μεταφέρει το θέμα σου στην κατηγορία για skype.
Eδώ δηλαδή
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=160

ARIADNI_28512
11-08-09, 18:12
Επιτέλους μια αντίδραση!
Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι ρωτάω κάτι πολύ άσχημο...

Ας γίνω πιο συγκεκριμένη:

1) Η γραμμή μου είναι αυτή που φαίνεται στο προφίλ μου.

2) Με την σύνδεση μου κάνω: σερφάρισμα (browsing), κατέβασμα αρχείων (downloading), ακούω μουσική από internet radio και βλέπω κάποια βίντεο στο you tube, και τέλος, έχω καθημερινό video chatting με συγγενείς στο εξωτερικό (μέσω Skype). ΑΥΤΟ το video chatting ΔΕΝ παει καθόλου καλά! Διακοπές, παγώματα, αποσυνδέσεις (του Skype, όχι της γραμμής) και πολύ κακή ποιότητα!

3) Υπάρχει κανένας τρόπος (κάποιο πρόγραμμα) να ελένξω την γραμμή μου κυρίως όσον αφορά το Skype (και γενικότερα το video chatting), και όχι μόνο?


Ακούστε, δεν είναι ότι τα θέλω όλα στο πιάτο, αλλά δεν μπορώ και να ξεκινήσω να διαβάσω πολυσέλιδα tutorials γεμάτα με Αγγλικούς και Ελληνικούς τεχνολογικούς όρους τους οποίους δεν καταλαβαίνω...

Ας βοηθήσει κάποιος, ευχαριστώ πολύ!


@frenty: είναι αλήθεια ότι βλέπω μεγάλο πρόβλημα στο Skype, αλλά θα ήθελα να ελένξω την γραμμή μου συνολικά! Διότι σκέφτομαι να αλλάξω ISP και πριν το κάνω θέλω να σιγουρευτώ για κάποια πράγματα. Όταν λες «πρόβλημα πορτών» εννοείς αυτό που έχω ακούσει να λένε «πιταρισμένο DSLAM” ή αυτό που λένε «port forwarding”? Αν νομίζει κάποιος mod, admin ότι ρωτάω σε λάθος κατηγορία ας το μεταφέρει, τι να πω, αλλά εγώ θέλω να τεστάρω την γραμμή μου γενικότερα! ΄Ώστε να δω αν θα μείνω ή θα φύγω!

Galileo
11-08-09, 19:53
Πήγαινε στα advanced settings του skype και πες του να σου εμφανίζει πληροφορίες σχετικά με την σύνδεση. Μετά αν βάζεις το ποντίκι περίπου εκει που φαίνεται το κουμπι που κλείνεις μια κλήση το skype σου δίνει πληροφορίες. Δοκίμασε επίσης να ανοίξεις port στο router και να την ορίσεις και στο skype.

gtklocker
11-08-09, 20:23
Η γραμμή σου είναι αρκετά καλή, αν είναι αυτή του προφιλ. :)

caloudika
11-08-09, 20:31
επισης ρόλο (μπορεί να) παίζει και η γραμμή internet αυτών με τους οποίους κάνεις chat στο εξωτερικο...

ARIADNI_28512
11-08-09, 22:05
@Galileo
Το εκανα! (http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Dlink/DSL-2640Bv2/Skype.htm) Ας ελπίσουμε οτι θα δουλεψει καλυτερα! Επισης, τα εχω δει τα ολα αυτα τα τεχνικα στοιχεια που δινει αλλα δεν ξερω τι σημαινουν...


@GTKlocker
Να τι μου δειχνει το ρουτερ μου:
http://img22.imageshack.us/img22/3936/statsbhw.jpg


@caloudika
Δικιο εχεις αλλα μην το ψαχνεις διοτι αυτοι ειναι εξωτερικο (και τουλαχιστον εχουν οτι εχουν - και οχι κατι λιγοτερο)

........Auto merged post: ARIADNI_28512 πρόσθεσε 67 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για αυτο (http://www.myconnectionpc.com/index.html) το προγραμμα τι γνωμη εχετε? Το εχει δοκιμασει κανεις?

nnn
11-08-09, 22:07
Όταν χρησιμοποιείς το Skype, χρησιμοποιείς παράλληλα την γραμμή για download, torrents κλπ ?
Για κάνε ένα tracert προς το Skype.com να δούμε μήπως σου βγάζει κάποιο πρόβλημα στο routing.

ARIADNI_28512
11-08-09, 22:10
@nnn

Οχι, όχι! Δεν χρησιμοποιω τιποτα απολυτως περαν του Skype. Και μαλιστα κλεινω και ολα τα αλλα, εκτος απο antivirus (Nod32) + Firewall (Comodo).

Tracert?
Δηλαδη τι να κανω?

Ευχαριστω!

nnn
11-08-09, 22:14
Άνοιξε κονσόλα CMD και γράψε tracert www.skype.com και ανέβασε το αποτέλεσμα.

Στο firewall έχεις ανοίξει ό,τι χρειάζεται το Skype για να παίξει ?

ARIADNI_28512
11-08-09, 22:31
@nnn

Στο Comodo εχω ανοιξει οτι χρειαζεται το Skype για να παιξει με την εννοια οτι, καθε φορα που μου ζηταγε να περασει το αφηνα.

http://img29.imageshack.us/img29/466/cmdtest.png

nnn
11-08-09, 22:34
Χρειάζεται να ανοίξεις και κάποια πόρτα στο router
http://www.shivaranjan.com/2007/05/20/improve-skype-video-call-performance-by-port-forwarding/

ARIADNI_28512
11-08-09, 22:36
@nnn

Αν αναφερεσαι σε αυτο που μου εχει προταθει ηδη, το εκανα! Δες το post #8...

To tracert μου τι λεει?
Δειχνει προβλημα?

nnn
11-08-09, 22:40
Εγώ σου λέω πως πρέπει να ανοίξεις την πόρτα που χρησιμοποιεί το Skype στο router που έχεις.
Το tracert δεν δείχνει πολύ προβληματικό.

ARIADNI_28512
11-08-09, 22:44
@nnn

Μα ναι, το εκανα... Αυτο που μου λες -το port forwarding- το εκανα! Δες το post #8 αυτου του θεματος. Το εκανα αυτο που μου λες...

Επισης λες οτι το tracert δεν δειχνει πολυ προβληματικο. Εγω δεν ξερω τι ειναι tracert και τι δειχνει. Θελω ομως να ρωτησω: δικαιολογει αυτο το tracert αλλαγη ISP? Να παω κατα HOL? (ρωτησα και στο thread HOL, αλλα εδω στο Ρεθυμνο μονο για μπανια και για να σκοτωνονται στους δρομους ειναι ικανοι αυτοι... :( :( )

nnn
11-08-09, 22:46
α οκ, δεν είδες βελτίωση ?
Κάνε μια δοκιμή με κλειστό το Comodo, επίσης έχεις το σκέτο nod32 έτσι και όχι την σουίτα.

ARIADNI_28512
11-08-09, 22:51
Δεν μιλησα ακομη, θα μιλησω στις 23:00 και αναλογως θα δω. Εχω το NOD32 antivirus μονο. Να ρωτησω:

-Με το dlink 2640b firmware 4.00, και με τα παντα στο firewall του τσεκαρισμενα (τικαρισμενα), χρειαζομαι πραγματι Comodo? Το εχω για ψυχολογικους παραγοντες αλλα αμα ειναι να το σουταρω! Λοιπον? Το χρειαζομαι?

nnn
11-08-09, 22:54
Το Comodo θα σε προστατέψει από κακόβουλο πρόγραμμα που θα περάσει μέσα και θα πάει να συνδεθεί στο Internet, καλό είναι να υπάρχει.
Άλλη δουλειά κάνει το firewall του router.
Τι έχεις ενεργό στο firewall του Dlink ?

ARIADNI_28512
11-08-09, 22:58
Στο firewall D LINK εχω ενεργοποιημενα τα παντα.
Συγκεκριμενα ειναι τικαρισμενα-τσεκαρισμενα τα παρακατω:

Enable DOS and Portscan Protection
SYN attack
FIN/URG/PSH attack
Ping Attack
Xmas Tree attack
TCP reset attack
Null scanning attack
Ping of Death attack
SYN/RST SYN/FIN attack


Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, επανερχομαι σε 1-1,5 ωρα με εντυπωσεις μετα τις νεες ρυθμισεις...

nnn
11-08-09, 23:03
Ίσως κάποια ρύθμιση να έχει "επιθετικές" παραμέτρους και να κόβει πακέτα από το Skype, έχω δει σε router να μην ανοίγει ούτε youtube ;)

Αν δεν δεις βελτίωση (επειδή δεν ξέρω το interface του Dlink) άσε ενεργά μόνο τα
Enable DOS and Portscan Protection
SYN attack
FIN/URG/PSH attack
Ping Attack
Xmas Tree attack
TCP reset attack
Null scanning attack
Ping of Death attack
SYN/RST SYN/FIN attack
και τσέκαρε το, προσθέτοντας μια μια τις ρυθμίσεις.

frenty
12-08-09, 01:41
@ARIADNI_28512
Εννοούσα «port forwarding".
Μπορείς την επόμενη φορά που θες να χρησιμοποιήσεις το skype, να κλείσεις και να ξανανοίξεις το modem/router σου και μετά να χρησιμοποιήσεις το skype.
Παρατήρησε αν τα προβλήματα παραμένουν τα ίδια ή μεταβάλλονται και δώσε μας τα νέα στοιχεία.

ARIADNI_28512
12-08-09, 03:36
Γεια...

Μετα απο 2 ωρες βιντεο-συνομιλια και αφου εκανα ολα (και εννοω ολα) οσα εχουν αναφερθει σε αυτο το νημα, το αποτελεσμα ηταν μια μετρια βιντεο-συνομιλια.

Το Skype δινει καποια στοιχεια κατα την διαρκεια της κλησης και επισυναπτω 2 screenshots.

Αυτα ειναι τα δικα μου στοιχεια (screenshot απο την οθονη του συνομιλητη μου οταν περασε τον κερσορα πανω απο το βιντεο μου)

http://img24.imageshack.us/img24/2163/83316212.jpg





Αυτα ειναι τα δικα του στοιχεια (screenshot απο την οθονη μου οταν περασα τον κερσορα πανω απο το βιντεο του)

http://img91.imageshack.us/img91/8016/88599744.png

ΑΝ σας λενε κατι, παρακαλω πολυ πεστε το και σε μενα!

Thanks!

nnn
12-08-09, 10:27
Τι επεξεργαστή έχεις ?

ARIADNI_28512
12-08-09, 13:17
@nnn

Καλημερα!

'Νταξει... Εδω μ'επιασες :p
AMD Athlon 64 3200... (LOL) , 1GB ram (LOL X 2)...
(εγω φταιω που περιμενω τα 7 για να αναβαθμισω πληρως?!)

Η web-cam μου ειναι η Philips SPC 1330NC.
-------------------------------------------------------------------------------

Περα ομως απο αυτο, εγω εκεινο που θα ηθελα (θελω) πραγματικα να ξερω ειναι αν η γραμμη μου ειναι ενταξει! Γι' αυτο εβαλα και αυτο το θεμα και ζητησα καποια προγραμματα να την ελενξω (αν υπαρχουν)...

nnn
12-08-09, 17:05
Δεν είναι θέμα γραμμής κατά 99%, βλέπω Cpu usage 80% που σε συνδυασμό με την λίγη μνήμη (άρα μεγάλη χρήση swap στον δίσκο) το AV και το Firewall εξαντλούν τις δυνατότητες του επεξεργαστή με αποτέλεσμα να ρίχνει την ποιότητα στο video.

ARIADNI_28512
13-08-09, 09:44
Οκ καταλαβα :)

Ευχαριστω πολυ, θα κανω υπομονη μεχρι την αγορα νεου PC, τοτε...

Μια τελευταια ερωτηση:

Θα μπορουσες μηπως να μου πεις 2 πραγματα για αυτα τα τεχνικα στοιχεια που δινει το Skype για τις κλησεις? Προς Θεου, δεν λεω να κανουμε Θεωρια (μαθημα), απλα αν γινεται να μου πεις ενα αποδεκτο ευρος τιμων για καποιες απο αυτες! Τι τιμη θα πρεπει να εχουν για να ειναι "τα πραγματα καλα".

Αμα ειναι, μπορω να βαλω νεο θεμα στην ενοτητα Skype. Νομιζω οτι πολυς κοσμος εχει Skype και θα ηθελε να ξερει κατι για ολα αυτα τα στοιχεια! Googl-αρα, αλλα δεν βρηκα και τιποτα...

Thanks!

nnn
13-08-09, 10:07
Άνοιξε ένα νέο θεματάκι στο Skype section, υπάρχουν πιο γνώστες χρήστες από εμένα εκεί.

michpan
14-08-09, 00:05
Ευχαριστω πολυ, θα κανω υπομονη μεχρι την αγορα νεου PC, τοτε...
Ο επεξεργαστής μία χαρά είναι, δεν δικαιολογείται τόσο cpu load. Κάτι τρέχει στην μνήμη και απασχολεί τον επεξεργαστή (εκτός κι αν λόγω του swap στον δίσκο απασχολείται ο επεξεργαστής που είναι πολύ πιθανό). Πιστεύω ότι και 1gb μνήμης να έβαζες ακόμα, θα έβλεπες διαφορά..


Μιχάλης

ARIADNI_28512
14-08-09, 12:09
@michpan

Γεια και ευχαριστω για την απαντηση. Ισως να εχεις δικιο. Παντως και το Skype στα system requirements του, λεει για διπυρηνο επεξεργαστη...

frenty
14-08-09, 12:25
@michpan

Γεια και ευχαριστω για την απαντηση. Ισως να εχεις δικιο. Παντως και το Skype στα system requirements του, λεει για διπυρηνο επεξεργαστη...

Vista έχεις;

ARIADNI_28512
14-08-09, 12:28
Οχι.

Εχω XP Home SP3.

cosmos
18-08-09, 12:25
Ο επεξεργαστής μία χαρά είναι, δεν δικαιολογείται τόσο cpu load.
Και γω το ίδιο πιστεύω. Πάτα ctrl+alt+del για να ανοίξει η διαχείριση εργασιών και με το skype ενεργό (να μιλάς με κάποιον δλδ) πήγαινε καρτέλα "διεργασίες". Τσέκαρε κάτω-κάτω το "εμφάνιση διεργασιών και από όλους τους χρήτες" . Μετά κλίκαρε στη στήλη CPU για να ταξινομηθούν τα αποτελέσματα κατά χρήση CPU (σε % είναι).

Μπορείς να ποστάρεις είτε μια εικόνα, είτε να γράψεις εδώ τις εφαρμογές που τρώνε την περισσότερη CPU.

Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν το 70% που αναγράφει το skype στα logs είναι cpu load συνολικό ή αν είναι μόνο του Skype. Πολύ μου φαίνεται πάντως και πάλι...

Πάντως, με software firewalls όπως το Comodo κλειστά (κατά προτίμηση ξηλωμένα, δες και το link στην υπογραφή μου περί ασφάλειας), το skype δε χρειάζεται καν port forwarding. Απλά πρέπει να έχεις ενεργό το UPnP στο router σου (advanced -> advanced lan -> enable upnp τσεκαρισμένο), καθώς επίσης και στο skype στα Tools | Options | Advanced | Connection να είναι τσεκαρισμένο το "Allow Skype to modify my firewall settings"

frenty
18-08-09, 13:22
Τσέκαρε κάτω-κάτω το "εμφάνιση διεργασιών και απόΓια κάνε ένα copy/paste εδώ τα αποτελέσματα από όλους τους χρήστες"


Τσέκαρε κάτω-κάτω το "εμφάνιση των διεργασιών από όλους τους χρήστες"
Για κάνε ένα copy/paste εδώ, τα αποτελέσματα.

Αν μπορείς διόρθωσε το στο post σου, για να μην μπερδευτεί.

ARIADNI_28512
22-08-09, 19:52
Τωρα ειδα τις νεες απαντησεις σε αυτο το θεμα μου.

Ευχαριστω πολυ!

Αποψε, αργα, θα επανελθω με screenshots και αναλυτικες πληροφοριες!

Ελπιζω να βρω ακρη...

ARIADNI_28512
23-08-09, 01:14
Γεια σας και παλι...

Ειμαι εδω για να δωσω καποιες πληροφοριες παραπανω, ΜΠΑΣ και δω ασπρη μερα στο Skype (video). Παμε...

1) Τι εχω:
-Win XP SP3, νομιμα
-AMD Athlon 64 3200+
-1 GB Ram
-XFX GeForce 6600 GT PCI-E, Memory Size:128 MB
-Philips SPC1330NC Webcam
-Skype 3.8.0.188 (και οχι (http://forum.skype.com/index.php?showtopic=383061) την τελευταια...)
-Την συνδεση Forthnet που φαινεται στο προφιλ μου.

Με τα παραπανω προσπαθω να κανω video συνομιλια, αλλα ΔΕΝ λειτουργει / λειτουργει πολυ χαλια: πιξελαρισμα, παγωματα, διακοπες, κολληματα. Με ηχο μονο, ολα ειναι ΟΚ, το προβλημα ειναι στο video.

Παραθετω επισης τα παρακατω:

1) Tracert αμεσως μετα το σημερινο video chat (και ενα που πηρα αμεσως πριν, ηταν το ιδιο)

http://img405.imageshack.us/img405/1575/tracert.jpg




2) Κλειδωμα router (και αλλα στοιχεια γραμμης) σημερα:

http://img268.imageshack.us/img268/6083/routerlock.jpg



3)Ρυθμισεις firewall του router

http://img268.imageshack.us/img268/4398/routerfirewall.jpg



PnP Router

http://img268.imageshack.us/img268/7572/pnph.jpg


Task Manager screenshot

http://img134.imageshack.us/img134/4043/p1copy.jpg
(συνεχεια task manager)
http://img24.imageshack.us/img24/2914/p2copy.jpg


Τελος, τα στοιχεια μου απο το Skype

http://img30.imageshack.us/img30/3876/printscreene.jpg



Τα στοιχεια του Skype ληφθηκαν κατα την διαρκεια της βιντεο-κλησης, τα υπολοιπα μετα. Η κληση πραγματοποιηθηκε μετα απο reboot του PC και του router! Τα ΜΟΝΑ προγραμματα που ετρεχαν κατα την διαρκεια της κλησης ηταν το Skype βεβαια, το NOD32 και το Comodo firewall. Ειχα ανοιχτον τον task manager και εβλεπα συνεχεια 45-50-60% CPU usage.

Μπορειτε να μου πειτε τι φταιει και βλεπω τοσο χαλια βιντεο?
Επισης, τα fps γιατι ειναι τοσο χαμηλα?
Λογω cpu & gpu που εχω?

frenty
23-08-09, 17:32
Έχεις προβλήματα στην γραμμη.
Χρειάζεται μια δοκιμή.
Το έχεις το modem που σου έδωσε η 4net;
Ποιο modem σου έδωσε;
Ή έχεις άλλο μοντεμ για δοκιμή, εκτός από το d-link;

ARIADNI_28512
23-08-09, 17:49
Έχεις προβλήματα στην γραμμη.
Χρειάζεται μια δοκιμή.
Το έχεις το modem που σου έδωσε η 4net;
Ποιο modem σου έδωσε;
Ή έχεις άλλο μοντεμ για δοκιμή, εκτός από το d-link;

Γεια σου frenty. Ευχαριστω για την απαντηση!

Το router μου, ειναι αυτο που μου εδωσε η Forthnet και φαινεται στο προφιλ μου και στα screensshots που παραθετω. Ειναι το D-LINK 2640B με το τελευταιο (νομιζω) firmware. ΔΕΝ ΕΧΩ αλλο router για δοκιμες και ουτε παιζει να βρω απο φιλους-φιλες διοτι αν σου ελεγα τι κανουν οι φιλοι και οι φιλες της ηλικιας μου, θα γελαγες μεχρι μεθαυριο...

Για την γραμμη, ΠΟΛΥ ευχαριστως να κανω ΟΤΙ δοκιμη μου προταθει!(*)
Αλλωστε, αυτο ρωτησα και εγω (δες τον τιτλο αυτου του θεματος)...

Μηπως ξερεις γιατι εχω 40-50-60% CPU usage καθε φορα που κανω Skype? Ξερω οτι το PC μου ειναι παλιο και θα το αλλαξω σχετικα συντομα (πριν το Δεκεμβρη), αλλα ψαχνω να δω τι γινεται και με την γραμμη μου.

Η web camera μου (Philips SPC1330NC) ειναι αρκετα καλη και περιμενω καλυτερα αποτελεσματα.

(*) δοκιμες που να γινονται με software απο το PC μου. Μην μου πειτε να παω να αγορασω κανενα πολυ-οργανο και να μετραω καλωδια...

Σημειωση: Ωχ... Πηρα λεει ενα infraction λογω των μεγαλων screenshots που ανεβασα. Sorry, δεν ηξερα ρε παιδια! Ποσο πρεπει να ειναι ενα screenshot για να ανεβει και να μην ενοχλει? Ποσο επι ποσο?

crypter
24-08-09, 00:23
Σημειωση: Ωχ... Πηρα λεει ενα infraction λογω των μεγαλων screenshots που ανεβασα. Sorry, δεν ηξερα ρε παιδια! Ποσο πρεπει να ειναι ενα screenshot για να ανεβει και να μην ενοχλει? Ποσο επι ποσο?

Nομιζω πρεπει να ειναι <500pixel αλλα μπορεις να το ανεβασεις ως συννημενο ακολουθωντας αυτα http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=365252&postcount=2

frenty
24-08-09, 01:05
Γεια σου frenty. Ευχαριστω για την απαντηση!

Το router μου, ειναι αυτο που μου εδωσε η Forthnet και φαινεται στο προφιλ μου και στα screensshots που παραθετω. Ειναι το D-LINK 2640B με το τελευταιο (νομιζω) firmware. ΔΕΝ ΕΧΩ αλλο router για δοκιμες και ουτε παιζει να βρω απο φιλους-φιλες διοτι αν σου ελεγα τι κανουν οι φιλοι και οι φιλες της ηλικιας μου, θα γελαγες μεχρι μεθαυριο...

Για την γραμμη, ΠΟΛΥ ευχαριστως να κανω ΟΤΙ δοκιμη μου προταθει!(*)
Αλλωστε, αυτο ρωτησα και εγω (δες τον τιτλο αυτου του θεματος)...

Μηπως ξερεις γιατι εχω 40-50-60% CPU usage καθε φορα που κανω Skype? Ξερω οτι το PC μου ειναι παλιο και θα το αλλαξω σχετικα συντομα (πριν το Δεκεμβρη), αλλα ψαχνω να δω τι γινεται και με την γραμμη μου.

Η web camera μου (Philips SPC1330NC) ειναι αρκετα καλη και περιμενω καλυτερα αποτελεσματα.

(*) δοκιμες που να γινονται με software απο το PC μου. Μην μου πειτε να παω να αγορασω κανενα πολυ-οργανο και να μετραω καλωδια...

Σημειωση: Ωχ... Πηρα λεει ενα infraction λογω των μεγαλων screenshots που ανεβασα. Sorry, δεν ηξερα ρε παιδια! Ποσο πρεπει να ειναι ενα screenshot για να ανεβει και να μην ενοχλει? Ποσο επι ποσο?

Μην με ευχαριστείς, εδώ είμαστε όλοι μια παρέα και προσπαθούμε να βοηθούμε ο ένας τον άλλο.
Άλλες φορές υπάρχει επιτυχία και βρίσκεται η λύση και άλλες φορές όχι.

Χρειάζομαι ένα μοντεμ για δοκιμή, που να είναι συμβατό με dmt tools και το το d-link δεν είναι.
Η δοκιμή χρειάζεται γιατί μπορεί τα προβλήματα της γραμμής σου, να μην έχουν ιδιαίτερες επιπτώσεις στο video-chat.

Επί του παρόντος κάνε τα παρακάτω:
Άλλαξε στο μοντεμ σου την λειτουργία από adsl2+ σε adsl2.
Κάνε μια δοκιμή με video chat και βγάλε screenshots.
Μετά άλλαξε από adsl2 σε adsl και ξαναδοκίμασε με video chat και βγάλε screenshots.


Μηπως ξερεις γιατι εχω 40-50-60% CPU usage καθε φορα που κανω Skype? Ξερω οτι το PC μου ειναι παλιο

Το 40-50-60% CPU usage οφείλεται στον συνδιασμό της συγκεκριμένης έκδοσης του skype και των δυνατοτήτων του υπολογιστή σου.


Κανένας φίλος/η σου, δεν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο;
Μιας και που το έθιξες με τι ασχολούνται οι φίλες/οι σου;


........Auto merged post: frenty πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Nομιζω πρεπει να ειναι <500pixel αλλα μπορεις να το ανεβασεις ως συννημενο ακολουθωντας αυτα http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=365252&postcount=2

Είναι μέχρι 500 pixels πλάτος.

ARIADNI_28512
24-08-09, 01:28
frenty, μια συντομη ερωτηση (αν ξαναδεις αυτο το θεμα αποψε):

Απο που αλλαζω το ADSL2+ σε ADSL 2?

Τρεχω το wizard του ρουτερ μου, αλλα τα μονα που λεει στο connection type ειναι:

-PPPoE LLC (το προπιλεχθεν, αυτο που εχω τωρα)
-PPPoE VC-Mux
-PPPoA VC-Mux
-PPPoA LLC

Αυτο το εργαλειο το DMT που λες μπορει να μην κανει, αλλα δεν υπαρχει κατι παρομοιο που να κανει και στο δικο μου ρουτερ?

frenty
24-08-09, 01:42
frenty, μια συντομη ερωτηση (αν ξαναδεις αυτο το θεμα αποψε):

Απο που αλλαζω το ADSL2+ σε ADSL 2?

Τρεχω το wizard του ρουτερ μου, αλλα τα μονα που λεει στο connection type ειναι:

-PPPoE LLC (το προπιλεχθεν, αυτο που εχω τωρα)
-PPPoE VC-Mux
-PPPoA VC-Mux
-PPPoA LLC

Αυτο το εργαλειο το DMT που λες μπορει να μην κανει, αλλα δεν υπαρχει κατι παρομοιο που να κανει και στο δικο μου ρουτερ?

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ανάλογο εργαλείο για d link.
Για το μοντεμ σου για ψάξε σε τιποτα ADSL Parameter ή κάτι παρόμοιο.
Ψάξε αν υπάρχουν G992.5 G992.3 G992.1;

........Auto merged post: frenty πρόσθεσε 9 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@ARIADNI_28512
Βρήκες τίποτα;

ARIADNI_28512
24-08-09, 01:51
Οχι, αλλα βρηκα αυτο (http://www.beforum.co.uk/showthread.php?t=10632).

Το κατεβασα, το εγκατεστησα και δουλευει (απο οτι φαινεται)!

frenty
24-08-09, 02:01
Η σελίδα του dmt tools είναι εδώ (http://dmt.mhilfe.de/), αλλά δεν έχει για d-link.

ARIADNI_28512
24-08-09, 02:02
ναι ξερω. Ειδες το λινκ που εβαλα? Το κατεβασα και τρεχει τωρα που μιλαμε.

frenty
24-08-09, 02:09
ναι ξερω. Ειδες το λινκ που εβαλα? Το κατεβασα και τρεχει τωρα που μιλαμε.

Ωραία.
Πήγαινε στα modem option και ανέβασε το noisemarign παραπάνω από την μέση και apply.
Αν δεν το βρίσκεις κάνε κλικ στο μενού special -> Μisc. Options και στην καρτέλα στην αριστερή στήλη κάτω χαμηλά επέλεξε "unlock experimental area" και save

ARIADNI_28512
24-08-09, 02:16
Μισο γιατι σε εχασα.

1) Το dmt tool που εχω εγω (προγραμμα το οποιο το βλεπω πρωτη φορα στη ζωη μου) ειναι version v. 8.07. Το κατεβασα απο το λινκ που παρεθεσα και την πρωτη φορα που το ετρεξα, ρωταγε κατι για ΑΝΝΕΧ Α & ΑΝΝΕΧ Β, διαλεξα Α. Σωστα επραξα?

2) Που βρισκεται αυτο το modem option που λες? Που ακριβως βρισκεται, στο dmt?

frenty
24-08-09, 02:22
Μισο γιατι σε εχασα.

1) Το dmt tool που εχω εγω (προγραμμα το οποιο το βλεπω πρωτη φορα στη ζωη μου) ειναι version v. 8.07. Το κατεβασα απο το λινκ που παρεθεσα και την πρωτη φορα που το ετρεξα, ρωταγε κατι για ΑΝΝΕΧ Α & ΑΝΝΕΧ Β, διαλεξα Α. Σωστα επραξα?

2) Που βρισκεται αυτο το modem option που λες? Που ακριβως βρισκεται, στο dmt?

1) Αν δεν έχεις isdn, τότε annex a.
2) Αν δεν το βρίσκεις κάνε κλικ στο μενού special -> Μisc. Options και στην καρτέλα στην αριστερή στήλη κάτω χαμηλά επέλεξε "unlock experimental area" και save

Κατόπιν η 4η δεξιά ετικέτα γράφει "modem option".

ARIADNI_28512
24-08-09, 02:26
Ενταξει το εκανα!

Ανεβασα το noise margin κοντα στο 200% δηλαδη λιγο πανω απο τη μεση!

(βασικα, αυτη η μικρη καρτελα (tab) -διπλα στα Info1, info2, info3, CLI- σε εμενα δεν γραφει τιποτα, για αυτο δεν την εβρισκα)

frenty
24-08-09, 02:27
Ενταξει το εκανα!

Ανεβασα το noise margin κοντα στο 200% δηλαδη λιγο πανω απο τη μεση!

(βασικα, αυτη η μικρη καρτελα (tab) σε εμενα δεν γραφει τιποτα, για αυτο δεν την εβρισκα)

Έκανες apply;

@ ADSLgr.com All rights reserved.