PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster IAD 2 Θελει καθε φορα reboot για να συνδεθώ στο internet...



sosimple
11-08-09, 12:09
Eχει κανενας αλλος το παραπανω προβλημα? Ενω στο web interface του router φαινονται ολα καλα, εχει παρει και ip αρα λογικα εχει συνδεθει σωστα στο internet, οταν παταω μια σελιδα πχ google δεν ανοιγει. Αυτο καθε φορα που ανοιγω το pc. Αμα κανω reboot στο rooter ολα οκ, οποτε καθε φορα κανω και ενα reboot.. Με αλλο router δεν υπαρχει προβλημα. Firmware έχει το 1.28.A(Jul 7 2009 20:57:51)
Υπαρχει καποιος τροπος να βαλω παλαιοτερο firmware να δω μηπως διορθωθει?

Και μια ασχετη ερωτηση. Το G.DMT (ADSL --> Parameters) τι ακριβως ειναι? Βαζοντας αυτη την επιλογη παρατηρω οτι ασξανεται το upload αλλα μαλλον μειωνεται το download.

CRC
11-08-09, 12:14
Σαν να υπάρχει πρόβλημα με το DNS. Μπορείς να κάνεις ένα screenshot απο το STATUS του NetFasteR και επίσης από το IP configuration του PC σου (Start --> Run --> cmd --> ipconfing <enter>).

takiskgr
11-08-09, 12:19
Eχει κανενας αλλος το παραπανω προβλημα? Ενω στο web interface του router φαινονται ολα καλα, εχει παρει και ip αρα λογικα εχει συνδεθει σωστα στο internet, οταν παταω μια σελιδα πχ google δεν ανοιγει. Αυτο καθε φορα που ανοιγω το pc. Αμα κανω reboot στο rooter ολα οκ, οποτε καθε φορα κανω και ενα reboot.. Με αλλο router δεν υπαρχει προβλημα. Firmware έχει το 1.28.A(Jul 7 2009 20:57:51)
Υπαρχει καποιος τροπος να βαλω παλαιοτερο firmware να δω μηπως διορθωθει?

Και μια ασχετη ερωτηση. Το G.DMT (ADSL --> Parameters) τι ακριβως ειναι? Βαζοντας αυτη την επιλογη παρατηρω οτι ασξανεται το upload αλλα μαλλον μειωνεται το download.

Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος αλλά νομίζω το τελευταίο firmware είναι το 1.30.a

sosimple
11-08-09, 21:53
Nα 3 φωτο. Στην πρωτη ειναι οταν δουλευει σωστα και στη δευτερη οταν δεν δουλευει. Αμα παρατηρησετε εχουν μια διαφορα εκει που γραφει Thnnel adapter Local Area Connection *9
Οταν δεν δουλευει σωστα γραφει Media disconnected
Η 3η φωτο ειναι απο το router και ητε εχω ιντερνετ ητε οχι δεν εχει καμια διαφορα.
Λειτουργικο windows 7 rc 7100. Αμα περιμενω μερικα λεπτα , το βρισκει το ιντερνετ αλλα ειναι σπαστικο καθε φορα που ανοιγω το pc να περιμενω 5 λεπτα για να εχω ιντερνετ..
Αν εχει κανεις καμια ιδεα..

CRC
12-08-09, 08:32
Δεν νομίζω πως ευθύνεται το NetFasteR για αυτό. Αν και δεν είμαι ειδήμων στα Windows7 από το Tunel Adapter καταλαβαίνω πως έχεις μάλλον ενεργοποιήσει το Intneret Sharing ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με το setup του δικτύου στα 7άρια. Κάτι που άλλωστε το παρατήρησες και μόνος σου.

sosimple
12-08-09, 10:32
Το περιεργο παντως ειναι οτι με αλλο router δεν υπαρχει αυτο το προβλημα.. Θα το τεσταρω και στα xp να δω αν και εκει σιμβαινει το ιδιο..

CRC
12-08-09, 17:45
Κάνε και κάτι ακόμα που μόλις σκέφτηκα. Χρησιμοποίησε ένα άλλο καλώδιο Ethernet (πάρε από το άλλο router). Επίσης πρόσεξε κατά την διάρκεια που δεν έχεις σύνδεση αν το LED της αντίστοιχης πόρτας LAN στην πρόσοψη του NetFasteR ανάβει ή όχι.

makpon
13-08-09, 17:20
Έχοντας και εγώ το ίδιο πρόβλημα όχι μονό στο ότι αφού μου έδειχνε ότι είχα internet δεν μπορούσα να μπω σε καμία σελίδα αλλά και ο συγχρονισμός του rooter ήταν πολλή χαμηλός για τα στατιστικά τις γραμμής μου.
Φυσικά μετά από πολλά τη. για βλάβη με πείρε ο τεχνικός της hol και μου είπε ότι θα περάσει από κει μαζί μένα έναν τσέχικο του ΟΤΕ για έλεγχο της γραμμής μου από το SLAM έως το σπίτι μου
Το αποτέλεσμα ήταν ότι το πρόβλημα ήταν στην κολόνα του ΟΤΕ έξω από το σπίτι μου.
Είχαν βάλει μια έκστρα καλωδίωση σαν τσόντα που αυτή με την σειρά της ήταν βραχυκυκλωμένη το αποτέλεσμα ήταν από 5500 Κbps download να πάει στα 15350 Κbps και τα προβλήματα του internet σταμάτησαν.
Αυτά από μένα.
:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.