PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυνατότητα επικοινωνίας στο ψηλότερο καταφύγιο της Ελλάδας χάρη στον ΟΤΕ



nm96027
12-08-09, 15:26
Αθήνα, 12 Αυγούστου 2009 – Στο καταφύγιο «Γιώσος Αποστολίδης», στον Όλυμπο, σε υψόμετρο 2.697 μέτρων (!), υπάρχει πλέον δυνατότητα επικοινωνίας -τηλεφωνία & internet- χάρη στον ΟΤΕ.

Στην ανατολική πλευρά του Ολύμπου, στο διάσελο μεταξύ των κορυφών Προφήτης Ηλίας και Τούμπα, το καταφύγιο «Γιώσος Αποστολίδης», που διαχειρίζεται ο Σύλλογος Ελλήνων Ορειβατών Θεσσαλονίκης, αποτελεί το μοναδικό κτίσμα στην χώρα μας σε τέτοιο υψόμετρο!

Το καταφύγιο, που δέχεται χιλιάδες επισκέπτες κάθε χρόνο, λειτουργεί σε καθημερινή βάση τη θερινή περίοδο, από τέλος Μαΐου μέχρι αρχές Οκτωβρίου, ενώ μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι 80 άτομα. Τη χειμερινή περίοδο, λόγω του υψομέτρου, των μεγάλων αποστάσεων αλλά και της δυσκολίας ανεφοδιασμού & μεταφοράς υλικών, λειτουργεί μόνο κατόπιν συνεννοήσεως για την εξυπηρέτηση οργανωμένων ορειβατικών ομάδων. Το καταφύγιο «Γιώσος Αποστολίδης» καλύπτει βασικές ανάγκες διανυκτέρευσης, θέρμανσης και σίτισης των ορειβατών και επισκεπτών. Όμως, μέχρι σήμερα, η επικοινωνία σε αυτό το υψόμετρο, ακόμη και σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης, δεν ήταν εφικτή.

Ομάδα τεχνικών του ΟΤΕ από την Κατερίνη και τη Βέροια πραγματοποίησε πορεία 7 και πλέον ωρών στον Όλυμπο, προκειμένου να εγκαταστήσει τον απαραίτητο εξοπλισμό για την τηλεφωνοδότηση του καταφυγίου. Σήμερα, λειτουργούν δύο τηλεφωνικές συνδέσεις με δυνατότητα dial-up internet: μία στον κοινόχρηστο χώρο του καταφυγίου -όπου είναι δυνατή η κλήση προς αριθμό έκτακτης ανάγκης, καθώς και η πραγματοποίηση κλήσεων με τη χρήση χρονοκάρτας- και μία στο χώρο του κυλικείου, ενώ έχει προβλεφθεί η δυνατότητα να λειτουργήσουν έως και 4 τηλεφωνικές συνδέσεις. Μεταξύ των αναγκαίων εργασιών, περιλαμβάνονταν η τοποθέτηση κεραίας, η οποία μοιάζει με τις γνωστές κεραίες της τηλεόρασης, στη στέγη του καταφυγίου, καθώς και στο κτίριο του ΟΤΕ στη Ρητίνη Πιερίας, αφού υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ των δύο σημείων.
6011760118
Χάρη στον επαγγελματισμό και τον ζήλο των τεχνικών του ΟΤΕ, πλέον όλοι όσοι ανεβαίνουν στο ψηλότερο καταφύγιο της χώρας, για να θαυμάσουν την απαράμιλλη φυσική ομορφιά του εθνικού δρυμού, έχουν δυνατότητα επικοινωνίας.

Η παραπάνω ενέργεια αποτελεί ένα ακόμα παράδειγμα που καταδεικνύει ότι ο ΟΤΕ επενδύει στην ελληνική περιφέρεια, διασφαλίζοντας την άρτια επικοινωνία και καλύπτοντας τις τηλεπικοινωνιακές ανάγκες σε κάθε γωνιά της Ελλάδος.

Πηγή: ΟΤΕ

zoug100
12-08-09, 15:52
μπραβο στον οτε

ubuntubu
12-08-09, 16:08
Τα ping στους θεούς - κυριολεκτικά .:oneup:
Μπράβο στα παλικάρια που φαντάζομαι θα κουβάλησαν τον εξοπλισμό στα χέρια.
Η τροφοδοσία με ρεύμα πως εξασφαλίζεται ;
Κίνηση ουσίας από τον ΟΤΕ,που εξασφαλίζει την επικοινωνία σε αυτό το δυσπρόσιτο μέρος.

emeliss
12-08-09, 16:20
Η τροφοδοσία με ρεύμα πως εξασφαλίζεται ;
Φωτοβολταϊκά λογικά και μπαταρίες.

Μου κάνει εντύπωση πως το έδωσαν στην δημοσιότητα. Έχουν γίνει αντίστοιχα πράγματα σε 10άδες αν όχι 100άδες δυσπρόσιτες περιοχές.

Για τους τεχνικούς, απλά
:worthy:

atrias
12-08-09, 21:52
μπράβο στα παιδιά! :oneup:

κι ένα σχετικό βιντεάκι
http://www.youtube.com/watch?v=y0pmoe31_qc

xmperop1
12-08-09, 21:54
Μπράβο απλά.
Και για τυχόν προβλήματα συντήρηση κ.λ.π. άλλες 7 ώρες πορεία και θα πρέπει να διευκρινιστεί αν θα γίνεται από τους τεχνικούς της περιοχής η από τον ορειβατικό σύλογο του ΟΤΕ?:p

tsorbi
12-08-09, 22:39
Ένα μεγάλο μπράβο στον ΟΤΕ.
Που είναι οι εναλλακτικοί οεο;

guzel
13-08-09, 11:53
Έχουν γίνει αντίστοιχα πράγματα σε 10άδες αν όχι 100άδες δυσπρόσιτες περιοχές.

Για τους τεχνικούς, απλά
:worthy:

στις εκδρομες.. πρωτοι οι οτετζηδες !!!

agmarios
13-08-09, 13:06
Εμένα μου φαίνεται μια μπούρδα και μισή, καθαρά διαφημιστικό τρικ + κάποια έξτρα για τους τεχνικούς. Στην εποχή των ασύρματων & δορυφορικών επικοινωνιών τραβήξανε τόσα χλμ καλώδιο για να δώσουν dial up.:down:

DSLaManiaC
13-08-09, 13:09
Εμένα μου φαίνεται μια μπούρδα και μισή, καθαρά διαφημιστικό τρικ + κάποια έξτρα για τους τεχνικούς. Στην εποχή των ασύρματων & δορυφορικών επικοινωνιών τραβήξανε τόσα χλμ καλώδιο για να δώσουν dial up.:down:

Αν δεν έμπαινες μόνο κ μόνο για να κράξεις κ διάβαζες την είδηση θα έβλεπες οτι κανένας δε "τράβηξε καλώδιο".

agmarios
13-08-09, 13:17
Αν δεν έμπαινες μόνο κ μόνο για να κράξεις κ διάβαζες την είδηση θα έβλεπες οτι κανένας δε "τράβηξε καλώδιο".

Οκ, διάβασα το dial up και τις 7 ώρες πορείας. Όσο για το ρήμα που χρησιμοποίησες μάθε ότι κράζουν τα κοράκια όχι οι άνθρωποι.

guzel
13-08-09, 13:17
Αν δεν έμπαινες μόνο κ μόνο για να κράξεις κ διάβαζες την είδηση θα έβλεπες οτι κανένας δε "τράβηξε καλώδιο".

ας αφησουν τα βουνα να πανε να φτιαξουν καμια βλαβη... καλα τα λεει ο agmarios ,

DSLaManiaC
13-08-09, 13:21
Οκ, διάβασα το dial up και τις 7 ώρες πορείας. Όσο για το ρήμα που χρησιμοποίησες μάθε ότι κράζουν τα κοράκια όχι οι άνθρωποι.


ας αφησουν τα βουνα να πανε να φτιαξουν καμια βλαβη... καλα τα λεει ο agmarios ,

Ας αφήσουμε τα Fanboys να τρολάρουν.. :)

guzel
13-08-09, 13:22
Ας αφήσουμε τα Fanboys να τρολάρουν.. :)

αφηνουμε τους οτεζτηδες να κανουν την δουλεια που ξερουν καλα :lol:

ακουσαμε μια λεξη την πεταμε οπου να ναι. ασε τους αλλους να εχουν την αποψη τους ελεορ

τι να κανουμε καποιοι θεωρουμε την κινηση αυτη ανουσια

giwrgosth
13-08-09, 13:31
Ας αφήσουμε τα Fanboys να τρολάρουν.. :)
Σειρά μου:
Μπράβο στους τεχνικούς, για το λόγο ότι έκαναν τόσο δρόμο με τα πράγματα, δεν είναι και λίγο, ειδικά σε μεγάλα υψόμετρα! :oneup:
Τώρα δεν ξέρω αν οι ίδιοι είναι που θα πρέπει να πάνε στα ορεινά και δυσπρόσιτα Άνω Λιόσια να τραβήξουν καμιά γραμμούλα...

Με λίγα λόγια, καλά τα φρου φρου και αρώματα, καλή η dialup στην κορυφή του Ολύμπου, αλλά με pcm στα Άνω Λιόσια??? 10 χλμ σε ευθεία από το μέγαρο του ΟΤΕ??? Το έτος (αν δε με γελά η μνήμη μου) 2009? Που μας μιλούν για οπτικές ίνες κλπ?
Άδικο έχουν όσοι γκρινιάζουν και μιζεριάζουν με παρόμοιες ειδήσεις-ανακοινώσεις?

mephisto
13-08-09, 16:27
WOW!Τρομερο,εβαλαν στον ολυμπο Τηλ και dial up οπως και στην Παλληνη δηλαδη που το 50% ειναι σε pcm!Μπραβο οτε!

ubuntubu
13-08-09, 16:32
" νάτανε η ζήλεια ψώρα και θα γέμιζε όλη η χώρα"

"Όσα δεν φτάνει η αλεπού ,τα κάνει κρεμαστάρια"

emeliss
13-08-09, 17:44
Άδικο έχουν όσοι γκρινιάζουν και μιζεριάζουν με παρόμοιες ειδήσεις-ανακοινώσεις?
Άδικο έχουν. Όταν γίνεται κάτι καλό και μηδενίζουν τα πάντα τρολάροντας έχουν άδικο. Ειδικά όταν μιλάμε για τρολάρισμα από την καρέκλα του γραφείου περί εγκαταστάσεων σε τόσο ειδικές συνθήκες.

Αλλά τα κολλήματα είναι γνωστά από παλιά, τώρα θα αλλάξουν;

Ανούσια μας φαίνονται όλα τα άλλα όταν έχουμε εμείς τα πάντα στο σπιτάκι μας. Να είσαι στα 2.697 μέτρα, αποκομμένος από τα πάντα σε μια δύσκολη στιγμή αυτό το τηλέφωνο μπορεί να είναι σωτηρία.

xmperop1
13-08-09, 19:37
Σειρά μου:
Μπράβο στους τεχνικούς, για το λόγο ότι έκαναν τόσο δρόμο με τα πράγματα, δεν είναι και λίγο, ειδικά σε μεγάλα υψόμετρα! :oneup:
Τώρα δεν ξέρω αν οι ίδιοι είναι που θα πρέπει να πάνε στα ορεινά και δυσπρόσιτα Άνω Λιόσια να τραβήξουν καμιά γραμμούλα...

Με λίγα λόγια, καλά τα φρου φρου και αρώματα, καλή η dialup στην κορυφή του Ολύμπου, αλλά με pcm στα Άνω Λιόσια??? 10 χλμ σε ευθεία από το μέγαρο του ΟΤΕ??? Το έτος (αν δε με γελά η μνήμη μου) 2009? Που μας μιλούν για οπτικές ίνες κλπ?
Άδικο έχουν όσοι γκρινιάζουν και μιζεριάζουν με παρόμοιες ειδήσεις-ανακοινώσεις?

Οχι μόνο άδικο έχουν αλλά θα έπρεπε να είναι και ευχαριστημένοι και οι περισσότεροι από αυτούς γιατί έχουν έστω τηλ. και προλάβανε την αλλαγή των κανονισμών και των νόμων που αν δεν δείξεις άδεια από πολεδομία τηλ. δεν βάζεις.

nmavro73
13-08-09, 20:53
Ρε παιδιά να ρωτήσω, πόσοι από σας έχετε ανέβει εκεί πάνω; Νομίζετε ότι νοιάζει αυτούς που ανεβαίνουν ΕΚΕΙ το νετ;Γραμμένο το έχουν. Το τηλέφωνο το έβαλαν γιατί δεν υπήρχε τρόπος επικοινωνίας με κανέναν. Τα κινητά τουλάχιστον στο Ζολώτα δεν πιάνουν παρά μόνο κάτω από τη σημαία. Στον Αποστολίδη πιθανόν να πιάνουν σε κάποια σημεία. Στο δρόμο για το Μύτικα πιάνουν επειδή βλέπουν την κεραία..αλλά όχι παντού. Αλλά ο κόσμος πάει εκεί για να ηρεμήσει.
Και δεν μου λέτε, μην μου πείτε ότι σε διαδρομή που ανεβαίνει με τα πόδια θα κουβαλήσει κανείς και το φορητό..Εδώ κουβαλάς ΝΕΡΟ όσο χρειάζεσαι γιατί κάθε κιλό το νιώθεις τόνο μετά από λίγες ώρες πορεία
Υπόψιν ότι η περιοχή είναι εθνικός δρυμός, και κατά συνέπεια απαγορεύεται οποιαδήποτε παρέμβαση στο φυσικό περιβάλλον

psyxakias
13-08-09, 21:41
Εντάξει και οι δύο πλευρές έχουν τα δίκια τους. Από τη μία πλευρά, το εγχείρημα σίγουρα έχει κάποια δυσκολία και ίσως να μην έχει τόσο σημασία η ταχύτητα διασύνδεσης αλλά η επίτευξη επικοινωνίας σε τέτοιο υψόμετρο με ασύρματη ζεύξη. Δεν έχω ανέβει στον Όλυμπο αλλά είναι προφανές ότι δεν είναι εύκολη η πεζοπορία, ειδικά όταν το κάνεις για δουλειά και όχι για προσωπική ευχαρίστηση. Ενώ όσον αφορά την ταχύτητα, όπως είπε άλλωστε και η nmavro73, όσοι πάνε εκεί το τελευταίο πράγμα που λογικά θα σκεφτούν είναι το Internet... αν και ποτέ δε ξέρεις.. το βράδυ στο καταφύγιο να μη κατεβάσεις και ένα torrent; :lol:

Από την άλλη πλευρά, η ανακοίνωση αυτο-θαυμασμού ήταν κάπως υπερβολική, χρησιμοποιώντας το προσωπικό κόπο 4 ατόμων για να αναδείξει γενικευμένα τον επαγγελματισμό & ζήλο των τεχνικών του ΟΤΕ (http://www.youtube.com/watch?v=y0pmoe31_qc) (όταν κάποιοι καταναλωτές έχουν συναντήσει το ακριβώς αντίθετο) αλλά και το ενδιαφέρον του οργανισμού προς το καταναλωτικό κοινό. Τουλάχιστον στη πράξη, ελπίζω να δόθηκε ένα γερό bonus στους τεχνικούς και όχι ψίχουλα διότι τα αξίζουν και αυτοί οι 4 αλλά και χιλιάδες άλλοι τεχνικοί εταιρειών (όχι μόνο του ΟΤΕ) που ανεβαίνουν καθημερινά σε βουνά & λαγκάδια κάτω από αντίξοες συνθήκες και με κίνδυνο της ζωής τους, κρεμιόνται για ώρες σε ιστούς κεραιών και πυλώνες.

Στο μεταξύ έχω και μια απορία: μια δορυφορική 2048/512 (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-work-adsl/hellas-sat-net-business/prodHellas_Sat_net_Business.html) δε θα μπορούσε να παίξει παράλληλα ώστε να μην υπάρχει και θέμα ταχύτητας ή λόγω καιρικών συνθηκών θα υπήρχε αστάθεια και δε προτείνεται ούτε καν με κατασκευή προστασίας πιάτου; :hmm:

nmavro73
13-08-09, 21:52
Το καταφύγιο γενικά νομίζω κλείνει το χειμώνα. Επίσης, τη νύχτα κλείνει το ρεύμα εντελώς. Δεν έχει μπρίζες στους κοιτώνες για να φορτίσεις οτιδήποτε, και φυσικά δεν ενδιαφέρει καθόλου του ορειβάτες αυτό.Εξάλλου για να ανέβουν κορυφή ξυπνάνε το πολύ στις 6.

psyxakias
13-08-09, 21:54
σκέφτεται την πεζοπορία με laptop & 2000 VA UPS στη πλάτη και το πρωί να μην ξυπνάει γιατί χάζευε το ADSLgr όλη νύχτα. :lol:

emeliss
13-08-09, 21:55
Στο μεταξύ έχω και μια απορία: μια δορυφορική 2048/512 (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-work-adsl/hellas-sat-net-business/prodHellas_Sat_net_Business.html) δε θα μπορούσε να παίξει παράλληλα ώστε να μην υπάρχει και θέμα ταχύτητας ή λόγω καιρικών συνθηκών θα υπήρχε αστάθεια και δε προτείνεται ούτε καν με κατασκευή προστασίας πιάτου; :hmm:
Τηλέφωνο θα ζήτησαν, τηλέφωνο μπήκε.

nmavro73
13-08-09, 21:57
Αμφιβάλλω αν θα έφτανες στο καταφύγιο πριν νυχτώσει με τέτοιο βάρος. Και τη νύχτα το μόνο που βλέπεις στο δάσος είναι το φανάρι του μουλαρτζή και τις πυγολαμπίδες :P. Αν σου αρέσει να διανυκτερεύσεις στη μέση του πουθενά θα το πάρεις στην πλάτη το UPS

emeliss
13-08-09, 22:02
Από την άλλη πλευρά, η ανακοίνωση αυτο-θαυμασμού ήταν κάπως υπερβολική
Καλά έκαναν και έβγαλαν ένα πολύ μικρό κομμάτι του "ο ΟΤΕ είναι παντού" στην δημοσιότητα. Όχι μόνο για να το μάθει ο κόσμος, αλλά και για να μην το ξεχνάνε οι μανατζαρέοι ότι ο ΟΤΕ ξεχωρίζει από τους άλλους σε αυτό το σημείο. Πάει παντού.

nmavro73
13-08-09, 22:19
* psyxakias σκέφτεται την πεζοπορία με laptop & 2000 VA UPS στη πλάτη και το πρωί να μην ξυπνάει γιατί χάζευε το ADSLgr όλη νύχτα. :lol:

Με τι σύνδεση θα πιάσει νετ δεν μου είπες όμως..με 3g?:lol: Δεν παίζει εκεί πάνω βρε..ούτε 2g δεν έχει συνήθως

giwrgosth
16-08-09, 15:53
Ειδικά όταν μιλάμε για τρολάρισμα από την καρέκλα του γραφείου περί εγκαταστάσεων σε τόσο ειδικές συνθήκες.
Εγκαταστάσεις πομπών και κεραιών ραδιοφωνίας και τηλεόρασης σε όλα τα βουνά της Ελλάδας έχω κάνει, με ήλιο, χιόνια κλπ, οπότε να είσαι σίγουρος ότι δε μιλάω από την καρέκλα κάποιου γραφείου και ξέρω τις δυσκολίες μια παρόμοιας εγκατάστασης. Άλλο ήταν το νόημα όσων έγραψα

emeliss
16-08-09, 16:04
Σε εσένα ήταν μόνο η απάντηση για το "άδικο έχουν;" Τα περί "καρέκλας" πήγαιναν στον guzel. Μην παρεξηγηθούμε τσάμπα.

mondeo
16-08-09, 19:06
Αποδοτική η επένδυση του πΟΤΕ στον Όλυμπο.Ειδικά τώρα που διπλασίασε το κόστος των ΕΠΑΚ........

nmavro73
17-08-09, 09:22
Αποδοτική η επένδυση του πΟΤΕ στον Όλυμπο.Ειδικά τώρα που διπλασίασε το κόστος των ΕΠΑΚ........

Σοβαρευτείτε, το τηλέφωνο εκεί είναι για έκτακτη ανάγκη. Οι ιδιοκτήτες δεν προλαβαίνουν να το χρησιμοποιήσουν από τον κόσμο που έχουν και αυτοί που πάνε δεν ασχολούνται με το νετ.

amoydar
17-08-09, 17:50
Καθαρά συμβολική κίνηση είναι ρε πέδες, χαλαρώστε λίγο. Δεν έκανε επένδυση στον Όλυμπο ο ΟΤΕ.

emeliss
17-08-09, 18:30
Ούτε συμβολική κίνηση είναι, ούτε επένδυση. Είναι τηλέφωνο στο καταφύγιο στον Όλυμπο.

nkats_99
18-08-09, 19:11
Συγχαρητήρια στους τεχνικούς! Καθαρά διαφημιστικό κολπό που όμως πιανει! Όσον αφορά καποιους φίλους που λένα για pcm κλπ η απάντηση ειναι απλή! Όποιος πάει και χτίζει αναρχα στα όρη και στα βουνα και όπου υπάρχει ρέμα αυτά παθαίνει! Μετά φταιει ο Οτε για τα pcm, ο δήμος που πλημηρήσαμε (και όχι εμεις που χτισαμε το ρέμα) κλπ.!!!
Πρώτα μαμίσαμε το λεκανοπέδιο και μετά γκρινιάζουμε! Ας κοιτάξουμε τα δικά μας λάθη πρώτα και μετά ας δούμε και την καμπούρα του άλλου! Αλλα στην δυσμοιρη ψαροκώσταινα για όλα φταίνε όλοι οι άλλοι και ποτέ εμεις!
Βέβαια το κράτος έπρεπε να είχε βγάλει το ρυθμιστικό εδώ και κάποιες δεκαετίες αλλά ας όψετε! Ανοιγετε έν α μεγάλο κεφάλαιο που φεν κλείνει ποτέ!

giwrgosth
19-08-09, 08:46
Όσον αφορά καποιους φίλους που λένα για pcm κλπ η απάντηση ειναι απλή! Όποιος πάει και χτίζει αναρχα στα όρη και στα βουνα και όπου υπάρχει ρέμα αυτά παθαίνει! Μετά φταιει ο Οτε για τα pcm, ο δήμος που πλημηρήσαμε (και όχι εμεις που χτισαμε το ρέμα) κλπ.!!!
Μάλλον το δικό μου μύνημα διάβασες, έτσι? Μιλάω για περιοχή εντός σχεδίου εδώ και χρόνια, τόσα όσα και η Ομόνοια ίσως. Σε τι έχει να κάνει το ρέμα και ο κακός μας ο καιρός σε κάτι που φταίει (και το παραδέχετε) ο ΟΤΕ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.