PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλήσεις από άγνωστο αρ.



chica_loca
08-02-06, 02:36
Είχα σήμερα κλήσεις από άγνωστο/περίεργο αρ.(+30493ΧΧΧ) ,έχει κάνεις ιδέα από πού μπορεί να προέρχονται :hmm: ? Έκανα μια απόπειρα να πάρω πίσω, κτυπούσε κανονικά, αλλά δεν απαντούσε κανεις.

mrsaccess
08-02-06, 02:41
Για δοκίμασε εδώ (http://www.whitepages.gr/gr/index.jsp)! ;)

chica_loca
08-02-06, 02:56
Δεν νομίζω ο ΟΤΕ να μπορεί να με βοηθήσει σ’ αυτό. Ο αρ. είναι ακριβως ετσι όπως τον εχω γραψει. 6ψηφιος (+30 - 493ΧΧΧ), ούτε 210- ούτε κάτι άλλο που να παραπέμπει σε κάποια περιοχή της Ελλάδας.

Patentman
08-02-06, 03:20
Εμενα εχει τυχει να με παρουν στο κινητο και να εμφανιζεται ενας αριθμου κινητου ενω με καλουσαν απο σταθερο. Αρκετες φορες μαλιστα εγινε αυτο αλλά απο το ιδιο νουμερο. Οταν μια φορα πηγα να το καλεσω πισω μου εβγαινε μηνυμα οτι δεν υπαρχει τετοιος αριθμος αλλα οχι απο καποια εταιρια κινητης τηλεφωνιας αλλα απο τον οτε.
Τι ειχε γινει?

dantouan
08-02-06, 03:52
Περιεργα πραγματα....και δεν ειναι και απο Vodafone απο οτι βλεπω..:rofl:

xionati
08-02-06, 04:05
Μηπως ειναι απο εξωτερικο? (Γιατι απο εξωτερικο δεν εμφανιζει παντα ολα τα ψηφια)

Αλλα παλι το +30 δεν ειναι απο Ελλαδα? :hmm:

Patentman
08-02-06, 04:10
Στην δικη μου περιπτωση τα τηλεφωνηματα που δεχτηκα ηταν απο τραπεζα...:hmm: και οντως εξακριβωμενα απο σταθερο.

Τωρα απο την αλλη το κινητο που ειχα ηταν Vodafone, λες να εχει σχεση με τις υποκλοπες?

ο αριθμος που εμφανιζοταν ηταν απο 69.xx.xx.xx.xx

ΥΓ. και μιλαω σοβαρα (το διευκρινιζω γιατι εκανα και λιγο πλακα σημερα).

nasos
08-02-06, 09:11
Είχα σήμερα κλήσεις από άγνωστο/περίεργο αρ.(+30493ΧΧΧ) ,έχει κάνεις ιδέα από πού μπορεί να προέρχονται
Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι κατι τετοια περέργα, για τους πολλούς, νούμερα είναι από μεγάλες εταιρείες που έχουν ειδικό πρόγραμμα σε κάποια εταιρεία κινητής. Αναφέρω ότι στην δικιά μου εταιρεία όταν παίρναμε κινητό Vodafone φαινόταν το νούμερο +30480..... το κάνουν για να έχουν χαμηλότερες χρεώσεις λόγω πολλών κλήσεων.

menou
08-02-06, 09:15
παιδια ειναι απο τραπεζα η άλλο μεγαλο οργανισμοπ σίγουρα που συνήθως τον εχουν ρυθμισμένο ετσι ωστε να μην μπορεισ να παρεισ πίσω ψάχνωντας οτιδίποτε....

Chris_Nik
08-02-06, 10:00
Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι κατι τετοια περέργα, για τους πολλούς, νούμερα είναι από μεγάλες εταιρείες που έχουν ειδικό πρόγραμμα σε κάποια εταιρεία κινητής. Αναφέρω ότι στην δικιά μου εταιρεία όταν παίρναμε κινητό Vodafone φαινόταν το νούμερο +30480..... το κάνουν για να έχουν χαμηλότερες χρεώσεις λόγω πολλών κλήσεων.

Συμφωνώ απόλυτα....

BoGe
08-02-06, 10:12
παιδια ειναι απο τραπεζα η άλλο μεγαλο οργανισμοπ σίγουρα που συνήθως τον εχουν ρυθμισμένο ετσι ωστε να μην μπορεισ να παρεισ πίσω ψάχνωντας οτιδίποτε....
Θα μπορούσε να είναι με απόκρυψει

chica_loca
08-02-06, 14:04
Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι κατι τετοια περέργα, για τους πολλούς, νούμερα είναι από μεγάλες εταιρείες που έχουν ειδικό πρόγραμμα σε κάποια εταιρεία κινητής. Αναφέρω ότι στην δικιά μου εταιρεία όταν παίρναμε κινητό Vodafone φαινόταν το νούμερο +30480..... το κάνουν για να έχουν χαμηλότερες χρεώσεις λόγω πολλών κλήσεων.

Ναι ίσως να έχεις δίκιο, έχω και εγώ Vodafone. Αλλά τι υπηρεσία είναι αυτή? Λογικό δεν ήταν να περνούν με απόκρυψη όπως κάνουν συνήθως??

bill2003
08-02-06, 15:13
Είναι συχνό αυτό όπως ανέφεραν και παραπάνω. Στην δουλειά όταν παίρνουμε σε κινητό (από σταθερό φυσικά) στον άλλο φαίνεται ότι καλούμε από αριθμό TΙΜ. Αν καλέσεις τον αριθμό αυτό στην καλύτερη σε πετάει στο τηλεφωνικό κέντρο. Αλλιώς απλά σου λέει ότι ο αριθμός δεν υπάρχει.

Μήπως η ΤΙΜ θα χρέωνε παραπάνω αν ζητούσαμε όταν καλούμε κινητό να υπάρχει απόκρυψη?

chica_loca
08-02-06, 15:21
Τελικά επικοινώνησα με το τηλ κέντρο της Vodafone και δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται.. μήπως λέω μήπως είναι κάποια υπηρεσία VOIP?

nasos
08-02-06, 15:29
Αλλά τι υπηρεσία είναι αυτή? Λογικό δεν ήταν να περνούν με απόκρυψη όπως κάνουν συνήθως??
Η υπηρεσία αυτή είναι για να πληρώνει η εταιρεία και οι υπαλληλοί της λιγότερα, δεν έχει να κάνει με σενα, δεν θέλουν να σου κρύψουν το νούμερο. Συνή8ως τα 4 ή 5 τελευταία νούμερα είναι το εσωτερικό αυτού που σε κάλεσε!

Τελικά επικοινώνησα με το τηλ κέντρο της Vodafone και δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται..
Μη νομίζεις ότι το ξέρουν κιόλας ή μπορεί να μην είναι Vodafone αλλά κάποια άλλη εταιρεία

sdikr
09-02-06, 03:35
Τελικά επικοινώνησα με το τηλ κέντρο της Vodafone και δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται.. μήπως λέω μήπως είναι κάποια υπηρεσία VOIP?

Και όμως μπορεί εχώ voip και όταν κάνω κλήση στον άλλον βγαίνει ενα νούμερο του τύπου 6922227χχχχ, τώρα το περίεργο είναι οτι μέχρι τώρα ήξερα οτι το 69 σημαίνει κινητό, μετά είχε 3 Τιμ, 4 voda, 7 cosmote, τώρα το 2 τί ειναι δεν ξέρω.

Αυτο το έχω παρατηρήσει εδώ και 3 μήνες


Είναι συχνό αυτό όπως ανέφεραν και παραπάνω. Στην δουλειά όταν παίρνουμε σε κινητό (από σταθερό φυσικά) στον άλλο φαίνεται ότι καλούμε από αριθμό TΙΜ. Αν καλέσεις τον αριθμό αυτό στην καλύτερη σε πετάει στο τηλεφωνικό κέντρο. Αλλιώς απλά σου λέει ότι ο αριθμός δεν υπάρχει.

Μήπως η ΤΙΜ θα χρέωνε παραπάνω αν ζητούσαμε όταν καλούμε κινητό να υπάρχει απόκρυψη?

Αυτό θα πρέπει να το ζήτησεις απο αυτόν που εβάλε την συσκευή που συνδέεται στο κέντρο σας, είναι απλά μια συσκευή που πέρνει την κάρτα Sim και δίνει μια εξωτερική γραμμή στο κέντρο, όλα τα κινήτα έχουν την δυνατότητα επιλόγης απόκρυψής ή μη το ίδιο και αυτή η συσκευή.

ZORO
11-02-06, 03:19
Μπορεί να είναι κάποια υπηρεσία που προσφέρει ο ΟΤΕ σε επιλεγμένες επιχειρήσεις. Η αδελφή μου δούλευε στην οργανωτική επιτροπή του 2004. Μου έλεγε όταν έπερναν από τα γραφεία του 2004 σε κάποιον και αυτός είχε αναγνώριση κλήσης του εμφάνιζε έναν αριθμό άσχετο με τομ πραγματικό. Εάν αυτός επιχειρούσε να πάρει αυτό το νούμερο, άκουγε ένα νήνυμα από τον ΟΤΕ ότι ο αριθμός δεν αντιστοιχή σε συνδρομιτή.

Reef
11-02-06, 03:36
εμενα φιλος μου που με περνει μεσω voipbuster καθε φορα βγαζει ασχετο νουμερο πολλες φορες εξαιρετικα εξωπραγματικο πχ 00600000056783

slacker
11-02-06, 07:02
Είχα σήμερα κλήσεις από άγνωστο/περίεργο αρ.(+30493ΧΧΧ) ,έχει κάνεις ιδέα από πού μπορεί να προέρχονται :hmm: ? Έκανα μια απόπειρα να πάρω πίσω, κτυπούσε κανονικά, αλλά δεν απαντούσε κανεις.

99% είναι από κάποια εταιρία που δεν χρησιμοποιεί ΟΤΕ για τις κλήσεις της. Χρησιμοποιεί κάποια άλλη εταιρία που της παρέχει "ειδική" μεταχείρηση ώστε να έχει μειωμένο τιμολόγιο και ίσως αδυναμία εντοπισμού των κλήσεων αυτών. Και φυσικά αυτό είναι παράνομο.

gallahant
23-05-06, 19:00
Ξεθαβω αυτο το θεμα για να ρωτησω κατι. Προ μηνος βρηκα 2 κλησεις στο κινητο μου απο ενα αριθμο σιδηροδρομο. Δεν θυμαμαι δυστυχως τον αριθμο παντως ητανε πολυ περιεργος. Παιζει να ηταν απο εξωτερικο γιατι οταν ειχα ρωτησει ενα γνωστο μου, μου ειχε πει οτι ειναι απο Βουλγαρια

mrsaccess
23-05-06, 19:32
Τελικά τι θέλεις να ρωτήσεις;;; :p
Αν ήταν από Ελλάδα θα ξεκινούσαν από +30 πάντως.

AddictedToChaos
23-05-06, 19:42
Btw, υπαρχει κανενα site σαν το white pages του ΟΤΕ αλλα για αριθμους κινητων;

gallahant
23-05-06, 23:34
Τελικά τι θέλεις να ρωτήσεις;;; :p
Αν ήταν από Ελλάδα θα ξεκινούσαν από +30 πάντως.

Εμ:p απο Ελλαδα υπαρχουν νουμερα με πανω απο 10 αριθμους?

viron
23-05-06, 23:49
Αν κάποιος από άλλο δίκτυο καλέσει προς σταθερό του ΟΤΕ , το δίκτυο που καλεί στέλνει και τα στοιχεία αναγνώρισης κλήσης. Στην συνέχεια αυτά απλά προωθούνται μέχρι να φτάσουν στο τελικό σημείο τερματισμού.

Δεν νομίζω να γίνεται επαλήθευση αυτών των στοιχείων.

Οπότε πρέπει να 'φταίει' το δίκτυο από το οποίο ξεκίνησε η κλήση.

Για να μάθετε λοιπόν αρκεί να ρωτήσετε αυτόν που κάλεσε ποιό δίκτυο χρησιμοποιεί για τις εξερχόμενες κλήσεις. ( αν βέβαια και ο ίδιος γνωρίζει)

Τώρα γιατί κάποιο δίκτυο μπορεί να θέλει να στέλνει 'περίεργους' αριθμούς κλήσης μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.


Βύρων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.