PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN απο PSTN



nikolis06
13-08-09, 10:50
Γεια σας παιδια... Θελω να σας κανω μια ερωτηση. Απο τον Μαιο εχω κανω αιτηση για adsl conn x και δεν εχει μπει γτ δεν υπαρχουν ανοιχτες θυρες ακομα. Τους εχω παρει τηλ και τους ρωταω ποτε θα ανοιξουν θυρες και ολο μ λεν δεν ξερουμε και αναλογα με την ζητηση. Σημερα τους ξαναπηρα και μ ειπαν οτι δεν εχουν ανοιξει ακομα αλλα οτι υπαρχουν 26 κενες θυρες ISDN... Και μ ειπε οτι αν θελω να βαλω ISDN θα γινει μεσα σε 10 μερες η μετατροπη και οτι κοστιζει πολυ λιγο και αλλα. Θελω να μ πειτε τι διαφορα εχει το PSTN με το ISDN και αν αξιζει να το βαλω ποσο θα κοστισει και αν μολις ανοιξουν θυρες PSTN θα μπορω να το κανω ξανα PSTN η αλλιως να περιμενω μεχρι τις 15/10 π ερχεται η forthnet στην περιοχη μ???

Ευχαριστω:):):)

treli@ris
13-08-09, 11:31
Το κυριοτερο πλεονεκτημα ειναι οι δυο γραμμες ταυτοχρονης επικοινωνιας. Μετα με το ISDN εχεις πολλες ψηφιακες ευκολιες δωρεαν τις οποίες πληρωνεις αμα εχεις PSTN (μερικες απο αυτες δεν προσφερονται καν)

nongrata
13-08-09, 13:09
Πάρε ασυζητητί ISDN και μην ξαναγυρίζεις πίσω. Το πάγιο είναι 2 Ευρώ ακριβότερο και περιλαμβάνει και την αναγνώριση κλήσης. Αν την πλήρωνες στην απλή γραμμή η διαφορά θα ήταν 50 λεπτά.
Πέραν των δύο γραμμών που σου δίνει μπορείς να αγοράσεις μέχρι 9 νούμερα επιπλέον και να ξεχωρίσεις τις επικοινωνίες σου. Π.χ. στο ένα να χτυπάει το ΦΑΞ στο άλλο το επαγγελματικό, στο άλλο το οικιακό στο άλλο των γονιών σου κλπ.

........Auto merged post: nongrata πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν θέλεις να γυρίσεις σε PSTN θα πρέπει να αλλάξεις router. Είναι διαφορετικά μοντέλα.

mob
13-08-09, 13:13
....Αν θέλεις να γυρίσεις σε PSTN θα πρέπει να αλλάξεις router. Είναι διαφορετικά μοντέλα.

σε όλα συμφωνούμε αλλά το θέμα modem/router είναι σχετικό και εξαρτάται από το μοντέλο άλλα μπορούν να φλασαριστούν και άλλα όχι - άλλα πάλι δουλεύουν σε PSDN και σε ISDN ;)

nongrata
13-08-09, 14:35
σε όλα συμφωνούμε αλλά το θέμα modem/router είναι σχετικό και εξαρτάται από το μοντέλο άλλα μπορούν να φλασαριστούν και άλλα όχι - άλλα πάλι δουλεύουν σε PSDN και σε ISDN ;)

Και σε αυτό συμφωνούμε δε διαφωνούμε. Σκόπιμα δεν το είπα γιατί περιπλέκονται τα πράγματα. Αυτομάτως θα πρέπει να ρωτήσει για μοντέλα που δουλεύουν και με τις δύο παραλλαγές ή για μοντέλα που φλασάρονται και για έναν άνθρωπο που είναι νέος στον κόσμο της ADSL είναι καλύτερο να μην μπερδεύεται στην αρχή με τέτοια.

Καλό πάντως είναι να πάει σε ISDN να πάρει ότι του δίνει ο ΟΤΕ και να μείνει με αυτό. Το κόστος είναι ελάχιστο και οι παροχές που προσφέρει αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω υπό τον όρο ότι θα τις χρησιμοποιήσεις.

zakos52
13-08-09, 14:57
Το μονο "προβλημα" που εχει η γραμμη ISDN ειναι οτι συχρονιζει 2 mb περιπου ποιο κατω απο
την PSTN.

nikolis06
14-08-09, 12:30
Παιδια δηλαδη ειναι μονο 2 ευρω παραπανω??? Δεν κτλβ κατι... Πρεπει να εχεις δυο γραμμες??? Δεν γινεται με αυτην π εχω στο σπιτι?

Και κατι αλλο. Θα παρω στον ΟΤΕ και θα τους πω να μ μετατραψουν την γραμμη σε ISDN και μετα να βαλω conn x???

Και στην περιοχη μ γινεται να βαλεις μεχρι 2mbps... Θα πιανω καλη ταχυτητα οπως στις PSTN???

george83
14-08-09, 12:56
2mbps θα έχεις και με ISDN. Όταν λέει ο φίλος ότι θα έχεις 2 γραμμές, εννοεί ότι θα έχεις έναν αριθμό, αυτόν που θα έχεις και τώρα, απλά θα μπορείς να μιλάς ταυτόχρονα εσύ στο τηλέφωνο με ένα φίλο σου και η μητέρα σου με μία φίλη της... παντως ο αριθος θα είναι ένας, ο ίδιος που εχεις τώρα.

paspro
14-08-09, 14:26
Αν βάλεις γραμμή τύπου ISDN τότε χρησιμοποίησε τη modem/router συσκευή που θα σου δώσει ο ΟΤΕ (ζήτα μόνο να σου δώσουν Sagem και όχι BaudTec modem για να μην ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο).

Αν κάποια στιγμή χρειαστείς κάποιο router της προκοπής σε συμφέρει να αγοράσεις ένα χωρίς εσωτερικό ADSL modem ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με modem συσκευή του ΟΤΕ τόσο στην γραμμή ISDN όσο και σε PSTN αν αλλάξεις μελλοντικά. Και φυσικά σε κάθε άλλου τύπου δίκτυο κι αν βάλεις στο μέλλον (π.χ. vSDL, cable modem κλπ).

nongrata
14-08-09, 15:09
Παιδια δηλαδη ειναι μονο 2 ευρω παραπανω??? Δεν κτλβ κατι... Πρεπει να εχεις δυο γραμμες??? Δεν γινεται με αυτην π εχω στο σπιτι?

Και κατι αλλο. Θα παρω στον ΟΤΕ και θα τους πω να μ μετατραψουν την γραμμη σε ISDN και μετα να βαλω conn x???

Και στην περιοχη μ γινεται να βαλεις μεχρι 2mbps... Θα πιανω καλη ταχυτητα οπως στις PSTN???

Ναι είναι μόνο δύο Ευρώ. Δεν έχεις δύο γραμμές αλλά δύο κανάλια που τρέχουν στην ίδια γραμμή. Δηλ. δε χρειάζεσαι επιπλέον καλώδια.

Θα πάρεις στον ΟΤΕ και θα τους πεις να σου μετατρέψουν τη γραμμή σε ISDN και μετά μόλις έρθει ο τεχνικός και σου βάλει το κουτί της ISDN θα σου βάλουν conn-X. Το όλο θα σου πάρει το πολύ 2 βδομάδες. Επειδή έχεις κάνει ήδη αίτηση adsl δεν ξέρω αν πρέπει να την ακυρώσεις. Γι αυτό να το ξεκαθαρίσεις από την αρχή ότι έχεις κάνει αίτηση ότι δεν έχουν πόρτες ότι θες να πας σε ISDN και ότι μετά θέλεις να βάλεις conn-X.
Για τα 2 mbps δε θα έχεις πρόβλημα με ISDN εκτός αν απέχεις 6 χιλιόμετρα από το κέντρο.

nikolis06
17-08-09, 11:00
Ναι είναι μόνο δύο Ευρώ. Δεν έχεις δύο γραμμές αλλά δύο κανάλια που τρέχουν στην ίδια γραμμή. Δηλ. δε χρειάζεσαι επιπλέον καλώδια.

Θα πάρεις στον ΟΤΕ και θα τους πεις να σου μετατρέψουν τη γραμμή σε ISDN και μετά μόλις έρθει ο τεχνικός και σου βάλει το κουτί της ISDN θα σου βάλουν conn-X. Το όλο θα σου πάρει το πολύ 2 βδομάδες. Επειδή έχεις κάνει ήδη αίτηση adsl δεν ξέρω αν πρέπει να την ακυρώσεις. Γι αυτό να το ξεκαθαρίσεις από την αρχή ότι έχεις κάνει αίτηση ότι δεν έχουν πόρτες ότι θες να πας σε ISDN και ότι μετά θέλεις να βάλεις conn-X.
Για τα 2 mbps δε θα έχεις πρόβλημα με ISDN εκτός αν απέχεις 6 χιλιόμετρα από το κέντρο.

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις!!! Το κεντρο ειναι περιπου 6 χιλιομετρα μακρυα αλλα παλια π ειχα PSTN δεν ειχα προβλημα... Λογικα αφου δεν ειχα τοτε ουτε με την ISDN θα εχω ετσι??? Επισης για να γινει η αλλαγη θα χρειαστει να ερθει τεχνικος στο σπιτι οπως ειπε πριν??? Θελει ωρα για να βαλει το κουτι??? Παντως παιδια ευχαριστω για ολες τις απαντησεις :):):)

mob
17-08-09, 11:18
για τη μετατροπή σε ISDN ο τεχνικός θα σου βάλει ένα κουτάκι στον τοίχο - προφανώς μέσα στο σπίτι και τίποτα παραπάνω - 5λεπτά δουλειά

τα 6χλμ είναι μακρύς δρόμος, αλλά δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις - τώρα που διπλασιάστηκαν και τα τέλη τηλεφωνίας για πρόσβαση μέσω ΕΠΑΚ μάλλον θα πληρώνεις λιγότερα για καλύτερες υπηρεσίες

nikolis06
18-08-09, 11:11
Παιδια πηρα τηλ στον ΟΤΕ και ολα εγιναν οπως μ ειπατε... Μ ειπαν θα ερθει τεχνικος σπιτι και οτι ο λογαργιασμος θα ειναι 2 ευρω παραπανω και σε 15 μερες περιπου θα εχω adsl. Μονο κατι δεν κτλβ. Ενα παιδι λεει πιο πανω οτι η ISDN συγχρονιζει 2 mb περιπου πιο κατω απο PSTN. Τι εννοει??? Οτι αν εχω 2mb θα ποιανω ενα τιποτα??? Δεν κτλβ


Παντως ευχαριστω:):):)

nongrata
18-08-09, 11:23
Τα 2 mb που είπαν πιο πάνω είναι υπερβολικό. Έχει λίγο χειρότερες επιδόσεις από το PSTN αλλά δεν είναι καταστροφικές. Με τα 6 χιλιόμετρα απόσταση που έχεις μπορεί να μην πιάνεις 2 αλλά μεταξύ 1 και 2. Εκτός αυτού παίζουν κι άλλοι παράγοντες ρόλο. Π.χ. εμένα η δυναμικότητα της γραμμής ήταν 8 και μόλις άλλαξαν μηχάνημα στον ΟΤΕ πήγε 10 και το σπίτι έμεινε στη θέση του δεν πήγε πιο κοντά στον ΟΤΕ.

Και να θυμάσαι αν μέσα στην πρώτη βδομάδα δε δουλεύει λόγω απόστασης μπορείς να διακόψεις χωρίς κυρώσεις από την πλευρά του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.