PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέγεθος mail και mailbox



leas
08-02-06, 12:59
Παρατήρησα ότι η Forthnet δεν έχει αυξήσει το mailbox της. Είναι ακόμη στα 50 ΜΒ και το μέγιστο μέγεθος μηνύματος είναι 10 ΜΒ! Προσπάθησα να στείλω mail με attachment 7 MB και δεν πήγε. Στην τηλεφωνική μου επικοινωνία με τη Forthnet μου είπαν ότι το μέγιστο μέιλ που μπορώ να στείλω είναι περίπου 5 ΜΒ γιατί συμπεριλαμβάνει και την κωδικοποίηση!

Αρα να μη χρησιμοποιώ τη Forthnet που τους πληρώνω γιατί από τα δωρεάν όπως το yahoo που έχει 1 GB mailbox κάνω τη δουλειά μου! Και αν θέλω να μεταφέρω αρχεία πάνω από 5 ΜΒ υπάρχουν και οι shared servers στο Internet όπως το www.rapidshare.de (http://www.rapidshare.de), που μπορείς να στείλεις μέχρι 100 ΜΒ αρχείο!:lol:

WAntilles
08-02-06, 14:05
Παρατήρησα ότι η Forthnet δεν έχει αυξήσει το mailbox της. Είναι ακόμη στα 50 ΜΒ και το μέγιστο μέγεθος μηνύματος είναι 10 ΜΒ!

Η δουλειά του mail είναι να στέλνει μηνύματα. Εκτός αν θέλεις να στείλεις με mail τα άπαντα του Σέξπιρ.


Προσπάθησα να στείλω mail με attachment 7 MB και δεν πήγε. Στην τηλεφωνική μου επικοινωνία με τη Forthnet μου είπαν ότι το μέγιστο μέιλ που μπορώ να στείλω είναι περίπου 5 ΜΒ γιατί συμπεριλαμβάνει και την κωδικοποίηση!

Αυτό ίσχυε ανέκαθεν για το πρωτόκολλο POP3.

Όλα τα attachments στα mails για να σταλούν περνούν από ΜΙΜΕ encoding. Το encoding αυτό αυξάνει το μέγεθος έκαστου αρχείου κατά 50% περίπου.


...γιατί από τα δωρεάν όπως το yahoo που έχει 1 GB mailbox κάνω τη δουλειά μου!

Που εκεί ποιός ξέρει σε πόσες εταιρίες κοινοποιούνται τα προσωπικά σου δεδομένα και μηνύματα για διαφημιστικούς λόγους.

Δωρεάν δεν είναι τίποτα σήμερα, "δωρεάν" ίσως.


Και αν θέλω να μεταφέρω αρχεία πάνω από 5 ΜΒ υπάρχουν και οι shared servers στο Internet όπως το www.rapidshare.de (http://www.rapidshare.de), που μπορείς να στείλεις μέχρι 100 ΜΒ αρχείο

Καλά που το κατάλαβες. Αυτό δεν είναι δουλειά του mail.

sonic
08-02-06, 14:09
Επίσης για τέτοιες δουλείες υπάρχει και το Yousendit.com που στέλνει μέχρι 1gb αρχείο.

persival
08-02-06, 18:10
Και το Gmail θα προσέθετα εγώ, όμως μην ξεχνάμε οτι έχει σημασία και η δυνατότητα αυτού που θα λάβει το μήνυμα. Αν για παράδειγμα στείλεις σε hotmail, τα περισσότερα mailbox δέχονται μέχρι 2mb αν είναι άδεια!

@ ADSLgr.com All rights reserved.