PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕshop:Προσβαση σε στοιχεια πρωην και νυν συνδρομητων ΟΤΕ?



guzel
13-08-09, 12:11
εκανα χθες μια αγορα απο oteshop.ote.gr,
εκπληκτος μολις με καλεσε μια οτετζου στο κινητο μου ζητησε να της πω το τηλεφωνο του σπιτιου μου. ετσι βρηκε ολα μου τα στοιχεια ΑΦΜ κλπ... ενω εχω διακοψει καθε επαφη μου με τον ΟΤΕ εδω και αρκετο καιρο και ουδεποτε ειχα επαφη με οτεshop...

οπως αντιλαμβανομαι ο οτε εχει παραχωρησει τα στοιχεια ολων των Ελληνων που ειχαν σχεση καποτε μαζι του ..κανονικο φακελωμα δλδ...:down:

EvilHawk
13-08-09, 12:25
Παραχώρησε τα στοιχεία που? Στον εαυτό της? :rofl:

Το oteshop.gr ανήκει στην "Δ/νση Πωλήσεων και Εξυπηρέτησης Πελατών της ΟΤΕ Α.Ε." όπως μπορείς να δεις στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας του.

guzel
13-08-09, 12:28
Παραχώρησε τα στοιχεία που? Στον εαυτό της? :rofl:

Το oteshop.gr ανήκει στην "Δ/νση Πωλήσεων και Εξυπηρέτησης Πελατών της ΟΤΕ Α.Ε." όπως μπορείς να δεις στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας του.


λιγο που με νοιαζει που ανηκει. το θεμα ειναι οτι δεν ειχα καμια επαφη με το oteshop ουδεποτε και παρολο που εχω διακοψει καθε επαφη με τον πΟΤΕ αυτοι κρατανε τα στοιχεια μου.

EvilHawk
13-08-09, 12:34
Τι δεν μπορείς να καταλάβεις ακριβώς? ΟΤΕ & Oteshop είναι το ίδιο πράγμα. Τώρα αν επιθυμείς την διαγραφή των στοιχείων σου απο την βάση δεδομένων τους μπορείς φαντάζομαι να επισκεφτείς κάποιο oteshop :rofl: και να ρωτήσεις αν υπάρχει σχετική διαδικασία ...

guzel
13-08-09, 12:37
Τι δεν μπορείς να καταλάβεις ακριβώς? ΟΤΕ & Oteshop είναι το ίδιο πράγμα. Τώρα αν επιθυμείς την διαγραφή των στοιχείων σου απο την βάση δεδομένων τους μπορείς φαντάζομαι να επισκεφτείς κάποιο oteshop :rofl: και να ρωτήσεις αν υπάρχει σχετική διαδικασία ...


δεν βλεπω κατι αστειο.παρ ολα αυτα συνεχιζεις να γελας...

οπως και να εχει τους εχω ενημερωσει ηδη. οταν εγινε διακοπη απο τον οτε ειχα στειλει fax στα κεντρικα τους οτι δεν επιθυμω καμια επαφη μαζι τους και να σβηστουν απο την βαση τους τα στοιχεια μου. προφανως δεν το εκαναν.. οποτε και θα κινηθω αναλογα!

euri
13-08-09, 12:39
Σε κάθε επιχείρηση με την οποία συναλλάσσεσαι τηρείται αρχείο με τα προσωπικά δεδομένα. Πήγαινε για παράδειγμα στο Πλαίσιο, αγόρασε με τιμολόγιο κάτι (ακόμα και μια...δισκέτα) και τα στοιχεία σου είναι εκεί. Ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να ζητήσεις τη διαγραφή των στοιχείων σου. Ανάτρεξε στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,15048&_dad=portal&_schema=PORTAL) για να βρεις την αντίστοιχη διαδικασία.

sdikr
13-08-09, 12:40
δεν βλεπω κατι αστειο.παρ ολα αυτα συνεχιζεις να γελας...

οπως και να εχει τους εχω ενημερωσει ηδη. οταν εγινε διακοπη απο τον οτε ειχα στειλει fax στα κεντρικα τους οτι δεν επιθυμω καμια επαφη μαζι τους και να σβηστουν απο την βαση τους τα στοιχεια μου. προφανως δεν το εκαναν.. οποτε και θα κινηθω αναλογα!

Πως να τα σβήσουν; μεταφορά γραμμής δεν έχεις κάνει;

guzel
13-08-09, 12:41
Σε κάθε επιχείρηση με την οποία συναλλάσσεσαι τηρείται αρχείο με τα προσωπικά δεδομένα. Πήγαινε για παράδειγμα στο Πλαίσιο, αγόρασε με τιμολόγιο κάτι (ακόμα και μια...δισκέτα) και τα στοιχεία σου είναι εκεί. Ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να ζητήσεις τη διαγραφή των στοιχείων σου. Ανάτρεξε στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,15048&_dad=portal&_schema=PORTAL) για να βρεις την αντίστοιχη διαδικασία.

γι αυτο ειπα παραπανω οτι δεν ειχα καμια επαφη με το oteshop. οπως και να εχει ημουν σαφης εχω ζητησει να διαγραφουν τα στοιχεια μου κατι το οποιο δεν εκαναν

euri
13-08-09, 12:43
γι αυτο ειπα παραπανω οτι δεν ειχα καμια επαφη με το oteshop.

Είχες επαφή με την ΟΤΕ ΑΕ. Άρα και με το OTEshop.

EvilHawk
13-08-09, 12:44
γι αυτο ειπα παραπανω οτι δεν ειχα καμια επαφη με το oteshop. οπως και να εχει ημουν σαφης εχω ζητησει να διαγραφουν τα στοιχεια μου κατι το οποιο δεν εκαναν

Όταν δεν θα πατάς πάνω σε φυσικό μέσο που ανήκει στην ΟΤΕ Α.Ε θα μπορέσουν να σε διαγράψουν ...

sexrazat
13-08-09, 12:45
λιγο που με νοιαζει που ανηκει. το θεμα ειναι οτι δεν ειχα καμια επαφη με το oteshop ουδεποτε και παρολο που εχω διακοψει καθε επαφη με τον πΟΤΕ αυτοι κρατανε τα στοιχεια μου.

Μάλλον καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι κάνεις την τρίχα τριχιά. Η ίδια εταιρεία είναι με κοινά πληροφοριακά συστήματα. Και εμφανίζονται μόνο τα στοιχεία που ο νόμος επιτρέπει στον ΟΤΕ να κρατάει.

Και ούτε να εμπορεύεται σε τράπεζες και σε εταιρείες τηλεπωλήσεων όπως καλή ώρα κάνουν ουκ ολίγοι πάροχοι.

guzel
13-08-09, 12:49
Όταν δεν θα πατάς πάνω σε φυσικό μέσο που ανήκει στην ΟΤΕ Α.Ε θα μπορέσουν να σε διαγράψουν ...

εγω ξερω οτι δεν εχω καμια σχεση με τον οτε. αρα απαιτω να διαγραφουν τα προσωπικα μου στοιχεια απο την βαση του. απο το οτεshop κανουν την παπια λενε οτι εγω τα εγραψα στην φορμα για την εγγραφη που εκανα.. κατι το οποιο ειναι αναληθες γιατι ειχανε το νουμερο της παλιας μου ταυτοτητας !!!!!!!!

ας μη δωσουμε εκταση στο παρον νημα.. θα προωθηθει το θεμα εκει που πρεπει. οταν υπαρχει εγγραφη απαντηση απο τον οτε θα την ποσταρω εδω

EvilHawk
13-08-09, 12:51
Τι να μην δώσουμε έκταση και σχλαμάρες, πήγες να τρολλάρεις και δεν σου βγήκε, απλά πράγματα ...

guzel
13-08-09, 12:52
Τι να μην δώσουμε έκταση και σχλαμάρες, πήγες να τρολλάρεις και δεν σου βγήκε, απλά πράγματα ...


εδω γελαμε ,:rofl::p

δεν ηξερα επειδη δεν γουσταρω μια εταιρια να εχει τα στοιχεια μου και ενω το εχω αιτηθει αυτο να μην εγινε και να θεωρειται τρολ.. μαλλον εσυ τρολλαρεις

maik
13-08-09, 17:56
Νομος 2471/1997 (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,19052&_dad=portal&_schema=PORTAL#7)

Άρθρο 13

Δικαίωμα αντίρρησης

1. Το υποκείμενο των δεδομένων έχει δικαίωμα να προβάλλει οποτεδήποτε αντιρρήσεις για την επεξεργασία δεδομένων που το αφορούν. Οι αντιρρήσεις απευθύνονται εγγράφως στον υπεύθυνο επεξεργασίας και πρέπει να περιέχουν αίτημα για συγκεκριμένη ενέργεια, όπως διόρθωση, προσωρινή μη χρησιμοποίηση, δέσμευση, μη διαβίβαση ή διαγραφή. Ο υπεύθυνος επεξεργασίας έχει την υποχρέωση να απαντήσει εγγράφως επί των αντιρρήσεων μέσα σε αποκλειστική προθεσμία δεκαπέντε (15) ημερών. Στην απάντησή του οφείλει να ενημερώσει το υποκείμενο για τις ενέργειες στις οποίες προέβη ή, ενδεχομένως, για τους λόγους που δεν ικανοποίησε το αίτημα. Η απάντηση σε περίπτωση απόρριψης των αντιρρήσεων πρέπει να κοινοποιείται και στην Αρχή.

karavagos
13-08-09, 19:04
Μάλλον καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι κάνεις την τρίχα τριχιά. Η ίδια εταιρεία είναι με κοινά πληροφοριακά συστήματα. Και εμφανίζονται μόνο τα στοιχεία που ο νόμος επιτρέπει στον ΟΤΕ να κρατάει.

Και ούτε να εμπορεύεται σε τράπεζες και σε εταιρείες τηλεπωλήσεων όπως καλή ώρα κάνουν ουκ ολίγοι πάροχοι.

Πριν λίγες μέρες ενεργοποίησα το conn-x σε κάποιο χωριό της Αρκαδίας για έναν γνωστό μου. Είχαμε πάει μαζί σε κάποιο oteshop της Τρίπολης.
Υπάλληλος oteshop : Βλέπω ότι έχετε τον x πάροχο σε κάποια άλλη σύνδεσή σας. Γιατί δεν τον αλλάζετε?

ΥΓ : η εξυπηρέτηση του ΟΤΕ (κυρίως των τεχνικών) στα χωριά είναι κλάσεις ανώτερη από τις μεγάλες πόλεις.

xmperop1
13-08-09, 20:25
εγω ξερω οτι δεν εχω καμια σχεση με τον οτε. αρα απαιτω να διαγραφουν τα προσωπικα μου στοιχεια απο την βαση του. απο το οτεshop κανουν την παπια λενε οτι εγω τα εγραψα στην φορμα για την εγγραφη που εκανα.. κατι το οποιο ειναι αναληθες γιατι ειχανε το νουμερο της παλιας μου ταυτοτητας !!!!!!!!

ας μη δωσουμε εκταση στο παρον νημα.. θα προωθηθει το θεμα εκει που πρεπει. οταν υπαρχει εγγραφη απαντηση απο τον οτε θα την ποσταρω εδω

Φίλε μου από τη στιγμή που το νούμερο σου αρχίζει με 210 σε όποιον πάροχο και να είσαι θα μένεις εσαεί στα πληροφοριακά συστήματα του ΟΤΕ από τη στιγμή που χρησιμοποιείς την αριθμοδότηση σου.
Κόφτα όλα γύρνα σε πάροχο με δικιά του αριθμοδότηση και μετά αν υπάρχεις ακόμα στον ΟΤΕ τότε να διαμαρτυρηθείς,τώρα δεν έχει κανένα νόημα.

3lbereth
13-08-09, 22:29
Aνεξάρτητα με τον αν έχεις πάψει να έχεις κάθε είδος συναλλαγές μαζί τους, παραμένεις στη βάση δεδομένων τους. Το ίδιο γίνεται σε όσες εταιρίες διατηρούν πελατολόγιο.
Το ότι ένα δάνειο έληξε πχ πριν απο 10 χρόνια, δε σε διαγράφει αυτόματα από πελάτη της τράπεζας, ακόμα κι αν έχεις κλείσει όλους τους λογαριασμούς σου. Είσαι ο τάδε με αρ.πελάτη/μητρώου τάδε, ούτως ώστε σε περίπτωση που ξαναχρειαστείς τις υπηρεσίες τους να σε βρουν αμέσως και να ξέρουν τί δοσοληψίες είχες μαζί τους.
Κι εγώ ήμουν στον ΟΤΕ. Πήγα netone. Αν ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ και ξαναφύγω για hol και τούμπαλιν θα παραμείνω με τον ίδιο κωδικό πελάτη.
Στη δουλειά μου, κρατάμε στοιχεία πελάτων εδώ και 20 χρόνια. Κάποιοι ίσως έχουν πεθάνει. Ε, δεν διαγράφονται. Μην ξεχνάς οτι σε κάθε πελάτη αντιστοιχούν οικονομικά στοιχεία, συναλλαγές, αγοραπωλησίες, δεν μπορείς απλά να τα εξαφανίσεις!

efthlouk
14-08-09, 02:22
Έτσι ακριβώς. Ακόμη ένα παράδειγμα: περσυ έγινα συνδρομητής βοντα, μετά από δυο χρόνια παραμονής στη γουιντ, και μετά από επικοινωνία μου με την τελευταία, δίνοντας τον αριθμό μου, όλα τα στοιχεία μου ήταν εκεί! Ακόμα και οι ημερομηνίες διακοπής σύνδεσης κλπ κλπ.

Πέραν τούτου, δεν καταλαβαίνω γιατί έχει γίνει τόσο μεγάλο θέμα; Και τι εγινε αν η οποιαδήποτε εταιρία/οργανισμός κρατήσει τα στοιχεία κάποιου; Δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθούν πουθενά με κακοβουλο τροπο(αν αυτό είναι που σε ανησυχεί), απλά κρατείται πελατολόγιο όπως προαναφέρθηκε..
Αυτααα!:)

Παντα φιλικά, efthlouk!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.