PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα αποσυνδεσεων μετα τις αναβαθμισεις του ΟΤΕ!!



dragoneti
14-08-09, 00:04
Καλησπέρα σε ολους!

Εχω ενα προβλημα με την connx συνδεση μου και θα ηθελα την γνωμη σας!

Εδω και περιπου 1.5 χρονο ειχα την εξης συνδεση connx στο σπιτι μου, 8mbit γραμμη/συνδρομη αλλα λογο οτι η γραμμη λογο αποστασης απο το dslam δεν σηκωνε τα 8 (με attenuation περιπου 47/48db το θεωρητικο max στα 5 κατι, στην ουσια ειδα μεχρι 4.9 γιατι αν και μενω ηλιουπολη, παιρνω νετ απο.. δαφνη) μου ειχαν βαλει προφιλ/κλειδωμα στα 4mbit για καλυτερη σταθεροτητα και πραγματι δεν επεφτε το νετ σχετικα καθολου (η τουλαχιστον σε πολυ νορμαλ πλαισια που ηταν απολυτα αποδεκτα).

Τωρα με τις αναβαθμισεις, καταργησαν τα προφιλ των 4mbit και πλεον η ασταθεια του net ειναι μεγαλο θεμα, ιδιως τα βραδια σχεδον ανα 2λεπτο πεφτει! Μιλησα με τους τεχνικους του OTE (ενας ηρθε και στο καφαο γιατι περα των αποσυνδεσεων στην αρχη δεν ειχαν βαλει και τα καλοδια σωστα μαλλον και δεν ειχα για μερες νετ καθολου...) και μου λενε οτι πλεον αφου δεν υπαρχει το 4mbit η λυση ειναι να κατεβω στα.... 2 (και σκεφτομαι και γιατι οχι να κινηθουμε προς τα περιστερια, εχω χωρο στην ταρατσα για περιστερωνα :P)... (ρωτησα 2 - 3 τεχνικους του οτε και δεν υπαρχει λεει τροπος για τα 4 πλεον) και οπως ειναι φυσικο σκεφτομαι να αποχωρησω απο συνδρομητης του οτε αν και συνδρομητης τους απο το 1997!

Μπορουν οι παροχοι με τα ιδιοκτητα δικτυα να κανουν κλειδωμα τις γραμμης τους στα 4mbit? (αν χρειαστει λογο των ιδιων αποσυνδεσεων που λογικα θα ισχυουν και σε αυτους μιας και στιν ουσια η γραμμη θα ειναι η ιδια?)

πχ η forthnet μπορει να κανει κατι τετοιο αν τους ζητηθει? αξιζει τον κοπο η παλι τα ιδια θα αντιμετωπιζω? (ιδιαιτερα με τις φημες περι vdsl και mini dslam που υπαρχουν οτι θα ειναι συντομα διαθεσιμa απο οτε κτλ)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!
Στέλιος

STARJOHN
14-08-09, 01:29
Φιλε μου το ιδιο προβλημα με εσενα εχω ακριβως και εγω στα 4 ειμουν μια χαρα μετα τις περιβοητες αναβαθμισεις ειχα αποσυνδεσεις και κατεβηκα στα 2.Θα ειχα φυγει αλλα δεν υπαρχει αλλος παροχος στην περιοχη μου.Οταν θα ερθει την εχω κανει αμεσως.Οσο για το ερωτημε σου ΝΑΙ αλλος παροχος θα σου ρυθμιση την γραμμη ωστε να μην εχεις αποσυνδεσεις.Την καταργηση της 4αρας τουλαχιστον για μας που δεν παει παραπανω επρεπε να την αφησουν.Δεν εχω καταλαβει την κινηση αυτη του ΟΤΕ.Εγω λεω να τη κανεις και μπορει η γραμμη σου να παει και παραπανω σε αλλον παροχο.

utp
14-08-09, 03:05
Στη φορθνετ που γνωριζω ρυθμιζεται η ταχυτητα προς τα κατω με περισσή χαρα απο τους τεχνικους οπου ειναι και η ευκολη λυση να ειναι σταθερη η γραμμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.