PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωλήνας κουρτίνας ντουζιέρας με βεντούζες



vshadow
14-08-09, 10:55
Μετακομίζω και επειδή έχει ντουζιέρα το σπίτι, ψάχνω να βρω σωλήνα κουρτίνας ντουζιέρας (με γωνία δηλαδή) αλλά με βεντούζες, όχι με βίδες, γιατί δε θέλω να ανοίγω τρύπες στο πλακάκι. Είμαι σίγουρος ότι έχω ξαναδεί, αλλά δε βρίσκω πουθενά. Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω στην Αθήνα;

jkoukos
14-08-09, 11:10
Με βεντούζες γωνία δεν πιστεύω ότι υπάρχει, καθώς θα είναι πολύ δύσκολο να στερεωθεί καλά στον τοίχο.
Αυτά με τις βεντούζες έχουν μέσα ένα ελατήριο που πιέζει αντίθετα τα δύο άκρα του σωλήνα, έτσι ώστε να στηρίζεται καλά στον τοίχο. Αν ο σωλήνας έχει γωνία είναι εξαιρετικά δύσκολο να στηριχτεί σωστά.

29gk
14-08-09, 11:12
Αφου εισαι στην Αθηνα, θα κατεβεις στην Αθηνας, και περιπου στην μεση της αποστασης Αγορα-Μοναστηρακι, πηγαινοντας προς το Μοναστηρακι, θα κανεις αριστερα. Εκει ειναι η πιατσα των ειδων κουζινας, μπανιου, πομολα κτλ.

vshadow
14-08-09, 12:23
Με βεντούζες γωνία δεν πιστεύω ότι υπάρχει, καθώς θα είναι πολύ δύσκολο να στερεωθεί καλά στον τοίχο.
Αυτά με τις βεντούζες έχουν μέσα ένα ελατήριο που πιέζει αντίθετα τα δύο άκρα του σωλήνα, έτσι ώστε να στηρίζεται καλά στον τοίχο. Αν ο σωλήνας έχει γωνία είναι εξαιρετικά δύσκολο να στηριχτεί σωστά.

Και εγώ έτσι πιστεύω αλλά και ο προηγούμενος ενοικιαστής τέτοιο σύστημα είχε (είχε κουρτίνα και δεν υπάρχουν τρύπες) και το έχω δει και σε άλλο σπίτι παλιότερα. Το πολύ πολύ να βάλω ένα οριζόντιο σωλήνα και ας πέφτουν τα νερά και λίγο απέξω (είναι μια μικρή γωνιά του μπάνιου 30cm*70cm). Θα βάλω μια σφουγγαρίστρα εκεί, να μη φεύγουν τα νερά.

........Auto merged post: vshadow πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αφου εισαι στην Αθηνα, θα κατεβεις στην Αθηνας, και περιπου στην μεση της αποστασης Αγορα-Μοναστηρακι, πηγαινοντας προς το Μοναστηρακι, θα κανεις αριστερα. Εκει ειναι η πιατσα των ειδων κουζινας, μπανιου, πομολα κτλ.

Το σκέφτηκα να πήγαινα και εκεί, αλλά δεν μπορούσα λόγω δουλειάς. Έχεις δει εκεί τέτοιους βραχίονες ή πιστεύεις ότι θα υπάρχουν εκεί; Όπως και να έχει, από Δευτέρα έχω άδεια και θα κατέβω κέντρο να δω.

29gk
14-08-09, 12:25
Το σκέφτηκα να πήγαινα και εκεί, αλλά δεν μπορούσα λόγω δουλειάς. Έχεις δει εκεί τέτοιους βραχίονες ή πιστεύεις ότι θα υπάρχουν εκεί; Όπως και να έχει, από Δευτέρα έχω άδεια και θα κατέβω κέντρο να δω.

Εκει ειναι μαζεμενα ολα αυτα τα μαγαζια. Τωρα αν θα βρεις ανταλλακτικο ή καινουργιο, δεν ξερω αλλα αν δεν βρεις εκει, δυσκολη η περαιτερω αναζητηση. Και ναι εχουν και σωληνες κουρτινας. Βρισκεις φυσικα και στα πρακτικερ, σουπερμαρκετ, αλλα η "πηγη" ειναι εκει.

Arkady
14-08-09, 12:51
Ρίξε και μια ματιά στα Praktiker,Leroy Merlin κλπ. Υποθέτω ότι κάτι θα έχουν.

vshadow
14-08-09, 13:56
Ρίξε και μια ματιά στα Praktiker,Leroy Merlin κλπ. Υποθέτω ότι κάτι θα έχουν.

Πήγα σε αυτά αλλά δεν έχουν αυτό που ψάχνω. Και κυρίως έχουν με βίδες

Νικαετός
14-08-09, 13:56
Υπάρχουν γωνίες με βεντούζες. Στην μέση όμως (στην γωνία) έχουν αλυσιδάκια που στερεώνονται στο ταβάνι (αυτά με ουπατ και βίδες). Γλυτώνεις τα πλακάκια μεν αλλά όχι το Μπλακ εντ Ντέκερ. ;)

mosaic
14-08-09, 14:11
Υπάρχει πατέντα! ! ! ! ! ;)

Ακριβώς στη γωνία μετράμε το ύψος και αγοράζουμε ένα κοντάρι (από αλουμίνιο θυμάμαι είχα πάρει εγώ) και επίσης δυο λαστιχένια για τις άκρες του δεν ξέρω πως λέγονται ……… σαν αυτά που βάζουμε στα ποδαράκια στις καρέκλες, πουθενά τρύπες ……….. και τζι τζι ! :D


Πήγα σε αυτά αλλά δεν έχουν αυτό που ψάχνω. Και κυρίως έχουν με βίδες
αν δεν βρίσκεις ………πρόσθεσε εσύ τις βεντούζες


μη δυσκολεύεται τη ζωή σας μ αυτά πρακτικό μυαλό just

Arkady
14-08-09, 14:14
Πήγα σε αυτά αλλά δεν έχουν αυτό που ψάχνω. Και κυρίως έχουν με βίδες

Δες και στον Λακιώτη που έχει μεγάλη ποικιλία στα είδη μπάνιου (αν θυμάμαι καλά είναι κάπου προς το Περιστέρι το μαγαζί)

john dubi
14-08-09, 19:12
Υπάρχουν γωνίες με βεντούζες. Στην μέση όμως (στην γωνία) έχουν αλυσιδάκια που στερεώνονται στο ταβάνι (αυτά με ουπατ και βίδες). Γλυτώνεις τα πλακάκια μεν αλλά όχι το Μπλακ εντ Ντέκερ. ;)

Σωστα! Σε περιπτωση που θελουμε να τρυπησουμε στο μπανιο για να βαλουμε ουπα καλυτερα ειναι να τρυπαμε τους αρμους και οχι τα πλακακια.
Αν πρεπει να τρυπησουμε πλακακια βαζουμε το τρυπανι στην αρχη κανονικο (μεταλο,ξυλο) και μετα κρουστικο (μπετον). Ετσι δεν κανουμε ζημιες στα πλακακια. (Σε ενα μεγαλο ποσοστο βεβαια :p)

@ ADSLgr.com All rights reserved.