PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο!!



Crowmax
08-02-06, 17:07
Καλησπέρα σε όλους!
Μόλις μπήκε η DSL, πετάει!! 38kb κατεβάζω απο divx.com !!
Tελοςπάντων...
Πάω να σηκώσο το ακουστικό για να πάρω ένα τηλέφωνο και μου κάνει ένα περιεργο σήμα... μετα βγαίνει μια γυναικια φωνή και λέει "Wrong username or password'' !!!?!!!?!!!
Έχει τα κάνει κάτι με το VOip ή έκανε dialup Αμερική και χρεωνομαι?!!!

[DSL]MANOS
08-02-06, 17:35
Μας φώτισες.

http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=109

http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=110

http://evoice.hol.gr/online/evoice/index.aspx

Reef
08-02-06, 18:58
μηπως δεν τοποθετησες το φιλτρο πριν το τηλεφωνο? δοκιμασε να συνδεσεις το φιλτρο που σου δωσανε στην πριζα του τηλ και εκει το τηλεφωνο (οχι απευθειας στη πριζα)

selemeles
08-02-06, 19:36
Καταρχήν το τηλέφωνο που το συνδέεις? Στο μόντεμ πάνω ή στην μπρίζα?
Ποιό μοντεμ έχεις?

Εγώ έχω το Fritz που δίνει η ΧΟΛ. Το σύνδεσα όπως λέει πάνω του, αλλά έκανε τρελό θόρυβο...Εντομεταξύ το Fritz έχει 2 υποδοχές για κανονικό τηλέφωνο και μια για VOIP (ελπίζω να μην το σύνδεσες εκει...)
Τελικά το έβαλα κανονικά πάνω στην μπρίζα και είναι μια χαρα... για δοκίμασέ το...

[DSL]MANOS
08-02-06, 19:44
Εντομεταξύ το Fritz έχει 2 υποδοχές για κανονικό τηλέφωνο και μια για VOIP (ελπίζω να μην το σύνδεσες εκει...)
Τελικά το έβαλα κανονικά πάνω στην μπρίζα και είναι μια χαρα... για δοκίμασέ το...
Δλδ???

selemeles
08-02-06, 19:50
To δλδ που παει? :Ρ

Τέσπα το Fritz έχει υποδοχές για να συνδέσεις το κανονικό τηλέφωνο πάνω σε αυτό... Ο κατασκευατής αυτό προτίνει για συνδεσμολογία γιατί έχει κάποια επιπρόσθετα χαρακτηριστικά πχ πόσην ώρα μιλησες κ με ποιόν.. (οχι τι είπατε όπως η VODAFONE... :P )

Εγώ το σύνδεσα κατευθείαν πανω στο σπλιτεράκι, ενώ έπερεπ (θεωριτικά) απο το σπλιτεράκι να φεύγουν 2 καλώδια με τα φίλτρα για το μόντεμ...

Έγινα κατανοητός? :-)

[DSL]MANOS
08-02-06, 19:58
Τέσπα το Fritz έχει υποδοχές για να συνδέσεις το κανονικό τηλέφωνο πάνω σε αυτό...
Ναι. 2.


Ο κατασκευατής αυτό προτίνει για συνδεσμολογία γιατί έχει κάποια επιπρόσθετα χαρακτηριστικά πχ πόσην ώρα μιλησες κ με ποιόν.. (οχι τι είπατε όπως η VODAFONE... :P )
Ναι. :oneup:


Εγώ το σύνδεσα κατευθείαν πανω στο σπλιτεράκι, ενώ έπερεπ (θεωριτικά) απο το σπλιτεράκι να φεύγουν 2 καλώδια με τα φίλτρα για το μόντεμ...
Εγώ έχω 3 καλώδια πάνω στ splitter.
Το ένα πάει στο ISDN modem του ΟΤΕ, το άλλο στο Fritz (DSL line) και το τρίτο πάλι στο Fritz (τηλ). Δλδ αν κατάλαβα καλά με τον 2ρο τρόπο που λες. :p

Εσύ δλδ πως ακριβώς το έκανες? Τι κερδίζεις και τι χάνεις?

selemeles
08-02-06, 20:09
MANOS']
Εγώ έχω 3 καλώδια πάνω στ splitter.
Το ένα πάει στο ISDN modem του ΟΤΕ, το άλλο στο Fritz (DSL line) και το τρίτο πάλι στο Fritz (τηλ). Δλδ αν κατάλαβα καλά με τον 2ρο τρόπο που λες. :p

Αυτός είναι ο ένας τρόπος...


MANOS']

Εσύ δλδ πως ακριβώς το έκανες? Τι κερδίζεις και τι χάνεις?

Όταν τα σύνδεα εγώ έτσι (χωρίς τη γραμμή του ISDN γιατί δεν έχω) και έβαζα το τηλ πάνω στον μόντεμ... έκανε τρομερό ήχο-αντίλαλο και γενικά ήταν μάπα...

Οπότε απο το σπλιτεράκι φεύγει ένα καλώδιο της γραμμής ΔΣΛ και το καλώδιο του τηλεφώνου που πάει κατευθείνα στο τηλέφωνο ;) ;)

mich83
08-02-06, 20:17
Έχει τα κάνει κάτι με το VOip ή έκανε dialup Αμερική και χρεωνομαι?!!!

Μπα. Για Βενεζουέλα το κόβω:rofl:

[DSL]MANOS
08-02-06, 20:42
Δλδ με λίγα λόγια δεν χρησιμοποιείς VoIP?
Εγώ χρησιμοποιώ το splitter του ΟΤΕ και όχι μια μλκ που μου δώσανε μαζί με το Fritz (ένα πράγμα το οποίο έχει 1 καλωδιάκι και 2 θέσεις για καλώδια). Εσύ?

selemeles
08-02-06, 20:45
MANOS']Δλδ με λίγα λόγια δεν χρησιμοποιείς VoIP?
Εγώ χρησιμοποιώ το splitter του ΟΤΕ και όχι μια μλκ που μου δώσανε μαζί με το Fritz (ένα πράγμα το οποίο έχει 1 καλωδιάκι και 2 θέσεις για καλώδια). Εσύ?

Αυτο το πραγματάκι έχω... Νομίζω την κάνει την δουλεια του :Ρ
Για VOIP ενοείς skype, Xlite κλπ κλπ? Τα χρησιμοποιώ αλλά με ακουστικά απο το PC.

[DSL]MANOS
08-02-06, 21:19
Όχι. Εννοούσα μέσω τηλ και όχι software. ;)

selemeles
08-02-06, 21:40
Την ίδια δουλεία δεν κανει και το software?? ;) *νομίζω...

[DSL]MANOS
08-02-06, 21:58
Ναι, δεν λέω. Απλώς το τηλ το θεωρώ πιο βολικό. ;)

selemeles
08-02-06, 22:04
MANOS']Ναι, δεν λέω. Απλώς το τηλ το θεωρώ πιο βολικό. ;)

Εγώ πάλι διαφωνώ... :Ρ Φοράς τα ακουστικά με το μικρόφωνο και κάνεις συγχρόνως καμια δουλεια ;)

[DSL]MANOS
08-02-06, 22:06
Και με το τηλ κάνεις δουλειά. Εγώ πάντως έχω 2 τηλ (διαφορετικές γραμμές -ISDN-) στο γραφείο που είναι ο H/Y. :p

Crowmax
12-02-06, 14:28
Γεια σας παιδιά!
Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια σας.
Τελικά σύνδεσα το τηλέφωνο στην έξοδο Phone του Spliter αντι να περνάει πρώτα από το Netroute2 ;)

Άλλο ένα πρόβλημα βρε παιδιά...
Οι ταχύτητες μου σε http/ftp κτλ είναι καλές (40kb/s) αλλά σε p2p δύκτια σέρνεται. Με 3-8 κατεβάζω, ίσως φταίει και το ratio αλλα... γίνετε σε όλα τα p2p προγράμματα.
Μου βγάζει ότι έχω πρόβλημα NAT & Firewall μάλλον κάτι με τις Ports γίνετε. Δυστηχώς είμαι άσχετος και δεν μπορώ με τίποτα να τις ρυθμίσω μέσα απο το interface του netroute. Κάνω ADD την port πχ 6881 και δεν την ανοίγει... :redface:

Διάβασα ένα ποστ ενος παιδιού εδώ μέσα κάποια στιγμή αλλά τώρα δεν το βρίσκω με τίποτα ...

Μπορώ να κλείσω ΤΕΛΕΙΩΣ το firewall και να ανοίξω όλα/σχεδον όλα τα ports, να περνάνε τα πάντα απο το netroute2 ????

Aν μπορει κάποιος να μου δώσει μια απάντηση, 8α είμαι υπόχρεος :worthy:


EDIT:
Αν πάω και αγοράσω ένα ADSL Modem λέτε να είναι καλύτερο και ευκολότερο στο να το ρυθμίζω?

nnn
12-02-06, 14:36
Δες το παρακάτω.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17726

Η λύση του απλού modem είναι κακή μιας αι θα είσαι εκτεθειμένος τελείως.
Θα ρυθμίσεις το router σου και θα είσαι μια χαρά.

Crowmax
12-02-06, 14:58
Γεια σου nnn


οπότε αν ο υπολογιστής σου είναι στο 192.168.1.2

iptables -t nat -I PREROUTING -i ppp0 -p tcp -m tcp --dport 1412 -j DNAT --to-destination 192.168.1.2

Έβαλα την 192.168.1.1 μιας και με αυτή μπαίνω στις ρυθμίσεις του netroute2... σωστά??
Στο tcp --dport 1412 έβαλα port 6881 που ζητάει το Azureus...
Δεν έφτιαξε, σας το πα είμαι άσχετος :(

nnn
12-02-06, 15:05
Θα βάλεις την Ip του υπολογιστή σου.(αυτόν που θέλεις να ανοίξεις)

Θα βρεθεί η άκρη μην αγχώνεσαι.
;)

Crowmax
12-02-06, 15:15
nnn ευχαριστώ φίλε :)
Το έφτιαξα, τώρα βγήκε το πρόβλημα NAT :up:

Tέλος, καθώς δοκίμαζα τις ρυθμίσεις έβαλα για foward port σε άλλη ΙΡ (δεν ήταν του PC μου τελικα..) θα έχω πρόβλημα? Αν ναι, πως να τις σβήσω ??

Καλη σου μέρα

nnn
12-02-06, 15:18
Καλή σου μέρα :)

Δεν θα έχεις πρόβλημα.
Πρέπει να έχει κάποια επιλογή για σβήσιμο πάντως,κάποιο tick box να τσεκάρεις.

Δεν το έχω για να σου πω ακριβώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.