PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL πρόβλημα απο ISDN σε PSTN



serfistas1
14-08-09, 20:51
Λοιπόν καλο απόγευμα. Στην δουλειά μου υποβιβάστηκε η γραμμή-είχε 2 και κόπηκε η μια άρα έμεινε μόνο η μια- από ISDN σε PSTN ομοίως και η γραμμή ADSL. Τώρα 2 ημέρες τίποτα δεν δουλεύει καλά, αρχικά 1 μέρα άργησε να υπαχθεί το adsl μέσω pstn αφού άλλαξε το καθεστώς χρήσης. Εγινε αλλαγή φίλτρων και βάλαμε ένα μοντεμ ρουτερ conexant το οποίο έχει πλουσιο αναλυτικό μενού πρόσβασης αλλά δεν γνωρίζω αν ευθύνεται γα τα χάλια.
Συγκκεριμένα έχει δηλωθεί βλάβη αφού απο τη πρώτη στιγμή 1ον οι ταχύτητες ήταν απελπιστικά χαμηλές, 2ον είχε αποσυνδέσεις με αποτέλεσμα να περάσω χειροκίνητα 2 φορές τις ρυθμίσεις για το ISP -Otenet και 3ον έδειχνε στις αποσυνδέσεις ότι δεν είχε επαφή με τον πάροχο παρότι το ενδεικτικό λεντ dsl δουλευε κανονικά. Η απόσταση απο το κέντρο του ΟΤΕ είναι λιγότερη απο 500 μέτρα. Ακούω γνώμες για το τι ρούτερ μοντεμ να πάρω ΟΧΙ ασύρματο. Αυτό διότι η υποδομή είναι ότι πάνω στο μοντεμ συνδέέται switch Level One kai AP Level one. Η υπόλοιπη υποδομή είναι ΟΚ. Ακούω γνώμες.

ariadgr
15-08-09, 01:35
Αντικαταστήσατε το modem (από annex B σε Annex A);

Τα στατιστικά συγχρονισμού ποιά είναι;

serfistas1
15-08-09, 13:32
Δεν εχω δει ακομα τα στατιστικα οι αλλγες σε φιλτρα εχουν πραγματοποιηθει και φυσικα ολη η διαδικασια που αναφερεις, σημερα ειναι σταθερη η κατασταση αλλα το θεμα ειναι να δω για τα στατιστικα ,που ακριβως πρεπει να τα αναζητησω φιλε μου?

ariadgr
15-08-09, 13:34
το θεμα ειναι να δω για τα στατιστικα ,που ακριβως πρεπει να τα αναζητησω φιλε μου?

Στο web interface του router.
Ταχύτητα συγχρονισμού, attenuation, SNR

paspro
15-08-09, 14:11
Δώσε τα στατιστικά της γραμμής απο το modem/router. Αν θέλεις κάποιο άλλο router θα πρέπει να δώσεις κάποια ακόμα στοιχεία π.χ. ασύρματο/ενσύρματο; πόσες συσκευές θα είναι συνδεδεμένες και τι τύπου (PC, printers, hard disks); πόσες Ethernet θύρες θέλεις να έχει και σε τι ταχύτητες (10/100/1000);

serfistas1
15-08-09, 20:15
Ενσυρματο δουλευομε και τετοιο θελουμε, πανω του εχει ένα switch lenvel one και ένα Accessp oint ιδιας ετιαρείας και τίποτα άλλο.

serfistas1
18-08-09, 20:35
Το θέμα είναι οτι το μοντεμ που ζηταμε θελουμε να εχει 24ωρη λειτουργια λογω δουλειας και να μην χανει τον παορχο, σε περιπτωση που συμβει να μπορει να επανασυνδεθει και φυσικα να μπορει να εχει αναλυτικο μενου για να βλεπω την κατασταση της συνδεσης μου...

serfistas1
19-08-09, 20:28
Εχεις καποιο μοντελο στο μυαλο σου και απο που μπορω να το προμηθευτω και αν μπορει να δουλευει ολο το 24ωρο? Το θεμα ειναι οτι ενω δουλευει αψογα χανει τον παροχο και μαλιστα δεν μπορω να μπω στο ρουτερ απο την ip του. Mε αλλα λογια το ενδεικτικλο λεντ κανει την διαδικασια επαφης με τον παροχο, αλλα οταν τον χανει δεν εχει καμια ενδειξη ή αλλαγη φωτισμου και μενει νεκρο...το θεμα ειναι οτι χρειαζεται να το βγαζω απο την τροφοδοσια και να επανερχεται..

paspro
20-08-09, 22:16
Προσωπικά έχω πολύ καλή εμπειρία απο το DrayTek Vigor 2820. Συγχρονίζει σε μεγάλη ταχύτητα και είναι απόλυτα σταθερό. Είναι ιδανικό για επαγγελματικό περιβάλλον με πολλούς χρήστες όπου χρειάζεται ταχύτητα και σταθερότητα.

Μπορείς να το αγοράσεις απο το Πλαίσιο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1273361&Manufacturer=DrayTek&category=69980763&catalog=20).

Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ (http://www.draytek.com/user/PdInfoDetail.php?Id=17).

VASI
21-08-09, 13:01
Αν έχεις αρκετό καιρό το isdn μαζι με το adsl, δεν πρέπει να δικαιούσαι και ένα μόντεμ ρουτερ απο τον οτε?.Επίσης τa ποιο σταθερά μόντεμ ρουτερ είναι τα thomson.

ikarydis
21-08-09, 17:49
Συμφωνώ με τον paspro, τα Vigor είναι απο τα καλύτερα router για επαγγελματική χρήση. Εγώ έχω το 2820n και έχω συνδέσει στην USB θύρα που έχει ένα ADSM modem της Wind, ώστε οταν έχει πρόβλημα το ADSL ενεργοποιεί αυτόματα την 3G σύνδεση. Λίγο ακριβό αλλα συνιστάται ανεπιφύλακτα.

mondeo
23-08-09, 14:42
Αν δεν θέλεις να επενδύσεις σε κάτι τόσο ακριβό,μία πολύ καλή οικονομική λύση είναι το Speedtouch 585 (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-adsl/-modems/thomson-tg585-v7-pstn/prodmod_40074360.html).
Το ασύρματο απλά το απενεργοποιείς και είναι σα να μην υπάρχει.

paspro
24-08-09, 02:54
Αν δεν θέλεις να επενδύσεις σε κάτι τόσο ακριβό,μία πολύ καλή οικονομική λύση είναι το Speedtouch 585 (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-adsl/-modems/thomson-tg585-v7-pstn/prodmod_40074360.html).
Το ασύρματο απλά το απενεργοποιείς και είναι σα να μην υπάρχει.

Έλεος πια με αυτό το 585! Μπορεί να δουλεύει σταθερά για web browsing αλλά δεν είναι για περισσότερους απο ένα χρήστη σε επαγγελματικό περιβάλλον. Ο άνθρωπος ψάχνει να βρεί κάτι σοβαρό για γραφείο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.