PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για αλλαγή φοιτητικής σύνδεσης (OnDSL Bundle Student -> Conn-x Student)



Flareman
14-08-09, 23:45
Μετά από αρκετό καιρό, χαιρετώ το subforum:)

Έχω το εξής πρόβλημα: έχω μια φοιτητική σύνδεση OTEnet (OnDSL Bundle Student 2 Mbps), την οποία ξεκίνησα πριν τρία ή τέσσερα χρόνια (άσσος τότε αντί για δύο), με την ιδιότητα του φοιτητή Ιατρικής. Στο ενδιάμεσο έχω ορκιστεί και συνεχίζω στην Πληροφορική Αθηνών. Μου ήρθε mail από την OTEnet ότι σε είκοσι μέρες λήγει η παλιά μου φοιτητική ιδιότητα και η σύνδεση θα μεταπέσει σε ιδιωτική αορίστου, με αποτέλεσμα να ανέβει η τιμή σε αυτή της ανάλογης πολιτικής συνδέσεως και να χάσω την πρόσβαση σε ξένα περιοδικά και έντυπα που προσφέρει το Καποδιστριακό στους συνδρομητές που έχουν δική του IP.

Όπως είναι αυτονόητο θέλω να ανανεώσω τη σύνδεση μέσω ΔΙΟΔΟΣ χρησιμοποιώντας την τρέχουσα φοιτητική μου ιδιότητα. Το πρόβλημα: μέσω της σελίδας του προγράμματος δε μπορώ να κάνω νέα αίτηση γιατί ήδη τρέχει η υπάρχουσα σύνδεση. Και αν δηλώσω διακοπή και μετά ξανααρχίσω τις διαδικασίες για νέα DSL σύνδεση Conn-x θα χρονίσω μέχρις ότου ξαναπάρει μπρος η σύνδεση.

Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα; Ιδέες γενικά;

mob
15-08-09, 00:25
γιατί δεν τους κάνεις ένα τηλέφωνο, μπορεί να είναι εύκολο τελικά ;)

Flareman
15-08-09, 01:28
γιατί δεν τους κάνεις ένα τηλέφωνο, μπορεί να είναι εύκολο τελικά ;)
Εδώ σε θέλω: τηλέφωνο πού; Στο παλιό CS της OTEnet ή στο τμήμα DSL του ΟΤΕ;

Ρωτάω επειδή μέχρι και τα κεντρικά της OTEnet στο Μαρούσι έχουν κλείσει, εδώ καλά καλά στο κτίριο του ΟΤΕ πήγα να ρωτήσω κάμποσο παλιότερα για ένα θέμα που είχα με πληρωμή λογαριασμού και όχι μόνο δεν ήξεραν στην πύλη, ούτε καν δέχτηκαν να με εξυπηρετήσουν.

mob
15-08-09, 01:33
αφού η σύνδεση είναι OTEnet τότε εκεί για αρχή κι αν δεν βγάλεις άκρη στο πρόγραμμα δίοδος - δεν έχει τηλέφωνο ?

Flareman
15-08-09, 01:44
αφού η σύνδεση είναι OTEnet τότε εκεί για αρχή κι αν δεν βγάλεις άκρη στο πρόγραμμα δίοδος - δεν έχει τηλέφωνο ?
Δυστυχώς δεν έχει: επί τούτοις για να μην τους πρήζουν έχουν επικοινωνία μόνο μέσω μιας φόρμας που βρίσκεται στο site τους και η οποία έχει όριο χαρακτήρων στο αποστελλόμενο μήνυμα:/

bored01
15-08-09, 01:58
Εδώ σε θέλω: τηλέφωνο πού; Στο παλιό CS της OTEnet ή στο τμήμα DSL του ΟΤΕ;

Ρωτάω επειδή μέχρι και τα κεντρικά της OTEnet στο Μαρούσι έχουν κλείσει, εδώ καλά καλά στο κτίριο του ΟΤΕ πήγα να ρωτήσω κάμποσο παλιότερα για ένα θέμα που είχα με πληρωμή λογαριασμού και όχι μόνο δεν ήξεραν στην πύλη, ούτε καν δέχτηκαν να με εξυπηρετήσουν.

Πάρε για αρχή στο 2106798000 (εξυπηρέτηση otenet).

mob
15-08-09, 02:02
από το αρχείο μήπως βοηθήσει
http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-270646.html

για αρχαίο μοιάζει αλλά μπορεί να πάρεις αμπάριζα
http://helpdesk.grnet.gr/cgi-bin/edet_contact.cgi?member=124

Αστροβασίλης
15-08-09, 12:57
Αν τους παρεις τηλέφωνο και στείλεις e-mail στην ΔΙΟΔΟ και δεν δεις καλό, απλά κόψε τη σύνδεση τη παλιά και κάνε κανουργια με τη νέα σου σχολή πλέον. Την 1η σεπτέμβρη πήγαινε στον ΟΤΕ με τα δικαιολογητικά και σε περίπου μια βδομάδα θα ξαναέχεις ιντερνετ.

Kolofotias
17-08-09, 16:22
Να κόψεις οπωσδήποτε την παλιά γιατί αλλιώς θα την πατήσεις όπως εγώ!
Τους είχα πει να ανανεώσω από 2 σε 8 το φοιτητικό αλλά αν γίνεται να μην χάσω σύνδεση στο ιντερνετ ούτε μέρα!
Μου λένε οκ!Θα γίνει η μετάβαση αυτόματα!
Αποτέλεσμα....
Με γυρνάνε σε απλό κονεξ και τους πληρώνω 2 μήνες τα μαλλιά της κεφαλής και μετά μου ζητάνε χαρτιά για αλλαγή σε 8 φοιτητικο!
Δεν μπόρεσα να βρω δίκιο παρότι τα χαρτιά μου έλεγαν ξεκάθαρα τι ήθελα να κάνω.
απλά με κορόιδεψαν!
Οπότε πάντα διακοπή και ξανά από την αρχή για να είσαι σίγουρος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.