PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Κομοτηνη Ξανθη



thedj
15-08-09, 23:20
Πως παει παλικαρια η Forthnet στην Κομοτηνη σκευτομαι να παω απο Τελλας σε Forthnet.

FSHOPAXD
19-08-09, 18:02
Οι ταχυτητες ειναι κανονικές δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, επιπλέον υπάρχουν τα επιδοτουμενα πακέτα πλέον και μπορεις να τις εκμεταλλευτείς για την περιοχή σου (ΚΟΜΟΤΗΝΗ)

George978
27-10-09, 00:50
Οι ταχυτητες ειναι κανονικές δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, επιπλέον υπάρχουν τα επιδοτουμενα πακέτα πλέον και μπορεις να τις εκμεταλλευτείς για την περιοχή σου (ΚΟΜΟΤΗΝΗ)

εεεεεε θα μας παρουν με τις λεμονοκουπες ρεεεε :rofl:

ΜΑΚΡΙΑ φιλε απο 4ΝΕΤ , αν εισαι τυπος που του αρεσουν οι περιπετειες δοκιμασε HOL....ΟΤΕ φιλε ειδικα στη περιοχη μας ο μονος αξιοπιστος και με τραγικη διαφορα απο τον 2

sinclair_ql
27-10-09, 01:42
Θράκη - Μακεδονία η Forthnet λόγω υποδομών είναι η καλύτερη από τους εναλλακτικούς. Θα δεις σημαντικότατη βελτίωση από Tellas, αυτή την στιγμή Tellas-Hol εχουν γεμάτα Dslam και μειωμένο BW

FSHOPAXD
27-10-09, 14:46
Εδώ και ενα εξάμηνο οι ταχύτητες Ανατ. Μακεδονία Θράκη είναι ικανοποιητικές σε όλους, προβλήματα τεχνικά παντα υπάρχουν και αντιμετωπίζονται μεμονωμένα ανάλογα με την περίπτωση. Το δίκτυο όμως από την πλευρά αυτής της περιοχής ειναι πλήρως αναβαθμισμένο με ιδιόκτητο οπτική ίνα με Θεσσαλονίκη.

George978
27-10-09, 14:57
εχεις διαβασει εστω ΜΙΑ φορα το thread forthnet σερνεται ? ειναι αν δεν ξερεις ενα σηριαλ με πολυ παθος και αγωνια που προβαλλεται εδω και χρονια . Αυτο το μεμονωμενα πως το συμπερανες αν επιτρεπεται ? εισαι τεχνικος της 4ΝΕΤ ή εχεις καμμια σχεση με την εταιρια? απορω δλδ πως συμπερανες οτι τα προβληματα ειναι μεμονωμενα

FSHOPAXD
27-10-09, 15:44
Μιλάω μεμονωμένα και το ποιος είμαι φαίνεται, δεν ανηκω πάντως στην εταιρία, το Forthnet σερνεται... εγω προτείνω να γίνει Forthnet προβλήματα με ταχύτητα... εαν με ακουει κάποιος administrator ή να κλείσει και να ανοιξει κάποιο άλλο. Γιατι το να λεει ο καθένας ότι σέρνεται γιατί προβάλεται με πάθος είναι ενα αλλο θέμα , αλλα εαν δεν μου βρεις πάροχο με Thread με πρόβλημα ταχύτητας σε παρακαλώ γράψτο μας για να το μάθουμε και εμείς. Εαν υπάρχει κάποια εμπάθεια με την εταιρία αυτό είναι άλλο θέμα ... και ανήκει σε άλλο κεφάλαιο ποδοσφαιρικής όψης.

Οσο για το συγκεκριμένο Thread που αναφέρεις :
nnn 242
psyxakias 140
Lagman 112
deniSun 109
nnik 107
vourvou 103
Linus 86
nmavro73 86
ΣΥΝΟΛΙΚΑ 985 ΜΥΝΗΜΑΤΑ = 31% ΤΟΥ THREAD ειναι από πόσους ?
[Δεν αναφέρεται για να θίξει οποιονδήποτε και να μην παρεξηγούμαστε]

Το ADSL ειναι μια υπηρεσία που δεν αφορά εγγυημένη ταχύτητα για κανέναν, όσο καλυτερες γραμμές έχει κάποιος πάροχος και αυτό ειναι προς συμφέρον του (γιατί έτσι ικανοποιεί καλύτερα & διατηρεί τους πελάτες του και άρα κερδίζει χρήματα) είναι κάτι που όλοι οι πάροχοι εναλλακτικοί και μη το προσπαθούν. Το εαν πιστεύεις ότι υπάρχει σήμερα πάροχος με εγγυημένα 24Mbps οποιαδήποτε ώρα της ημέρας με χαμηλά pings και χωρίς περιόδους προβλημάτων, τότε ενημέρωσέ με , επίσης όταν επίσης περιμένεις εκτός από εσένα ακομη μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες να κάνουν download με την ίδια ταχύτητα πάνω στον ίδιος server τα ίδια αρχεία και ο συγκεκριμένος server να σου δίνει 24Mbps , τότε πάλι ενημέρωσέ με . Εαν παρόλα αυτά θεωρείς ότι τα χρήματα που πληρώνεις είναι περισσότερα από αυτά που παρέχονται , μπορείς πολύ απλά να πας σε μια ελεύθερη αγορά και να επιλέξεις το καλύτερο.
Το ότι πολλές φορές μεμονωμένα τεχνικά προβλήματα δημιουργούν την εντυπωση για γενικά προβλήματα του παρόχου σε όλη την Ελλάδα, ειδικά διαβάζοντας ένα forum , αυτό δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς. Πολλές φορές μάλιστα αυτό ξεκινάει από τα προβλήματα είτε του χαλκού , είτε τον πόλεμο μεταξύ των παρόχων (προσωπικά τον θεωρώ γόνιμο). Για αυτό συζητάμε άλλωστε.
Το ότι πάλι πολλές φορές μπορει κάποιος πάροχος να έχει σοβαρά προβλήματα με κυκλώματα -δεν το αρνούμε σε καμία περίπτωση- και ειναι πλέον στην ευχέρεια του πελάτη ειτε να διακόψει, είτε να υπομείνει, είτε να διαμαρτυρηθεί και να ζητήσει τα χρήματά του πίσω κλπ. Το να το χρησιμοποιείται όμως ως καραμέλα για να διώξει άλλους πελάτες από το δίκτυο του παρόχου το θεωρώ στην σημερινή κατάσταση της αγοράς (όλων των παρόχων συμπεριλαμβανομένης και της Forthnet) ως λάθος πρακτική , όπως και το να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ για "ψύλλου" πήδημα (τελικά απαξιώνει τον ίδιο τον φορέα).
Πάλι επαναλαμβάνω δεν διαφωνώ με την διαμαρτυρία και με την "γκρίνια", ακόμη και με την καταγγελία, καλώς πρέπει να γίνονται για να βελτιώνονται τα πράγματα. Προσωπικά επειδή ασχολούμε με το διαδίκτυο πολύ πριν ονομαστεί internet , θεωρώ την εταιρία που πρώτη έφερε το internet στην χώρα μας , αρκετά σοβαρή και ότι πάντα προσπαθεί για το καλύτερο (προσωπική άποψη). Δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν δυσαρεστημένοι πελάτες ή ότι δεν υπάρχουν προβλήματα, αλλα πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν ότι καθημερινά τα πράγματα βελτιώνονται.

nnn
30-10-09, 22:41
Μιας και αναφέρθηκες σε εμένα, έχοντας 2 γραμμές σε διαφορετικές περιοχές και όρεξη για δοκιμές κατά διαστήματα, νομίζω πως μπορώ να εκφέρω άποψη και όταν σέρνεται και όταν δεν σέρνεται η Forthnet.

George978
30-10-09, 23:14
φιλε FSHOPAXD με δουλευεις ?

FSHOPAXD
31-10-09, 03:55
φιλε FSHOPAXD με δουλευεις ?

Φιλε George978 οχι καθόλου έχεις Forthnet σύνδεση ? μια και είσαι Ξάνθη!

bored01
31-10-09, 07:17
Για να είμαστε ειλικρινείς, στη Θράκη (Ξάνθη-Κομοτηνή-Αλεξανδρούπολη) η Forthnet έχει το καλύτερο δίκτυο λόγω επιδοτούμενων (και μετά τον περασμένο Απρίλιο που η διασύνδεση των περιοχών αυτών με Καβάλα και Θεσσαλονίκη αναβαθμίστηκε). Ή τουλάχιστον πολύ καλύτερο από Tellas (που σέρνεται) και hol. Aυτό πρακτικά σημαίνει ότι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ο συνδρομητής forthnet στις συγκεκριμένες περιοχές θα αντιμετωπίσει μόνο τα γενικευμένα προβλήματα της εταιρείας που επηρεάζουν όλους τους συνδρομητές πανελλαδικά (π.χ pings και πτώση links με εξωτερικό). Όχι κάτι χειρότερο λόγω περιοχής. Αντίθετα η Tellas στη Κομοτηνή που γνωρίζω ψιλοσέρνεται μόνιμα λόγω ανεπαρκούς δικτύου στη συγκεκριμένη περιοχή ανεξάρτητα από το αν πανελαδικά παίζει καλά ή όχι ...

ser788
31-10-09, 22:35
Φιλε George978 οχι καθόλου έχεις Forthnet σύνδεση ? μια και είσαι Ξάνθη!

εγω εχω και πιανω τη τρελη ταχυτητα των 60 kb/sec τα βραδια το οποιο το ειχα οταν ειχα συνδεση ΟΤΕΝΕΤ στα 512 kbbs προ 4 ετιας.Χαρη στο ΦΟΡΤΝΕΤ
:down::down::down::down::down::down::down::down::down::down:

sakels
31-10-09, 22:43
και γω εχω forthnet και δεν εχω προβλημα. γενικοτερα εχω ταχυτητες ακομα και στις ωρες αιχμης (χθες πχ 6-8μμ κατεβαζα 1,2-1,8 μβ). προβληματα εμφανιζονται οταν παρουσιαζεται πανελαδικο προβλημα πχ με εξωτερικο. γενικα ειμαι ευχαριστημενος.

George978
31-10-09, 22:50
Φιλε George978 οχι καθόλου έχεις Forthnet σύνδεση ? μια και είσαι Ξάνθη!

απο τους πρωτους που πηραν στη ξανθη , πριν ενα μηνα την διεκοψα. 1 χρονο ολο προβληματα . Μονο 2-8 το πρωι επαιζε σχετικα καλα η γραμμη. 2-3 μερες την εβδομαδα σουρσιμο σαν σαυρα η γραμμη. Τα ιδια λενε και ΟΛΟΙ οι γνωστοι μου με 4ΝΕΤ στη πολη.

Mill
01-11-09, 00:11
Εγω παντως με Forthnet Αλεξ/πολη ανα καποιους μηνες εχω χοντρο προβλημα,τωρα παλι εχω.Αλλαγες φιλτρων-πριζων και τα λοιπα, δηλωση βλαβης και παλι τα ιδια.Δε ξερω τι συμβαινει μπουκωνει η κατι αλλο παντως η κατασταση τους ειναι τραγικη.

FSHOPAXD
01-11-09, 12:56
Εγω παντως με Forthnet Αλεξ/πολη ανα καποιους μηνες εχω χοντρο προβλημα,τωρα παλι εχω.Αλλαγες φιλτρων-πριζων και τα λοιπα, δηλωση βλαβης και παλι τα ιδια.Δε ξερω τι συμβαινει μπουκωνει η κατι αλλο παντως η κατασταση τους ειναι τραγικη.

Από το κατάστημα πέρασες? Στείλε PM με αριθμό για να ελένχθεί η γραμμή σου ή και ο εξοπλισμός, δεν αντιμετωπίζει η περιοχή πρόβλημα και τουλάχιστον από την εμπειρία μας το δίκτυο ειναι σε πολύ καλή κατάσταση εκτός μεμονωμένων τεχνικών θεμάτων .

FSHOPAXD
01-11-09, 19:06
απο τους πρωτους που πηραν στη ξανθη , πριν ενα μηνα την διεκοψα. 1 χρονο ολο προβληματα . Μονο 2-8 το πρωι επαιζε σχετικα καλα η γραμμη. 2-3 μερες την εβδομαδα σουρσιμο σαν σαυρα η γραμμη. Τα ιδια λενε και ΟΛΟΙ οι γνωστοι μου με 4ΝΕΤ στη πολη.

Σε ποια περιοχή στην Ξάνθη ? αυτά που λες είναι πολύ γενικά. Εχω γραμμές και γνωστούς σε Ξάνθη και γνωρίζω τις ταχύτητες η οποίες δεν διαφοροποιούνται από τις γειτονικές πόλεις, το εαν δεν ήσουν ικανοποιημένος , οκ διέκοψες, ανέφερέ μας μελλοντικά με ποιον είσαι ικανοποιημένος.

vourvou
01-11-09, 19:22
Χαχα μας έκανες και γελάσαμε... Μιας που είχα οτε και forthnet και βλεπω και κρίνω σε 3 διαφορετικές περιοχές Θεσσαλονίκης και μέσα στις Σέρρες, η forthnet εκτός της περιόδου του καλοκαιριού σέρνεται. Δεν υπάρχει βδομάδα που να μη γίνει κάτι. Καθημερινό άγχος και στεναχώρια. Η Forthnet σέρνεται και θα σέρνεται μέχρι να ανεβάσει το bandwith της. Μέχρι τότε θα έχει προβλήματα. Ειδικά για αυτούς που ασχολούνται με online gaming μακριά απο forthnet.

Mill
01-11-09, 19:42
Καλα αυτα τα "να κανουμε ελεγχο της γραμμης σου" και αν τα χω ακουσει...Εχω κανει ποσες φορες.Ελεγχο εξοπλισμου-πριζων κανω και μονος μου,ειμαι χρονια χρηστης adsl,δεν εχω προβλημα εκει ουτε ιου η κατι τετοιο γιατι το χω ψαξει.Εχω κανει και δηλωση βλαβης και τα προβληματα μου συνεχιζονται με το συρσιμο και με τα ping timeout σε servers.
Το προβλημα ειναι γενικοτερο, στη βορειο ελλαδα εχει τιγκαρει η forthnet και αυτο ορισμενες ωρες γινεται ανυποφορο.Μεχρι να βαλει κανα νεο κυκλωμα ετσι και χειροτερα θα πηγαινει.Αρα μακρυα απο forthnet ειδικα οι gamers.

@ ADSLgr.com All rights reserved.