PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη δεκτη για Nova



harmem
16-08-09, 16:19
Πριν 3 χρονια αγορασα το humax IR-ACE II αλλα δυστυχως πριν λιγες ημερες "τα φτυσε".. Οταν το βαζω στην πριζα, ακουγεται ενα αχνο "τικ" αλλα καμια ενδειξη δεν αναβει... Μαλλον ψηθηκε.....
Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο δορυφορικο δεκτη για να τον αγορασω αμεσα εως 150 ευρω. Να σημειωσω απλα οτι τον χρησιμοποιω αποκλειστικα για Nova (ειχα αγορασει ομως δικο μου εξοπλισμο και οχι της Nova).
Επισης μια αλλη ερωτηση... Επειδη δεν εχω ασχοληθει με δορυφορικους δεκτες, υπαρχει δεκτης που να κανει upscaling το απλο σημα σε hd και αν ναι ποσο κοστιζει ο φθηνοτερος που να δουλευει σωστα με τη nova? Ξερω οτι υπαρχουν δεκτες με hdmi αλλα δεν ξερω αν αυτοι οι δεκτες κανουν και upscaling το σημα σ' ολα τα καναλια ή απλα μονο δινουν εικονα των hd καναλιων.
Eυχαριστω.

hispanos
16-08-09, 21:32
Ρίξε μια ματιά σε αυτή (http://www.satleo.gr/content/view/1885/)την είδηση πριν κάνεις οτιδήποτε και ψάξε το λίγο γιατί δεν ξέρω τελικά τι παίζει ακριβώς.Αν ισχύει,δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο αποκωδικοποιητή από αυτόν που δίνει η νοβα.

thourios
17-08-09, 02:23
Μετά από επτά περίπου χρόνια λειτουργίας ή και περισσότερο, χθες μάλλον τα "έφτυσε" και ο δικός μου Panasat 720i. Να πω την αλήθεια τον είχα μόνο για λίγο zapping. Ξαφνικά κάνει επανακινήσεις εμφανίζει 00:00 μετά 8117, dL και άντε πάλι επανακινήσεις. Του έκανα reset τον έβγαλα από την πρίζα αλλά αυτός τα ίδια οπότε και τον αποσύνδεσα από το ρεύμα. Την NOVA την έχω βέβαια κόψει εδώ και χρόνια λόγω κακής ποιότητας εικόνας. Θα με ενδιέφερε να αγοράσω έναν νέο δορυφορικό δέκτη ο οποίος να "κουμπώνει" στην υπάρχουσα καλωδίωση για τα ελεύθερα κανάλια και με δυνατότητα βέβαια υποδοχής κάρτας NOVA irdeto ίσως για μελλοντική χρήση. Έχω συνδέσει δύο τηλεοράσεις πάνω, τα οποία βρίσκονται σε διαφορετικά δωμάτια την μία με scart και την άλλη με βύσματα RCA. Οι τηλεοράσεις μπορούσαν ταυτόχρονα να παίζουν και οι δύο, ενοείτε το ίδιο κανάλι. Επίσηης έχω συνδέσει τις δύο υποδοχές audio out σε ενισχυτή 6.1. Έτσι άκουγα δορυφορικό ραδιόφωνο. Εποχή PSTN. Ο τηλεχειρισμός από το άλλο δωμάτιο γινόταν με έξτρα συσκευή που αγόρασα από το εμπόριο. Επειδή οι εξελίξεις τρέχουν θα ήθελα πλην τις παραπάνω υποδοχές να διαθέτει έξοδο HDMI ή και σύνδεση με αναλογική κεραία με δυνατότητα λήψης εκπομπών σε MPEG4 και φυσικά να υποστηρίζει σωστά τις Ελληνικές γραμματοσειρές στους οδηγούς EPG των νέων επίγειων δορυφορικών καναλιών MEGA, ANT1 STAR κτλ.

:hmm:

harmem
17-08-09, 17:29
Ρίξε μια ματιά σε αυτή (http://www.satleo.gr/content/view/1885/)την είδηση πριν κάνεις οτιδήποτε και ψάξε το λίγο γιατί δεν ξέρω τελικά τι παίζει ακριβώς.Αν ισχύει,δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο αποκωδικοποιητή από αυτόν που δίνει η νοβα.

Μιλησα σημερα με το κεντρο εξυπηρετησης πελατων της Νοβα και μου εξηγησαν τι ακριβως συμβαινει.. Λοιπον οπως μου ειπαν απο 1/8 σταματησε η διαθεση απο τη νοβα προς τα καταστηματα σκετων καρτων νοβα χωρις τον εξοπλισμο της νοβα. Αυτο σημαινει πως οποιος θελει να γινει συνδρομητης θα πρεπει υποχρεωτικα να παρει και τον εξοπλισμο της νοβα με το 12μηνο συμβολαιο. Τα καταστηματα οπως που εχουν stock σκετες καρτες θα μπορουν να τις διαθετουν κανονικα εως την εξαντληση τους με το παλιο καθεστως. Για τους χρηστες που ειχαν παρει παλαιοτερα μονο την καρτα νοβα χωρις τον εξοπλισμο (οπως εγω) δεν αλλαζει τιποτα. Η καρτα μου θα δουλευει κανονικα σε οποιοδηποτε δεκτη μεχρι και εαν αλλαξει η πολιτικη της εταιρειας και υποχρεωσει και τους νυν συνδρομητες χωρις εξοπλισμο-συμβολαιο νοβα να αλλαξουν και δεκτη. Οποτε προς το παρων δεν εχω προβλημα.

thourios
20-08-09, 23:32
Σήμερα "κούμπωσα" επάνω τον Vantage X211S CI o οποίος δεν διαθέτει βέβαια Mpeg-4 και HDMI. Πήγαινε μακριά η βαλίτσα για κάτι τέτοιο μιας και τα οικονομικά δεν πάνε καλά. Δεν είναι Combo για επίγεια ψηφιακά κανάλια. Διαθέτει οπτική έξοδο dolby digital πράγμα που δεν είχε ο Πατάτασατ. Την κάρτα της NOVA την αναγνωρίζει αν και δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστά καθώς την έχω κόψει (την NOVA) εδώ και καιρό. Η εικόνα του είναι άριστη για SD καμία σχέση με τον προηγούμενο δέκτη. Η δυνατότητα Blind Scan που διαθέτει έχει πολύ καλά και γρήγορα αποτελέσματα και "έπιασε" άπειρα κανάλια. Τα περισσότερα δεν βλέπονται όμως. Από ψάξιμο που έκανα στο internet o δέκτης αυτός κυκλοφορεί σε πολλές παραλλαγές. Σε κάποια από αυτές διαθέτει και σύνδεση USB πολύ χρήσιμο αυτό για οποιαδήποτε αναβάθμιση. Αυτός που αγόρασα δεν διαθέτει. Το μαλλί πήγε στα 120€

:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.