PDA

Επιστροφή στο Forum : Γίνονται διακρίσεις για τη διάθεση bandwidth;



elias24
11-12-03, 11:23
Ενώ η σύνδεσή μου δεν ανταποκρίνεται καθόλου κάποιες ώρες αιχμής, όταν σταματήσα τις αιτήσεις (έκλείσα το eMule client), μετά κατεβάζε με 40.

Είναι λίγο περίεργο, ενω πριν δεν ανταποκρίνονταν καθόλου και σε κανένα πρόγραμμα, μετά να συμπεριφέρετε κανονικά. Λέτε να έπαισα σε DSLAM upgrade; λίγο δύσκολο.

Εαν απο την άλλη είτε το DSLAM είτε η ACN, βλέποντας την υπερφόρτωση που μπορεί να προκαλεί η γραμμή μου με και τα 2 download-upload κανάλια συνεχώς γεμάτα, συν το γεγονός ότι η σύνδεση μου διατηρεί direct-connections με περίππου 7000 computers συγχρώνως, μου διακόπτουν το bandwidth σκόπιμα, θεωρώντας ότι σε περιόδους αιχμής, πρέπει να εξυπηρετούνται κατα προτεραιότητα οι χρήστες που δεν έχουν κάνει χρήση μεγάλου bandwidth.

Αυτό θα μπορούσε να έχει λογική, εαν δεχτούμε ως δεδομένη την αδιαφορία των υπευθύνων για την ποιοτική αναβάθμιση των γραμμών, οι οποίοι οφείλουν να προμηθεύουν το κοινό με τις ταχύτητες που υπόσχονται, τις οποίες κι όλας χρυσοπληρώνουμε.

Εαν ωστόσο δω ότι όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο και υπέυθυνος είναι ο ΟΤΕ, τον οποίο δε μπορω να αλλάξω, τότε δυστυχώς για μένα θα πρέπει να διακόψω προσωρινά, μέχρι να βελτιωθούν οι υπηρεσίες, γιατί με λιγότερο bandwidth και διακοπές συνεχείς, που διακόπτουν τις συνδέσεις σε αναμονή που έχω στο eMule, η ADSL δε μου δίνει "run for her money"

georgeadams
11-12-03, 12:31
και τα 2 download-upload κανάλια συνεχώς γεμάτα, συν το γεγονός ότι η σύνδεση μου διατηρεί direct-connections με περίππου 7000 computers συγχρώνως


Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω πως αυτά είναι αρκετά για να "γονατίσουν" από μόνα τους τη σύνδεση σου, χωρίς να χρειάζεται και η "παρέμβαση" της ACN.

Αλήθεια, τι modem χρησιμοποιείς? Μήπως φταίει κι αυτό που δεν αντέχει τόσες πολλές ταυτόχρονες συνδέσεις?

Nik0s
11-12-03, 13:01
Επειτα το τι γίνεται στο TCP/IP Layer το "βλέπει" μόνο ο ISP σου και όχι ο ΟΤΕ. Με απλά λόγια, ο ΟΤΕ απλώς μεταφέρει τα δεδομένα σου στον ISP σου χωρίς να υπάρχει κανένας έλεγχος του τι είδους "Internet" πληροφορία περιέχουν.

Nick2k2
11-12-03, 21:22
Πάντως σήμερα η ACN είχε αρκετά προβλήματα.Για πολλές φορές μου πάγωνε η σύνδεση και δεν κατέβαζε τπτ για κάποιο διάστημα.Την μια φορά μάλιστα πάγωσε για πάνω απο μισή ώρα,ενώ τα pings δουλεύαν κανονικά.Απο ταχύτητα πάντως όλη την ημέρα είχα max ταχύτητες 41-42.Και όλα αυτά με netcarta που την πήρα για δοκιμή ύστερα απο τον γολγοθά που πέρασα μέχρι να δουλέψει η ADSL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.