PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Opera φτάνει στην τρίτη beta



Σελίδες : [1] 2

BlindG
17-08-09, 13:20
Γενικώς οποιαδήποτε προσοχή δίνεται στους browsers, δίνεται στα μεγάλα ονόματα. Στον Firefox ή στον Internet Explorer, ενώ λίγα ψίχουλα αγάπης δίνονται περιστασιακά και στον Safari. Δεν μπορούμε όμως να ξεχνάμε και τους μικρότερους και η Opera που έχει επιβιώσει πολλά χρόνια, παραμένει σ'αυτήν την κατηγορία. Σήμερα η Opera κυκλοφόρησε την νέα beta έκδοση για την επερχόμενη δέκατη έκδοση του browser της, μετά από έναν κύκλο επιτυχημένων δοκιμών και την βοήθεια των χρηστών, με την οποία κατέστη δυνατό να προχωρήσει η εταιρία στο επόμενο στάδιο ανάπτυξης.

Η Beta 3 έχει αρκετά νέα χαρακτηριστικά ενώ παράλληλα, μεγάλη προσοχή έχει δωθεί στο user interface της και την λειτουργικότητα του browser. Γίνονται επίσης βελτιώσεις που αφορούν στην σταθερότητα, κάτι που όλοι εκτιμούν. Ένα μέρος του προγράμματος που έμεινε επίτηδες έξω, είναι το Opera Unite, μια τεχνολογία που θα εξυπηρετούσε την διασύνδεση μέσω browsers και σαν μια προέκταση κοινωνικής δικτύωσης.

Αν είστε fan της Opera και θέλετε να δείτε νέους browsers, δοκιμάστε την Opera 10 beta 3 (http://www.opera.com/press/releases/2009/08/13/) από τη σελίδα τους.



Του Justin Mann, Techspot.com
Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη 13 Αυγούστου, 2009, 4:25 PM EST



Πηγή: techspot.com (http://www.techspot.com/news/35822-opera-10-moves-into-third-beta.html)

BlindG
17-08-09, 13:21
hmf :rainy:
Υποτίθεται πως το κύριο χαρακτηριστικό της 10ης έκδοσης για το οποίο καφχιόταν η Opera ήταν το Unite... Τώρα το στείλανε?? :shock:
Τι να πω.... :what:

hammer21
17-08-09, 13:28
Οντως...γιατι ομως?:hmm:

mob
17-08-09, 13:32
Οντως...γιατι ομως?:hmm:

μήπως γιατί δεν δουλεύει :rolleyes:

Gordito
17-08-09, 13:43
Aν δεν κανω λαθος, υπαρχουν ακομα builds με unite μεσα.

frenty
17-08-09, 13:44
What about Opera Unite?

Opera recently released an alpha preview of its new inter-browser communication technology, Opera Unite. Opera Unite will not be included in beta 3 as it remains in its alpha development stage. We continue working on it and will release the beta version of Opera Unite as soon as possible.

Πηγή (http://www.opera.com/press/releases/2009/08/13/)

nikos93
17-08-09, 13:56
What about Opera Unite?

Opera recently released an alpha preview of its new inter-browser communication technology, Opera Unite. Opera Unite will not be included in beta 3 as it remains in its alpha development stage. We continue working on it and will release the beta version of Opera Unite as soon as possible.

Πηγή (http://www.opera.com/press/releases/2009/08/13/)

:oneup:

mamon
17-08-09, 15:45
Υπάρχει ξεχωριστή έκδοση με το unite μέσα. Όποιος ενδιαφέρεται, το κατεβάζει.

easyrider77
17-08-09, 16:33
Δεν χρειαζεται μωρε.. γρηγορος και συμβατος να ειναι, και τα αλλα ειναι "στολιδια".. το γρηγορος το καλυπτει πληρως ο opera.. στο συμβατος κολαει καπου, αλλα που θα παει.. θα ισιωσει.. :p

ironfist
17-08-09, 17:35
:oneup:
Καλωσόρισες Beta 3 !

O opera είναι με διαφορά ο κορυφαίος browser.
Γρήγορος σαν Lamborghini, αθόρυβος σαν Rolls Roys, ελαφρύς σαν Smart, όμορφος σαν την κοπελιά μου :p

mob
17-08-09, 18:09
:oneup:
Καλωσόρισες Beta 3 !

O opera είναι με διαφορά ο κορυφαίος browser.
Γρήγορος σαν Lamborghini, αθόρυβος σαν Rolls Roys, ελαφρύς σαν Smart, όμορφος σαν την κοπελιά μου :p

αφού είναι όλα αυτά γιατί τον χρησιμοποιούν τόσο μα τόσο λίγοι :hmm:

mosaic
17-08-09, 18:33
αφού είναι όλα αυτά γιατί τον χρησιμοποιούν τόσο μα τόσο λίγοι :hmm:

Μα! είναι ερωτήσεις;….:what: :what:


Γιατί… ο εκλεπτυσμένος (sic) Φυλλομετρητής Opera είναι για λίγους users ..θέλει (τρόπο) για το χειρισμό του ;)



ναι :sneer::sneer::sneer::sneer:δε πα να ρίξετε και βατραχοπόδαρα ζουλιαρηδες... καλοκαιράκι έχουμε θα κάνω ένα θαλασσινό μπλουμ :D

πλάκα κάνω :p


αλλά, σοβαρά τώρα είμαι φαν του browser Opera :) και παλαιοτερα το χρησιμοποιούσα με τις διαφημίσεις ……………και κάθε φορά, βελτιώνεται όλο προς το καλύτερο ! !

flamelab
17-08-09, 18:38
αφού είναι όλα αυτά γιατί τον χρησιμοποιούν τόσο μα τόσο λίγοι :hmm:

Λόγω ελάχιστης έως μηδαμινής διαφήμισης.

Αλλά και λόγω του γεγονότος ότι ξενίζει κάπως τους νέους χρήστες, όπως έχω προσέξει (μιας και προέρχονται από τον IE6 οι περισσότεροι)

easyrider77
17-08-09, 18:51
Και ειναι απ τους παλιοτερους, ε..? τον θυμαμαι με τις διαφημισεις ακομα.. :p

IMO ειναι πολυ μπροστα o browser.

tsorbi
17-08-09, 19:08
:oneup:
Καλωσόρισες Beta 3 !

O opera είναι με διαφορά ο κορυφαίος browser.
Γρήγορος σαν Lamborghini, αθόρυβος σαν Rolls Roys, ελαφρύς σαν Smart, όμορφος σαν την κοπελιά μου :p
Unistall γίνεται;

konenas
17-08-09, 20:02
O Opera ή η κοπελιά;
:p

Δεν τον χρησιμοποιώ. Καλύπτομαι από ΦΦ, Κονκ κα

SpartanX
17-08-09, 20:08
Και εγώ φανατικός της Opera εδώ! Εδώ και χρόνια, και πλέων δεν τη αλλάζω με τίποτα. Λίγο που έχω χρησιμοποιήσει firefox με ξένισε τόσο πολύ που σε 10 λεπτά αμέσως γύρισα ξανά στη opera. Δεν λέω οτι δεν είναι καλός broswer... αλλα πλέων είναι και η δύναμη της συνήθειας οπότε δύσκολα γυρίζω σε κάτι αλλο.

tsorbi
17-08-09, 20:19
O Opera ή η κοπελιά;
:p

Δεν τον χρησιμοποιώ. Καλύπτομαι από ΦΦ, Κονκ κα
Η Opera φυσικά.
Ρωτάω γιατί κάποτε δοκίμασα τον Safari και δεν γινόταν Unistall με τίποτε.
Opera δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

no_logo
17-08-09, 20:20
φυσικά γίνεται unistall

Κορυφαίος browser

μπράβο στην opera για την εξέλιξή της :oneup:

michael92
17-08-09, 21:47
Και ειναι απ τους παλιοτερους, ε..? τον θυμαμαι με τις διαφημισεις ακομα.. :p

IMO ειναι πολυ μπροστα o browser.

me2 :rofl:
Επίσης η διαφήμιση έβγαινε με γελοίο τρόπο, απλά διέγραφες το κάτι.bmp :rofl::rofl::rofl:
:p

ogenikos
18-08-09, 00:11
Opera rulez!
Και μερικά σχόλια για τους "κύριους browsers"
ΙΕ μέτριος, σχετικά γρήγορο bug support, αμέτρητα bugs,
Firefox καλός αλλά ήταν ο πιό ανασφαλής browser το 2007 και οχι μόνο,
Opera πολύ καλός, έχει τα λιγότερα "βουλνεραμπίλιτις" ,
κρίμα που σε ορισμένα site δεν έχει καλή υποστήριξη.

mosaic
18-08-09, 00:19
me2 :rofl:
Επίσης η διαφήμιση έβγαινε με γελοίο τρόπο, απλά διέγραφες το κάτι.bmp :rofl::rofl::rofl:
:p

Τόσο απλά έβγαινε;;:confused: πωπωω κι εγώ χρησιμοποιούσα ένα crack :oops: που κυκλοφορούσε τότε....

ironfist
18-08-09, 01:15
Unistall γίνεται;


O Opera ή η κοπελιά;
:p


Κορυφαίο. :rofl::rofl::rofl:
Να σαι καλά Konenas φίλε μου, είχα να γελάσω τόσο, χρόνια. :rofl::rofl:



Λόγω ελάχιστης έως μηδαμινής διαφήμισης.
Αλλά και λόγω του γεγονότος ότι ξενίζει κάπως τους νέους χρήστες, όπως έχω προσέξει (μιας και προέρχονται από τον IE6 οι περισσότεροι)

Ακριβώς.
Έτυχε και να είναι ο firefox αυτός που είχε το timing.
Είναι και από την άλλη μεριά του ατλαντικού. Είναι και opensource....
Έχει και συμπαθητικό ζωάκι στο σήμα του...
Πολλά έπαιξαν/παίζουν ρόλο.

Ξοδεύοντας χρόνο με τον Opera, ώστε να τον φέρω στα δικά μου μέτρα και προτιμήσεις και να εκμεταλλευτώ όσα θέλω από αυτά που προσφέρει, ήταν κατά κάποιο σαν "προπόνηση" ώστε να το πάρω απόφαση και να το γυρίσω σε linux.

aiolos.01
18-08-09, 02:59
Λόγω ελάχιστης έως μηδαμινής διαφήμισης.

Αλλά και λόγω του γεγονότος ότι ξενίζει κάπως τους νέους χρήστες, όπως έχω προσέξει (μιας και προέρχονται από τον IE6 οι περισσότεροι)

Δεν είναι open source που είναι της μόδας, και δεν έχει απο πίσω του την MS ή την Apple με τις απύθμενες τσέπες. Λογικό είναι να μην το ξέρουν πολλοί.
Εγώ τον χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το unite δεν με ενδιαφέρει (καλύτερα χωρίς επιπλέον bloat). Μόνο κάποιες μικρές ασυμβατότητες να φτιάξουν και θα είναι τέλειος :oneup:

zoze.petas
18-08-09, 03:25
Επειδη εχω χρησιμοποιησει ολες τις Beta ,alpha εκδοσεις του 10 εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος απο θεμα ταχυτητας ειδικα πολυ πιο γρηγορος απο ολους τους αλλους κ σε σταθεροτητα τα παει καλα αν αναλογιστουμε οτι ειναι beta μονο ενα πραγμα με χαλαει που σε μερικα site δεν υποστηριζεται σωστα ,δηλαδη με ff βλεπεις τεραστιες διαφορες κ αυτο με ξενερωνει λιγο οχι τοσο ωστε να τον αλλαξω ..
Απλως δεν τον αλλαζω με βολευει αφανταστα keep walking and improving

NikMark
18-08-09, 12:56
Σε σχέση με τις αρχικές Beta, η ταχύτητα έστρωσε πάρα πολύ. Διότι, προηγουμένως, ενώ φόρτωνε πολύ γρήγορα, στις τελευταίες 2-3 εικόνες κολλούσε και με εκνέυριζε πολύ. Εξαλείφτηκε και αυτό. Κύριος πλοηγός για μένα εδώ και καιρό.

frenty
18-08-09, 14:17
Και εγώ φανατικός της Opera εδώ! Εδώ και χρόνια, και πλέων δεν τη αλλάζω με τίποτα. Λίγο που έχω χρησιμοποιήσει firefox με ξένισε τόσο πολύ που σε 10 λεπτά αμέσως γύρισα ξανά στη opera. Δεν λέω οτι δεν είναι καλός broswer... αλλα πλέων είναι και η δύναμη της συνήθειας οπότε δύσκολα γυρίζω σε κάτι αλλο.

Ο ff είναι πολύ ελλιπής συγκριτικά με την opera, πλεονεκτεί μόνο στα περισσότερα add-ons.
Όλα τα βασικά add-ons του ff είναι ενσωματωμένα μέσα στην opera, δεν χρειάζεται να προσθέσεις τίποτα.
Επειδή η opera τα έχει ενσωματωμένα, μπορείς να ενεργοποιείς οποιοδήποτε χαρακτηριστικό στο menu δίχως να χρειάζεται επανεκκίνηση του πλοηγού. Σε αντίθεση με τον ff που πρέπει να τα βάλουν ως add-ons και είναι απαραίτητη η επανεκκίνηση του πλοηγού κάθε φορά που ο χρήστης ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί add-on!
Επίσης η opera έχει και μερικά πρόσθετα χαρακτηριστικά που δεν τα έχει ούτε ο ff ούτε ο safari. Η opera προηγείται κατά πάρα πολύ.
Ακόμη και τα προχωρημένα χαρακτηριστικά, τα έχει μέσα σε γραφικό περιβάλλον ώστε ο χρήστης που μαθαίνει την opera βλέποντας το menu θα δει τις επιλογές που έχει ο πλοηγός.
Σε αντίθεση με τον ff, που πρέπει να ανοίξει γραμμή εντολών (about:config) και πρέπει να γνωρίζει ο χρήστης τι να καταλάβει τι σημαίνουν όλες αυτές οι γραμμές και τι τιμές θα πειράξει.
Άσε που χρησιμοποιεί την περισσότερη ram και από τον safari και πολύ περισσότερη από την opera.
Επίσης έχει και το λιγότερο χώρο εγκατάστασης στον σκληρό από τους 2 παραπάνω ανταγωνιστικούς πλοηγούς.

Αλλά όταν ο κόσμος είναι προσηλωμένος με την μόδα και το αμερικάνικο marketing, φυσικά η opera θα έχει χαμηλή διεισδυτικότητα.
Όσο αφορά το open source του ff, αυτοί που το εγκαθιστουν σε windows τι αποφεύγουν;
Μην τους κατασκοπεύει ο πλοηγός τους και δεν τους ενδιαφέρει τα windows και τα άλλα closed source εγκατεστημένα προγράμματα τους;
Και αν προσθέσω ότι πολλοί χρήστες windows χρησιμοποιούν σπασμένα προγράμματα τότε δεν τους νοιάζει η κατασκοπεία που ενδεχομένως έχει εισαχθεί επιπροσθέτως (π.χ. trojans) στα σπασμένα....:dots:

Για τους χρήστες του linux, αυτούς τους καίει να είναι open source και το κατανοοώ (αν και χρησιμοποιούν και closed source προγράμματα π.χ. flash player).

Μεσσήνιος
18-08-09, 14:40
Εμένα, αν και κατα κύριο λόγο χρησιμοποιώ τον ΜΟΖΙΛΛΑ μου αρέσει πολυ και ο Οπερα.

Με το καλό να έρθει και η κανονική εκδοση

globalnoise
18-08-09, 14:50
Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να χρησιμοποιήσω Opera και πάντα δεν μου καθόταν καλά. Προτιμώ άπειρες φορές το interface του firefox και κάποια plugins του firefox ο Οpera δεν τα έχει όπως και να το κάνουμε.

Το μόνο που με ενθουσιάζει (και χρησιμοποιώ) στον Opera είναι το Apply Source στο source viewer

hammer21
18-08-09, 14:55
Μην τους κατασκοπεύει ο πλοηγός τους και δεν τους ενδιαφέρει τα windows και τα άλλα closed source εγκατεστημένα προγράμματα τους;
Και αν προσθέσω ότι πολλοί χρήστες windows χρησιμοποιούν σπασμένα προγράμματα τότε δεν τους νοιάζει η κατασκοπεία που ενδεχομένως έχει εισαχθεί επιπροσθέτως (π.χ. trojans) στα σπασμένα....

Εχω την εντυπωση οτι πλεον δινεται υπο την gpl, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Ο λογος που δεν τον θελουν οι περισσοτεροι χρηστες ειναι ενα λιγο βρωμικο πρελθον που εχει.Παντως και μενα μ'αρεσει καθαρα σαν εφαρμογη.

Gus
18-08-09, 15:23
αν και χρησιμοποιώ firefox και chrome στα windows και firefox στο linux

με το που βγει stable opera 10-qt4 τότε θα γίνει ο βασικός στο linux:respekt:

frenty
18-08-09, 16:40
Εχω την εντυπωση οτι πλεον δινεται υπο την gpl, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Ο λογος που δεν τον θελουν οι περισσοτεροι χρηστες ειναι ενα λιγο βρωμικο πρελθον που εχει.Παντως και μενα μ'αρεσει καθαρα σαν εφαρμογη.

Δεν μπορεί να ειπωθεί ότι είναι βρώμικο το παρελθόν της, γιατί δεν έκρυβε ότι ήταν adware το δωρεάν πρόγραμμα της.

........Auto merged post: frenty πρόσθεσε 7 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να χρησιμοποιήσω Opera και πάντα δεν μου καθόταν καλά. Προτιμώ άπειρες φορές το interface του firefox και κάποια plugins του firefox ο Οpera δεν τα έχει όπως και να το κάνουμε.

Το μόνο που με ενθουσιάζει (και χρησιμοποιώ) στον Opera είναι το Apply Source στο source viewer

globalnoise για σένα είναι κατάλληλος ο ff, γιατί θέλεις συγκεκριμένα add-ons που δεν τα έχει η opera.

Για τους μη γνώστες του θέματος, αναφέρω ότι και η opera εχει add-ons, αλλά τα ονομάζει widgets.

hammer21
18-08-09, 16:40
Οταν λεμε δεν το εκρυβε, το ελεγε ρητα σε ενα μεγαλο παραθυρο πριν την κατεβασεις?Γιατι τα ψιλα γραμματα στο κατω μερος της σελιδας μονο νομικα σε καλυπτουν, οχι ηθικα.

no_logo
18-08-09, 16:43
Δεν μπορεί να ειπωθεί ότι είναι βρώμικο το παρελθόν της, γιατί δεν έκρυβε ότι ήταν adware το δωρεάν πρόγραμμα της.

όπου adware = έδειχνε μια διαφήμιση, σιγά τα ωά

Όποιος θέλει βρώμικο παρελθόν και μέλλον, στα μουλωχτά, ας δει τα παρακάτω
http://news.cnet.com/Mozilla-backtracks-in-eBay-privacy-flap/2100-1032_3-5463442.html

http://yro.slashdot.org/story/09/08/07/1521208/Ubuntus-New-Firefox-Is-Watching-You

frenty
18-08-09, 16:44
Οταν λεμε δεν το εκρυβε, το ελεγε ρητα σε ενα μεγαλο παραθυρο πριν την κατεβασεις?Γιατι τα ψιλα γραμματα στο κατω μερος της σελιδας μονο νομικα σε καλυπτουν, οχι ηθικα.

Γιατί το έχεις δει σε άλλα adware προγράμματα να εφαρμόζουν την συγκεκριμένη διαδικασια που προτείνεις;

no_logo
18-08-09, 16:45
Οταν λεμε δεν το εκρυβε, το ελεγε ρητα σε ενα μεγαλο παραθυρο πριν την κατεβασεις?Γιατι τα ψιλα γραμματα στο κατω μερος της σελιδας μονο νομικα σε καλυπτουν, οχι ηθικα.


η opera ήταν χωρίς adware επί πληρωμή
χωρίς πληρωμή με διαφήμιση μόνο

hammer21
18-08-09, 16:47
Γιατί το έχεις δει σε άλλα adware προγράμματα να εφαρμόζουν την συγκεκριμένη διαδικασια που προτείνεις;

Οχι, αλλα ουτε τα δικαιολογω και ουτε προκειται να βαλω τετοια στο pc μου.

ironfist
18-08-09, 19:01
Εχω την εντυπωση οτι πλεον δινεται υπο την gpl, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Ο λογος που δεν τον θελουν οι περισσοτεροι χρηστες ειναι ενα λιγο βρωμικο πρελθον που εχει.Παντως και μενα μ'αρεσει καθαρα σαν εφαρμογη.

Μιλάς για χρήστες που ασχολούνται και αυτοί είναι
α) ελάχιστοι και β) δεν νομίζω να επηρεάζονται από αρχαία ιστορία. (προσωπικά με ενδιαφέρει τι ισχύει τώρα)
Οι υπόλοιποι απλά δεν έχουν ακούσει καν πως υπάρχουν και άλλοι πέρα από ΙΕ και FF

siakattack
18-08-09, 22:49
για μενα ο οπερα ειναι ο καλυτερος μπραουζερ.τον χρησιμοποιω και σε λινουξ και σε γουιν...μονο τα μαους τζεστουρς που εχει τα σπανε.αν και ο βετα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε ιδιαιτερα...το γιουναιτ δεν δουλεψε καλα αν και εχω καλη γραμμη.αλλα ο 9.64 ειναι κορυφαιος.αν γινοταν να μπαινουν και στον περσοναλ μπαρ φακελοι με τα σορτκατς μεσα θα ηταν τελειος.

tnt
19-08-09, 03:59
για μενα ο οπερα ειναι ο καλυτερος μπραουζερ.τον χρησιμοποιω και σε λινουξ και σε γουιν...μονο τα μαους τζεστουρς που εχει τα σπανε.αν και ο βετα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε ιδιαιτερα...το γιουναιτ δεν δουλεψε καλα αν και εχω καλη γραμμη.αλλα ο 9.64 ειναι κορυφαιος.αν γινοταν να μπαινουν και στον περσοναλ μπαρ φακελοι με τα σορτκατς μεσα θα ηταν τελειος.

Ποιός σου είπε ότι δεν μπαίνουν? :P

Πήγαινε σελιδοδείκτες -> Διαχείριση Σελιδοδεικτών... Στο αριστερά κομμάτι κάνε δεξί κλικ και επέλεξε Νέος Φάκελος!

http://a.imagehost.org/0416/folder_shortcuts.jpg

albatross
19-08-09, 04:47
Ποιός σου είπε ότι δεν μπαίνουν? :P

Πήγαινε σελιδοδείκτες -> Διαχείριση Σελιδοδεικτών... Στο αριστερά κομμάτι κάνε δεξί κλικ και επέλεξε Νέος Φάκελος!

Να μπορούσες να κάνεις και middle click στα bookmarks που είναι μέσα στους φακέλους... :rolleyes:

no_logo
19-08-09, 06:02
Να μπορούσες να κάνεις και middle click στα bookmarks που είναι μέσα στους φακέλους... :rolleyes:

μα δουλεύει το middle click :what:

το αποφάσισα
αφήνω τον konqi και ξαναγυρνώ σε Opera
Παλιά μου αγάπη ξανάρχομαι

siakattack
19-08-09, 09:32
Ποιός σου είπε ότι δεν μπαίνουν? :P

Πήγαινε σελιδοδείκτες -> Διαχείριση Σελιδοδεικτών... Στο αριστερά κομμάτι κάνε δεξί κλικ και επέλεξε Νέος Φάκελος!

http://a.imagehost.org/0416/folder_shortcuts.jpg


Και μετα το κανεις ντραγκ.Σωστοοοος :oneup: Ευχαριστω :rolleyes:

albatross
19-08-09, 15:23
μα δουλεύει το middle click :what:

Όταν ένας φάκελος φαίνεται στην personal bar δεν μπορείς να κάνεις middle click στα bookmarks που βρίσκονται μέσα. Στην personal bar μπορείς να κάνεις middle click μόνο σε μεμονωμένα bookmarks που δε βρίσκονται μέσα σε φάκελο.
Επίσης δε μπορείς να κάνεις middle click σε bookmark από το menu. Πρέπει να ανοίξεις νέο tab και κατόπιν να κάνεις κανονικό κλικ. Μπορεί σε linux να είναι αλλιώς.

panofori
20-08-09, 02:25
Όταν ένας φάκελος φαίνεται στην personal bar δεν μπορείς να κάνεις middle click στα bookmarks που βρίσκονται μέσα. Στην personal bar μπορείς να κάνεις middle click μόνο σε μεμονωμένα bookmarks που δε βρίσκονται μέσα σε φάκελο.
Επίσης δε μπορείς να κάνεις middle click σε bookmark από το menu. Πρέπει να ανοίξεις νέο tab και κατόπιν να κάνεις κανονικό κλικ. Μπορεί σε linux να είναι αλλιώς.

Καλημέρα..
Στην "personal bar", για να κάνεις "open in background tab" σε κάποιο bookmark που βρίσκεται μέσα σε φάκελο, κρατάς πατημένα τα ctrl+shift και κάνεις left click ή right click.. ενώ για να κάνεις "open in new tab" κρατάς πατημένο το shift και κάνεις left click ή right click..

albatross
20-08-09, 02:34
Καλημέρα..
Στην "personal bar", για να κάνεις "open in background tab" σε κάποιο bookmark που βρίσκεται μέσα σε φάκελο, κρατάς πατημένα τα ctrl+shift και κάνεις left click ή right click.. ενώ για να κάνεις "open in new tab" κρατάς πατημένο το shift και κάνεις left click ή right click..

Σωστός, ξέχασα να το αναφέρω... όμως middle click δεν κάνει. Οι μικρές λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Και το λεω αυτό σαν χρήστης που έχω χρησιμοποιήσει εκτεταμένα και τους 2 browser εδώ και πολλά χρόνια. Opera κ Firefox (firebird τότε) τους ανακάλυψα μαζί και τους έχω χρησιμοποιήσει παράλληλα για μεγάλο χρονικό διάστημα. To μειονέκτημα του opera είναι ότι χάνει σε λεπτομέρειες σε σημεία όμως που μετράνε όσον αφορά την ευχρηστία ενώ προσθέτει πολλά άχρηστα για το μέσο χρήστη. Π.χ. ο FF αυτή τη στιγμή έχει πολύ καλύτερη διαχείρηση bookmarks από τον opera. Είναι κάτι που μετράει για τον κάθε χρήστη. Από την άλλη ωραίο το speed dial, αλλά και στον FF που χρησιμοποιώ δεν έχω βάλει το αντίστοιχο extension γιατί δε μου χρειάζεται.

panofori
20-08-09, 03:54
Σωστός, ξέχασα να το αναφέρω... όμως middle click δεν κάνει. Οι μικρές λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Και το λεω αυτό σαν χρήστης που έχω χρησιμοποιήσει εκτεταμένα και τους 2 browser εδώ και πολλά χρόνια. Opera κ Firefox (firebird τότε) τους ανακάλυψα μαζί και τους έχω χρησιμοποιήσει παράλληλα για μεγάλο χρονικό διάστημα. To μειονέκτημα του opera είναι ότι χάνει σε λεπτομέρειες σε σημεία όμως που μετράνε όσον αφορά την ευχρηστία ενώ προσθέτει πολλά άχρηστα για το μέσο χρήστη. Π.χ. ο FF αυτή τη στιγμή έχει πολύ καλύτερη διαχείρηση bookmarks από τον opera. Είναι κάτι που μετράει για τον κάθε χρήστη. Από την άλλη ωραίο το speed dial, αλλά και στον FF που χρησιμοποιώ δεν έχω βάλει το αντίστοιχο extension γιατί δε μου χρειάζεται.


Σίγουρα ο κάθε browser ικανοποιεί διαφορετικές ανάγκες. Ωραίος ο FF, δε λέω, αλλά με τον opera έχω ο,τι χρειάζομαι (multirow tabs, mouse gestures, speed dial, windows panel), χωρίς να χρειάζεται κάποιο add-on και είναι σταθερός και ελαφρύς... γι' αυτό και τον χρησιμοποιώ ως κύριο browser. Ως δευτερεύων, παλιότερα FF ενώ τώρα Chrome λόγω ταχύτητας και καλής συμβατότητας με διάφορες σελίδες.

DaveMurray
20-08-09, 05:42
Δείχνει αρκετά καλύτερος browser, από όταν τον είχα χρησιμοποιήσει πριν καιρό.... Για να ειδούμε, πως θα τα πάει.... :) Πάντως από όσα λίγα που έχω δει μέχρι τώρα, είναι αρκετά καλός.... :)

no_logo
20-08-09, 05:51
δοκιμάστε τον mail client του opera καθώς και την διαχείριση των RSS Feeds
Τα σπάει λέμε
Δεν είναι μόνο browser αλλά σουίτα εφαρμογών

Gus
20-08-09, 12:58
έβαλα την build 4546 για linux

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ browser...

Μια ερώτηση μόνο...Από που κατεβάζει τα dictionaries;

Το αναπτύσει η ίδια η εταιρία;

Υ.Γ κατέβασα το ελληνικό και τα σπάει!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.