PDA

Επιστροφή στο Forum : Από HOL σε Forthnet (captain's log)



cosmos
19-08-09, 10:34
Έχω 5 λεπτά να πω τον πόνο μου σε κάποιον, όπερ θα τα πω εδώ.

Double play συνδρομητής της HOL στο 6άρι πακέτο για κάμποσο καιρό, αποφάσισα να πάω σε Forthnet economy dp, γιατί στους servers που με ενδιέφερε 200άριζα στα pings.

Σας δίνω και τα συν και πλην:

+ με την αίτηση κέρδισα (δια πρώτην φοράν εις την μακροσκελήν ζωούλα μου) και δωράκι :oneup:

+ τσίμπησα και ολόδικό μου ρουτεράκι (585v7), το οποίο και την ίδια μέρα κουμπωσα με τον HOL account μου για να αντικαταστήσω το netfaster ...

+ Ένας πόντος για το 585v7 γιατί έπαιζε σωστά το DynDNS και

+ άλλος ένας πόντος γιατί παίζει με όλες τις εφαρμογές το UPnP του αλλά ....

- το netfaster όμως είχε χαλαρά +2.5dB καλύτερο SNR σε σχέση με το thompson. Και όχι μόνο αυτό αλλά σε torrents το netfaster πετούσε, σε αντίθεση με το thompson που με το 8.2.4.4 σέρνει....

- και το QoS δούλευε τέλεια, με full D/L τόσο το voip όσο και το gaming στο netfaster δε λάγκαρε σε μαζικά d/l, σε αντίθεση με το thompson. Τέσπα, τρανή απόδειξη ότι δε μπορούμε να τα έχουμε όλα στη ζωή.

- Οι μέρες πέρασαν και ξαναπέρασαν και μετά από 32 ατελείωτες μέρες (σε σχέση με τη HOL που είχε πάρει μόνο 13) ήρθε το τιμημένο SMS ενεργοποίησης αλλά ...

- έλα που δεν έχω τίποτα! Από εκείνη την ημέρα έχουν περάσει πάνω από 10 και ακόμα είμαι χωρίς εισερχόμενες κλήσεις. Και το πιο αστείο όλων: έχω δίκτυο αλλά από τη HOL :lol:Έχω δλδ 6Mbps internet και ip φυσικά HOL!:rofl:
Το πρόβλημα δηλώθηκε βέβαια με το καλημέρα στη Forthnet αλλά τίποτα! 9 μέρες μετά τη δήλωση έμαθα ότι μόλις πριν 1-2 μέρες είχε δηλωθεί από τη Forthnet στον ΟΤΕ, γιατί η γραμμή δεν είχε έλθει στην κυριότητα της forthnet ως τότε (δεν καταλαβαίνω τπτα, τέσπα).
Τώρα θα κλείσει ραντεβού τεχνικός της forthnet μαζί μου, αλλά μου τελειώνουν και η υπομονή μου και τα χαρωπά smileys. Τι να πω, τουλάχιστον δεν είμαι μόνιμα γκαντέμης.:lol:

+++ η τεχνική υποστήριξη που είναι πραγματικοί τεχνικοί (ή τουλάχιστον έχουν εκπαιδευτεί καλά να ακούγονται ως τέτοιοι) σε σχέση με τη 1η γραμμή υποστήριξης της HOL. Βάζοντας και το ότι δεν έχω περιμένει πάνω από μονοψήφιο αριθμό λεπτών για να μιλήσω με κάποιον από την υποστήριξη, σε σχέση με τα 20-/40-/6-λεπτα που βαρούσα στη HOL για να μιλήσω με κάποια γλάστρα...

- webmail επίσης μπήκα στη forthnet αλλά είναι ανέκδοτο: το anti-spam είναι τελείως της πλάκας (AFAIK απλό white-/black-listing) σε σχέση με της HOL που και καλό anti-spam είχε και forwarding και εξαιρετικό webmail και πλήρη υποστήριξη IMAP. Τέσπα, λεπτομέρεια αυτό σε σχέση με τα προηγούμενα, κρίμα πάντως που η Forthnet, που έσκιζε παλιά σε FOSS εφαρμογές, το γύρισε σε πατάτες...

Αυτά για την ώρα, ίσως φανεί χρήσιμο και ως ψιλοσύγκριση.

Athlon_XP
19-08-09, 14:53
Εμ λογικό το netfaster να τα πήγαινε καλύτερα γιατί η βασική του διαφορά είναι ότι έχει 16ΜΒ RAM σε σχέση με τα 8 που έχει το speedtouch. Περισσότερα περί του Netfaster στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=314970

cosmos
19-08-09, 16:56
Δε νομίζω ότι η μνήμη είναι εδώ το πρόβλημα. Το να περνάς πακέτα πέρα δώθε σε ένα stateful σύστημα NAT/fw δε φαντάζομαι ότι θα έσκιζε τόσο από απόδοση... Από την άλλη, not-an-expert-here.

@ ADSLgr.com All rights reserved.