PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα συχρονισμού



gpapaste
09-02-06, 15:18
Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το τι δικαιούμαι να κάνω σχετικά με πρόβλημα που έχω με την γραμμή DSL. Η γραμμή μου συνεχώς χάνει τον συγχρονισμό του DSL. Δούλευε κανονικά για 3 μήνες. Εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώ να βρώ μια άκρη σχετικά με το τι συμβαίνει. Πήρα στο 1242 μου είπαν να δηλώσω βλάβη στο 121. Το έκανα και ακόμα να έρθουν. Πήρα ξανα σήμερα στο 121 και μου είπαν οτι η αίτηση για βλάβη έχει δωθεί στην Τεχνική Υπηρεσία της Τούμπας. Παίρνω στη τεχνική υπηρεσία Τούμπας και μου λέει οτι θα έρθουν αύριο μάλλον. Στο τέλος μου λέει οτι θα χρεωθώ γύρω στα 30-40 ευρό.
Αν το πρόβλημα είναι στην γραμμή και δεν ευθύνομαι εγω γιατι είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω? Ο τεχνικός μου λέει οτι αποκλείεται να φταιέι η γραμμή επειδή το τηλέφωνο μου δουλεύει κανονικά. Στο 1242 μου είχαν πει οτι μάλλον φταίει η γραμμή.

Ποιος φταίει τελικά; Και γιατί ο πελάτης τα πληρώνει όλα τελικά?

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΟΤΕ

Σας παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω και σε ποιόν να απευθυνθώ

nnn
10-02-06, 00:03
Θα χρεωθείς μόνο αν η γραμμή σου δεν έχει πρόβλημα.
Όπως το περιγράφεις όμως σίγουρα κάτι παίζει.

Όσο για το ό,τι επειδή έχεις τηλέφωνο δεν έχει πρόβλημα η γραμμή άς το αφήσω ασχολίαστο καλύτερα :rofl:

slaughter
10-02-06, 01:59
Εδω ειναι Ελλαδα φιλε κ ο ΟΤΕ ειναι προς το παρων (για καλη του τυχη) μονοπολιο οποτε θα πληρωσεις για να γινει η δουλεια σου ακομα κ αν δεν φτες εσυ :(

gpapaste
12-02-06, 16:31
Τελικά αποφάσισα να στείλω το router μου (USR 9107) για αντικατάσταση ώστε να είμαι σίγουρος οτι δεν φταίω εγώ για το πρόβλήμα. Αναμένω το καινούργιο μου router και θα επανέλθω σύντομα για εξελίξεις...
Σας ευχαριστώ για τα replys

ZORO
12-02-06, 16:58
Θα χρεωθείς μόνο αν η γραμμή σου δεν έχει πρόβλημα.


Καλά μην παίρνεις όρκο γιαυτό.
Π.χ. ένας γνώστος μου πριν μερικόυς μήνες κάνει αίτηση για γραμμή adsl στον ΟΤΕ. Τον ειδοποιούν ότι η γραμμή ενεργοποιήθηκε. Επί μια βδομάδα ο Router του δεν συγχρόνισε ούτε ένα λεπτό. Μετά από επανελειμένες επικοινωνίες με τον ΟΤΕ εντέλει κλείνει ραντεβού για να έρθει συνεργείο του ΟΤΕ σπίτι του. Έρχεται ο τεχνικός του ΟΤΕ στο σπίτι του και του λέει πάτα το εικονίδιο του Internet Explorer στον υπολογιστή σου. Ως θαυματός ο υπολογιστής του μπαίνει κανονικά στο Internet. Από εκεί και πέρα τα κλασικά ξέρετε κύριε επειδή μας καλέσατε χωρίς να υπάρχει λόγος θα πρέπει να πληρώσετε την επίσκεψη. Σας ευχαριστούμε καλή μέρα σας.
Ειπάτε τίποτα;

JoeBar
13-02-06, 00:09
Καλά μην παίρνεις όρκο γιαυτό.
Π.χ. ένας γνώστος μου πριν μερικόυς μήνες κάνει αίτηση για γραμμή adsl στον ΟΤΕ. Τον ειδοποιούν ότι η γραμμή ενεργοποιήθηκε. Επί μια βδομάδα ο Router του δεν συγχρόνισε ούτε ένα λεπτό. Μετά από επανελειμένες επικοινωνίες με τον ΟΤΕ εντέλει κλείνει ραντεβού για να έρθει συνεργείο του ΟΤΕ σπίτι του. Έρχεται ο τεχνικός του ΟΤΕ στο σπίτι του και του λέει πάτα το εικονίδιο του Internet Explorer στον υπολογιστή σου. Ως θαυματός ο υπολογιστής του μπαίνει κανονικά στο Internet. Από εκεί και πέρα τα κλασικά ξέρετε κύριε επειδή μας καλέσατε χωρίς να υπάρχει λόγος θα πρέπει να πληρώσετε την επίσκεψη. Σας ευχαριστούμε καλή μέρα σας.
Ειπάτε τίποτα;
Και εμένα τις πρώτες 5 μέρες που είχα βάλει adsl παρόλο που ήμουν "ενεργοποιημένος" , δεν συγχρονιζόταν με τπτ. Μετά από πολλά τηλ και αναμονές ξαφνικά ενεργοποιήθηκα κανονικά.

nnn
13-02-06, 05:25
Καλά μην παίρνεις όρκο γιαυτό.
Δεν παίρνω μιας και όλα είναι πιθανά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.