PDA

Επιστροφή στο Forum : τοκ τοκ! Κλειστη η πορτα για dsl ....



ilsa
09-02-06, 16:52
Καλησπερα .Εχω αρχισει να αμφιβαλλω για το κατα ποσο αξιζει καποιος να ταλαιπωρηθει τοσο πολυ για μια dsl γραμμη 384..
Μολις σημερα (απο τις 24/1 που εκανα την αιτηση στον Γερμανο) σταλθηκε η αιτηση για dsl απο hol στον οτε. Ειπα να ενημερωθω απο τον ιδιο κυρ οτε για το που βρισκεται η δικη μου υποθεση...
Ο κυριος που απαντησε στο τηλεφωνο μου ειπε οτι δεν εχει περαστει το ονομα μου ακομα στο συστημα (δεν το θεωρησα και τοσο περιεργο μιας και σημερα εστειλε την αιτηση η hol). Ε, και ειπα, αφου πηρα που πηρα τηλεφωνο, ας ρωτησω γι'αυτες τις μυστηριες πορτες που κρατουν πολλους dsl-users-wanna-be εξω απο τον "ομορφο" κοσμο του dsl.....
Η απαντηση ηταν οτι η περιοχη μου (Αργυρουπολη , που υπαγεται στον οτε Ηλιουπολης) εχει πολυ μεγαλο προβλημα εδω και καιρο και οτι θα πρεπει να επικοινωνησω με τα κεντρικα του οτε στο μαρουσι για οποια ερωτηση εχω (εχει ο οτε σκοπο να κανει καποια αναβαθμιση στην περιοχη καποια στιγμη συντομα??).
Δυστυχως το αρμοδιο γραφειο, δεν απαντησε ποτε στα τηλεφωνα (ηταν και 1 παρα κατι η ωρα, θα σχολασαν τα παιδια).Απαντησε μονο το κεντρικο τηλεφωνο του οτε αμαρουσιου απο το οποιο με ενημερωσαν οτι ειναι θεμα της HOL!!!
Ειμαι λιγο ασχετη απο αυτα τα θεματα, αλλα μυαλο εχω ωστε να καταλαβω οτι η hol καμια σχεση δεν εχει με τις πορτες.
Αποφασισα να ξαναπαρω την HOL (3η φορα σημερα!) αφου ακρη με τον οτε δεν βρηκα,οπου μου απαντησε ενας ευγενικοτατος κυριος ο οποιος με εχει ξαναεξυπηρετησει (μονο φιλαρακια δεν εχουμε γινει με αυτα τα ατομα!) μου ειπε οτι ειναι θεμα του οτε και μου ειπε οτι εχω 3 επιλογες
1) να περιμενω να ανοιξει καποια πορτα (μου εξηγησε οτι ισως απελευθερωθει καποια)
2) να περιμενω την αναβααθμιση
3) να κανω τη γραμμη μου isdn και να μπει εκει το dsl
Εχω μερικες αποριες
α. για τη λυση 1 -> ακομα και αν καποια πορτα μεινει ανοιχτη, ο οτε θα τη χρησιμοποιησει για πελατη της hol ή για καποιον δικο του??? (το θεμα αυτο σηκωνει μεγαλη συζητηση και κανονικα αφορα τοσο το ΙΝΚΑ οσο και την Επιτροπη Ανταγωνισμου)
β. για την λυση 2 ->Αν τελικα περιμενω την αναβαθμιση, ποσο καιρο μπορει να παρει κατι τετοιο???
γ. για τη λυση 3-> εστω οτι κανω τη γραμμη μου isdn , ποιος μου εγγυαται οτι θα υπαρχουν ανοιχτες πορτες για dsl πανω σε isdn γραμμη??γιατι φανταζομαι οτι δεν θα ειμαι η πρωτη που σκεφτεται αυτη τη λυση εφοσον το προβλημα στην περιοχη μου υπαρχει εδω και καιρο!

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα , πραγματικα εχω απογοητευτει τελειως απο ολη αυτη την κατασταση .......οποιος μπορει ας βοηθησει!
Μηπως τελικα αξιζει περισσοτερο να μεινει κανεις στο modem 56Κ ??? ....

[DSL]MANOS
09-02-06, 16:59
Μηπως τελικα αξιζει περισσοτερο να μεινει κανεις στο modem 56Κ ??? ....
Αν το χρησιμοποιείς μόνο για e-mail, τότε αξίζει. ;)

nnn
09-02-06, 17:06
Καλώς ήρθες,υπομονή.
Η αναβάθμιση σε πόρτες στα μεγάλα κέντρα συνήθως δεν αργεί πάνω από 15 μέρες.
Αν σε επείγει κάνε την γραμμή Isdn και ταυτόχρονα ζήτα και Adsl,κατά πάσα πιθανότητα θα εξυπηρετηθείς άμεσα.

Περισσότερα για την Ηλιούπολη στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=30663

party-pooper
09-02-06, 17:09
1) να περιμενω να ανοιξει καποια πορτα (μου εξηγησε οτι ισως απελευθερωθει καποια)

Ειναι πιθανον αλλα και παλι εκει τηρειται σειρα προτεραιοτητας.


2) να περιμενω την αναβααθμιση


Μακαρι να μπορουσανε και οι ιδιοι να προσδιορισουνε ποτε κανουν και αν κανουν κατι τετοιο


3) να κανω τη γραμμη μου isdn και να μπει εκει το dsl

Μαλλον η πιο γρηγορη λυση...Σε μια εβδομαδα το πολυ η αν κανεις αιτηση π.χ. Δευτερα θα ειναι ετοιμη μεχρι το τελος της βδομαδας.Δεν εχει μεγαλη διαφορα απο την PSTN σε χρημα 5 ευρω το μηνα παραπανω ειναι αλλα μην ξεχναμε και τα προνομια!1 τηλεφωνο επιπλεον.

joseph
09-02-06, 18:28
Μην ξεχνάς ότι είσαι στην HOL και αυτό είναι θέμα της HOL πλέον εφόσον επέλεξες το πακέτο broandband ( το μοναδικό κακό που έχει , όλα τα άλλα παλεύονται )

BlindG
10-02-06, 10:51
ilsa: Καλή υπομονή. Συμφωνώ με τον [DSL]MANOS για το αν αξίζει η δεν αξίζει. Όπως είπε και ο nnn θα χρειαστείς αρκετή υπομονή. Ίσως η λύση adsl over Isdn ναι σου λύσει το πρόβλημα αλλά μην ξεχνάς οτι έτσι τα πάγια σου θα είναι pstn+isdn+adsl (αν έχει αλλάξει κάτι από την τελευταία φορά που μίλησα με υπάλληλο του ΟΤΕ, ας με διορθώσει κάποιος).

Θεωρώ άκρως κερδοσκοπική αυτήν την τακτική του ΟΤΕ αλλά αυτό μάλλον είναι από τα μικρότερα προβλήματα... Τεσπά. Υπομονή κι'επιμονή.

ilsa
10-02-06, 14:09
MANOS']Αν το χρησιμοποιείς μόνο για e-mail, τότε αξίζει. ;)

Εννοειται οτι δεν το χρησιμοποιω μονο για e-mail, αν ηταν ετσι δεν θα εμπαινα καν στον κοπο!


Σημερα ξαναμιλησα με 134, δεν εχει περαστει ακομα το ονομα μου στο συστημα.
Ξαναμιλησα και με hol και μου επιβεβαιωσαν οτι η αιτηση μου εχει αποσταλλει στον οτε.
Για το θεμα της πορτας που δεν λεει να ανοιξει με ενημερωσαν οτι μεσω τηλεφωνου ειναι δυσκολο να ασκησω πιεση. Επισης οτι προτεραιοτητα δινεται στους συνδρομητες της otenet.
Το μονο που μπορω να κανουμε ειναι η μαζικη πιεση απο ατομα που περιμενουν, και περιμενουν, και περιμενουν.
Στην hol εχουν την "εντυπωση" οτι η Ηλιουπολη ειναι "προβληματικη" περιοχη, αλλα ακομα κατι τετοιο δεν εχει κοινοποιηθει καν απο τον οτε!!!!!
:hmm:

vasim
12-02-06, 14:15
Εννοειται οτι δεν το χρησιμοποιω μονο για e-mail, αν ηταν ετσι δεν θα εμπαινα καν στον κοπο!


Σημερα ξαναμιλησα με 134, δεν εχει περαστει ακομα το ονομα μου στο συστημα.
Ξαναμιλησα και με hol και μου επιβεβαιωσαν οτι η αιτηση μου εχει αποσταλλει στον οτε.
Για το θεμα της πορτας που δεν λεει να ανοιξει με ενημερωσαν οτι μεσω τηλεφωνου ειναι δυσκολο να ασκησω πιεση. Επισης οτι προτεραιοτητα δινεται στους συνδρομητες της otenet.
Το μονο που μπορω να κανουμε ειναι η μαζικη πιεση απο ατομα που περιμενουν, και περιμενουν, και περιμενουν.
Στην hol εχουν την "εντυπωση" οτι η Ηλιουπολη ειναι "προβληματικη" περιοχη, αλλα ακομα κατι τετοιο δεν εχει κοινοποιηθει καν απο τον οτε!!!!!
:hmm:

Ούτε για email δε κάνει... για φαντάσου ένα attachment 5 MB :cool:

Crowmax
12-02-06, 14:33
Καλησπέρα
Έκανα αίτηση 28/12 και η γραμμή ήρθε 5/2
Κάνε υπομονή... αρκετή ;)

vasim
12-02-06, 14:38
Καλησπέρα
Έκανα αίτηση 28/12 και η γραμμή ήρθε 5/2
Κάνε υπομονή... αρκετή ;)

Τοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο γρήγορα?????

theodoros2004
12-02-06, 14:55
Καλησπέρα
Έκανα αίτηση 28/12 και η γραμμή ήρθε 5/2
Κάνε υπομονή... αρκετή ;)

Καλα ολοι οι υπαλληλοι για σενα δουλευαν για να ερθει οσο ποιο γρηγορα γινεται...Παντως μεγια η adsl σου.:up::oneup:

Crowmax
12-02-06, 15:34
Χεχε...
Πάλι καλά που είχα διαβάσει το φόρουμ σας και ήξερα τι θα περιμένω!!
Πάντος απο ταχύτητες δεν μπορώ να πω, 40kb/s πρωί/μεσημέρι/βράδυ σε http/ftp downloads.

@ ADSLgr.com All rights reserved.