PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα σύνδεση: δεν περισσεύει ζευγάρι για το διαμέρισμα



getheo
20-08-09, 02:15
μενω σε μια πολυκατοικια με 13 διαμερισματα και σημερα που ήρθε ο τεχνικος να μου βαλει τηλεφωνο ειδε πως υπηρχαν μονο 10 εισοδοι για συνδεσεις και ηταν ολες κατειλημενοι...Ρωτησα τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση και μου είπε τπτ..Ειναι δυνατον??Δεν θα μπορω να εχω τηλέφωνο??Μπορω να πάω σε καποιο ιδιοκτητο δίκτυο??Εκει χρειαζονται πόρτες οπως για να κανεις σύνδεση με οτε??ευχαριστω

DSLaManiaC
20-08-09, 06:19
Αν υπάρχουν 10 ζεύγη προς τη πολυκατοικία και είναι όλα δεσμευμένα όντως πρακτικά δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

Ίσως να μπορείτε σα πολυκατοικία να ζητήσετε απ τον ΟΤΕ να φέρει κι άλλες γραμμές αλλά αυτό θα πάρει μήνες.

Ο εργολάβος μάλλον θα την έκανε τη πατάτα όταν ζήτησε την αρχική εγκατάσταση..

ariadgr
20-08-09, 11:14
Για να κάνεις τη δουλειά σου δες τα "σταθερο-κινητά" από Cosmote & Vodafone (αφού ελέγξεις ποιά εταιρία έχει κάλυψη στο σπίτι σου).
Και για Internet σε βλέπω για 3G...
Εν τω μεταξύ πέρνα από τον ΟΤΕ της περιοχής σου να ρωτήσεις τι θα κοστίσει και πόσο χρόνο θα πάρει για να φέρουν επιπλέον ζευγάρια στον κατανεμητή.

xmperop1
20-08-09, 20:20
μενω σε μια πολυκατοικια με 13 διαμερισματα και σημερα που ήρθε ο τεχνικος να μου βαλει τηλεφωνο ειδε πως υπηρχαν μονο 10 εισοδοι για συνδεσεις και ηταν ολες κατειλημενοι...Ρωτησα τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση και μου είπε τπτ..Ειναι δυνατον??Δεν θα μπορω να εχω τηλέφωνο??Μπορω να πάω σε καποιο ιδιοκτητο δίκτυο??Εκει χρειαζονται πόρτες οπως για να κανεις σύνδεση με οτε??ευχαριστω

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Η διαδικασία πρέπει να ξεκινήσει από τον ΟΤΕ και να ζητηθεί από τον ΟΤΕ της περιοχής σου ενίσχυση εισαγωγής (έτσι λέγεται στην γλώσσα μας) και δυστιχώς κατά περίπτωση θα περιμένεις από 2 έως 6 μήνες.

paspro
20-08-09, 20:40
Προφανώς η πολυκατοικία θα είχε σχεδιαστεί και κατασκευαστεί για 10 διαμερίσματα. Στη συνέχεια κάποιος θα "έβγαλε" άλλα τρία απο εκεί (παράνομα ίσως; έκοψαν διαμερίσματα στα δύο...).

Ελλάς το μεγαλείο σου...

Αν νοικιάζεις το διαμέρισμα θα πρέπει να βάλεις τις φωνές στον ιδιοκτήτη. Αν το αγόρασες, αυτόν που στο πούλησε.

nmakry
20-08-09, 20:53
Αν νοικιάζεις το διαμέρισμα θα πρέπει να βάλεις τις φωνές στον ιδιοκτήτη. Αν το αγόρασες, αυτόν που στο πούλησε.

Μπορεί το "κόψιμο" να το έχει κάνει άλλος ιδιοκτήτης, οπότε προς τι να φάει τις φωνές ο δικός του; ;)

paspro
20-08-09, 21:05
Μπορεί το "κόψιμο" να το έχει κάνει άλλος ιδιοκτήτης, οπότε προς τι να φάει τις φωνές ο δικός του; ;)

Προφανώς στο διαμέρισμα αυτό δεν έμενε κάποιος γιατί αλλιώς θα είχε βάλει τηλεφωνική γραμμή. Αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του το έχει για ενοικίαση μόνο που σημαίνει ότι αυτός θα το "έκοψε" απο κάποιο άλλο διαμέρισμα και επομένως είναι παράνομος και υπεύθυνος.

Σε κάθε περίπτωση είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κάποιος να πουλά/νοικιάζει διαμέρισμα που δεν έχει τηλεφωνική γραμμή. Εκτός βέβαια και του αφαιρεί απο το ενοίκιο τον λογαριασμό του κινητού. :oneup:

emeliss
20-08-09, 23:15
Σε κάθε περίπτωση είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κάποιος να πουλά/νοικιάζει διαμέρισμα που δεν έχει τηλεφωνική γραμμή. Εκτός βέβαια και του αφαιρεί απο το ενοίκιο τον λογαριασμό του κινητού. :oneup:
Απαράδεκτο μπορεί να είναι. Παράνομο και παράτυπο δυστυχώς δεν ήταν ποτέ. Υπάρχουν αρκετές πολυκατοικίες χωρίς καθόλου σύνδεση με το σταθερό τηλεφωνικό δίκτυο.

getheo
21-08-09, 02:44
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Επειδη το θελω μονο για ιντερνετ μαλλον θα κανω συμφωνια με τον γειτονα μου να αναβαθμισει την 2αρα συνδεση του και να παιρνω απο εκει.Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω και απο που να καταλαβω οτι μας συμφερει να βαλουμε 24αρα απο 8αρα.Δλδ να μπορει να πιανει υψηλες ταχυτητες..Ευχαριστω και συγνωμη αν ειναι offtopic

ariadgr
21-08-09, 11:31
Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω και απο που να καταλαβω οτι μας συμφερει να βαλουμε 24αρα απο 8αρα.Δλδ να μπορει να πιανει υψηλες ταχυτητες.

Δώσε μας τα στατιστικά συγχρονισμού από το web interface του router.
SNR, attenuation, ταχύτητα συγχρονισμού.

getheo
21-08-09, 13:54
noise margin 31db(upstream) 31db(downstream)
attenuation 19db(upstream) 18db(downstream)
data rate 256kbps(upstream) 2048kbps(downstream)

Ευχαριστω και παλι

ariadgr
21-08-09, 13:56
noise margin 31db(upstream) 31db(downstream)
attenuation 19db(upstream) 18db(downstream)
data rate 256kbps(upstream) 2048kbps(downstream)

Βάλτε 24αρα!

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

getheo
21-08-09, 15:05
Ευχαριστω παρα πολυ!Μια τελευταια ερωτηση.Εδω που ειμαι το laptop πιανει 3 με 4 sτα 5 σημα.Εχω και εναν σταθερο.Τι καρτα ναα του βαλω για να πιανει σημα απο το wireless kαι να το εκμεταλευομαι πλήρως?Το router ειναι sagem 1500 WG

akkiiss55
21-08-09, 23:35
μενω σε μια πολυκατοικια με 13 διαμερισματα και σημερα που ήρθε ο τεχνικος να μου βαλει τηλεφωνο ειδε πως υπηρχαν μονο 10 εισοδοι για συνδεσεις και ηταν ολες κατειλημενοι...Ρωτησα τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση και μου είπε τπτ..Ειναι δυνατον??Δεν θα μπορω να εχω τηλέφωνο??Μπορω να πάω σε καποιο ιδιοκτητο δίκτυο??Εκει χρειαζονται πόρτες οπως για να κανεις σύνδεση με οτε??ευχαριστω

και να κανεις αιτηση για ιδιωτικο παροχο τπτ δε θα κανεις...απλα δν υπαρχει χωρος στο καφαο η τν κατανεμητη...πρεπει να φερει ο οτε μεγαλυτερο...αν δε γινει αυτο δε βαζεις τηλεφωνο ποτε και απο κανενα...λυπαμαι

ariadgr
22-08-09, 00:24
Ευχαριστω παρα πολυ!Μια τελευταια ερωτηση.Εδω που ειμαι το laptop πιανει 3 με 4 sτα 5 σημα.Εχω και εναν σταθερο.Τι καρτα ναα του βαλω για να πιανει σημα απο το wireless kαι να το εκμεταλευομαι πλήρως?Το router ειναι sagem 1500 WG

Κάρτα PCI 802.11g (54Mbps) (http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=23&category=69978243)
Αυτές μέχρι €20 είναι μια χαρά, π.χ. η Belkin ή η Asus.

paspro
22-08-09, 02:23
Άν αγοράσεις κάρτα wifi για τον σταθερό σου υπολογιστή πάρε καλύτερα μια που να υποστηρίζει 802.11n ώστε να μπορείς να έχεις και μεγαλύτερη ταχύτητα/κάλυψη στο μέλλον. Π.χ. αυτό (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=908908&catalog=23&category=69978243&page=3).

Πόσους υπολογιστές θα έχεται ταυτόχρονα συνδεδεμένους στο καημένο το Sagem; 3; Κατεβάζεται και torrents; Σκέφτομαι ότι μπορεί το Sagem να μην είναι σε θέση να σας εξυπηρετήσει. Δεν βάζεται κοινά χρήματα να πάρετε ένα modem/router της προκοπής;

getheo
23-08-09, 00:05
Ευχαριστω για τις απαντήσεις!Το ολο εγχείρημα θα γίνει για ενα χρόνο οποτε δεν νομίζω να παρω καλο δέκτη.Οπότε μηπως αλλάξουμε μόνο το ρουτερ.Απο 2 μέχρι 4 pc θα συνδέουμε.Εχουμε και ενα Philips CGA5720N. Είναι καλύτερο απο το saggem??

030366
23-08-09, 04:09
Εχουμε και ενα Philips CGA5720N. Είναι καλύτερο απο το saggem??


Σε καμία περίπτωση! Το philips μετά το baudtec (το οποίο κατέχει δικαιωματικά τη πρωτιά) είναι από τα χειρότερα ρούτερ πού δίνει/έδινε ο ΟΤΕ.

paspro
24-08-09, 04:05
Ευχαριστω για τις απαντήσεις!Το ολο εγχείρημα θα γίνει για ενα χρόνο οποτε δεν νομίζω να παρω καλο δέκτη.Οπότε μηπως αλλάξουμε μόνο το ρουτερ.Απο 2 μέχρι 4 pc θα συνδέουμε.Εχουμε και ενα Philips CGA5720N. Είναι καλύτερο απο το saggem??


Ο δέκτης θα σου μείνει όμως! Μετα τον χρόνο θα σταματήσεις να χρησιμοποιείς Internet;

Οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι είναι το ελάχιστο που μπορεί να χρειαστεί κάποιος για έναν υπολογιστή και για απλή χρήση του δικτύου. Για 2 με 4 υπολογιστές χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Μια και δεν θα έχεις σταθερό τηλέφωνο μάλιστα θα μπορούσες να βάλεις VoIP οπότε να περιορίσεις σοβαρά τα έξοδα σου απο το κινητό τηλέφωνο.

Προτείνω:

Netgear DGN2000 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1142135&catalog=20&category=69980763)
Netgear DG834GT (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=695211&catalog=20&category=69980763)
Linksys WAG160N (http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1814&v_Item=7077)
DrayTek Vigor 2710n (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1273329&Manufacturer=DrayTek&category=69980763&catalog=20)

nontasaggelis
24-08-09, 14:23
Ευχαριστω παρα πολυ!Μια τελευταια ερωτηση.Εδω που ειμαι το laptop πιανει 3 με 4 sτα 5 σημα.Εχω και εναν σταθερο.Τι καρτα ναα του βαλω για να πιανει σημα απο το wireless kαι να το εκμεταλευομαι πλήρως?Το router ειναι sagem 1500 WG

Μπορεις να βαλεις και "σταθερο" voip τηλεφωνο με αριθμο Αθηνας (212.... η 211...),το οποιο θα συνδεεται ασυρματα με το δικτυο του γνωστου σου!
Συνολικα το κοστος συσκευων ειναι 70-75 euro και εχεις και τηλεφωνο με εισερχομενες-εξερχομενες!

getheo
24-08-09, 17:29
Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις.Στο συγκροτημα που μενουμε σκεφτεται να μπει και αλλος ενας φιλος μας στη συνδεση.Ο οποιος απεχει 20 μετρα και 3,4 τοιχους απο εκει που θα μπει το ρουτερ.Θα ηθελα να ρωτησω υπάρχει καποιο ρούτερ που να μας καλύπτει επαρκώς?Τα 24 mbps θα διαμοιραζονται ανάλογα?Δλδ αν ενας κατεβαζει τόρρεντς και πάει ο άλλος να κατεβάσει αρχειο θα μείωνεται η ταχύτητα του τορρεντ για να γινει το download του αρχείου η οχι?Να αναφέρω απλα οτί θα συνδέονται 3 υπολογιστες συνέχεια ταυτοχρονα και άλλοι 2 περιστασιακα..Δύσκολα τα πράγματα ε??
Χίλια συγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις
ps.Η εγκατασταση θα γινει σε προαστιο των Χανιων σε περιοχη με αρκετο θόρυβο αποτι μου είπαν

paspro
24-08-09, 20:23
Αν μπεί κι άλλος στο σύστημα και βρίσκεται σε απόσταση με ενδιάμεσους τοίχους τότε θα ήταν καλό ο router να υποστηρίζει το 802.11n ασύρματο πρωτόκολο επειδή αυτό έχει μεγαλύτερη εμβέλεια και δεν ενοχλείται τόσο πολύ απο φυσικά εμπόδια.

Αν θα παίζουν και torrents τότε θα πρέπει ο router να έχει έναν NAT table με καλό μέγεθος ώστε να μην μπουκώνει και κολλά το δίκτυο.

Αν μοιράσετε το κόστος στα 3 τότε θα πρότεινα το:

DrayTek Vigor 2710Vn (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1273345&Manufacturer=DrayTek&category=69980763)

διότι:

1. Είναι ισχυρός και αντέχει πολλούς χρήστες και υπολογιστές
2. Υποστηρίζει το 802.11n ασύρματο πρωτόκολο
3. Έχει μεγάλο πίνακα NAT που υποστηρίζει 10000 ταυτόχρονες συνδέσεις
4. Υποστηρίζει VoIP οπότε μπορεί κάποιος να του κολλήσει ένα κοινό τηλέφωνο.
5. Υποστηρίζει QoS που θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε τον router ώστε να μοιράζει σωστά το bandwidth.

@ ADSLgr.com All rights reserved.