PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑΧΥΤΗΤΑ HOL DOUBLE PLAY LITE



john_athens
20-08-09, 10:42
Καλημέρα παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Εχθές ενεργοποιήθηκε το hol double play lite στο Γέρακα και διαπιστώνω ότι
έχω ταχύτητα σύνδεσης στα 3,4 mbps , ενώ το πακέτο δίνει για 6 Mbps. Δεν περιμένω να πιάσω 6 αλλά αν είχα κάνει σύνδεση για 24 mbps, τι θα έπιανα?

Είναι συνεπώς, φυσιολογικό το 3,4 mbps? ( ταχύτητα κατεβάσματος π.χ. από torrents στα 350 kbs).

Ευχαριστώ πολύ!

and64
20-08-09, 10:52
Καλημέρα παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Εχθές ενεργοποιήθηκε το hol double play lite στο Γέρακα και διαπιστώνω ότι
έχω ταχύτητα σύνδεσης στα 3,4 mbps , ενώ το πακέτο δίνει για 6 Mbps. Δεν περιμένω να πιάσω 6 αλλά αν είχα κάνει σύνδεση για 24 mbps, τι θα έπιανα?

Είναι συνεπώς, φυσιολογικό το 3,4 mbps? ( ταχύτητα κατεβάσματος π.χ. από torrents στα 350 kbs).

Ευχαριστώ πολύ!

Εξαρτάται από τη γραμμή σου! Μπορείς να δεις attenuation και snr από το router σου;;

john_athens
20-08-09, 11:27
Εξαρτάται από τη γραμμή σου! Μπορείς να δεις attenuation και snr από το router σου;;

με βοηθας λιγο με το attenuation και snr? τι εννοεις?

aa144
20-08-09, 11:28
στο Γέρακα και διαπιστώνω ότι
έχω ταχύτητα σύνδεσης στα 3,4 mbps , ενώ το πακέτο δίνει για 6 Mbps. Δεν περιμένω να πιάσω 6 αλλά αν είχα κάνει σύνδεση για 24 mbps, τι θα έπιανα?



Κάνε μια εκτίμηση μόνος σου, διαβάζοντας τη θεωρία περί ADSL που θα βρεις εδώ μέσα.

john_athens
20-08-09, 11:31
φιλε αα144 τι εννοεις? εσυ πιστευεις οτι αυτη η ταχυτητα ειναι λογικη ή πρέπει να επικοινωνησω με το τεχνικο τμημα της hol?

aa144
20-08-09, 11:50
Δεν είπαμε να διαβάσεις λίγο; Το να βάλεις ADSL είναι ένα πράγμα (απλή κατανάλωση). Το να καταλάβεις πώς λειτουργεί, είναι ένα άλλο πράγμα που απαιτεί λίγο διάβασμα και εμπίπτει στην κατηγορία της προσωπικής βελτίωσης της αντίληψης της τεχνολογίας (όχι μόνο από καταναλωτική σκοπιά).

Γενικά στην Ελλάδα είμαστε τεχνολογικά αναλφάβητοι, μερικοί το συγχέουν αυτό με το ότι δεν ξέρουμε να καταναλώνουμε, αυτό όμως είναι το μόνο που σίγουρα ξέρουμε να κάνουμε, και μετά την κατανάλωση ενός τεχνολογικού προϊόντος συνήθως είμαστε εντελώς αβοήθητοι, ενώ ακόμα και το Internet που αποτελεί ισχυρό μέσο για να μάθουμε κάτι παραπάνω, το χρησιμοποιούμε σαν υποκατάστατο του βίντεο κλάμπ.

Οπότε, θα στο ξαναπώ, διάβασε λίγο, έχει πολλά άρθρα εδώ μέσα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

and64
20-08-09, 13:26
Τα attenuation, snr και άλλες πληροφορίες σχετικά με τον συγχρονισμό σου θα τις βρείς μεσα στο μενού του router σου. Διάβασε και το άρθρο που σου λέει και ο aa144 είναι αρκετά κατατοπιστικό...

john_athens
20-08-09, 14:17
ευχαριστω παιδια. απλα τις λεπτομεριες και τις μοναδες μετρησης δεδομενων σε ενα Modem δεν ειναι ότι και πιο συνηθισμενο στο να ξερει κανεις, γι'αυτο και ρωταω..

nemesis1
20-08-09, 14:47
Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ξανασχοληθεί με το "άθλημα". Πρίν κάνεις οτιδήποτε με τεχνικό τμήμα διάβασε αυτά που είπαν τα παιδιά και όταν το ερευνήσεις μόνος σου σίγουρα θα καταλάβεις αν πρέπει να τηλεφωνήσεις στο τεχνικό τμήμα του παροχέα ή όχι....


ευχαριστω παιδια. απλα τις λεπτομεριες και τις μοναδες μετρησης δεδομενων σε ενα Modem

Δές εδώ συγκεκριμένα για μονάδες μέτρησης και τί σημαίνουν...
http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

Έχεις μπόλικο πράμα για διάβασμα.... ;)

ralliboy
20-08-09, 15:31
εκτος απο τα στοιχεια που δινει ο ρουτερ δεν μας λες περιπου και σε πιο σημειο του Γερακα εισαι? Για να ζοριζεσαι να πιασεις ακομα και τα 6 πρεπει η να εισαι πολυ μακρια αποτο Α/Κ που ειναι επι της Μαραθωνος ή εχει καποιο προβλημα η γραμμη σου .

john_athens
20-08-09, 17:42
οριστε και τα δεδομενα του router μου:

δειτε τη φωτο

john_athens
20-08-09, 17:43
ξεχασα να πω, οτι βρισκομαι 100μ πανω απο τη πλατεια του Γερακα.

zoug100
20-08-09, 17:58
να σου πω.απο τορεντς δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για την ταχυτητα σου.πηγαινε εδω (http://www.nvidia.com/content/DriverDownload-March2009/confirmation.php?url=/Windows/190.38/190.38_desktop_winxp_32bit_english_whql.exe&lang=us&type=GeForce) πατησε agree & download και πες με τι ταχυτητα κατεβαζεις.
παντως βασει των στατιστικων σου 6αρα ταχυτητα πιανεις σιγουρα.για δοκιμασε αυτο που σου ειπα και πες τι ταχυτητα εχεις

john_athens
20-08-09, 18:09
Θα το δοκιμασω σε λιγο και θα σου πω zoug. παντως τορεντς κατεβαζω με 450 kb/s τωρα.

zoug100
20-08-09, 18:26
oκ.παντως το τορεντ οπως σου ειπα δεν ειναι αντιπροσοπευτικο της ταχυτητας σου γιατι οφειλεται σε πολλους παραγοντες τι ταχυτητα θα σου δωσει.παντως δοκιμασε αυτο που σου ειπα και πες μου

and64
20-08-09, 20:06
john_athens είσαι κλειδωμένος στα 6144 οπότε πιάνεις το μέγιστο που σου επιτρέπεται! Κάνε και το speedtest που λέει ο zoug100 κατα προτίμηση με τη χρήση download manager και πες μας με πόσο κατεβάζεις...

john_athens
20-08-09, 20:31
Παιδια κατεβαζω με 610-650 ( το αρχειο του zoug100).

and64
20-08-09, 20:40
Παιδια κατεβαζω με 610-650 ( το αρχειο του zoug100).

Άρα μια χαρά είσαι!! Κατεβάζεις με max ταχύτητα (για τη γραμμή σου):)

john_athens
20-08-09, 20:42
αυτο βλεπω και εγω τελικα! Ελπιζω να ειναι ''σταθερη'' αυτη η τιμη και οχι μια 100 και μια 600. ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια!

and64
20-08-09, 21:00
αυτο βλεπω και εγω τελικα! Ελπιζω να ειναι ''σταθερη'' αυτη η τιμη και οχι μια 100 και μια 600. ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια!

Αυτό δεν εξαρτάται απόλυτα από την hol, αλλα κυρίως από το που κατεβάζεις! max ταχύτητες θα βλέπεις κυρίως κατεβάζοντας από ftp servers οπως της nvidia ή αν εχεις rapidshare premium και χρησιμοποιώντας κάποιον download manager...

SiliconManC
21-08-09, 11:08
εγώ πάντως τώρα που γύρισα από διακοπές παρατήρησα ότι το νεο max μου είναι στα 645kb/sec έναντι 666-667kb/sec που είχα απο το Οκτ-Νοε του 08 που έβαλα hol dp lite. Το ρουτερ συγχρονίζει το ίδιο, ενώ δεν έχει γίνει καμία αλλαγή από πλευράς μου σε ρουτερ και υπολογιστή. λέτε να τους πάρω κανένα τηλ?

john_athens
21-08-09, 13:40
μικρη η διαφορά σου , απ' ότι καταλαβαίνω.. το router σου κανει καθολου αποσυνδεσεις? Και γενικά, τα router σας στην hol κανουν αποσυνδεσεις? στο connx που είχα, γινόντουσαν..

SiliconManC
21-08-09, 16:17
μικρη η διαφορά σου , απ' ότι καταλαβαίνω.. το router σου κανει καθολου αποσυνδεσεις? Και γενικά, τα router σας στην hol κανουν αποσυνδεσεις? στο connx που είχα, γινόντουσαν..

Όχι. Δεν έχω αποσυνδέσεις.Ούτε με το netfaster iad (infineon chipset), ούτε με το netgear dgn2000 ( bcm6348), ούτε με το tp-link 8810(bcm 6338) που είχα. Γενικά πιστεύω από άποψη αποσυνδέσεων ειμαι οκ. Μάλλον πρέπει να είναι ρύθμιση από πλευράς hol. Σίγουρα δεν είναι μεγάλη η διαφορά αλλά γιατί....?

να και η γραμμή μου (dp lite) από άλλο μου ποστ http://img39.imageshack.us/i/hol6.jpg/

@ ADSLgr.com All rights reserved.