PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια μικρή βοήθεια: Πράσινο λαμπάκι, αλλά φυσικά.... Νο IP!



Master_Of_Lies
11-12-03, 17:08
Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια στην προσπάθεια μου να ενεργοποιήσω την ADSL γραμμή/συνδρομή μου 384/128:
Ήρθε πριν δυο ημέρες ο τεχνικός, εγκατέστησε το Jetspeed 500 (over PSTN), το λαμπάκι πράσινο (αναβοσβύνει ρυθμικά παίζοντας με τα νεύρα μου), αλλά το "παλικάρι" δεν μπόρεσε να πάρει IP. Του είπα δεν πειράζει, ας προχωρήσουμε, και μόλις έφυγε ξεκίνησα μία συνδρομή OTENET 384 Home (όπως πάει θα μου το κλείσουν το Home, αλλά τέλος πάντων...).
ΦΥΣΙΚΑ, το modem του τεθλιμμένου μετά τα χθεσινά :( κυρίου Κόκκαλη δεν παίρνει IP (αφού έκανα νέα WAN Connection εννοείται με την δέουσα προσοχή και τις οδηγίες από OTENET Site και 801 11 35555). Πήγα να δω το IP στο STATUS της νέας WAN σύνδεσης που έφτιαξα πρίν και ήταν όλα μηδέν!
Απλά, αν κάποιος γνωρίζει, βρίσκομαι και εγώ στην κατηγορία δυο τριών άλλων που είδα στο Forum, όπου ο ΟΤΕ δεν είχε ενεργοποιήσει πλήρως την γραμμή τους? Που μπορώ να καλέσω ώστε να ενεργοποιηθώ πλήρως και να δω επιτέλους και εγώ ADSL Internet?
(Μου φαίνεται ότι σε λίγο θα νοσταλγώ την Intraconnect)

Thanks in anticipation

nnn
11-12-03, 20:06
δήλωσε το βλάβη στο 121 και εξήγησέ τους ότι και ο τεχνικός τους δεν κατάφερε να πάρει IP.

και δες αν έχεις το τελευταίο firmware για το jetspeed,διορθώνει πολλά προβλήματα.
http://jetspeed.intracom.gr

party-pooper
11-12-03, 21:20
dialekses tin katalili imera gia na baleis kai esi! meta to black out ebales more?ti na po perimene 2 meres na xalarosoun ta pragmata giati mou fenetai oti ola einai ok... den prepei na ksexnas kai tin megali diakopi pou egine se athina kai peiraia me apotelesma to diktio na min douleuei gia mia olokliri ora!!!!

Sofos
11-12-03, 21:22
Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα!Οφείλεται στιν γραμμή του ΟΤΕ και οχι στο μοντεμ η ΟΤΕΝΕΤ!Πάρε στο 121 και πες τους ότι κάτι έχουν κάνει λάθος στην ενεργοποίηση της γραμμής σου!Δοκίμασε και τα 8222485 & 3307090, εγώ έναν απο αυτούς πήρα και εφτιαξαν το πρόβλημα!

Βέβαια παίζει να έχεις κάνει και κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις, όπως...λάθος κωδικό πρόσβασης!!

Master_Of_Lies
12-12-03, 14:03
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Δήλωσα την βλάβη στο 121, με πήρε μετά από λίγες ώρες από το γνωστό 801 11 67700 ένας εξυπηρετικός κύριος και με online επικοινωνία από δεύτερη γραμμή με το σπίτι μου (με πήραν στην εργασία) κάναμε ένα Reset στο Jet-ski, συγχρονίστηκε again, πάλι No IP......
....αλλά λίγα λεπτά μετά ενημερώθηκα από τον ίδιο κύριο στο κινητό μου ότι το πρόβλημα διορθώθηκε. Ελπίζω όταν πάω σπίτι να είναι όλα εντάξει και να μην έχουμε κανένα έμφραγμα.
Θα ενημερώσω.

Master_Of_Lies
12-12-03, 18:41
Και ναι, το έμφραγμα μετατίθεται για μετά από 30 χρόνια (ή σε 5-6 αν συνεχίσω τα junk food). Οι κύριοι στο 801 11 67700 εντός 15 λεπτών από την πρώτη τους επικοινωνία μαζί μου έφεραν την γραμμή στα ίσια της ! Εύγε !
Surfing with Otenet!

:D

@ ADSLgr.com All rights reserved.