PDA

Επιστροφή στο Forum : καλως σας βρηκα αλλα με ...προβληματα



bill27
20-08-09, 18:13
χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ!και ζητω για ακομα 1 φορα την βοηθεια σας....

λοιπον,ενεργοποιηθηκα χτες στο πακετο lite κ εχω καποια προβληματακια.....να αναφερω οτι πριν ειχα connx 2mbps k ημουν απολυτα ευχαριστιμενος.

1.εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι ανοιχτο το μtorrent κ κανει upload το browsing σερνετε στην κυριολεξια...καλα οταν κανει κ download δεν το συζηταω περιμενω πολυ ωρα.

2.οταν κατεβαζω απο ftp η ταχυτητα στο maximum,αλλα οταν κατεβαζω απο τορρεντ η ταχυτητα κυμενετε απο 30 kB/s - 160kB/s κ εχω φρικαρει.....αλλωστε για αυτο πηγα στην χολ,εκτος απο τα λεφτα ηθελα κ μεγαλυτερη ταχυτητα για να κατεβαζω ταινιες κ μουσικη.


μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο ρουτερ η στο μtorrent?

αυτα ειναι τα στατιστικα τις γραμμης μου

# Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path

* [Go Top]

# Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 858 (Kbps.) 6144 (Kbps.)

* [Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.5 dB 23.0 dB
Attenuation 7.5 dB 20.4 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 1018 26
CRC Error 1 8
HEC Error 0 39

zoug100
20-08-09, 19:30
μα φιλε μου οταν κατεβαζεις απο τορεντ δεν ειναι απαραιτητο να πιασεις την full ταχυτητα της συνδεσης σου διοτι εξαρταται απο ποσα ατομα σου δινουν ταχυτητα κτλ(peers).και εγω 6αρα εχω οπως εσυ.μου χει τυχει τορεντ να εχει 1 peer μονο και να κατεβαζω με 25KB/sec ενω απο ftp και rapidshare premium να κατεβαζω με full ταχυτητα.αρα απο την στιγμη που λες οτι απο ftp κατεβαζεις στο maximum αυτο σημαινει πως η ταχυτητα σου ειναι οκ.
οσο αφορα το οτι το browsing σερνετε οταν κανεις upload στο utorrent αυτο απο οσο ξερω ειναι φυσιολογικο.ισως αν κατεβασεις την ταχυτητα του upload να ειναι καλυτερο το browsing.για αυτο το θεμα ας σου πουν πιο ειδικοι απο μενα μιας και δεν ξερω πως μπορεις να το βελτιωσεις

bill27
20-08-09, 23:40
μα φιλε μου οταν κατεβαζεις απο τορεντ δεν ειναι απαραιτητο να πιασεις την full ταχυτητα της συνδεσης σου διοτι εξαρταται απο ποσα ατομα σου δινουν ταχυτητα κτλ(peers).και εγω 6αρα εχω οπως εσυ.μου χει τυχει τορεντ να εχει 1 peer μονο και να κατεβαζω με 25KB/sec ενω απο ftp και rapidshare premium να κατεβαζω με full ταχυτητα.αρα απο την στιγμη που λες οτι απο ftp κατεβαζεις στο maximum αυτο σημαινει πως η ταχυτητα σου ειναι οκ.
οσο αφορα το οτι το browsing σερνετε οταν κανεις upload στο utorrent αυτο απο οσο ξερω ειναι φυσιολογικο.ισως αν κατεβασεις την ταχυτητα του upload να ειναι καλυτερο το browsing.για αυτο το θεμα ας σου πουν πιο ειδικοι απο μενα μιας και δεν ξερω πως μπορεις να το βελτιωσεις


φιλε μου zoug100 τα τορεντς που κατεβασα κ συνεχιζω να κατεβαζω ειναι με πολους seeds k peers.περιμενα μια ταχυτητα γυρω στα 600 ΚΒ/s αλλα συνεχιζω να εχω μεχρι 160 ΚΒ/s..κανεις αλλος καμια γνωμη??????????????????????????

vampira
21-08-09, 14:05
φιλε μου zoug100 τα τορεντς που κατεβασα κ συνεχιζω να κατεβαζω ειναι με πολους seeds k peers.περιμενα μια ταχυτητα γυρω στα 600 ΚΒ/s αλλα συνεχιζω να εχω μεχρι 160 ΚΒ/s..κανεις αλλος καμια γνωμη??????????????????????????

'Ισως να έκανες port forward και σωστή ρύθμιση του torrent client σου?
Google is your friend...

moriarti
22-08-09, 12:49
1.εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι ανοιχτο το μtorrent κ κανει upload το browsing σερνετε στην κυριολεξια...καλα οταν κανει κ download δεν το συζηταω περιμενω πολυ ωρα.Μήπως για antivirus χρησιμοποιείς το NOD32 και για browser τον Firefox? Αν ναι, μάλλον μπορώ να βοηθήσω καθώς είχα το ίδιο πρόβλημα. Το NOD πολλές φορές "βλέπει" το μtorrent ως browser και o Firefox σέρνεται.
Άνοιξε το NOD, πήγαινε στο Advanced Setup --> Antivirus & Antispyware --> Web Access Protection --> HTTP --> Web Browsers και από τη λίστα προγραμμάτων που θα σου εμφανίσει δεξιά κοίτα αν είναι τσεκαρισμένο το μtorrent. Αν ναι, ξετσεκάρισέ το και είσαι έτοιμος!

bill27
22-08-09, 19:07
Μήπως για antivirus χρησιμοποιείς το NOD32 και για browser τον Firefox? Αν ναι, μάλλον μπορώ να βοηθήσω καθώς είχα το ίδιο πρόβλημα. Το NOD πολλές φορές "βλέπει" το μtorrent ως browser και o Firefox σέρνεται.
Άνοιξε το NOD, πήγαινε στο Advanced Setup --> Antivirus & Antispyware --> Web Access Protection --> HTTP --> Web Browsers και από τη λίστα προγραμμάτων που θα σου εμφανίσει δεξιά κοίτα αν είναι τσεκαρισμένο το μtorrent. Αν ναι, ξετσεκάρισέ το και είσαι έτοιμος!

το NOD ειναι το Norton?

moriarti
22-08-09, 19:14
το NOD ειναι το Norton?Όχι, είναι διαφορετικό. Δεν αποκλείεται όμως να παίζει το ίδιο πρόβλημα και με το Norton. Ψάξε στα settings του, λογικά θα υπάρχει κάποια αντίστοιχη ρύθμιση με αυτήν του NOD που σου περιέγραψα πριν.

bill27
22-08-09, 19:24
Όχι, είναι διαφορετικό. Δεν αποκλείεται όμως να παίζει το ίδιο πρόβλημα και με το Norton. Ψάξε στα settings του, λογικά θα υπάρχει κάποια αντίστοιχη ρύθμιση με αυτήν του NOD που σου περιέγραψα πριν.

οκ φιλε μου θα το ψαξω αλλα νομιζω πως λυθηκε το προβλημα,κατεβασα το upload στα 65κβ/s κ η ταχυτητα του download ανεβηκε.σε ευχαριστω

asxetos22
22-08-09, 19:37
Όχι το ΝΟD είναι το ESET NOD32
Και το NORTON είναι το Symantec NORTON

........Auto merged post: asxetos22 πρόσθεσε 2 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

To upload να το έχεις όχι στο μέγιστο, αλλά στα 2/3 του upload που μπορείς να σηκώσεις.
Επίσης ΔΕΝ είναι τα torrent αξιόπιστος τρόπος να μετρήσεις ταχύτητα, κάθε άλλο μάλιστα.

Για να μη σέρνεται το browsing όταν κατεβάζεις με torrent, ενεργοποίησε το QoS στον router σου (εάν το υποστηρίζει), και μείωσε τις συνολικές συνδέσεις στον torrent client

ARIADNI_28512
22-08-09, 20:38
Μήπως για antivirus χρησιμοποιείς το NOD32 και για browser τον Firefox? Αν ναι, μάλλον μπορώ να βοηθήσω καθώς είχα το ίδιο πρόβλημα. Το NOD πολλές φορές "βλέπει" το μtorrent ως browser και o Firefox σέρνεται.
Άνοιξε το NOD, πήγαινε στο Advanced Setup --> Antivirus & Antispyware --> Web Access Protection --> HTTP --> Web Browsers και από τη λίστα προγραμμάτων που θα σου εμφανίσει δεξιά κοίτα αν είναι τσεκαρισμένο το μtorrent. Αν ναι, ξετσεκάρισέ το και είσαι έτοιμος!

Γεια σου.
Εχω και εγω το NOD32 Antivirus (μονο το antivirus αγορασμενο νομιμα), αλλα δεν μπορεσα να βρω πουθενα την ρυθμιση που αναφερεις.

Μηπως μπορεις να μου πεις που ακριβως θα την βρω?
Στο NOD32 System set up πρεπει να παω?
Πηγα σε ολα τα set up αλλα αυτο που λες δεν το βρηκα...

http://img38.imageshack.us/img38/2973/nod32p.jpg

zoug100
22-08-09, 21:06
ξερει κανεις αν εχει QoS το jetspeed 520?

moriarti
22-08-09, 21:23
Γεια σου.
Εχω και εγω το NOD32 Antivirus (μονο το antivirus αγορασμενο νομιμα), αλλα δεν μπορεσα να βρω πουθενα την ρυθμιση που αναφερεις.

Μηπως μπορεις να μου πεις που ακριβως θα την βρω?
Στο NOD32 System set up πρεπει να παω?
Πηγα σε ολα τα set up αλλα αυτο που λες δεν το βρηκα...Μάλλον έχεις επιλέξει το Stantard Mode στο NOD και σου εμφανίζει μόνο τις βασικές ρυθμίσεις στο setup. Κάπου στο setup πρέπει να σου έχει και επιλογή Advanced Mode. Ενεργοποίησέ την και μετά θα έχεις πρόσβαση σε όλες τις ρυθμίσεις. Σου παραθέτω και τρεις φωτογραφίες της διαδρομής στο δικό μου NOD:

http://img19.imageshack.us/img19/8615/nod1r.jpg

http://img176.imageshack.us/img176/3425/nod2.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/9282/nod3.jpg

ARIADNI_28512
22-08-09, 21:57
Τι να σου πω...

Εγω ΟΣΟ και αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω κατι σαν τις δικες σου οθονες, οποτε μαλλον εχουμε διαφορετικο NOD32. Επισης, δεν βρηκα πουθενα ρυθμιση standard και advanced mode.

Το πλησιεστερο που βρηκα, πανω σε αυτα που λες, φαινεται στις παρακατω φωτο.
Πηγα εκει, απο IMON / Set up. (και μετα, Client Compatibility).


http://img29.imageshack.us/img29/5979/nodt.jpg

Μηπως εννοεις αυτο?
Μιλαμε για το ιδιο πραγμα?

moriarti
22-08-09, 22:06
Μπα, δε νομίζω να έχουν σχέση αυτά, κάπου αλλού θα είναι. Στην εικόνα που μου έδειξες πριν, αν πας στην τελευταία επιλογή τι σου βγάζει? Κάτω κάτω εκεί που λέει "NOD32 System Setup":

http://img38.imageshack.us/img38/2973/nod32p.jpg

ARIADNI_28512
22-08-09, 22:15
Επιλεγοντας "NOD32 System Setup" μου δειχνει καπακι αυτο (ανοιγει σε διπλανο παραθυρακι):

http://img43.imageshack.us/img43/3725/setupmju.jpg

Αν κατοπιν, επιλεξω set up και επειτα -απο την καρτελα που ανοιγει- advanced, παιρνω το παρακατω μενου:

http://img43.imageshack.us/img43/5708/advsetup.jpg

moriarti
22-08-09, 22:38
Χμμ, δεν βλέπω κάτι σχετικό. Μάλλον πρέπει να βοηθήσει κάποιος που έχει το NOD 2.7! Η δική μου έκδοση είναι η 3.0.642.0. Μήπως να αναβάθμιζες το NOD σου? Ίσως να είναι κάποιο πρόβλημα που διορθώθηκε στις νεότερες εκδόσεις 3.0.xx.

ARIADNI_28512
23-08-09, 07:34
Χμμ, δεν βλέπω κάτι σχετικό. Μάλλον πρέπει να βοηθήσει κάποιος που έχει το NOD 2.7! Η δική μου έκδοση είναι η 3.0.642.0. Μήπως να αναβάθμιζες το NOD σου? Ίσως να είναι κάποιο πρόβλημα που διορθώθηκε στις νεότερες εκδόσεις 3.0.xx.

Τελικα, εχεις δικιο φιλε!
Ειχα παλια εκδοση του NOD (πλερομενη), αλλα τωρα πια, αναβαθμιστικα και εγω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.