PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο εβδομάδες βλάβη και ακόμα τίποτα!!!



alexiad
21-08-09, 00:38
Παιδιά παρακολουθώ μήνες τα threads στο forum και είδα αρκετά ευτράπελα από την Hol. Έχω το 2play 24mbps και ανήκω στο κέντρο της Ν.Βάρνας στις Συκιές Θεσσαλονίκης.
Εγώ γύρισα από διακοπές στις 8 Αυγούστου και ενώ πριν τις διακοπές είχα ταχύτητα 12mbps down και 895kbps up, όταν γύρισα είχα 4-5mbps down και 385kbps up..Επίσης η τηλεφωνία ενώ δούλευε κανονικά, μου έκανε διακοπές κάθε 10-20 δευτερόλεπτα και για περίπου 2-3 δευτερόλεπτα την φορά δεν μπορούσα να ακούσω τον συνομιλιτή μου. Εννοείται πως δεν μπορούσα να μιλήσω έτσι, ενώ το ίντερνετ καθυστερούσε ακόμη και να ανοίξει μια απλή σελίδα.
Επικοινωνώ με το τεχνικό τμήμα, λέω τι συμβαίνει και μου τηλεφωνούν την επόμενη για να μου πουν ότι βλέπουν το πρόβλημα και ότι κάνουν ρυθμίσεις. Την άλλη μέρα μου λένε ότι ίσως φταίει το 1o netfaster και μου στέλνουν το netfaster2 , το οποίο και παραλαμβάνω στις 12 Αυγούστου. Το εγκαθιστώ και ...... ΤΟ ΊΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Την επομένη ξανά επικοινωνώ και μου λένε ότι έκαναν κάποιες ρυθμίσεις και την επομένη το ίδιο. Στις 16-8 (ΚΥΡΙΑΚΗ) μου λένε ότι επειδή δεν μπορούν να βρούν κάτι θα στείλουν αίτημα για έλεγχο στον ΟΤΕ. Την Τρίτη μου έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε και μόλις γύρισα το βράδυ σπίτι είδα ότι....το πρόβλημα παρέμενε. Σήμερα το πρωί διαμαρτυρήθηκα έντονα και ζήτησα να κάνουν κάτι καθώς κοντεύω 2 εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο και με χάλια ίντερνετ και μου είπαν ότι μάλλον το πρόβλημα είναι απο τον διανεμητή μέχρι την μπρίζα μου οποτε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Είπα πως αυτό είναι απίθανο καθώς κανείς δεν πείραξε τα καλώδια τα οποία είναι και καινούρια καθώς είναι και η πολυκατοικία καινούρια για να πάρω την απάντηση ότι αν στείλουν τεχνικό και διαπιστώσει ότι όντως το πρόβλημα είναι απο τον διανεμητή μέχρι την μπρίζα, θα πρέπει να πληρώσω 50 ευρώ... Έξαλλος εγινα και ζήτησα το πλήρες ιστορικό των αναφορών βλαβών και των επισημάνσεων των τεχνικών για την γραμμή μου για να το χρησιμοποιήσω για κάθε νόμιμη χρήση και ζήτησα επίσης απο την εξυπηρέτηση πελατών να μου αφαιρεθεί το πάγιο του μήνα γιατί δεν απολάμβανα τις υπηρεσίες που πληρώνω..... Τι άλλο να κάνω βρε παιδιά;; Καμία ιδέα;; Τι μπορεί να φταίει για την βλάβη;
Ξέρει κανείς κανέναν ηλεκτρολόγο στην Θεσσαλονίκη να ξέρει και τίποτα απο ADSL??? Πάντως τον τεχνικό της HOL θα τον καλέσω...

........Auto merged post: alexiad πρόσθεσε 70 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν μπορείτε να μου πείτε και τα νουμεράκια μου πως είναι......

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9.5 dB 3.0 dB
Attenuation 18.7 dB 34.1 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 24779 38630
CRC Error 23756 646
HEC Error 1427067 2012

ralliboy
21-08-09, 15:32
...παρομοια προβληματα και λυση δεν μου εδωσαν ...Εφυγα απο ΧΟΛ και βρηκα (τηλεφωνικα τουλαχιστον) την υγεια μου. Αμα εχει voip ειναι μαρτυριο.εισαι πραγματικα στο ελεος του dsl......

alexiad
22-08-09, 00:06
Σήμερα ήρθαν οι τεχνικοί της HOL . Τα παιδιά έδειχναν να ξέρουν καλά την δουλειά τους. Αφού έκαναν τις σχετικές μετρήσεις, μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και το πρόβλημα δεν είναι δικό μου αλλά κάπου στο δίκτυο του ΟΤΕ. Για αυτό είπαν θα στείλουν εκ νέου αίτημα στον ΟΤΕ, αυτήν την φορά με συγκεκριμένα στοιχεία απο τις μετρήσεις που έκαναν και αν δεν υπάρξει πρόβλημα, ο ΟΤΕ θα εντοπίσει την βλάβη για να την διορθώσει. Το πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι πως ο ΟΤΕ μπορεί να αρνηθεί ότι το πρόβλημα αφορά τον ίδιο και μετά...γραφειοκρατία. Κάπου "χάνει" η γραμμή στο δίκτυο μου είπαν και μου έδωσαν μια προθεσμία μέχρι Τρίτη, το αργότερο Τετάρτη για απάντηση..... ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!!!

dmitsos
22-08-09, 09:10
ενα απο τα ιδια γινεται ακομα σε εμενα φιλε!
Λυση δεν βρεθηκε! ολο ρυθμισεις και βλαβη στο σπιτι μου βρισκουν ....λενε!

djT
25-08-09, 01:57
Σε μένα πρίν 6 μήνες που είχα μείνει δίχως τηλέφωνο για 4 μέρες, μετά από τηλεφωνικά παράπονα και emails, τελικά μου χάρισαν 3 μήνες το πάγιο.

Μακάρι να μου κόβανε το τηλέφωνο και 3 μήνες για μερικές μέρες δηλαδή !

jack1987
31-08-09, 04:46
Εγώ alexiad δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα.Τελικά κάποιες εταιρίες έχουν ΤΥ ή απλά έχουν κάποια άτομα για όλες τις δουλειές που τους χρησιμοποιούν και ως τεχνικούς;Τι εννοώ.Δεν μπορεί απο την στιγμή που τους αναφέρεις πρόβλημα στη γραμμή να μην κάνουν τα απαραίτητα test.Γνωρίζω κάποιους παρόχους που έχουν αυτή την δυνατότητα.Αποκλείεται να μην την έχει η hol.Έχουν λοιπόν στην ΤΥ κάποιες εταιρίες ένα software όπου κάνει μέτρηση στη γραμμή του πελάτη.Αυτή η μέτρηση βγάζει κάποια στοιχεία για τη γραμμή(όπως τάση,αντίσταση της γραμμής) και απο εκεί ανάλογα με τα αποτελέσματα του test,καταλαβαίνουν που περίπου υπάρχει βλάβη.Αυτό είναι και το σημαντικότερο κομμάτι για την επίλυση μιας βλάβης.Το στέλνουμε τη βλάβη στον οτε είναι η εύκολη απάντηση για να ρίξουν το μπαλάκι αλλού.Οκ την έστειλες την βλάβη στο οτε.Με ποια αιτιολόγηση;H αποστολή βλάβης στο οτε χρειάζεται και κάποια στοιχεία με το τι ακριβώς πρόβλημα φαίνεται να υπάρχει.Υπάρχουν λοιπόν κάποια συγκεκριμένα συμπτώματα,οπού βοηθάνε τους τεχνικούς του οτε να βρουν σε ποιο κομμάτι του δικτύου υπάρχει το πρόβλημα.Αν για παράδειγμα στείλει ο τεχνικός της hol την βλάβη στον οτε με σύμπτωμα διακοπή στο κατανεμητή οτε,ο τεχνικός του οτε θα κάνει έλεγχο στον κατανεμητή.Αν δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί,η βλάβη θα κλείσει απο τον οτε.Αν ας πούμε η βλάβη είναι στο καφάο,τότε θα πρέπει να σταλεί στον οτε ως διακοπή στο δίκτυο.Έχει μεγάλη σημασία αυτό.Πως λοιπόν να επιλυθεί η βλάβη σε σύντομο χρονικό διάστημα,όταν δεν έχουν κάνει τα απαραίτητα βήματα απο την ΤΥ;

Μάλλον για να μην έχεις απαντήσει ακόμα δεν θα έχει επιλυθεί το πρόβλημα.

valen_gr
31-08-09, 10:52
λαθος τοπικ, ...

SLS4U
01-09-09, 00:23
Ναι συμφωνώ με το jack1987.. ετσι εχουν τα πραγματα.. Απο εκει και περα. είναι πως και τι καταλαβαίνουν οι τεχνικοι..

makpon
01-09-09, 15:52
Zήτα έλεγχο τις γραμμή σου από τεχνικό της ΗΟL μαζί με τεχνικό του ΟΤΕ από το Dslam μέχρι σπίτι σου .Έτσι έκανα εγώ και όλα ΟΚ.
Για την ιστορία ήταν πατάτα του ΟΤΕ!!!!!!:twisted:

alexiad
02-09-09, 00:19
Παιδιά κοιτάξτε να δείτε... Το Σάββατο κατ`αρχήν κλείνω 4 εβδομάδες με βλάβη.... Το συνεργείο της ΗΟΛ ήρθε, όκ διαπίστωσε βλάβη, αφού πέρασαν σχεδόν 2 εβδομάδες που την ανέφερα. ΔΙαπίστωσαν πως το πρόβλημα ήταν στο δίκτυο και το ανέθεσαν στον ΟΤΕ, για να κάνουν κοινό συνεργείο και να δούν το πρόβλημα μαζί.... ΣΤις 27 που ήταν να γίνει, από την ΗΟL μου είπαν ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε χωρίς το απαραίτητο εργαλείο να κάνει την μέτρηση της γραμμής.. Τότε τι ήρθε θα μου πείτε?? Σήμερα, μου είπαν από την ΗOL, πως σύμφωνα με την ενημέρωση του ΟΤΕ, το πρόβλημα είναι καλωδιακό, πράγμα που σημαίνει ότι κάποια στιγμή, ΚΑΠΟΙΑ, ο ΟΤΕ θα το λύσει το πρόβλημα. Όταν ρώτησα μέχρι πότε είναι υποχρεωμένος? Μου είπαν ότι δεν έχει ακριβές χρονικό περιθώριο, τουλάχιστον δεν ορίζεται κάποιο από τις αρμόδιες αρχές. Ενώ αντίθετα όταν η εταιρεία κάνει αίτημα στον ΟΤΕ για έλεγχο, τότε ο ΟΤΕ πρέπει να το κοιτάξει σε 2 μέρες. Ωραία ε???? Από την νομική υπηρεσία κανένας δεν επικοινώνησε μαζί μου αν και έχω στείλει email καταγγελία στην ΗOL και με βλέπω να καταγγέλλω την εταιρεία πρώτα και να ζητάω αποζημίωση από αυτούς και μετά ας πάνε να τα ζητήσουν από τον ΟΤΕ!!! ΑΛλά το πρόβλημα παραμένει..... ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΣΑΤΑΛΙΑ !!!!! @!#Ω ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ!!:down:

gravis
03-09-09, 22:25
Οταν απελευθερωθει και η προσβαση απο τριτους στα ΚΑΦΑΟ του οτε (Κατι τετοιο ετοιμαζει η ΕΕΤΤ), θα μπορουν να επεμβουν και στο δικτυο του ΟΤΕ οι τεχνικοι τον εναλλακτικων χωρις να στελνουν αιτηματα στον ΟΤΕ>
Μια λυση που μπορεις να κανεις ειναι να γυρισεις σε ΟΤΕ, γιατι τοτε σιγουρα θα σου φτιαξουν την γραμμη, και μετα την αποκατασταση τις βλαβης να πας παλι στην ΗΟΛ

guzel
03-09-09, 22:37
Εγώ alexiad δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα.Τελικά κάποιες εταιρίες έχουν ΤΥ ή απλά έχουν κάποια άτομα για όλες τις δουλειές που τους χρησιμοποιούν και ως τεχνικούς;Τι εννοώ.Δεν μπορεί απο την στιγμή που τους αναφέρεις πρόβλημα στη γραμμή να μην κάνουν τα απαραίτητα test.Γνωρίζω κάποιους παρόχους που έχουν αυτή την δυνατότητα.Αποκλείεται να μην την έχει η hol.Έχουν λοιπόν στην ΤΥ κάποιες εταιρίες ένα software όπου κάνει μέτρηση στη γραμμή του πελάτη.Αυτή η μέτρηση βγάζει κάποια στοιχεία για τη γραμμή(όπως τάση,αντίσταση της γραμμής) και απο εκεί ανάλογα με τα αποτελέσματα του test,καταλαβαίνουν που περίπου υπάρχει βλάβη.Αυτό είναι και το σημαντικότερο κομμάτι για την επίλυση μιας βλάβης.Το στέλνουμε τη βλάβη στον οτε είναι η εύκολη απάντηση για να ρίξουν το μπαλάκι αλλού.Οκ την έστειλες την βλάβη στο οτε.Με ποια αιτιολόγηση;H αποστολή βλάβης στο οτε χρειάζεται και κάποια στοιχεία με το τι ακριβώς πρόβλημα φαίνεται να υπάρχει.Υπάρχουν λοιπόν κάποια συγκεκριμένα συμπτώματα,οπού βοηθάνε τους τεχνικούς του οτε να βρουν σε ποιο κομμάτι του δικτύου υπάρχει το πρόβλημα.Αν για παράδειγμα στείλει ο τεχνικός της hol την βλάβη στον οτε με σύμπτωμα διακοπή στο κατανεμητή οτε,ο τεχνικός του οτε θα κάνει έλεγχο στον κατανεμητή.Αν δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί,η βλάβη θα κλείσει απο τον οτε.Αν ας πούμε η βλάβη είναι στο καφάο,τότε θα πρέπει να σταλεί στον οτε ως διακοπή στο δίκτυο.Έχει μεγάλη σημασία αυτό.Πως λοιπόν να επιλυθεί η βλάβη σε σύντομο χρονικό διάστημα,όταν δεν έχουν κάνει τα απαραίτητα βήματα απο την ΤΥ;

Μάλλον για να μην έχεις απαντήσει ακόμα δεν θα έχει επιλυθεί το πρόβλημα.

σαφως και υπαρχει ο απαραιτιτος εξοπλισμος για την διαχειριση της γραμμης του πελατη και μπορουν να δουν τα παντα να κανουν local lock να δουν αν υπαρχει βραχυκυκλωμα τι θορυβο εχεις κλπ .. αν δεν βγαζουν ακρη απο τα κεντρικα σου λενε να σου στειλουν δικο τους τεχνικο ,οι οποιοι αν βρουν προβλημα στο χωρο σου χρεωνουν ασκοπη μεταβαση..

παλαιοτερα οι οτετζηδες (τωρα δεν ξερω τι κανουνε) κρατουσαν ενα λαπτοπ και ενα ρουτερι και βλεπανε τα στατιστικα, κοινως δεν κανανε τπτ και χρεωναν ασκοπη μεταβαση 35ε

SLS4U
04-09-09, 21:37
σαφως και υπαρχει ο απαραιτιτος εξοπλισμος για την διαχειριση της γραμμης του πελατη και μπορουν να δουν τα παντα να κανουν local lock να δουν αν υπαρχει βραχυκυκλωμα τι θορυβο εχεις κλπ .. αν δεν βγαζουν ακρη απο τα κεντρικα σου λενε να σου στειλουν δικο τους τεχνικο ,οι οποιοι αν βρουν προβλημα στο χωρο σου χρεωνουν ασκοπη μεταβαση..

παλαιοτερα οι οτετζηδες (τωρα δεν ξερω τι κανουνε) κρατουσαν ενα λαπτοπ και ενα ρουτερι και βλεπανε τα στατιστικα, κοινως δεν κανανε τπτ και χρεωναν ασκοπη μεταβαση 35ε

Δεν ξέρω για το Laptop αλλα νομιζω οτι ακομα χρεώνουν ,,, :lol::p

jack1987
05-09-09, 00:11
σαφως και υπαρχει ο απαραιτιτος εξοπλισμος για την διαχειριση της γραμμης του πελατη και μπορουν να δουν τα παντα να κανουν local lock να δουν αν υπαρχει βραχυκυκλωμα τι θορυβο εχεις κλπ .. αν δεν βγαζουν ακρη απο τα κεντρικα σου λενε να σου στειλουν δικο τους τεχνικο ,οι οποιοι αν βρουν προβλημα στο χωρο σου χρεωνουν ασκοπη μεταβαση..

παλαιοτερα οι οτετζηδες (τωρα δεν ξερω τι κανουνε) κρατουσαν ενα λαπτοπ και ενα ρουτερι και βλεπανε τα στατιστικα, κοινως δεν κανανε τπτ και χρεωναν ασκοπη μεταβαση 35ε

Η ερώτηση που έκανα ήταν ρητορική.Απο την στιγμή που μικρότερες εταιρίες του χώρου έχουν την δυνατότητα line-test,αποκλείεται να μην έχει την δυνατότητα η hol.Απο αυτά όμως που διάβασες εσύ σε αυτό το θέμα,κατάλαβες δηλαδή οτι έκαναν σωστά την δουλειά τους στην ΤΥ;Πρώτα απ' όλα έφαγαν μια εβδομάδα τσάμπα,γιατί όπως είπαν στον alexiad μπορεί να φταίει το router.Αν έκαναν τις απαραίτητες μετρήσεις στη γραμμή του,θα του έστελναν το router;Αφού υπήρχε σοβαρό καλωδιακό πρόβλημα,πως αυτοί απο τον έλεγχο που έκαναν,δεν διαπίστωσαν καλωδιακή βλάβη,αλλά έκαναν αντικατάσταση router;Μετά του είπαν οτι έστειλαν την βλάβη στον οτε(αυτοί ξέρουν με τι αιτιολόγηση,που όπως έγραψα και πιο πάνω παίζει σημαντικό ρόλο αυτό)και οτι τελικά λύθηκε το πρόβλημα.Έφτασε η βλάβη τις 2 εβδομάδες και του είπαν οτι πιθανόν(ακόμα δεν είχαν καταφέρει να μάθουν τι φταίει) η βλάβη να είναι στο σπίτι του alexiad και οτι θα του στείλουν τεχνικό.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την εταιρία,ούτε επειδή έχω οτε μπαίνω στο τρυπάκι οτε vs εναλλακτικοί.Αλλά κάποια πράγματα κάνουν μπαμ.Δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω-διαβάζω τέτοια αντιμετώπιση.Δεν λέω οτι φταίνε οι εναλλακτικοί και ο οτε είναι ο σωστός.Ούτε μπορείς να ρίξεις 100% την ευθύνη στην εταιρία,απο την στιγμή που δεν έχει πλήρη πρόσβαση στο βρόγχο.Στο κομμάτι όμως που της αναλογεί δεν έκανε καθόλου καλά την δουλειά της,με αποτέλεσμα η αποκατάσταση της βλάβης να πάει πολύ πίσω

alexiad
06-09-09, 20:18
Ρε παιδιά, πως να μην νευριάσω... Εκτός από την απίστευτη καθυστέρηση να ξεκινήσουν τις διαδικασίες, τώρα, μου λένε ότι δεν μπορούν να βρούν που είναι το πρόβλημα και μου σύστησαν (σχεδόν μονόδρομος όπως μου τα είπαν ) να με ξαναγυρίσουν σε τεχνολογία pots, μήπως και λυθεί το πρόβλημα... Δηλαδή,,,ο ΟΤΕ έκανε το κομμάτι του (μάλλον, όπως λέει η ΗΟL) και πλέον, δεν μπορούν να καταλάβουν για ποιο λόγο παραμένει το πρόβλημα..Μου λένε για pots και πως ίσως, ΙΣΩΣ, λυθεί το πρόβλημα... Είναι σοβαρά πράγματα αυτά , να αφήνουν πελάτη τόσο καιρό με βλάβη και να μην μπορούν να κάνουν τίποτα ??? Μπορείς να τους εμπιστευτείς????

mondeo
06-09-09, 22:20
Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9.5 dB 3.0 dB
Attenuation 18.7 dB 34.1 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 24779 38630
CRC Error 23756 646
HEC Error 1427067 2012

Τα errors αυτά υποδεικνύουν καλωδιακό πρόβλημα.
Μόνο οι πΟΤΕτζήδες μπορούν να σου το φτιάξουν.
Και ο Θεός βοηθός:(

aa144
06-09-09, 23:09
Ζήτα να δηλωθεί καλωδιακή βλάβη "στον Γενικό Κατανεμητή" είναι μέσα στον ΟΤΕ αυτό το πράγμα, ξέρουν αυτοί τι κάνουν εκεί πέρα, άντε να μην πω και τίποτε άλλο...

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και μην βάλεις POTS, περίμενε να στο φιάξουν ΩΣ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ η γραμμή.

dmitsos
07-09-09, 14:18
1 μηνα βλαβη και ακομα ΤΙΠΟΤΑ!!!
το μονο που κανουν ειναι να περνουν τηλεφωνο και να μου λενε οτι εχω βραχυκυκλωμα :hmm: ......λες και δεν το γνωριζω, μεχρι ποτε θα το εχω αραγε?
και μου λενε καθε τοσο οτι το βλεπουν το θεμα.... ΝΑΙ αλλα και εγω βλεπω την ταλαιπωρια να με τσακιζει τα νευρα!
καθε τοσο μου λενε να κανω test και μου δειχνει απο 2200 εως 8000 κb.
αλλα στο download ειμαι με 55kb/s εως και 500kb/s στην καλυτερη περιπτωση που αυτη δυστηχως ειναι ΤΟΣΟ σπανια!!!
Να μην μιλησω για youtube......... ΣΕΡΝΕΤΑΙ!!!!!
:respekt:

alexiad
07-09-09, 17:47
Ρε παιδιά, αφού σας το έγραψα, δηλώθηκε καλωδιακό πρόβλημα στον ΟΤΕ και υποτίθεται το έφτιαξαν... Και αφού το "έφτιαξαν" μου λένε από την HOL πως δεν μπορούν να καταλάβουν τι συμβαίνει... Μια εβδομάδα μετά το "φτιάξιμο" αφού έκαναν κάποιες αλλαγές μου είπαν ότι είναι σχεδόν μονόδρομος το POTS μήπως και αλλάξει κατι... Μήπως.....
Ξέρετε τι επίπτωση θα έχω με την αλλαγή απο voip σε pots? Εκτός που χάνω το δεύτερο τηλέφωνο...?

Και φίλε dMitsos μετά τον μήνα που δεν φτιάχνουν το πρόβλημα βουρ καταγγελία στην EETT ...Ζήτα και ενημέρωση εγγράφως για το πρόβλημα από ΗOL και είναι υποχρεωμένοι μέσα σε 20 ημέρες να σου απαντήσουν...

mondeo
07-09-09, 18:22
Ρε παιδιά, αφού σας το έγραψα, δηλώθηκε καλωδιακό πρόβλημα στον ΟΤΕ και υποτίθεται το έφτιαξαν... Και αφού το "έφτιαξαν" μου λένε από την HOL πως δεν μπορούν να καταλάβουν τι συμβαίνει... Μια εβδομάδα μετά το "φτιάξιμο" αφού έκαναν κάποιες αλλαγές μου είπαν ότι είναι σχεδόν μονόδρομος το POTS μήπως και αλλάξει κατι....

Απλά δεν στο έφτιαξαν.......

alexiad
08-09-09, 15:15
Και σήμερα μου έστειλαν ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΡΟΥΤΕΡ!!! Δεν πάμε καλάαααααααααααααα

emeliss
08-09-09, 15:42
Ζήτα να δηλωθεί καλωδιακή βλάβη "στον Γενικό Κατανεμητή" είναι μέσα στον ΟΤΕ αυτό το πράγμα, ξέρουν αυτοί τι κάνουν εκεί πέρα, άντε να μην πω και τίποτε άλλο...
Οι απομακρυσμένες διαγνώσεις με τόση βεβαιότητα είναι όλα τα λεφτά. Για πες και τίποτα άλλο.

xmperop1
08-09-09, 22:25
Οι απομακρυσμένες διαγνώσεις με τόση βεβαιότητα είναι όλα τα λεφτά. Για πες και τίποτα άλλο.

Πάει λοιπόν ένας τρελαμένος 11/8 στην εισαγωγή μιας πολυκατοικίας και ξηλώνει όλα τα καλώδια ( ραζιμ ) από τα κρόνε και τα αφήνει καθαρά όπως τα έβαλε ο ηλεκτρολόγος.
Μέχρι 20/8 είχαν αποκατασταθεί - συνδεθεί όλοι οι συνδρομητές του ΟΤΕ δηλώνοντας βλάβη σταδιακά ( ένεκα αδειών ).
Και έμενε λοιπόν μια τελλάς στον αέρα που δώθηκε βλάβη εχτές.
Φώναζε ο καημένος από 12/8 και τον βάζανε να κοιτάει το μόντεμ του αντί να στείλουν τεχνικό να δει τι συμβαίνει.
Τελικά του έκανα τη χάρη να τον συνδέσω και σήμερα έκανε αίτηση επιστροφής στον ΟΤΕ .
Κάνουνε τα εύκολα δύσκολα.
By the way η τελλάς η φορθνετ και η βιβόντι από ότι ξέρω έχουν μόνο συνεργαζόμενους και όχι δικούς τους τεχνικούς,οπότε μη περιμένετε και πολλά.

alexiad
13-09-09, 00:01
Λοιπόν, από τις 8 Αυγούστου είναι η βλάβη... Σαρανταρίζουμε σιγά σιγά.... ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ... ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ!!! Αλλά το ίντερνετ δείχνει να έχει πάρει τα πάνω του,,,,,δείχνει λέμε... Πήρα τηλέφωνο και πάλι στην τεχνική υποστήριξη και μου είπαν πως μάλλον , ΜΑΛΛΟΝ συμβαίνει αυτό επειδή ζήτησα να με αλλάξουν απο τεχνολογία VOIP σε POTS... Είπα στον τεχνικό..."Μα εμένα δεν με ενημέρωσε κανείς ότι θα διακοπεί εντελώς το τηλέφωνο για κάποια 24ωρα..." και μου είπε κακώς και μάλιστα επειδή μεσολαβεί και Σ/Κ θα δει τι μπορεί να γίνει γιατί 2 μέρες πάνε χαμένες.. κτλ κτλ.. Και η καταγγελία μου στον ΕΕΤΤ και στον Συνήγορο ΚΑταναλωτή ---->>ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ!!!!

tasvar
14-09-09, 22:33
Σε εμένα 73 ημέρες χωρίς τηλ και internet από την HOL. Ούτε ρούτερ μου έστελναν,ούτε τηλ με έπαιρναν όπως έλεγαν,ούτε τίποτα. Τελικά πήγα στη netone και έχω βρεί την ησυχία μου εδώ και 1,5 χρόνο. (Τελικά η βλάβη ήταν από τη HOL).

@ ADSLgr.com All rights reserved.