PDA

Επιστροφή στο Forum : το Voip-Stunt κτλ κοροιδεύοει τον κόσμο?



Σελίδες : [1] 2

vlahos
10-02-06, 00:21
Θα δικαιολογήσω το σκληρό χαρακτηρισμό που έκανα και είναι στη διάθεση οποιουδήποτε
ενδιαφερόμενου στοιχεία και ντοκουμέντα γιατί οι "κύριοι" (κλέφτες) δεν απαντούν στα χιλιάδες mail μου εδώ και μέρες...

Διαπίστωσα λοιπόν ο ίδιος 2 από τους τρόπους με τους οποίους τα 10 euro που καταθέτετε γιά να καλείτε δωρεάν 'εξαφανίζονται' ακόμα και όταν καλείτε 'δωρεάν' προορισμούς
Οι τρόποι είναι οι εξής:

1) Ένας προορισμός που είναι δωρεάν (πχ USA στο Voip-Buster http://www.voipbuster.com) ξαφνικά "εξαφανίζεται"
από τη λίστα. Αν χρησιμοποιείτε ATA και όχι PC θα το μάθετε μόνο όταν εξαντληθεί το απόθεμα. Ταυτόχρονα εμφανίζεται ένα "άλλο" (κοροιδία γιατί είναι ολόιδια - π.χ Voip-Stunt http://www.voipstunt.com) πρόγραμμα με
τους δωρεάν προορισμούς που καταργήθηκαν από τη δωρεάν λίστα

και επειδή το παραπάνω δεν δικαιολογεί το χαρακτηρισμό κλέφτες και αλήτες (και ψεύτες)
ορίστε και το πιό χτυπητό:

2) Μετά από αρκετές ώρες κλήσεων στο εξωτερικό (π.χ. 10-20 ώρες - δεν τις μέτρησα - η λίστα
των κλήσεων είναι στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται) ΟΛΟΙ οι δωρεάν προορισμοί προς τους οποίους υποτίθεται (σύμφωνα με όσα διαβάζεις στο site ΠΡΙΝ καταθέσεις τα χρήματα) ότι με 10 euro έχει κανείς ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ χρόνο ομιλίας, αποκτούν ξαφνικά 0.005 euro/min χρέωση (και δεν δέχομαι αμφισβήτηση σε αυτό, όποιος διαφωνεί να του δώσω το password στο
VOIP-stunt γιά να δει να χρεώνονται οι "δωρεάν" κλήσεις)

Επαναλαμβάνω ότι αυτό συνέβει μετά από κάποιες ώρες. Οι κλήσεις αρχικά έγιναν
"δωρεάν" (......)
Μετά άρχισε η χρέωση σε ΟΛΟΥΣ τους δωρεάν προορισμούς του VOIP-stunt

Σίγουρα συμφέρει από άποψη τιμής σε σχέση με μιά κάρτα TALK-TALK αλλά ΟΧΙ από ποιότητα υπηρεσίας (μόνο με γραμμή 1 Gbit και ΟΧΙ όλες τις ώρες μπορεί να μιλήσει κανείς και όχι πάντα αξιοπρεπώς)

Μακρυά, είναι αλητεία και κοροιδία. Τουλάχιστον με την προπληρωμένη κάρτα συννενοείσαι
έστω και λίγο πιό ακριβά...Επιμένω ότι είναι κλεψιά και πρέπει να επέμβει εισσαγγελέας...

sdikr
10-02-06, 00:23
Μέρχι τώρα αρκετοι το έχουν ξεζουμισει πολύ ποιο πάνω απο τα 10 ευρώ............

Crosstalk
10-02-06, 00:26
Αργα η γρηγορα δεν θα επιβιωνε το τζαμπα!
Αρχισαν οι τσαρλατανιες λοιπον!

sdikr
10-02-06, 00:28
Αργα η γρηγορα δεν θα επιβιωνε το τζαμπα!
Αρχισαν οι τσαρλατανιες λοιπον!

Το λέει απο την αρχή BETA ακόμα το 0.01 είναι πολυ καλύτερο απο αρκετούς ελληνικους sip providers

vlahos
10-02-06, 00:31
Άλλο η παραπληροφόρηση (πχ δεν μπορείς να τους πεις γιατί δεν είναι
καλή η ποιότητα ήχου) και άλλο η απάτη (να λένε ψέμματα ότι είναι
Unlimited μέχρι να πάρουν τα λεφτά..)

Πρέπει να υπάρχουν νόμοι γιαυτό...

vlahos
10-02-06, 00:32
>> Μέρχι τώρα αρκετοι το έχουν ξεζουμισει πολύ ποιο πάνω απο τα 10 ευρώ............

Δηλαδή αμφισβητείς τα όσα λέω ?

Η μήπως θεωρείς "ξεζούμισμα" το ότι μίλησα (κακήν κακώς) πχ 20 ώρες (βάλε και άλλες τόσες αν συνεχίσω τις κλήσεις μέχρι να εξαντληθούν τα 10 euro)
ενώ με μιά προπληρωμένη κάρτα θα μιλούσα πχ μόνο 10 ?

Καμμία σχέση: με την κάρτα θα μιλούσα απροβλημάτιστα
(όχι: έλα, μ' ακους ?........ (σιωπή)..... και δεν θα πλήρωνα και 1 Gbit ADSL πάγιο...)

Ξαναλέω: με την απάντηση αυτή δεν καταλαβαίνω τη θέση σου και αν αμφισβητείς ότι αυτό που καταγγέλω ισχύει...

Από κει και πέρα είναι στην κρίση καθενός...[/quote]

Crosstalk
10-02-06, 00:32
Πιθανοτατα πισω απο την voipbuster κρυβεται κανας τυπας που ειδε τα γκαφρα που τσιμπησαν oi του Skype και παει να μαζεψει εγγραφες στην υπηρεσια για να βγει να πουλησει στο μελλον!

Δεν υπαρχει κλασικος και dedicated SIP provider στην Ελλαδα (για την ωρα τουλαχιστον)!

sdikr
10-02-06, 00:35
>> Μέρχι τώρα αρκετοι το έχουν ξεζουμισει πολύ ποιο πάνω απο τα 10 ευρώ............

Δηλαδή αμφισβητείς τα όσα λέω ?

Η μήπως θεωρείς "ξεζούμισμα" το ότι μίλησα (κακήν κακώς) πχ 20 ώρες (βάλε και άλλες τόσες αν συνεχίσω τις κλήσεις μέχρι να εξαντληθούν τα 10 euro)
ενώ με μιά προπληρωμένη κάρτα θα μιλούσα πχ μόνο 10 ?

Καμμία σχέση: με την κάρτα θα μιλούσα απροβλημάτιστα
(όχι: έλα, μ' ακους ?........ (σιωπή)..... και δεν θα πλήρωνα και 1 Gbit ADSL πάγιο...)

Ξαναλέω: με την απάντηση αυτή δεν καταλαβαίνω τη θέση σου και αν αμφισβητείς ότι αυτό που καταγγέλω ισχύει...

Από κει και πέρα είναι στην κρίση καθενός...[/quote]

οχι απλά ειπα οτι είναι BETA όταν εκανες την αίτηση καλό θα ήταν να διαβάσεις τους όρους

vlahos
10-02-06, 00:36
Δεν είμαι νομικός αλλά διαβάζοντας το end user license agreement
δεν βρήκα κάτι που να νομιμοποιεί αυτό που περιέγραψα παραπάνω
Και να το προέβλεπαν οι όροι πάλι κάτι τέτοιο θα ήταν παράνομο

Αν υπάρχει κάποιος με νομικές γνώσεις ας διαβάσει το end user license agreement στο:
http://www.voipstunt.com/en/termsofuse.html
και ας μας διαφωτίσει... Ευχαριστώ

ΥΓ

Excessive Use
1. In the case of VoipStunt free calls, there are restrictions on the maximum number of calls and the duration of the calls.

.....

μόνο αυτό μπόρεσα να βρώ σχετικά. Όντως κάθε κλήση τερματίζεται
αυτόματα μετα από 1 ώρα...δεν διαμαρτυρήθηκα γιαυτό

--- το site λέει ------------------------------------------------------------------------

Free calls with VoipStunt
Next to the free calls to all your online peers, VoipStunt also offers free calls to ANY regular land-line in various popular destinations (see panel).

To counter misuse of our network we have limited these free calls to a maximum of 1 minute for our trial users. If you want to enjoy UNLIMITED FREE CALLS to these destinations, you have to become a fully registered user by topping up your account. This credit deposit will stay untouched as long as you are calling the free destinations.

----------------------------------------------------------------------------------------------

MAXIMUM NUMBER of CALLS RESTRICTION και FREE UNLIMITED CALLS (που λέει το site) ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ...
εκτός αν εννοεί περιορισμός κλήσεων σε μία μέρα (μόνο που δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ αυτό τον περιορισμό απλά λέει ότι υπάρχει...και να είχες διαβάσει το agreement δεν θα σε είχε διαφωτίσει...)
Δεν είναι νομικό τέχνασμα είναι καθαρή απάτη...

Rainman
10-02-06, 00:49
Αν χρησιμοποιείτε ATA και όχι PC θα το μάθετε μόνο όταν εξαντληθεί το απόθεμα
Με το ATA στις δωρεάν συνδέσεις σου λέει "0 cents per minute"...

vlahos
10-02-06, 01:05
Με το ATA στις δωρεάν συνδέσεις σου λέει "0 cents per minute"...

Ευχαριστώ γιά την πληροφορία δεν έχω ATA το υπέθεσα
Αυτό απαντά στο πρώτο σκέλος. Αυτό δεν είναι απάτη είναι
τέχνασμα γιά να μη μένει το deposit γιά πάντα...

Το σημαντικό είναι το δεύτερο η καθαρή απάτη,
εκει που δηλαδή συμφωνείς σε κάτι επιβεβαιώνοντας
τους όρους της συμφωνίας (στο number of free calls restriction - και μάλιστα χωρίς να σου γνωστοποιείται ο ακριβής αριθμός τους μέσα στους όρους, όπως θα έπρεπε), αφού πρώτα έχεις ενημερωθεί με ψευδή διαφήμηση (για Unlimited free calls)

...

Κανείς Γερμανός εισαγγελέας είναι ξύπνιος αυτή την ώρα ?

blackjim
10-02-06, 01:08
Εχω το VoipBuster απο τον Νοεμβριο με καταθεση 5€.
Εχω μιλησει ΣΙΓΟΥΡΑ τριψηφιο αριθμο ωρων σε υπεραστικα και αστικα και το υπολοιπο μου ειναι 4,49 διοτι εκανα και μερικες κλησεις σε κινητα.
Με 0€ εχω 3 μηνες απεριοριστα υπεραστικα ... οντως , αλητες πρεπει να ειναι! :hmm:

Οσο για την ποιοτητα και τις ωρες ,
α) ειναι προβλημα του πΟΤΕ!!!! και μονο! :down:
β) με SIEMENS 1 DSLAM επαιρνα σχεδον οποτε ηθελα εκτος απο χτυπητες ωρες αιχμης , με 1024 απο HOL τωρα παιρνω ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ωρα της ημερας και μιλαω πολυ καλα. ( στο τεστ που υπαρχει σε γνωστο site παντα εχω score ~4 ). :up:
Αν αυτα τυχαινουν μονο σε μενα πειτε το μου να ξερω να παιξω κανα τζοκερ :lol: :lol:

Αν καποιος ειναι σε πιταρισμενο DSLAM αθηνας/θεσσαλονικης δε του φταιει το voipbuster που ειναι ετσι η κατασταση.

gcf
10-02-06, 01:12
Εγώ έχω (όλως παραδόξως; ) από ικανοποιητική ως πολύ καλή ποιότητα με Forthnet 384.

euri
10-02-06, 01:17
Εγώ έχω (όλως παραδόξως; ) από ικανοποιητική ως πολύ καλή ποιότητα με Forthnet 384.

Όχι απαραίτητα. Κοίτα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=484370&postcount=24) ας πούμε ;)

Όσο δε για το θέμα των χρεώσεων, έχει γίνει μια εκτενής συζήτηση στο

http://www.adslgr.com/forum/images/misc/navbits_start.gif ADSLgr.com > ADSL, ευρυζωνικές συνδέσεις και τεχνολογία > VoIp τεχνολογίες και software
http://www.adslgr.com/forum/images/misc/navbits_finallink.gif VoipBuster Αρχισε να χρεωνει?;

Επίσης δείτε και αυτό, όπου μου πιστώνουν ένα ποσό που χρεώθηκε εκ παραδρομής.

5757

vlahos
10-02-06, 01:22
Έχω την εντύπωση ότι αυτά που αναφέρετε ειναι ελαφρώς άσχετα με το θέμα που ανέφερα
(...sorry...) εκτός από το θέμα των ωρών...
H γενικά άσχημη κατάσταση του ADSL δικτύου του OTE είναι λίγο ως πολύ γνωστή, αλλά εδώ μιλάμε γιά Γερμανική αλητεία:

δε θέλω να αμφισβητήσω κανένα αλλά με αριθμό ωρών πολύ μικρότερο του 50 άρχισαν να
χρεώνονται οι κλήσεις του voip-stunt προς την Αμερική (η τιμή ανά λεπτό είναι μικρότερη από αυτή για τις ελληνικές κλήσεις)
Η λίστα των κλήσεων μου είναι στη διαθεσή σου (με σβησμένα νούμερα)...Με ενδιαφέρει και
η δική σου καθώς έχω εγγραφεί και στο voip-buster (αφού μου εξάντλησε το deposit των 5 euro βγάζοντας την Αμερική από τη free list, ξαναεγγράφηκα με την αυξημένη τιμή των 10 euro)
Ας μετρήσουμε ώρες λοιπόν γιά να δούμε αν αυτό που ανέφερα έχει εφαρμογή μόνο στις κλήσεις του voip-stunt και όχι του voip-buster (αν και προσωπικά δεν το πιστεύω καθότι τα δύο προγράμματα είναι σχεδόν τα ίδια και από πίσω κρύβεται η ίδια εταιρία και το ίδιο σύστημα...)

Ίσως έχεις μιλήσει λιγότερο από όσο νομίζεις και (ίσως) σε λίγο σε περιμένει μιά δυσάρεστη "έκπληξη"...

ΥΓ:
Διάβασα το thread που πρόσθεσες στο post...οι μισοί λένε ότι τους χρεώνει γιά αστική κλήση 0.01 (τόσο προσπαθεί να μου χρεώσει και μένα το voip-stunt γιά αστική κλήση) και οι άλλοι μισοί ότι είναι δωρεάν...

H ΕΞΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ:
Οι μισοί έχουν εξαντλήσει τις free ώρες και έχει αρχίσει να "γράφει" η ταρίφα, ενώ οι άλλοι είναι ακόμα στο free...και χαίρονται...
Προφανώς είσαι ακόμα στους δεύτερους, γιαυτό μη με αμφισβητείς όταν μιλάω γιά Γερμανική αλητεία, είναι ξεκάθαρο...

H επιστροφή είναι στάχτη στα μάτια κανείς δε χάνει η κερδίζει από αυτή...τσάμπα διαφήμηση...

sdn
10-02-06, 01:49
2) Μετά από αρκετές ώρες κλήσεων στο εξωτερικό (π.χ. 10-20 ώρες - δεν τις μέτρησα - η λίστα
των κλήσεων είναι στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται) ΟΛΟΙ οι δωρεάν προορισμοί προς τους οποίους υποτίθεται (σύμφωνα με όσα διαβάζεις στο site ΠΡΙΝ καταθέσεις τα χρήματα) ότι με 10 euro έχει κανείς ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ χρόνο ομιλίας, αποκτούν ξαφνικά 0.005 euro/min χρέωση (και δεν δέχομαι αμφισβήτηση σε αυτό, όποιος διαφωνεί να του δώσω το password στο
VOIP-stunt γιά να δει να χρεώνονται οι "δωρεάν" κλήσεις)


Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο αλλά μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου μιας και από ότι έχω δει στο VOIP χρηματιστήριο 0.005 είναι η τιμή διαπραγμάτευσης των περισσότερων προορισμών για ιδιαίτερα μεγάλο αριθμό αγορών. Με άλλα λόγια άρχισαν να πουλάνε χοντρική. Αργότερα πιστεύω θα έρθουν και οι κανονικές χρεώσεις οι οποίες πρέπει να είναι ιδιαίτερα πιο χαμηλές από τους ανταγωνιστές. Το τελευταίο μένει να το δούμε...

Crosstalk
10-02-06, 01:54
VoIP refilling......θελει αρκετα voice minutes αγορας για να πιασεις τοσο χαμηλη τιμη!

PLS_CY
10-02-06, 01:56
Δηλαδή ενώ η Αμερική ήταν στους δωρεάν προορισμούς ξαφνικά άρχισε να χρεώνει έτσι? Εάν λοιπόν από το site αφαίρεσαν την Αμερική από τους δωρεάν προορισμούς τότε δεν βλέπω που είναι η κλεψιά. Θα έλεγα ότι έκαναν απάτη στα πλαίσια του νόμου.
Καταλαμβαίνω την αγανάκτηση σου αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά.

minovg
10-02-06, 02:41
Με το ATA στις δωρεάν συνδέσεις σου λέει "0 cents per minute"...
Μήπως σου κόβει και τιμολόγιο εσένα το ΑΤΑ; :rtfm:

Δεν ενημερώνει καθόλου το ΑΤΑ για τη χρέωση. Απλά από μόνος σου πρέπει να ελέγχεις καθημερινά τις χρεώσεις από το σάιτ. Αν δε θέλεις να βρεθείς καμιά μέρα προ εκπλήξεως...

Πάντως βρίσκω υπερβολικό να γκρινιάζετε έτσι. Ήμαρτον ρε σεις. Κι εσύ ρε φίλε που άνοιξες το τόπικ μίλησες 50 ώρες με Αμερική, τι ήθελες να σου κάνουν; Εννοείται είναι free αλλά υπάρχουν και κάποια όρια. Εγώ από το Μάιο μέχρι τώρα με 1€ μόνο κατάθεση (οι παλιοί θα θυμούνται, τόσο ήταν τότε για να αποκτήσεις απεριόριστες κλήσεις χωρίς το φραγμό του 1 λεπτού) έχω μιλήσει άπειρες φορές. Και μόνο τώρα τελευταία που πήρα ΑΤΑ γράφτηκα στην sipdiscount και έδωσα το 10άρικο γιατί ήθελα κι άλλες χώρες.

Α και πού είσαι φίλε @Βλάχο, αν νομίζεις ότι πρέπει να επέμβει εισαγγελέας που σου χαρίζουν δωρεάν κλήσεις από το Μάιο μέχρι και σήμερα, τότε δικαίωμά σου. Πήγαινε στον εισαγγελέα και κατήγγειλε το γεγονός. Αυτόκλητος δε νομίζω να ενεργήσει. Σε φόνους γίνονται αυτά. Ήμαροτν παιδιά. Η αχαριστία δεν έχει όρια...

Όσο για την ποιότητα εξαρτάται 100% από τον ΟΤΕ. Εκεί να τα ρίχνετε. Φίλοι από εξωτερικό μιλάνε με άψογη συνεννόηση χωρίς καθυστέρηση.

sdn
10-02-06, 11:30
VoIP refilling......θελει αρκετα voice minutes αγορας για να πιασεις τοσο χαμηλη τιμη!


Έτσι είναι, το έγραψα σαν «ιδιαίτερα μεγάλο αριθμό αγορών» που από ότι καταλαβαίνω δεν ήταν ιδιαίτερα καθαρός.

Πάντως οι μεγαλύτερες εταιρείες voip που κυκλοφορούν πληρώνουν αυτές τις τιμές και ίσως μικρότερες. Στην συνέχεια αρχίζουν οι μεταπωλήσεις και φτάνει στον τελικό καταναλωτή στις τιμές που ξέρουμε.

Φαντάσου τώρα τι βγάζει ο ΟΤΕ ;)

sdn
10-02-06, 11:34
Α και πού είσαι φίλε @Βλάχο, αν νομίζεις ότι πρέπει να επέμβει εισαγγελέας που σου χαρίζουν δωρεάν κλήσεις από το Μάιο μέχρι και σήμερα, τότε δικαίωμά σου. Πήγαινε στον εισαγγελέα και κατήγγειλε το γεγονός. Αυτόκλητος δε νομίζω να ενεργήσει. Σε φόνους γίνονται αυτά. Ήμαροτν παιδιά. Η αχαριστία δεν έχει όρια...

Πλάκα πλακά μπορεί νομικά να έχουν πρόβλημα με τις δωρεάν κλίσεις. Οι νομικοί μπορούν να κάνουν το άσπρο μαύρο...




Όσο για την ποιότητα εξαρτάται 100% από τον ΟΤΕ. Εκεί να τα ρίχνετε. Φίλοι από εξωτερικό μιλάνε με άψογη συνεννόηση χωρίς καθυστέρηση.

Και από Ελλάδα με βιβόντι ;)

golity
10-02-06, 11:46
Πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει που είναι η κλεψιά!!! :hmm:

StavrosDog
10-02-06, 13:26
Θα συμφωνησω 100% με το παλικαρι που λεει οτι η αχαριστια δεν εχει ορια...Πριν κανα 2 χρονια θα πληρωναν και τα εγγονια του για τοσες ωρες ομιλιας με εξωτερικο και τωρα κανει τσιριτσαντουλες :worthy: για 0.00000000000005 ευρω.Και εμενα προχθες μου χρεωσαν 8 λεπτα του ευρω γιατι μιλησα με γερμανια 18 λεπτα.Ε ελεος μιλαμε για λιγοτερο απο 30 δρχ...
Αν σε εχει πιασει η δικομανια σου δικαιωμα σου αλλα αναγνωρισε και λιγο τι σου εχουν προσφερει μεχρι τωρα...

OFF TOPIC(Με βιβο φουλ 384 VOIP αψογο,με ΑΡΥΣ ΟΤΕ 512 Π.ΦαΛηρο χαλια ποιοτητα...Α ρε ΟΤΕΕΕ)

minovg
10-02-06, 13:31
OFF TOPIC(Με βιβο φουλ 384 VOIP αψογο,με ΑΡΥΣ ΟΤΕ 512 Π.ΦαΛηρο χαλια ποιοτητα...Α ρε ΟΤΕΕΕ)
Κι εγώ φίλε τελευταία βλέπω ότι ακόμα και η 512 του ΑΡΥΣ ΟΤΕ έχει καθυστέρηση... :angryr: Λίγη υπομονή έχω ακόμα. Αν συνεχιστεί η κατάσταση έτσι, φεύγω φουλ για Βιβόντι. Αρκετά με τον κ@λοΟΤΕ...

nrg_polini
10-02-06, 13:52
Καταρχην, αν χρησιμοποιειτε τους παλιους servers (πχ sip.voipbuster.com) με ΑΤΑ υπαρχει παντα η ανακοινωση της τιμης/λεπτο, αν χρησιμοποιειται τους νεους δεν υπαρχει αυτη η ανακοινωση.

Για τον φιλο vlachos τωρα, περα απο την αχαριστια κλπ, να θυμησω 2-3 πραγματακια.

α) Με τα 5 ή 10 Ευρω σου ΔΕΝ αγορασες δωρεαν κλησεις, αγορασες ΧΡΟΝΟ ΟΜΙΛΙΑΣ.
β) Αν διαβαζες τους ορους που συμφωνησες κατα την εγγραφη σου με το voipstunt δεν θα χρειαζοταν να κανεις νεο θεμα, επειδη λοιπον δεν τους διαβασες στους παραθετω εγω συνοπτικα και καιρος να μαθεις τι σημαινει "fair use policy"

Excessive Use

1. In the case of VoipStunt free calls, there are restrictions on the maximum number of calls and the duration of the calls.

Our rights

1. VoipStunt may charge you a cost-price based rate for any subsequent calls to one of the free destinations , terminate your account, or deny the use of the VoipStunt service or features of it.

Υπερβολικη χρηση.

1. Οσο αφορα τις δωρεαν κλησεις του voipstunt, υπαρχουν περιορισμοι στο μεγιστο αριθμο κλησεων και στη διαρκεια των κλησεων.

Τα δικαιωματα μας.

1. Η voipstunt μπορει να σας χρεωσει με μια τιμη κοστους για συνεχομενες κλησεις σε ενα απο τους δωρεαν προορισμους, να κλεισει το λογαριασμο σας, να αρνηθει την χρηση των υπηρεσιων της.


End of story. :)

stako
10-02-06, 14:52
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το VoIP Buster εδώ και 3 μήνες με εκατοντάδες ώρες χρήσης σε υπεραστικά και αστικά μέσα στην Ελλάδα και δεν με έχει χρεώσει ούτε ένα cent.

Ποιότητα κλήσης αρκετά καλή με μέσο όρο μισό δευτερόλεπτο delay (με 384 γραμμή). Για όποιον δεν του κάνει ας πάρει μέσω ΟΤΕ να συγκρίνει τιμολόγια.......

Σπίτι μου καταργήσαμε το απλό τηλέφωνο, από εκεί που δίναμε 100 το μήνα περίπου στον ΟΤΕ τώρα πληρώνουμε το πάγιο συν 5-10 .

vlahos
10-02-06, 15:35
Καταρχην, αν χρησιμοποιειτε τους παλιους servers (πχ sip.voipbuster.com) με ΑΤΑ υπαρχει παντα η ανακοινωση της τιμης/λεπτο, αν χρησιμοποιειται τους νεους δεν υπαρχει αυτη η ανακοινωση.

Για τον φιλο vlachos τωρα, περα απο την αχαριστια κλπ, να θυμησω 2-3 πραγματακια.

α) Με τα 5 ή 10 Ευρω σου ΔΕΝ αγορασες δωρεαν κλησεις, αγορασες ΧΡΟΝΟ ΟΜΙΛΙΑΣ.
β) Αν διαβαζες τους ορους που συμφωνησες κατα την εγγραφη σου με το voipstunt δεν θα χρειαζοταν να κανεις νεο θεμα, επειδη λοιπον δεν τους διαβασες στους παραθετω εγω συνοπτικα και καιρος να μαθεις τι σημαινει "fair use policy"

Excessive Use

1. In the case of VoipStunt free calls, there are restrictions on the maximum number of calls and the duration of the calls.

Our rights

1. VoipStunt may charge you a cost-price based rate for any subsequent calls to one of the free destinations , terminate your account, or deny the use of the VoipStunt service or features of it.

Υπερβολικη χρηση.

1. Οσο αφορα τις δωρεαν κλησεις του voipstunt, υπαρχουν περιορισμοι στο μεγιστο αριθμο κλησεων και στη διαρκεια των κλησεων.

Τα δικαιωματα μας.

1. Η voipstunt μπορει να σας χρεωσει με μια τιμη κοστους για συνεχομενες κλησεις σε ενα απο τους δωρεαν προορισμους, να κλεισει το λογαριασμο σας, να αρνηθει την χρηση των υπηρεσιων της.


End of story. :)

Θα απαντήσω σε αυτό το post γιατί τα προηγούμενα ήταν ελαφρά off-topic (δε μιλάμε για ποιότητα VOIP και ADSL γενικά κτλ εδώ αλλά γιά κάτι συγκεκριμένο)

Κάνεις λάθος ότι δεν διάβασα τους όρους αφού τους αναφέρω και εγώ στο post μου
Μάλλον είναι καιρός να μάθεις εσύ τι είναι (και τι συνέπειες έχει) η ψευδής διαφήμηση
Επίσης χρόνο αγόρασες γιά τους μη δωρεάν προορισμούς, γιά τους άλλους το site διαφημίζει
όπως έγραψα Unlimited Calls πράγμα που έρχεται σε άμεση αντίθεση και ασυμφωνία με τους όρους
Learn to read BETWEEN the lines

Η ένσταση είναι η εξής: ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ποιά είναι η υπερβολική χρήση και ΠΟΥ το έχει ανακοινώσει αυτό στους όρους ώστε να το ξέρει ο Χριστιανός (αυτός που πληρώνει) ΠΡΙΝ συμφωνήσει ?

Είναι σα να αγοράζεις αμάξι με εγγύηση γιά 100.000 km και να σου βάζει όρο ότι αν δούμε ότι το ζόρισες δεν ισχύει η εγγύηση (ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ) ? Κάτι τέτοιο είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ
Θυμηθείται τους παράνομους όρους που είχε βάλει η INTERAMERICAN σε συμβόλαια με ομογενείς και είχε φάει λεφτά από τον κοσμάκη - και τα έδωσε πίσω προ μηνών με εντολή Γερμανικών δικαστηρίων...

Όλα τα άλλα περι χαμηλής τιμής κτλ. είναι αστεία..δεν είπα ότι καταστραφηκα που μου έκλεψαν 10 euro απλά ενημερώνω όποιον ενδιαφέρεται και "δυσφημίζω" τους (παράνομους) απατεώνες

Επίσης διευκρινίζω σε αυτούς που αναρωτιούνται "που είναι η απάτη" (επειδή βαριούνται να διαβάσουν όλο το post) ότι γιά απάτη αναφερόμουν στο περιστατικό με το voip-stunt που άρχισε να χρεώνει τους δωρεάν προορισμούς (όλους) και όχι το voip-buster που κατήργησε ένα δωρεάν προορισμό (αυτό είναι απλά αθέμιτο και βρώμικο τέχνασμα όχι απάτη)

Συμφωνώ end-of-story αλλά ΟΧΙ όπως το εννοείς εσύ (ότι δηλαδή είναι νόμιμοι - εδώ κάνεις λάθος)

BoGe
10-02-06, 15:50
Το Voipbuster στις 07.02 και 08.02 μου χρέωσε τις κλήσεις για Ελλάδα

nrg_polini
10-02-06, 16:18
Κάνεις λάθος ότι δεν διάβασα τους όρους αφού τους αναφέρω και εγώ στο post μου
Μάλλον είναι καιρός να μάθεις εσύ τι είναι (και τι συνέπειες έχει) η ψευδής διαφήμηση
Επίσης χρόνο αγόρασες γιά τους μη δωρεάν προορισμούς, γιά τους άλλους το site διαφημίζει
όπως έγραψα Unlimited Calls πράγμα που έρχεται σε άμεση αντίθεση και ασυμφωνία με τους όρους
Learn to read BETWEEN the lines

Οτιδηποτε ειναι unlimited συνηθως (παντα κατα την "εμπειρια" μου) εχει fair use policy, και ειναι απολυτα λογικο και θεμιτο. Πως αλλιως θα εξασφαλιστουν απο απατεωνες που χρησιμοποιουν τις υπηρεσιες τους για αθεμιτους σκοπους οπως πχ για επιχειρησεις κ.α. ?




Η ένσταση είναι η εξής: ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ποιά είναι η υπερβολική χρήση και ΠΟΥ το έχει ανακοινώσει αυτό στους όρους ώστε να το ξέρει ο Χριστιανός (αυτός που πληρώνει) ΠΡΙΝ συμφωνήσει ?

Είναι σα να αγοράζεις αμάξι με εγγύηση γιά 100.000 km και να σου βάζει όρο ότι αν δούμε ότι το ζόρισες δεν ισχύει η εγγύηση (ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ) ? Κάτι τέτοιο είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ
Θυμηθείται τους παράνομους όρους που είχε βάλει η INTERAMERICAN σε συμβόλαια με ομογενείς και είχε φάει λεφτά από τον κοσμάκη - και τα έδωσε πίσω προ μηνών με εντολή Γερμανικών δικαστηρίων...

Φυσικα η εταιρια και οχι εμεις οι καταναλωτες. Επισης συνηθως δεν ανακοινωνεται πουθενα ποιο ειναι αυτο το οριο (αν εχεις δει κατι διαφορετικο καπου πεσμου) για πολλους λογους. Για παραδειγμα δε μπορουν να πουν οριο ειναι 5000 λεπτα γιατι μπορει 5000 λεπτα προς το Περου να κοστιζουν 300 Ευρω ενω προς ενα δημοφιλη προορισμο οπως λ.χ οι ΗΠΑ να στοιχιζει μονο 50 ευρω.

Και επειδη μαλλον δεν το καταλαβες, στο ξαναλεω. Δεν πληρωσες τιποτα, ουτε σεντ για τις δωρεαν κλησεις . Πληρωσες για χρονο ομιλιας οποτε δεν υπαρχει καποια απατη. Απατη θα ηταν εαν σου παιρνανε και το χρονο ομιλιας μαζι με τις δωρεαν χωρες.





Συμφωνώ end-of-story αλλά ΟΧΙ όπως το εννοείς εσύ (ότι δηλαδή είναι νόμιμοι - εδώ κάνεις λάθος)

Ε ναι για μενα αυτα ισχυουν, εσενα μπορει να μη σου αρκουν, δεκτο!

Αληθεια ποσο καιρο εισαι συνδρομητης, ποσες ωρες εχεις μιλησει και προς ποιες χωρες? Εγω ειμαι συνδρομητης απο το Μαιο και εχω πληρωσει συνολο 11 Ευρω και πραγματικα δεν ξερω ποσες ωρες εχω μιλησει, σιγουρα παρα πολλες αλλα δεν το ξεσκιζω. Φανταζομαι την ημερα μιλαω απο μιση μεχρι μια ωρα πανω κατω. Ολες μου οι κλησεις ειναι προς Ελλαδα, και κανω και μερικες χρεωσιμες που και που.

minovg
10-02-06, 16:37
Το Voipbuster στις 07.02 και 08.02 μου χρέωσε τις κλήσεις για Ελλάδα
Τα ποσά επιστράφηκαν φίλε Boge από τις λανθασμένες χρεώσεις.

BoGe
10-02-06, 16:40
Τα ποσά επιστράφηκαν φίλε Boge από τις λανθασμένες χρεώσεις.

Μήπως μιλάς για πριν λίγο καιρό που είχε γίνει πάλι λάθος;

Μιλάω όπως θα δεις από τις ημερομηνίες που έγραψα, για μόλις προχτές, μέσα στην εβδομάδα δηλαδή.
Δεν το κοίταξα ακόμα να δω αν προλάβανε να τα επιστρέψουνε.

minovg
10-02-06, 16:43
Μήπως μιλάς για πριν λίγο καιρό που είχε γίνει πάλι λάθος;

Μιλάω όπως θα δεις από τις ημερομηνίες που έγραψα, για μόλις προχτές, μέσα στην εβδομάδα δηλαδή.
Δεν το κοίταξα ακόμα να δω αν προλάβανε να τα επιστρέψουνε.
Δεν είδα κάποια χρέωση εγώ. Σίγουρα θα σου επιστραφεί το ποσό, πρόκειται για περίπτωση λάθους, εκτός και αν μπήκες κι εσύ στην κατηγορία του φίλου @Βλάχου της υπερβολικής χρήσης.

BoGe
10-02-06, 16:51
Δεν είδα κάποια χρέωση εγώ. Σίγουρα θα σου επιστραφεί το ποσό, πρόκειται για περίπτωση λάθους, εκτός και αν μπήκες κι εσύ στην κατηγορία του φίλου @Βλάχου της υπερβολικής χρήσης.

Από λάθος πρέπει να με χρεώσανε, γιατί χθες και σήμερα είναι χωρίς χρέωση.
Αν ίσχυε αυτό που είπες για υπερβολική χρέωση, θα έπρεπε να συνεχίζουν να με χρεώνουν.
Πάντος για τις υπόλοιπες χώρες που δεν είναι δωρεάν οι χρεώσεις είναι φωτιά
Εκεί συμφέρει ένα i-call.

nrg_polini
10-02-06, 16:57
Λογικο, αλλα ποιες δημοφιλεις χωρες ειναι τοσο ακριβες?

dream21
11-02-06, 10:53
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το VoIP Buster εδώ και 3 μήνες με εκατοντάδες ώρες χρήσης σε υπεραστικά και αστικά μέσα στην Ελλάδα και δεν με έχει χρεώσει ούτε ένα cent.

Ποιότητα κλήσης αρκετά καλή με μέσο όρο μισό δευτερόλεπτο delay (με 384 γραμμή). Για όποιον δεν του κάνει ας πάρει μέσω ΟΤΕ να συγκρίνει τιμολόγια.......

Σπίτι μου καταργήσαμε το απλό τηλέφωνο, από εκεί που δίναμε 100 το μήνα περίπου στον ΟΤΕ τώρα πληρώνουμε το πάγιο συν 5-10 .

ΜΙΑ απο τα ιδια.εχω γλυτωσει πανω απο 350-400 ευρω για 4 μηνες που κανω χρηση μιας και η δουλεια μου ειναι να μιλαω με επαρχια συνεχεια.και απο πιοτητα καλητερα απο ολες της αλλες μουφες που κυκλοφορουν στην ελλαδα και στα περνουν.

sdikr
12-02-06, 00:37
Ωραία βάζουμε τίτλο voipbuste, voip-stunt και λέμε οτι κοροιδέυουν τον κόσμος, αλλά μόνο με το VOIP-STUNT έχουμε πρόβλημα


Αλλάγη τίτλου

cosmos
14-02-06, 10:35
Αυτό είναι το μοντέλο που χρησιμοποιεί η Finarea, δείτε και εδώ: http://www.netphonedirectory.com/finarea.htm

vlahos
16-02-06, 09:15
Δεν ξέρω ποιό μοντέλο χρησιμοποιεί (αν και το είχα διαβάσει το άρθρο)
αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι δωρεάν και απεριόριστα
έτσι όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας που βλέπει το site τους

Έκανα λάθος...οι δωρεάν κλήσεις που επανήλθαν μετά που είχαν αρχίσει
να με χρεώνουν πάλι εξαφανίστηκαν (όταν άρχισαν πάλι να μιλάω) και τώρα
χρεώνουν πάλι σε όλους τους "δωρεάν" προορισμούς...

ΠΟΤΕ δεν ήταν δωρεάν...απλά έχουν κάποιες δωρεάν ώρες (καμμιά 10αριά ή κάτι
τέτοιο) τη βδομάδα που επειδή είναι "πολλά" λεπτά απλά ο πολύς ο κόσμος νομίζει ότι είναι και "άπειρα"
Αν τα ξεπεράσεις αρχίζει να χρεώνει και άμα δεν κάνεις τηλέφωνο γιά λίγο καιρό και αλλάξει εβδομάδα έχεις πάλι λίγα "δωρεάν" (αλλά τώρα είσαι κοντά στο όριο και δεν κρατάει
πολύ...)

..και φτού κι' απ' την αρχή...

minovg
16-02-06, 15:14
Δεν ξέρω ποιό μοντέλο χρησιμοποιεί (αν και το είχα διαβάσει το άρθρο)
αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι δωρεάν και απεριόριστα
έτσι όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας που βλέπει το site τους

Έκανα λάθος...οι δωρεάν κλήσεις που επανήλθαν μετά που είχαν αρχίσει
να με χρεώνουν πάλι εξαφανίστηκαν (όταν άρχισαν πάλι να μιλάω) και τώρα
χρεώνουν πάλι σε όλους τους "δωρεάν" προορισμούς...

ΠΟΤΕ δεν ήταν δωρεάν...απλά έχουν κάποιες δωρεάν ώρες (καμμιά 10αριά ή κάτι
τέτοιο) τη βδομάδα που επειδή είναι "πολλά" λεπτά απλά ο πολύς ο κόσμος νομίζει ότι είναι και "άπειρα"
Αν τα ξεπεράσεις αρχίζει να χρεώνει και άμα δεν κάνεις τηλέφωνο γιά λίγο καιρό και αλλάξει εβδομάδα έχεις πάλι λίγα "δωρεάν" (αλλά τώρα είσαι κοντά στο όριο και δεν κρατάει
πολύ...)

..και φτού κι' απ' την αρχή...
Φίλε σε προκαλώ να μας δώσεις screenshots από τον αναλυτικό σου λογαριασμό στο Voipbuster/Voipstunt κρύβοντας ασφαλώς τα τηλέφωνα. Να δούμε πόσες ώρες μίλησες. Γιατί η αχαριστία πάει σύννεφο βλέπω... Στάνταρ πάνω από 10ωρο τη μέρα θα μιλούσες...

vlahos
17-02-06, 22:27
Ευχαρίστως

Τελικά βλέπω συμφωνείς μαζί μου ότι έχουν ενα όριο οπότε το θέμα έχει λήξει θα κρίνει ο κόσμος δεν είναι θέμα αχαριστίας (χ*στηκα γιά τα 10 euro)
Μέχρι να τις εξαντλήσεις είναι καλά μετα όμως ...

Έχουμε και λέμε λοιπόν από την αρχή που άρχισα να το χρησιμοποιώ:
(δεν είναι screen shot αλλά έκανα μετατροπή σε text γιά να καλύψω ευκολότερα τα τηλέφωνα.
Τα στοιχεία είναι αυθεντικά)
Επίσης στον πίνακα δεν εμφανίζονται χρεώσεις γιατί απλά μόλις μου έβγαζε ότι η κλήση είναι
με χρέωση 0.005 euro/min τη διέκοπτα


January 2006

Date Time Number called Duration Amount
2006-01-09 05:28:25 +171859xxxxx 00:40:00 FREE!
2006-01-14 16:39:17 +171859xxxxx 00:16:10 FREE!
2006-01-14 16:56:44 +171859xxxxx 00:01:09 FREE!
2006-01-14 16:58:14 +171859xxxxx 00:13:36 FREE!
2006-01-14 17:12:11 +171859xxxxx 00:12:41 FREE!
2006-01-14 20:37:12 +171859xxxxx 00:00:19 FREE!
2006-01-15 17:41:29 +171859xxxxx 00:01:40 FREE!
2006-01-15 17:44:10 +171859xxxxx 00:01:27 FREE!
2006-01-15 17:46:41 +171859xxxxx 00:06:24 FREE!
2006-01-15 17:54:05 +171859xxxxx 00:24:22 FREE!
2006-01-15 18:18:52 +171859xxxxx 00:16:36 FREE!
2006-01-15 18:36:32 +171859xxxxx 00:01:42 FREE!
2006-01-15 18:38:37 +171859xxxxx 00:07:13 FREE!
2006-01-15 18:46:07 +171859xxxxx 00:07:14 FREE!
2006-01-15 18:53:30 +171859xxxxx 00:01:32 FREE!
2006-01-15 18:55:52 +171859xxxxx 00:08:25 FREE!
2006-01-16 14:59:01 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-01-16 15:08:09 +171859xxxxx 00:00:16 FREE!
2006-01-16 15:32:32 +171859xxxxx 00:00:17 FREE!
2006-01-16 16:22:44 +171859xxxxx 00:00:19 FREE!
2006-01-16 21:51:00 +171859xxxxx 00:25:09 FREE!
2006-01-16 22:16:22 +171859xxxxx 00:05:34 FREE!
2006-01-17 17:12:24 +171859xxxxx 00:00:51 FREE!
2006-01-17 17:14:54 +171859xxxxx 00:57:35 FREE!
2006-01-17 20:41:08 +171859xxxxx 00:00:08 FREE!
2006-01-17 21:38:53 +171859xxxxx 00:00:34 FREE!
2006-01-18 23:02:40 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-01-18 23:05:08 +171859xxxxx 00:00:16 FREE!
2006-01-18 23:07:18 +171859xxxxx 00:00:07 FREE!
2006-01-18 23:11:40 +171859xxxxx 00:00:06 FREE!
2006-01-19 14:02:59 +171859xxxxx 00:00:32 FREE!
2006-01-19 14:04:26 +171859xxxxx 00:07:22 FREE!
2006-01-19 15:30:22 +171859xxxxx 00:04:35 FREE!
2006-01-19 15:35:53 +171859xxxxx 00:00:58 FREE!
2006-01-19 15:37:22 +171859xxxxx 00:00:25 FREE!
2006-01-19 15:38:05 +171859xxxxx 00:04:41 FREE!
2006-01-19 15:43:49 +171859xxxxx 00:00:25 FREE!
2006-01-19 15:45:05 +171859xxxxx 00:02:04 FREE!
2006-01-20 00:43:42 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-01-20 01:44:24 +171859xxxxx 00:13:10 FREE!
2006-01-20 23:49:05 +171859xxxxx 00:00:10 FREE!
2006-01-20 23:51:49 +171859xxxxx 00:00:14 FREE!
2006-01-21 16:22:45 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-01-21 17:23:15 +171859xxxxx 00:12:50 FREE!
2006-01-21 17:36:30 +171859xxxxx 00:00:21 FREE!
2006-01-22 00:52:49 +171859xxxxx 00:03:16 FREE!
2006-01-22 16:06:21 +171859xxxxx 00:36:07 FREE!
2006-01-22 20:58:26 +171859xxxxx 00:00:01 FREE!
2006-01-22 23:46:28 +171859xxxxx 00:00:34 FREE!
2006-01-23 01:01:34 +171859xxxxx 00:00:11 FREE!
2006-01-23 02:58:00 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-01-23 03:58:52 +171859xxxxx 00:13:42 FREE!
2006-01-23 04:20:28 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-01-23 05:21:07 +171859xxxxx 00:01:06 FREE!
2006-01-23 05:23:08 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-01-23 06:23:36 +171859xxxxx 00:00:13 FREE!
2006-01-23 06:24:13 +171859xxxxx 00:34:39 FREE!
2006-01-24 01:44:42 +171859xxxxx 00:00:25 FREE!
2006-01-24 02:40:21 +171859xxxxx 00:00:12 FREE!
2006-01-24 03:55:53 +171859xxxxx 00:16:51 FREE!
2006-01-24 04:25:48 +171859xxxxx 00:02:02 FREE!
2006-01-24 04:58:01 +134724xxxxx 00:03:18 FREE!
2006-01-24 05:01:38 +171859xxxxx 00:09:00 FREE!
2006-01-24 05:10:58 +134724xxxxx 00:15:44 FREE!
2006-01-24 05:27:11 +134724xxxxx 00:00:01 FREE!
2006-01-24 05:27:30 +134724xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-01-24 06:27:46 +171859xxxxx 00:32:25 FREE!
2006-01-24 17:18:34 +171859xxxxx 00:00:38 FREE!
2006-01-24 17:22:05 +171859xxxxx 00:00:33 FREE!
2006-01-24 18:24:04 +171859xxxxx 00:04:44 FREE!
2006-01-24 23:53:10 +171859xxxxx 00:00:07 FREE!
2006-01-25 19:48:27 +171859xxxxx 00:00:26 FREE!
2006-01-25 19:59:26 +171859xxxxx 00:00:04 FREE!
2006-01-25 22:34:46 +171859xxxxx 00:00:11 FREE!
2006-01-26 00:57:32 +171859xxxxx 00:00:27 FREE!
2006-01-26 02:10:38 +171859xxxxx 00:01:35 FREE!
2006-01-26 03:19:59 +171859xxxxx 00:00:27 FREE!
2006-01-26 03:23:05 +171859xxxxx 00:00:24 FREE!
2006-01-26 03:23:57 +171859xxxxx 00:00:38 FREE!
2006-01-26 03:27:49 +171859xxxxx 00:00:18 FREE!
2006-01-26 17:00:07 +171859xxxxx 00:00:26 FREE!
2006-01-26 18:48:15 +171859xxxxx 00:02:32 FREE!
2006-01-26 18:51:37 +171859xxxxx 00:58:00 FREE!
2006-01-26 22:54:07 +171859xxxxx 00:00:11 FREE!
2006-01-27 02:23:25 +171859xxxxx 00:01:07 FREE!
2006-01-27 02:52:59 +171859xxxxx 00:03:49 FREE!
2006-01-27 02:57:17 +171859xxxxx 00:56:13 FREE!
2006-01-27 04:59:45 +171859xxxxx 00:09:33 FREE!
2006-01-27 05:13:47 +171859xxxxx 00:00:44 FREE!
2006-01-27 05:15:08 +171859xxxxx 00:00:24 FREE!
2006-01-27 05:15:54 +171859xxxxx 00:11:03 FREE!
2006-01-27 05:27:28 +171859xxxxx 00:01:45 FREE!
2006-01-27 05:29:59 +171859xxxxx 00:02:11 FREE!
2006-01-27 20:22:38 +171859xxxxx 00:00:08 FREE!
2006-01-27 23:59:15 +171859xxxxx 00:01:19 FREE!
2006-01-28 00:01:23 +171859xxxxx 00:00:37 FREE!
2006-01-28 00:02:37 +171859xxxxx 00:35:27 FREE!
2006-01-28 04:47:25 +171859xxxxx 00:49:21 FREE!
2006-01-28 05:53:29 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-01-28 06:54:00 +171859xxxxx 00:00:04 FREE!
2006-01-28 06:54:11 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-01-28 07:54:36 +171859xxxxx 00:24:47 FREE!
2006-01-28 16:15:26 +171859xxxxx 00:01:06 FREE!
2006-01-28 16:18:21 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-01-29 16:58:00 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-01-29 17:58:22 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-01-29 22:44:56 +171859xxxxx 00:02:10 FREE!
2006-01-29 22:58:31 +171859xxxxx 00:00:06 FREE!
2006-01-29 23:25:35 +171859xxxxx 00:48:45 FREE!
2006-01-30 16:12:48 +171859xxxxx 00:00:07 FREE!
2006-01-30 16:18:06 +171859xxxxx 00:01:02 FREE!
2006-01-30 18:31:43 +171859xxxxx 00:00:17 FREE!
2006-01-30 18:32:42 +171859xxxxx 00:00:21 FREE!
2006-01-30 18:36:11 +171859xxxxx 00:00:26 FREE!
2006-01-30 18:36:55 +171859xxxxx 00:57:12 FREE!
2006-01-30 20:48:06 +171859xxxxx 00:00:48 FREE!
2006-01-30 21:41:13 +171859xxxxx 00:00:31 FREE!
2006-01-30 21:42:24 +171859xxxxx 00:00:32 FREE!
2006-01-30 21:43:12 +171859xxxxx 00:05:24 FREE!
2006-01-31 16:57:17 +171859xxxxx 00:10:02 FREE!
2006-01-31 21:45:43 +171859xxxxx 00:02:12 FREE!
2006-01-31 22:11:14 +134724xxxxx 00:00:01 FREE!
2006-01-31 22:15:28 +134724xxxxx 00:18:18 FREE!
2006-01-31 22:34:34 +134724xxxxx 00:08:39 FREE!
2006-01-31 22:43:42 +134724xxxxx 00:05:25 FREE!





February 2006

Date Time Number called Duration Amount
2006-02-01 17:17:21 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-02-01 17:17:59 +171859xxxxx 00:01:33 FREE!
2006-02-02 00:01:08 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-02-02 01:03:10 +171859xxxxx 00:49:48 FREE!
2006-02-02 17:54:18 +171859xxxxx 00:11:15 FREE!
2006-02-02 20:09:13 +171859xxxxx 00:01:10 FREE!
2006-02-02 20:16:54 +171859xxxxx 00:02:54 FREE!
2006-02-02 20:51:39 +171859xxxxx 00:05:44 FREE!
2006-02-02 20:57:52 +171859xxxxx 00:00:10 FREE!
2006-02-02 20:58:51 +171859xxxxx 00:01:30 FREE!
2006-02-02 21:00:55 +171859xxxxx 00:00:58 FREE!
2006-02-02 21:09:25 +171859xxxxx 00:00:42 FREE!
2006-02-02 21:11:13 +171859xxxxx 00:06:33 FREE!
2006-02-03 00:48:34 +171859xxxxx 00:00:36 FREE!
2006-02-03 01:06:51 +171859xxxxx 00:04:03 FREE!
2006-02-03 01:11:32 +171859xxxxx 00:25:54 FREE!
2006-02-03 03:04:53 +171859xxxxx 00:08:09 FREE!
2006-02-03 03:13:39 +171859xxxxx 00:04:27 FREE!
2006-02-03 03:18:27 +171859xxxxx 00:03:52 FREE!
2006-02-03 03:23:13 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-02-03 04:23:37 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-02-03 05:24:09 +171859xxxxx 00:21:38 FREE!
2006-02-03 05:46:12 +171859xxxxx 00:00:26 FREE!
2006-02-03 05:47:13 +171859xxxxx 00:00:43 FREE!
2006-02-03 08:41:33 +171859xxxxx 00:00:15 FREE!
2006-02-03 08:42:27 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-02-03 09:43:04 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-03 18:29:02 +171859xxxxx 00:02:12 FREE!
2006-02-03 18:47:21 +171859xxxxx 00:00:22 FREE!
2006-02-03 22:20:20 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-02-04 00:09:14 +171859xxxxx 00:37:21 FREE!
2006-02-04 01:36:49 +171859xxxxx 00:00:41 FREE!
2006-02-04 01:42:05 +171859xxxxx 00:01:27 FREE!
2006-02-04 01:44:26 +171859xxxxx 00:00:21 FREE!
2006-02-04 01:44:55 +171859xxxxx 00:00:11 FREE!
2006-02-04 01:45:26 +171859xxxxx 00:10:04 FREE!
2006-02-04 01:57:13 +171859xxxxx 00:00:51 FREE!
2006-02-04 01:58:38 +171859xxxxx 00:01:45 FREE!
2006-02-04 03:43:18 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-02-04 04:43:55 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-04 05:44:19 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-02-04 17:21:01 +171859xxxxx 00:00:16 FREE!
2006-02-04 17:21:57 +171859xxxxx 00:00:12 FREE!
2006-02-04 17:29:27 +171859xxxxx 00:00:09 FREE!
2006-02-04 18:15:03 +171859xxxxx 00:07:19 FREE!
2006-02-04 18:41:17 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-02-04 19:41:44 +171859xxxxx 00:30:00 FREE!
2006-02-04 23:52:35 +171859xxxxx 00:53:47 FREE!
2006-02-05 01:39:28 +171859xxxxx 00:13:59 FREE!
2006-02-05 03:04:56 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-05 04:05:32 +171859xxxxx 00:00:06 FREE!
2006-02-05 04:17:32 +164663xxxxx 00:00:12 FREE!
2006-02-05 04:06:31 +171859xxxxx 00:11:32 FREE!
2006-02-05 04:18:21 +171859xxxxx 00:00:07 FREE!
2006-02-05 04:44:44 +164663xxxxx 00:00:03 FREE!
2006-02-05 04:18:34 +171859xxxxx 00:26:34 FREE!
2006-02-05 04:45:26 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-02-05 04:46:00 +171859xxxxx 00:18:49 FREE!
2006-02-05 05:05:11 +164663xxxxx 00:00:10 FREE!
2006-02-05 05:05:58 +171859xxxxx 00:52:23 FREE!
2006-02-05 18:31:02 +171859xxxxx 00:20:55 FREE!
2006-02-05 18:52:44 +171859xxxxx 00:01:05 FREE!
2006-02-05 18:53:59 +171859xxxxx 00:14:22 FREE!
2006-02-05 19:53:54 +171859xxxxx 00:00:19 FREE!
2006-02-05 20:15:39 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-02-05 22:47:17 +171859xxxxx 00:00:27 FREE!
2006-02-05 22:48:59 +171859xxxxx 00:00:09 FREE!
2006-02-05 22:49:24 +171859xxxxx 00:00:10 FREE!
2006-02-05 22:49:39 +171859xxxxx 00:00:08 FREE!
2006-02-05 22:50:19 +171859xxxxx 00:00:03 FREE!
2006-02-05 22:51:00 +171859xxxxx 00:00:03 FREE!
2006-02-05 22:51:33 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-02-05 22:52:35 +171859xxxxx 00:00:01 FREE!
2006-02-06 00:10:46 +171859xxxxx 00:16:56 FREE!
2006-02-06 00:28:02 +171859xxxxx 00:00:21 FREE!
2006-02-06 00:28:28 +171859xxxxx 00:53:05 FREE!
2006-02-06 01:57:30 +171859xxxxx 00:01:04 FREE!
2006-02-06 01:58:50 +171859xxxxx 00:38:24 FREE!
2006-02-06 03:09:22 +171859xxxxx 00:00:58 FREE!
2006-02-06 04:20:34 +171859xxxxx 00:05:25 FREE!
2006-02-06 15:40:52 +171859xxxxx 00:00:23 FREE!
2006-02-06 15:41:56 +171859xxxxx 00:04:04 FREE!
2006-02-06 17:15:27 +171859xxxxx 00:01:16 FREE!
2006-02-06 18:33:11 +171859xxxxx 00:00:14 FREE!
2006-02-06 19:36:35 +171859xxxxx 00:00:02 FREE!
2006-02-06 21:52:18 +171859xxxxx 00:00:02 FREE!
2006-02-06 23:25:34 +171859xxxxx 00:00:03 FREE!
2006-02-06 23:26:10 +171859xxxxx 00:00:01 FREE!
2006-02-07 01:54:26 +171859xxxxx 00:16:02 FREE!
2006-02-07 03:51:36 +171859xxxxx 01:00:01 FREE!
2006-02-07 04:52:03 +171859xxxxx 00:40:52 FREE!
2006-02-07 05:33:31 +171859xxxxx 00:57:31 FREE!

Εδώ διακόπηκαν οι δωρεάν κλήσεις και άρχισε η χρέωση

Μετά από 3 μέρες και αφού δεν έγινε τηλεφώνημα έγινε πάλι δωρεάν

2006-02-10 15:55:57 +171859xxxxx 00:20:51 FREE!
2006-02-10 16:17:27 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-10 23:38:56 +171859xxxxx 00:00:12 FREE!
2006-02-11 00:03:24 +171859xxxxx 00:00:19 FREE!
2006-02-11 00:04:09 +171859xxxxx 00:00:25 FREE!
2006-02-11 00:04:46 +171859xxxxx 00:00:05 FREE!
2006-02-11 00:05:01 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-02-11 00:05:55 +171859xxxxx 00:00:18 FREE!
2006-02-11 00:06:35 +171859xxxxx 00:00:17 FREE!
2006-02-11 00:07:31 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-11 05:08:16 +171859xxxxx 00:22:43 FREE!
2006-02-11 05:31:34 +171859xxxxx 00:09:26 FREE!
2006-02-11 19:34:00 +171859xxxxx 00:39:50 FREE!
2006-02-12 01:01:34 +171859xxxxx 00:00:08 FREE!
2006-02-12 01:02:14 +171859xxxxx 00:00:01 FREE!
2006-02-12 04:56:25 +171859xxxxx 00:00:08 FREE!
2006-02-12 04:57:03 +171859xxxxx 00:00:13 FREE!
2006-02-12 06:22:48 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-12 07:23:26 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-12 19:57:30 +171859xxxxx 00:00:23 FREE!
2006-02-12 19:58:13 +171859xxxxx 00:10:18 FREE!
2006-02-13 00:08:55 +171859xxxxx 00:00:43 FREE!
2006-02-13 00:09:59 +171859xxxxx 00:00:51 FREE!
2006-02-13 00:11:18 +171859xxxxx 00:22:22 FREE!
2006-02-13 00:35:26 +171859xxxxx 00:08:39 FREE!
2006-02-13 00:44:24 +171859xxxxx 00:37:44 FREE!
2006-02-13 01:23:04 +171859xxxxx 00:00:06 FREE!
2006-02-13 04:10:19 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-13 18:22:40 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-13 19:23:01 +171859xxxxx 00:00:09 FREE!
2006-02-13 19:23:16 +171859xxxxx 00:47:25 FREE!
2006-02-14 00:09:22 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-14 01:09:57 +171859xxxxx 00:00:05 FREE!
2006-02-14 01:10:10 +171859xxxxx 00:41:15 FREE!
2006-02-14 02:16:47 +171859xxxxx 00:00:16 FREE!
2006-02-14 02:17:36 +171859xxxxx 00:13:18 FREE!
2006-02-14 03:22:36 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-14 04:22:49 +171859xxxxx 00:00:04 FREE!
2006-02-14 04:22:59 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-14 05:23:19 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-14 06:23:36 +171859xxxxx 00:45:08 FREE!
2006-02-14 07:09:09 +171859xxxxx 00:00:09 FREE!
2006-02-14 07:10:36 +171859xxxxx 00:00:50 FREE!
2006-02-14 07:13:16 +171859xxxxx 00:00:10 FREE!
2006-02-14 07:13:40 +134724xxxxx 00:17:53 FREE!
2006-02-14 07:31:46 +134724xxxxx 00:43:55 FREE!
2006-02-14 17:38:42 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-02-14 17:44:45 +171859xxxxx 00:00:10 FREE!
2006-02-14 17:51:34 +171859xxxxx 00:00:04 FREE!
2006-02-14 19:14:59 +171859xxxxx 00:02:13 FREE!
2006-02-14 20:50:21 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-02-14 20:51:28 +171859xxxxx 00:14:39 FREE!
2006-02-14 21:07:06 +171859xxxxx 00:00:24 FREE!
2006-02-14 21:07:52 +171859xxxxx 00:00:20 FREE!
2006-02-14 21:08:46 +171859xxxxx 00:00:18 FREE!
2006-02-14 21:09:39 +171859xxxxx 00:01:48 FREE!
2006-02-14 21:11:48 +171859xxxxx 00:01:51 FREE!
2006-02-14 21:14:08 +171859xxxxx 00:00:06 FREE!
2006-02-14 21:14:23 +171859xxxxx 00:00:06 FREE!
2006-02-14 21:14:34 +171859xxxxx 00:00:13 FREE!
2006-02-14 21:15:12 +171859xxxxx 00:00:08 FREE!
2006-02-14 21:55:31 +171859xxxxx 00:03:04 FREE!
2006-02-14 21:58:54 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!
2006-02-14 22:59:17 +171859xxxxx 01:00:00 FREE!


Εδώ διακόπηκαν πάλι οι δωρεάν κλήσεις και αρχισε πάλι η χρέωση


Αν τό όριο ξεπεραστεί μετά οι περίοδοι με δωρεάν κλήσεις διαρκούν πολύ λιγότερο

minovg
17-02-06, 22:47
Κοίτα χονδρικά βλέπω με μια πολύ πρόχειρη μέτρηση μετά από 3000 λεπτά ομιλίας μέσα σε 30 μέρες γράφεις ότι άρχισε να σε χρεώνει... Δηλαδή 50ώρες ομιλίας. Ε αρκετές δεν είναι ρε φιλαράκι μεταξύ μας τώρα; Και τι έγινε που σε χρέωνε μισό ή 1 σεντ το λεπτό μετά; Θα έμπαινε μέσα το μαγαζί με τέτοιους πελάτες. :p Λογικό δεν είναι;

Άσε που μετά μίλησες άλλες 12 ώρες (στο περίπου) μέσα σε 4 μέρες. Ε εντάξει είσαι.

Μετά από αυτά δηλαδή δε ζητάς ούτε ένα ευχαριστώ από την εταιρεία παρά μόνο έχεις και παράπονα; Ήμαρτον ρε φίλε δηλαδή. Και στο λέω με όλη την καλή διάθεση και φιλικότητα. ;)

BoGe
18-02-06, 02:44
Συμφωνώ με τον Vlaho.

Κάποιοι VoIP γράφουν το όριο των κλήσεων.
Ακόμα και αυτοί που δεν το αναφέρουν άμεσα, άμα τους ρωτήσεις το όριο είναι συνήθως στα 1500 λεπτά.

Η Sipdiscount αν έχει κάποιο όριο, πρεπέι να το γράφει ξεκάθαρα στους όρους στα πόσα λεπτά είναι αυτό το όριο. Στα 500, στα 100, στα 10000 λεπτά, να μας πει να ξέρουμε.
Ο καθένας το ξέσκισμα, το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
Ας γράψει λοιπόν, ότι υπάρχει ένα όριο, για κάποιες μέρες, που μετά αρχίζει η χρέωση ώστε να ξέρουμε τι γίνεται.

Ακόμα και αν στους όρους αναφέρει κάτι για κατάχρηση, αυτό είναι έμεσο και δεν σημαίνει τίποτα.

vlahos
18-02-06, 05:23
Κοίτα χονδρικά βλέπω με μια πολύ πρόχειρη μέτρηση μετά από 3000 λεπτά ομιλίας μέσα σε 30 μέρες γράφεις ότι άρχισε να σε χρεώνει... Δηλαδή 50ώρες ομιλίας. Ε αρκετές δεν είναι ρε φιλαράκι μεταξύ μας τώρα; Και τι έγινε που σε χρέωνε μισό ή 1 σεντ το λεπτό μετά; Θα έμπαινε μέσα το μαγαζί με τέτοιους πελάτες. :p Λογικό δεν είναι;

Με τη δική σου λογική μπορεί...sorry αλλά εγώ δεν έχω κάνει στη Γερμανία και σκέφτομαι
διαφορετικά
Δε μου λες τιποτα διαφορετικό. Τόσες ώρες δεν είχα πει χοντρικά ? και ούτε έκατσα να μετρήσω
κατά προσέγγιση το υπολόγισα και έπεσα μέσα , ευχαριστώ που με επιβαιβαιώνεις... :up:



Άσε που μετά μίλησες άλλες 12 ώρες (στο περίπου) μέσα σε 4 μέρες. Ε εντάξει είσαι.

Μετά από αυτά δηλαδή δε ζητάς ούτε ένα ευχαριστώ από την εταιρεία παρά μόνο έχεις και παράπονα; Ήμαρτον ρε φίλε δηλαδή. Και στο λέω με όλη την καλή διάθεση και φιλικότητα. ;)

Σοβάρα μιλάς ρε φίλε ? Μήπως χρωστάω και από πάνω γία ψάξτο με τους συντοπίτες σου
(Γερμανοι δεν είναι ?)

Ρε δε &*^%*$#^*) αναμεταξύ μας λέω εγώ ?
Στο τέλος θα μας ζητήσουνε και τα ρέστα...

Ήμαρτον :worthy:

Να στείλω ένα email να ζητήσω και συγνώμη μήπως ?

nrg_polini
18-02-06, 05:31
Ρε φιλε ΕΛΕΟΣ πια, σου εδειξα τους ορους που λενε οτι αν κανεις καταχρηση ΤΕΡΜΑ ΦΙΝΙΤΟ ΠΑΠΑΛΑ. Εσυ δεν εκανες καταχρηση αλλα του ξεσκισες τον απατο. Αμα δε σου κανει πανε σε καποια αλλη εταιρια και ελα πες μας μετα ποσο θα πληρωνες για 50 ωρες το μηνα. Αμαν πια :mad:

Και για να τελειωνουμε με το θεμα, επειδη πολυ το κουρασαμε, αυτους τους ευλογημενους ορους τους δεχτηκες κατα την εγγραφη σου, αφου τους δεχτηκες συμφωνεις, αφου συμφωνεις ΕΛΗΞΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.

blend
18-02-06, 05:33
Να χαλαρώσουμε λιγάκι?

Μερσί!

minovg
18-02-06, 06:01
Σοβάρα μιλάς ρε φίλε ? Μήπως χρωστάω και από πάνω γία ψάξτο με τους συντοπίτες σου
(Γερμανοι δεν είναι ?)

Να στείλω ένα email να ζητήσω και συγνώμη μήπως ?Δεν έχω σκοπό να τσακωθώ μαζί σου, απλά να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράματα. Με 10€ φίλε μίλησες 60ώρες χονδρικά+είχες και τον χρόνο σου ομιλίας. Πόσα θα πλήρωνες για να τα μιλήσεις αυτά με ΟΤΕ;

Εγώ στη θέση σου όχι μόνο θα έλεγα και ευχαριστώ, αλλά θα συνέχιζα και να πληρώνω 1σεντ το λεπτό. Σιγά τα ωά δηλαδή. Κάτι είπα για την αχαριστία στο προηγούμενο ποστ. Πότε δηλαδή λέγεται κάποιος αχάριστος; Ο ορισμός είσαι εσύ. Και στο λέω απόλυτα φιλικά. ;)

Όσο για τους συντοπίτες μου, σε λίγο θα με κάνεις και Γερμανό υπήκοο... Στην Αθήνα ζω και απλά μεγάλωσα στη Γερμανία και πηγαίνω περιστασιακά εκεί. Μη με προσβάλεις, δε το έκανα για σένα. :)

johnkall69
18-02-06, 12:41
Vlahos, Το +171859xxxxx είναι γυναίκας :princess2 ? :mrgreen:

minovg
18-02-06, 15:10
Vlahos, Το +171859xxxxx είναι γυναίκας :princess2 ? :mrgreen:

Φίλε δε ζήτησα την αναλυτική για να κάνουμε κουτσομπολιό και δε νομίζω ότι μας αφορά ποιανού είναι το τηλ. Άσχετο εντελώς το ποστ σου και δε βοηθά στη συζήτηση... :rtfm:

joseph
18-02-06, 17:28
Απο 150 στα 10 ευρώ είναι μεγάλη διαφορά, εγώ θα το προσπερνούσα και θα έλεγα, χαλάλι και τι έγινε που έφαγε 1 λεπτο , μεχρι τα 10 ευρώ εχω άλλα 999 τηλεφωνήματα ....

hostolis
18-02-06, 19:29
Τι αχαριστία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.