PDA

Επιστροφή στο Forum : Να πάω σε ΟΤΕ, ή οχι;



giorgos147
21-08-09, 22:42
-Το ίδιο μήνυμα το έχω γράψει και στην Insomnia, απλά να μη λεω τα ίδια...

Καλησπέρα.
Παιδιά ειμαι σε τεράστιο δίλημμα. Να πάω σε ΟΤΕ; Ή να μείνω σε Forthnet;
Από forthnet παράπονο κανένα, εκτός από αυτό εδώ (http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2861690#post2861690). Δηλαδή λέει οτι δίνει μέχρι 8, ενώ ο ΟΤΕ μέχρι 24, παίρνω τηλέφωνο και μου λένε οτι ο ΟΤΕ δεν έχει "δώσει" ακόμα ταχύτητα... Τότε ένας φίλος μου που είναι και πιο μακριά από το DSLAM, πως πιάνει με Hol ~8; Ένιγουέι.
Τι λέτε να κάνω; Αυτό που με νοιάζει είναι να μην έχω αποσυνδέσεις, και να έχω σταθερότατη ταχύτητα.(σε αυτά είμαι κάθετος. Δε θέλω ΚΑΜΙΑ αποσύνδεση). Όσοι από εσάς έχετε ΟΤΕ, έχετε τέτοια "παράπονα";
Τέλος να αναφέρω ότι από Forthnet καλύπτομαι. Έχω συμπληρώσει 1 έτος από την τελευταία αναβάθμιση, και μπορώ να διακόψω όποτε θέλω.

Υ.Γ. Κατοικώ στην Ν. Αρτάκη Ευβοίας.

tempo
21-08-09, 22:51
φίλε μου είμαι αρκετά χρόνια στον ΟΤΕ και δεν θυμάμαι να έχω αποσυνδέσεις...εκτός απο ιδιαίτερες περιπτώσεις πχ σε μια καταιγίδα που κόπηκαν ρεύμα, τηλέφωνο κλπ

δεν έχω κανένα παράπονο εκτός....απο την τιμή, για τον λόγο αυτό άλλωστε πήγα forthnet

giorgos147
21-08-09, 22:57
Ε εντάξει. Ο ΟΤΕ δίνει 27 ευρώ/μήνα εως 24. Η forthnet πόσο τα δίνει; Κανά τάλιρο κάτω; Τώρα στη forthnet δίνω 20ευρώ/μήνα για 2mbps.

Το line attenuation μου είναι 36. Οπότε υπολογίστε οτι θα πιάνω γύρω στα 10-11(ελπίζω...)
Τι λέτε; Να κάνω την αλλαγή;

nassospr
21-08-09, 23:07
Αφού στην Αρτάκη η forthnet ΔΕΝ έχει ιδιόκτητο δίκτυο, σου δίνει υπηρεσία ΑΡΥΣ δηλαδή μέσω ΟΤΕ.
Η ταχύτητα που δίνει σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της είναι μόνο μέχρι 8.
Αν θες 24 μόνο μέσω ΟΤΕ με conn-x ή HOL στο ιδιόκτητο της.

giorgos147
21-08-09, 23:11
Ιδιόκτητο Hol και χαζομάρες... Ενιγουει. Λεει φερνει οπτικη ινα... Ελα ομως που δεν ενημερωνει τον πελατη μεχρι που την φερνει. Ας το αφησουμε αυτο το κομμάτι ομως.
Ναι μεν θέλω 24, αλλά θέλω και καλή υπηρεσία. Ο ΟΤΕ είναι εντάξει;

nassospr
21-08-09, 23:14
Δεν βάζεις το επιδοτούμενο της HOL μέχρι τα 6 να σου έρθει και πολύ φτηνά;
Για κάνε μια έρευνα αγοράς.

giorgos147
21-08-09, 23:16
Δε θέλω Hol...
Απλά θέλω να μάθω αν γενικότερα οι υπηρεσίες του ΟΤΕ είναι καλές.
Κάτι άκυρο. Δίνει ο ΟΤΕ εως 16; Και, αν τελικά οι υπηρεσίες του δε μου "αρέσουν", μπορώ να κάνω κάτι; Ή θα πρέπει να περιμένω κανένα χρόνο;

nassospr
21-08-09, 23:20
Ε, αφού δεν θέλεις HOL και θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος για σας εκεί στην Αρτάκη.

giorgos147
21-08-09, 23:21
Μήπως μπορείτε να μου απαντήσετε και στα παραπάνω;

Απλά θέλω να μάθω αν γενικότερα οι υπηρεσίες του ΟΤΕ είναι καλές.
Κάτι άκυρο. Δίνει ο ΟΤΕ εως 16; Και, αν τελικά οι υπηρεσίες του δε μου "αρέσουν", μπορώ να κάνω κάτι; Ή θα πρέπει να περιμένω κανένα χρόνο;

KALITEXNIS
21-08-09, 23:46
Οτε και μονο οτε,για να εχεις το κεφαλι σου ησηχο.!!!!!!!!:oneup:

giorgos147
21-08-09, 23:49
Επιτέλους κάτι που ζητούσα :D
Ευχαριστώ!

nassospr
22-08-09, 00:23
Λοιπόν.
Στο ένα σπίτι μου έχω HOL 24αρα και είναι τέλεια.
Στο άλλο έβαλα 24αρα ΟΤΕ και είχα συνεχώς πρόβλημα με αποσυνδέσεις που επί ενάμιση μήνα δεν μπορούσαν να μου το λύσουν με τίποτα, ακόμα και με τεχνικό να παρακολουθεί την γραμμή μου. Τελικά αναγκάστηκα να γυρίσω την γραμμή σε 8αρα.
Τι συμπέρασμα βγάζεις;
Αν δεν βάλεις δεν θα μάθεις.

vansak
22-08-09, 03:49
Εφόσον δε μένεις σε πρωτεύουσα νομού ...μόνο ΟΤΕ.

creye
22-08-09, 09:43
Μήπως μπορείτε να μου απαντήσετε και στα παραπάνω;


Δε θέλω Hol...
Απλά θέλω να μάθω αν γενικότερα οι υπηρεσίες του ΟΤΕ είναι καλές.
Κάτι άκυρο. Δίνει ο ΟΤΕ εως 16; Και, αν τελικά οι υπηρεσίες του δε μου "αρέσουν", μπορώ να κάνω κάτι; Ή θα πρέπει να περιμένω κανένα χρόνο;

ο οτε δινει 2,8 και 24.

με το conx εχεις 12μηνη δεσμευση,σε περιπτωση που διακοπτεις δηλ σκας τα παγια:evil:

emeliss
22-08-09, 09:51
με το conx εχεις 12μηνη δεσμευση,σε περιπτωση που διακοπτεις δηλ σκας τα παγια
Ανάλογα το πακέτο που θα επιλέξεις. Το conn-x που έχει δέσμευση δίνει δωρεάν την ενεργοποίηση και ένα ασύρματο ρούτερ.

Υπάρχει conn-x χωρίς δέσμευση που πληρώνεις όμως το τέλος ενεργοποίησης (41,64 ευρώ).

creye
22-08-09, 09:58
Ανάλογα το πακέτο που θα επιλέξεις. Το conn-x που έχει δέσμευση δίνει δωρεάν την ενεργοποίηση και ένα ασύρματο ρούτερ.

Υπάρχει conn-x χωρίς δέσμευση που πληρώνεις όμως το τέλος ενεργοποίησης (41,64 ευρώ).


μια ή αλλη δηλ,ρε πουθενα δεν τους πιανεις:p

emeliss
22-08-09, 10:20
Η διαφορά μπορεί να είναι μεγάλη, ή να μην σου χρειαστεί να διακόψεις και να δώσεις τσάμπα τα 41κάτι ευρώ. Αν και δεν νομίζω ο φίλος να έχει πρόβλημα από την υπηρεσία.

gabatia
22-08-09, 10:30
παιδια δεν ειναι με 6 μηνη δεσμευση ??? εγω που το ειχα ηταν για 6 μηνες αλλαξε τωρα !!!!

emeliss
22-08-09, 10:36
παιδια δεν ειναι με 6 μηνη δεσμευση ??? εγω που το ειχα ηταν για 6 μηνες αλλαξε τωρα !!!!
Ήταν. Ο ΟΤΕ έχει μία τάση να μαθαίνει και να αφομοιώνει κάποια "κακά" των εναλλακτικών.

giorgos147
22-08-09, 16:54
Τελικά θα μείνω σε forthnet. Έστειλα σήμερα mail στο info@forthnet.gr για να δω τι θα γίνει. Παραθέτω το mail μου:


Καλησπέρα σας.
Έχω προσπαθήσει επανηλημμένα να επικοινωνήσω με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, αλλά όποτε προσπαθώ να πω το πρόβλημά μου, μάταιος κόπος. Οι τηλεφωνητές σας είναι πάντα διαθέσιμοι να βοηθήσουν, αλλά πάντα παίρνω την ίδια απάντηση "Ο ΟΤΕ ευθύνεται για αυτό".
Το πρόβλημά μου είναι οτι αν και στη περιοχή μου μπορώ να έχω διαθεσιμότητα μέχρι 8mbps, είμαι ακόμα στα 2mbps.
Έχω γνωστό μου που αν και κατοικεί πιο μακρυά από το DSLAM, έχει ταχύτητες της τάξεως των ~(+)8mbps (πάροχος: Hellas On Line), οπότε κατά μια άποψη δεν ευθύνεται για το πρόβλημά μου ο ΟΤΕ.
Μίλησα σήμερα(22/8/2009)με το 134 του ΟΤΕ, αλλά μου έδωσαν την απάντηση οτι έχω πλήρης κάλυψη έως 24mbps και αυτή τη στιγμή. Το ίδιο μου είπαν και σε κατάστημα "Γερμανός" της περιοχής μου.
Ο αριθμός τηλεφώνου που χρησιμοποιώ την υπηρεσία σας είναι: ******* (Νέα Αρτάκη Ευβοίας). Χρήστης: *****.****.forthnet.gr@forthnet.gr .
Θα ήθελα να ξέρω πότε περίπου ενδέχεται να λυθεί το πρόβλημά μου, και μια δεύτερη ερώτηση που θα ήθελα να θέσω, είναι αν η Forthnet θα αποκτήσει ιδιόκτητο δίκτυο και στη Ν. Αρτάκη.

Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε.
Φιλικά.

Υ.Γ. Θα ήθελα να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω E-mail.

Νομίζω έγραψα χαζομάρα. Τηλεφωνητές; Γουατ δε φακ; :P

balander
22-08-09, 19:10
Μια ερώτηση. Εάν κάνω νέα σύνδεση ΟΤΕ πληρώνω προκαταβολικά πάγια τεσσάρων μηνών στην αρχή;

emeliss
22-08-09, 19:15
Μια ερώτηση. Εάν κάνω νέα σύνδεση ΟΤΕ πληρώνω προκαταβολικά πάγια τεσσάρων μηνών στην αρχή;
Στην αρχή δεν πληρώνεις τίποτα. Όταν σου έρθει ο λογαριασμός θα πληρώσεις ότι αντιστοιχεί από την 1η μέρα μέχρι την μέρα που εκδόθηκε + 2 μήνες πάγιο.

balander
22-08-09, 19:16
Δε γινεται με καποιον τροπο η 1η μερα να ειναι κοντα στην ημερα εκδοσης λογαριασμου;

emeliss
22-08-09, 19:20
Δεν νομίζω, αλλά γιατί;

balander
22-08-09, 19:23
Γιατι δεν θελω να μου ερθει πολυ φουσκωμενος ο λογαριασμος επειδη θα πληρωσω +2 μηνες παγιο.

100 ευρω το μηνα παγιο θα χω ετσι οπως τα υπολογισα.

emeliss
22-08-09, 19:35
Μα το ίδιο θα πληρώσεις πραγματικά. Απλά αν έρθει ο λογαριασμός νωρίς (πχ στις 10 μέρες- ακραίο παράδειγμα) θα πληρώσεις μετά από 10 μέρες για 2,1 μήνες, ενώ αν σου έρθει αργά (πχ στις 50 μέρες) θα πληρώσεις μετά από 50 ημέρες για 3,9 μήνες.

Όμως ότι και να γίνει το ποσό που θα δώσεις τελικά θα είναι το ίδιο.

balander
22-08-09, 19:38
Μια διόρθωση. 48 ευρώ είναι το πάγιο τον μήνα. Άρα το περισσότερο που θα μου έρθει στο πρώτο λογαριασμό πόσο θα είναι;

terko
22-08-09, 23:17
Μια διόρθωση. 48 ευρώ είναι το πάγιο τον μήνα. Άρα το περισσότερο που θα μου έρθει στο πρώτο λογαριασμό πόσο θα είναι;

Maximum συνδρομές 3 μηνών Χ 48 = 144 Ευρώ + 29 ημέρες Χ 48 / 30 = 46.40 Ευρώ, «Σύνολο 190,40 Ευρώ».
Minimum συνδρομές 2 μηνών Χ 48 = 96 Ευρώ + 1 ημέρες Χ 48 / 30 = 1.60 Ευρώ, «Σύνολο 97,60 Ευρώ».

Aν ο λογαριασμός στην περιοχή σου εκδίδεται πχ κάθε 1η του μηνός (1η Σεπ, 1η Νοε, 1η Ιαν κοκ) και

α. Αν η σύνδεση (τηλεφωνία και ADSL) γίνει πχ σήμερα στις 22 Αυγ, ο λογαριασμός που θα έρθει λογικά στο πρώτο 15θήμερο του Σεπ θα περιλαμβάνει χρεώσεις για το χρονικό διάστημα από 22 Αυγ έως 31 Αυγ (10 ημέρες) και προκαταβολή την συνδρομή του επόμενου διμήνου (1η Σεπ έως 31η Οκτ), δηλαδή 10 ημέρες Χ 48 / 30 = 16 Ευρώ + 2 μήνες Χ 48 = 96 Ευρώ, «Σύνολο 112 Ευρώ».

β. Αν η σύνδεση γίνει πχ στις 11 Σεπ, ο λογαριασμός που θα έρθει λογικά στο πρώτο 15θήμερο του Νοε θα περιλαμβάνει χρεώσεις για το χρονικό διάστημα από 11 Σεπ έως 31η Οκτ (1 μήνας και 20 ημέρες) και προκαταβολή την συνδρομή του επόμενου διμήνου (1η Νοε έως 31η Δεκ), δηλαδή 20 ημέρες Χ 48 Ευρώ / 30 = 32 Ευρώ + 3 μήνες Χ 48 = 144 Ευρώ, «Σύνολο 176 Ευρώ».

Δηλαδή με λίγα λόγια η χρέωση του πρώτου λογαριασμού, εξαρτάται από το πόσες ημέρες πριν η μετά την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού θα γίνει η σύνδεση.

TZORILOS
23-08-09, 02:11
Για μια σοβαρή αξιόπιστη και κυρίως δίχως αποσυνδέσεις σύνδεση μόνο ΟΤΕ! Τώρα αν δίνεις και κάτι παραπάνω δεν πειράζει εδώ διαθέτουμε πολύ περισσότερα σε άλλα πιο ανούσια και λιγότερο χρήσιμα πράγματα σ'αυτό θα κολλήσουμε τώρα?! Αξίζει το κόπο μιας που πια το internet δεν είναι πολυτέλεια αλλά ανάγκη.

balander
23-08-09, 07:15
Maximum συνδρομές 3 μηνών Χ 48 = 144 Ευρώ + 29 ημέρες Χ 48 / 30 = 46.40 Ευρώ, «Σύνολο 190,40 Ευρώ».
Minimum συνδρομές 2 μηνών Χ 48 = 96 Ευρώ + 1 ημέρες Χ 48 / 30 = 1.60 Ευρώ, «Σύνολο 97,60 Ευρώ».

Aν ο λογαριασμός στην περιοχή σου εκδίδεται πχ κάθε 1η του μηνός (1η Σεπ, 1η Νοε, 1η Ιαν κοκ) και

α. Αν η σύνδεση (τηλεφωνία και ADSL) γίνει πχ σήμερα στις 22 Αυγ, ο λογαριασμός που θα έρθει λογικά στο πρώτο 15θήμερο του Σεπ θα περιλαμβάνει χρεώσεις για το χρονικό διάστημα από 22 Αυγ έως 31 Αυγ (10 ημέρες) και προκαταβολή την συνδρομή του επόμενου διμήνου (1η Σεπ έως 31η Οκτ), δηλαδή 10 ημέρες Χ 48 / 30 = 16 Ευρώ + 2 μήνες Χ 48 = 96 Ευρώ, «Σύνολο 112 Ευρώ».

β. Αν η σύνδεση γίνει πχ στις 11 Σεπ, ο λογαριασμός που θα έρθει λογικά στο πρώτο 15θήμερο του Νοε θα περιλαμβάνει χρεώσεις για το χρονικό διάστημα από 11 Σεπ έως 31η Οκτ (1 μήνας και 20 ημέρες) και προκαταβολή την συνδρομή του επόμενου διμήνου (1η Νοε έως 31η Δεκ), δηλαδή 20 ημέρες Χ 48 Ευρώ / 30 = 32 Ευρώ + 3 μήνες Χ 48 = 144 Ευρώ, «Σύνολο 176 Ευρώ».

Δηλαδή με λίγα λόγια η χρέωση του πρώτου λογαριασμού, εξαρτάται από το πόσες ημέρες πριν η μετά την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού θα γίνει η σύνδεση.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την αναλυση! :respekt:

giorgos147
24-08-09, 12:07
Η απάντηση που πήρα...


Αξιότιμε κύριε ,



Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.



Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία σας θα αναβαθμιστεί αυτόματα μόλις ξεκινήσουν οι απαραίτητες διαδικασίες στο Αστικό Κέντρο της περιοχής σας και δεν υπάρχει σχετικό χρονοδιάγραμμα.



Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στα σχέδια της εταιρείας μας είναι η κάλυψη όλης της χώρας από το ιδιόκτητο δίκτυο.



Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση σχετικά με την ακριβή ημερομηνία κάλυψης της περιοχής σας.



Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνηση βρισκόμαστε στη διάθεσή σας.





Με εκτίμηση,



**********

@ ADSLgr.com All rights reserved.